TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MPJ: Maqedonia dhe Greqia arritën marrëveshje historike

Evropaelire - 13.06.2018

Marrëveshja mes Maqedonisë dhe Greqisë për zgjidhjen e çështjes së emrit do t’i kontribuojë forcimit të paqes në rajon, thuhet në urimin e Ministrisë së Jashtme të Kosovës drejtuar dy kryeministrave ...

Zaev konfirmon informacionin e Gazetës Lajm: Zgjedhje të parakohshme, bashkë me referendumin dhe zgjedhjet ...

Lajm - 13.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev ka konfrmuar se një nga opsionet e mundshme në periudhën që vjen është mbajtja për një ditë e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, bashkë me referendumin për emrin dhe me ...

MPJ uron Tsiparas dhe Zaev, mirëpret Marrëveshjen historike mes vendeve për emrin

Lajmi.net - 13.06.2018

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës uron Kryeministrat Alexis Tsipras e Zoran Zaev dhe mirëpret Marrëveshjen historike në mes dy vendeve për zgjidhjen e çështjes së emrit.

Svilanoviq: BE dhe NATO duhet të jenë të vendosur siç ishin Zaev dhe Cipras

Portalb - 13.06.2018

Sekretari i përgjithshëm i Këshillit rajonal për bashkëpunim, Goran Svilanoviq shpreson se BE dhe NATO në të ardhmen do të jenë të vendosur njëjtë siç ishin kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis ...

Emri i ri i Maqedonisë, Knajsell: Sukses i dialogut dhe diplomacisë

Zhurnal - 13.06.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Xhonson: Marrëveshja për emrin lajm i shkëlqyer

Zhurnal - 13.06.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

DASH: SHBA-të përshëndesin marrëveshjen historike për emrin

Alsat - 13.06.2018

SHBA-të përgëzojnë kryeministrat e Maqedonisë dhe të Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras dhe e përgëzoi marrëveshjen historike për zgjidhjen e kontestit për emrin.

Xhonson: Marrëveshja e emrit, lajm fantastik

Alsat - 13.06.2018

Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Boris Xhonson e përshëndeti marrëveshjen e arritur midis kryeministrave të Maqedonisë dhe të Greqisë Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për kontestin për ...

SHBA-të mbështesin marrëveshjen për emrin Republika e Maqedonisë së Veriut

Ina - 13.06.2018

SHBA-të kanë qenë ndër të parat që kanë uruar arritjen e marrëveshjes për emrin midis Shkupit dhe Athinës. Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Heder Nuert theksoi se zgjidhja do të jetë ...

Shpallja publike: Kush e likuidon Zoran Zaev, do të ketë…?!/FOTO

Ina - 13.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev së fundi ka qenë cak i kërcënimeve të ndryshme përmes rrjeteve sociale, por edhe protestave të ndryshme të grupeve që ishin organizuar kundër ndryshimit të emrit.

Svilanoviq: BE-ja dhe NATO-ja duhet të jenë vendimtare ashtu siç ishin Zaev dhe Tsipras

Telegrafi - 13.06.2018

Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit Rajonal për bashkëpunim Goran Svilaqonviq shpreson se BE-ja dhe NATO-ja do të jenë vendimtare ashtu siç ishin kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev ...

DASH: SHBA-të përshëndesin marrëveshjen historike për çështjen e emrit, do të përforcojë sigurinë rajonale

Telegrafi - 13.06.2018

SHBA-të i urojnë kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, dhe përgëzojnë marrëveshjen historike për zgjidhjen e çështjes së emrit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Svilanoviq: BE dhe NATO duhet të jenë të vendosura siç ishin Zaev dhe Tsipras

Antpress - 13.06.2018

“Kjo marrëveshje historike jep një frymë të re vetëm për bashkëpunim të ndërsjellë por edhe për zhvillim të mëtejshëm ekonomik dhe procesin e integrimit evropian të rajonit.

(FOTO) Xhonson: Marrëveshja për emrin është lajm fantastik

Antpress - 13.06.2018

“Lajm fantastik është se kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras arritën marrëveshje për çështjen e emrit. Për këtë nevojitet lidership dhe guxim politik.

Referendum dhe zgjedhje të parakohshme, skenari që do të pasojë?!

Antpress - 13.06.2018

Në Maqedoni nuk përjashtohet mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, nëse për to insiston opozita. Kjo është theksuar dje nga kryeministri Zoran Zaev, gjatë shpalosjes së marrëveshjes për ...

Zaev: Zgjedhjet e parakohshme parlamentare mund të mbahen së bashku me referendumin e emrit ose me zgjedhjet ...

Portalb - 13.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë në konferencën e sotme për media tha se do të donte që Qeveria ta çojë deri në fund gjithë mandatin, por shtoi se nëse vjen në zgjedhje parlamentare, do të pranonte që ato ...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Ruçi: Cipras dhe Zaev, politikanë vizionarë e vullnetmirë

BalkanWeb - 12.06.2018

TIRANE- Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi, ka përshëndetur marrëveshjen Tsipras-Zaev për zgjidhjen e emrit të Maqedonisë. Në një njoftim për shtyp, Kryeparlamentari Ruçi citon se “emri ...

ZAEV: Zgjedhje të parakohshme mundet edhe me referendumin dhe presidencialet

Antpress - 13.06.2018

“Mundet të jenë me referendumin, por mundet edhe me zgjedhjet presidenciale, por mundet edhe të jetë zgjedhje të rregullta. Un e thash qëndrimin tim, dhe nuk kam konsultuar partnerët e koalicionit që ...

​Thaçi përshëndet marrëveshjen Athinë-Shkup për emrin e ri të Maqedonisë

Lajmi.net - 12.06.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes profilit të tij në Twitter, ka uruar kryeministrin e Greqisë, Alexis Tsipras dhe kryeministrin maqedonas, Zoran Zaev për arritjen e marrëveshjes për emrin.

Nuk përjashtohen zgjedhje parlamentare dhe presidenciale, bashkë me referendumin për emrin e Maqedonisë

Telegrafi - 12.06.2018

Pas arritjes së pajtimit me Greqinë, për propozimin Maqedonia Veriore, kryeministri Zoran Zaev ka paralajmëruar referendum për këtë emër, përcjell Telegrafi Maqedini.

Kompromisi Cipras - Zaev: Republika e Maqedonisë së Veriut

DW - 12.06.2018

Pas grindjes shumë vjeçare kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Cipras, ranë dakord për një kompromis për emrin e ish-republikës jugosllave.

Rama: Cipras e Zaev bënë histori me zgjidhjen e çështjes së emrit

ABC News - 12.06.2018

Pas njoftimit të arritjes së marrëveshjes për çështjen e emrit mes Greqisë dhe asaj që tashmë do të quhet Republika e Maqedonisë së Veriut, ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama.

Marrëveshje historike, Zaev: Emri i ri do të jetë “Republika e Maqedonisë Veriore” (VIDEO)

Tetova Sot - 12.06.2018

Republika e Maqedonisë së Veriut me përkthim në të gjithë gjuhët për të gjitha përdorimet e vërtetuar me fusnote në kushtetutë. Gjuha dhe identiteti nuk ndryshon.

« Lajmi i fundit » Kryeministri Zaev konferencë për shtyp në orën 18:30

Zhurnal - 12.06.2018

Sot, në orën 18 e 30 minuta kryeministri Zoran Zaev do të mbajë konferencë për media në selinë e Qeverisë së bashku me anëtarët e tjerë të qeverisë në lidhje me marrëveshjen eventuale për emrin e ri ...

Zaev-Tsipras bien dakord për emrin e Maqedonisë, ja si do të quhet

SOT - 12.06.2018

Pas mosmarrëveshjeve thuajse prej 3 dekadash, Athina dhe Shkupi duket se kanë rënë dakord për të zgjidhur çështjen e emrit të Maqedonisë. Mediat greke dhe ato maqedonase kanë shkruar se dy ...

MPJ uron Tsiparas dhe Zaev, mirëpret Marrëveshjen historike ndërmjet Shkupit dhe Athinës

Telegrafi - 13.06.2018

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës uron kryeministrat Alexis Tsipras e Zoran Zaev dhe mirëpret Marrëveshjen historike në mes dy vendeve për zgjidhjen e çështjes së emrit.

SHBA-të mbështesin marrëveshjen për emrin Republika e Maqedonisë së Veriut

Antpress - 13.06.2018

SHBA-të kanë qenë ndër të parat që kanë uruar arritjen e marrëveshjes për emrin midis Shkupit dhe Athinës. Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Heder Nuert theksoi se zgjidhja do të jetë ...

SHBA-të përshëndesin marrëveshjen historike për çështjen e emrit

Tetova Sot - 13.06.2018

SHBA-të i urojnë kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, dhe përgëzojnë marrëveshjen historike për zgjidhjen e çështjes së emrit.

Xhonson: Marrëveshja për emrin është lajm fantastik

Tetova Sot - 13.06.2018

Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Boris Xhonson e përshëndeti marrëveshjen e arritur midis kryeministrave të Maqedonisë dhe të Greqisë Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për kontestin për emrin.

Zaev në orën 18:30 shpallë arritjen e marrëveshjes për emrin, ndiqni LIVE në INA

Ina - 12.06.2018

Sot, në orën 18 e 30 minuta kryeministri Zoran Zaev do të mbajë konferencë për media në selinë e Qeverisë së bashku me anëtarët e tjerë të qeverisë në lidhje me marrëveshjen eventuale për emrin e ri ...

Zaev në ora 18 do të tregojë emrin e ri

Lajm - 12.06.2018

Në ora 18 e 30, kryeministri Zoran Zaev do ta shpalosë emrin e ri të Maqedonisë, respetkivisht marrëveshjen mes tij dhe kryeministrit grek, Aleksis Cipras, shkruan Gazeta Lajm.

Sipas mediave greke, Marrëveshja për emrin do të nënshkruhet këtë fundjavë në Prespë

Telegrafi - 12.06.2018

Republika Maqedonia Veriore është emri i ri i IRJM-së, emër që është dakorduar mes kryeministrave Alexis Tsipras dhe Zoran Zaev, shkruajnë mediat greke.

Përfundon biseda e dytë telefonike mes Zaev dhe Tsipras, kryeministri i Maqedonisë cakton konferencë për shtyp

Telegrafi - 12.06.2018

Sot në ora 18 sipas kohës lokale në Greqi, kryeministri grek Alexis Tsipras do të takohet me presidentin Prokopis Pavlopoulos. Tsipras në pallatin presidencial do ta informojë presidentin grek për ...

Edhe liderët evropian përgatiten për marrëveshjen e emrit të Maqedonisë, Merkel është informuar për përparimin

Portalb - 12.06.2018

Në pritje të bisedës së sotme telefonike mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, ku do të mësohet definitivisht se a do të ketë marrëveshje, ambasadori grek në Bruksel, sipas burimeve të ...

Zaev dhe Cipras në telefon do t'i përfundojnë negociatat

Idividi - 12.06.2018

Shkup, 12 qershor 2018 (MIA) - Kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras sot duhet të realizojnë edhe një bisedë telefonike në suaza të procesit të negociatave për ...

Zaev shpreson në zgjidhje të emrit para Samitit të BE-së

Idividi - 12.06.2018

Shkup, 11 qershor 2018 (MIA) - Kryeministri Zoran Zaev sot shfaqi shpresë se shumë shpejt do të arrihet zgjidhje për kontestin për emrin mes Maqedonisë dhe Greqisë dhe se kjo mund të ndodh para ...

Zaev paralajmëron se sot arrihet marrëveshja, ja detajet

Ina - 12.06.2018

“Akoma nuk ka marrëveshje, shpresoj se sot do të merremi vesh me kryeministrin Alexis Tsipras”, theksoi kryeministri Zoran Zaev sot pas pjesëmarrjes në një forum biznesi në Shkup.

Nëse Maqedonia nuk e zgjidh emrin, ja çfarë paralajmëron Zaev

Ina - 12.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev në debatin në Telma paralajmëroi se nëse nuk ka marrëveshje për emrin dhe hyrje në NATO, atëherë vendi do të përballet me frustrim, radikalizëm dhe kuazi patriotizëm, ashtu ...

Sot do të realizohet biseda telefonike Zaev-Cipras, paralajmërojnë mediat greke

Idividi - 12.06.2018

Athinë, 11 qershor 2018 (MIA) - Në orët në vazhdim, sipas mediave greke do të realizohet biseda telefonike ndërmjet Zoran Zaevit dhe Aleksis Cipras. Pas takimit me Cipras, që zgjati rreth një orë e ...

Në një klimë të mirë biseda telefonike Zaev - Cipras

Idividi - 12.06.2018

Shkup, 11 qershor 2018 (MIA) - Kryeministri Zoran Zaev sot ka pasur bisedë telefonike njëorëshe me kryeministrin grek Aleksis Cipras. Biseda është realizuar midis orës 14 dhe 15 sipas kohës së ...

Maqedonia me emër të ri, sot arrihet marrëveshja mes Tsipras dhe Zaev

Antpress - 12.06.2018

Burime diplomatike konfirmojnë për Top Channel se sot në orën 16:00 do të zhvillohet telefonata e dytë brenda 24 orëve mes Kryeministrave Zaev dhe Tsipras që do të kurorëzohet me marrëveshjen për ...

Thaçi: Marrëveshja mes Athinës e Shkupit ndihmon integrimin e rajonit

Flaka - 12.06.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes profilit të tij në Twitter, ka uruar kryeministrin e Greqisë, Alexis Tsipras dhe kryeministrin maqedon, Zoran Zaev për arritjen e marrëveshjes për emrin.

Zaev dhe Cipras kanë biseduar me telefon

Idividi - 12.06.2018

Shkup, 11 qershor 2018 (MIA) - Kryeministri i Greqisë dhe i Maqedonisë, Aleksis Cipras dhe Zoran Zaev, pasdite kanë pasur bisedë telefonike. Siç lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Athina, pas ...

Zaev dhe Cipras kanë biseduar një orë, nesër sërish do të dëgjohen

Idividi - 12.06.2018

Shkup, 11 qershor 2018 (MIA) - Kryeministri Zoran Zaev sot ka pasur bisedë telefonike njëorëshe me kryeministrin grek Aleksis Cipras. Biseda është realizuar midis orës 14 dhe 15 sipas kohës së ...

Pritet telefonata e radhës në mes Zaevit dhe Ciprasit

Ina - 12.06.2018

Rreth një orë ka zgjatur biseda​ mes kryeministrit maqedonas Zoran Zaev​ dhe atij grek Aleksis ​Cipras​, dhe sipas asaj që tha Zaev​ në intervistën në televizionin Telma, është biseduar për detaje ...

Mediat greke: Zaev-Cipras bien dakord për emrin “Maqedonia e Veriut”

Alsat - 12.06.2018

Republika e Maqedonisë së Veriut është emri për të cilin kanë rënë dakord kryeministri Zoran Zaev dhe homologu i tij grek Aleksis Cipras, ndërkohë që marrëveshja midis dy vendeve do të nënshkruhet ...

Mediat greke: Maqedonia Veriore emri i dakorduar, zyrtarizimi gjatë fundjavës në Prespë

Telegrafi - 12.06.2018

Republika Veriore e Maqedonisë është emri për të cilin janë dakorduar të dy kryeministrat, ndërsa marrëveshja në mes dy vendeve, Zaev dhe Tsipras do ta nënshkruajnë gjatë kësaj fundjave, me shumë ...

ZAEV: Ende nuk ka marrëveshje, shpresoj të kemi sot

Antpress - 12.06.2018

“Sot kemi bisedime esenciale për zgjidhje definitive të kësaj çështje. Nëse merremi vesh ajo do të publikohet nga dyja palët në të njëjtën kohë. Nëse ka marrëveshje menjëherë do të fillohet me ...

ZAEV I BINDUR, NË VJESHTË REFERENDUM, “NËSE REZULTATI DEL NEGATIV, KTHEHET NACIONALIZMI”

Lajm - 11.06.2018

Në fund të shtatorit, ose në fillim të tetorit mund të mbahet referendum për emrin, tha kryeministri Zoran Zaev në një intervistë për Tv Telma. Sipas tij, kjo periudhe është e përshtatshme për të ...

Emri i ri i Maqedonisë, telefonata Tsipras-Zaev nuk solli rezultat, do flasin sërish nesër

SOT - 11.06.2018

Telefonata e shumëpërfolur Tsiras-Zaev, për zgjidhjen e çështjes së emrit është realizuar pasditen e të hënës, por bashkëbisedimi nuk ka prodhuar rezultat.