TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

30 ditë paraburgim për autorin e vrasjes së dyfishtë në Gjakovë

ABC News - 10.08.2018

Gjykata Themelore në Gjakovë ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji të pandehurit Pjetër Ndrecaj, pasi dyshohet për vrasjen e dyfishtë, të martën mbrëma në fshatin Brekoc të Gjakovës.

Policia: Viktima nga Gjakova nuk ka kërkuar mbrojtje ose strehim pas kërcënimit nga burri

Telegrafi - 10.08.2018

Mbrojtës i viktimave nga Prokuroria themelore në Gjakovë, Agim Hula, në një konferencë të jashtëzakonshme për media për vrasjen e dyfishtë të mbrëmjes së 7 gushtit në Brekoc të Gjakovës, ka thënë se ...

30 ditë paraburgim për burrin e Valbonës, thotë se i vie keq për vrasjen e dyfishtë

Botasot - 10.08.2018

Gjykata Themelore në Gjakovë, të premten, ia ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji të pandehurit Pjetër Ndrecaj, pasi dyshohet për vrasjen e dyfishtë, e cila kishte ndodhur të martën mbrëma ...

Viktima e vrasjes në Gjakovë kishte refuzuar të strehohej në Qendrën për Mbrojtje të Viktimave

Zeri - 10.08.2018

Valbona Marku-Nrecaj kishte refuzuar të strehohej në Qendrën për Mbrojtje të Viktimave në Gjakovë. E njëjta kishte pohuar se ndjehet e sigurt tek familja e saj në Brekoc të Gjakovës, raporton ...

PK: Në ditën e vrasjes së nënës me të bijën, viktima nuk kishte kërkuar mbrojtje

Koha.net - 10.08.2018

Ka filluar konferenca e Policisë se Kosovës lidhur me rastin tragjik të vrasjes së dyfishtë në komunën e Gjakovës, raporton Koha Ditore. Nënkoloneli Ahmet Hasi nga rajoni i Gjakovës ka thënë se në ...

Fillon protesta në Gjakovë për shkak të vrasjes së dyfishtë në Brekoc

Koha.net - 10.08.2018

​Shoqëria Civile e Gjakovës në përkrahje nga Rrjeti i Grave të Kosovës, në ora 11:00 ka filluar protestën nga parku i qytetit të Gjakovës deri te Çarshia e vogël për të kundërshtuar vrasjen e gruas ...

Aksident në Gjakovë, një këmbësor i lënduar

Telegrafi - 10.08.2018

Një person (këmbësor) ka marr lëndime trupore pasi është goditur nga një veturë në trafik. Ngjarja ka ndodhur të enjten rreth orës 19:00 në fshatin Bardhaniqi, në Gjakovë.

Arsyetohen policia e Kosovës për vrasjen në Gjakovë: Viktima nuk kërkoi mbrojtje

Gazeta Express - 10.08.2018

Policia e Kosovës bashkë me prokurorinë gjatë ditës së sotme mbajtën konferencë për media ku folën rreth veprimeve policore për vrasjen e dyfishtë që ndodhi të martën mbrëma fshatin në Brekovc të ...

Arrestohen 7 aktivistë të Vetëvendosjes, shkruanin parulla kundër dhunës ndaj grave

Koha.net - 10.08.2018

Vetëvendosje ka konfirmuar se mbrëmë janë arrestuar shtatë aktivistë të saj, të cilët shkruanin parulla kundër dhunës ndaj grave. “Policia e Kosovës, e paaftë dhe e dështuar për t'i mbrojtur gratë ...

Tmerri i para tre netëve në Gjakovë, Policia në konferencë të jashtëzakonshme

Botasot - 10.08.2018

Policia e Kosovës ka njoftuar se në ora 11:00 të së premtes do të dalin në konferencë të përbashkët më Prokurorinë Themelore në Gjakovë, në stacionin qendrorë në Prishtinë.

​Tmerri i para tre netëve në Gjakovë, Policia në konferencë të jashtëzakonshme

Gazeta Express - 10.08.2018

Policia e Kosovës ka njoftuar se në orën 11:00 të së premtes do të dalin në konferencë të përbashkët më Prokurorinë Themelore në Gjakovë, në stacionin qendror në ...

Protestë në Gjakovë pas vrasjes së nënës dhe të bijës në Brekoc

Gazeta Express - 10.08.2018

Shoqëria Civile e Gjakovës në përkrahje nga RrGK-ja (Rrjeti i Grave të Kosovës), sot në ora 11:00 marshojnë prej Parkut të Qytetit deri tek Çarshia e Vogël për të kundërshtuar vrasjen e gruas 40 ...

Kërkohet arrestimi i zinxhirit institucional që e neglizhuan rastin e vrasjes në Gjakovë

Botasot - 09.08.2018

Vrasje e rëndë që ndodhi në Gjakovë, ku Pjetër Ndrecaj vrau gruan dhe vajzën e tij, siç duket ndodhi për shkak të neglizhencës së institucioneve përkatës të shtetit.

Një vrasës, shumë fajtorë

Gazeta Express - 09.08.2018

Askush nuk po e merr përgjegjësinë për dështimin e organeve të drejtësisë për vrasjen e dyfishtë në ...

OSBE reagon për vrasjet në Gjakovë: Jemi të tronditur dhe të pikëlluar

Telegrafi - 09.08.2018

Vrasja e një nëne bashkë me vajzën e saj të mitur që ndodhi të hënën mbrëma në Gjakovë, ka ngjallur reagime të shumta edhe nga institucionet ndërkombëtare.

Vrasja e Valbonës dhe vajzës së saj në Gjakovë, organet e drejtësisë zotohen për hetim të plotë

Gazeta Express - 09.08.2018

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi ka pritur sot në takim Ministrin e Drejtësisë Abelard Tahirin, Ministrin e Punëve të Brendshme Bejtush Gashin dhe Drejtorin e Departamentit për Operacione ...

Lumezi, Gashi dhe Tahiri zotohen se do të hetojnë punën e organeve të rendit për vrasjen në Gjakovë

Lajmi.net - 09.08.2018

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, ka pritur sot në takim Ministrin e Drejtësisë, Abelard Tahiri, Ministrin e Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi dhe Drejtorin e Departamentit për Operacione ...

Vrasja e nënës dhe vajzës në Gjakovë, kërkohet përgjegjësi institucionale

Telegrafi - 09.08.2018

Vrasja e dyfishtë që ndodhi mbrëmjen e shtatë gushtit, në Gjakovë, ku burri vrau bashkëshorten 40 vjeçare dhe vajzën e tij 9 vjeçare, ka nxitur reagime të shumta edhe nga shoqëria civile.

Arrestohen shtatë aktivistë të Vetëvendosjes

Botasot - 10.08.2018

Lëvizja Vetëvendosje, përmes një komunikate ka njoftuar se mbrëmë janë arrestuar shtatë aktivistë të saj, të cilët ishin duke shkruar parulla për protestën kundër dhunës së grave në Gjakovë.

Policia në konferencë të jashtëzakonshme për vrasjen e dyfishtë në Gjakovë

Lajmi.net - 10.08.2018

Policia e Kosovës ka njoftuar se në orën 11:00 të së premtes do të dalin në konferencë të përbashkët më Prokurorinë Themelore në Gjakovë, në stacionin qendror në Prishtinë.

Protestë për vrasjes së dyfishtë në Gjakovë

Botasot - 10.08.2018

Shoqëria Civile e Gjakovës në përkrahje nga Rrjeti i Grave të Kosovës marshojnë prej Parkut të Qytetit deri tek Çarshia e vogël për të kundërshtuar vrasjen e gruas 40 vjecare dhe vajzës së saj, në ...

Reagime për vrasjen e dyfishtë brenda familjes në Kosovë

VOA - 09.08.2018

Në Kosovë, autoritetet e drejtësisë dhe policisë filluan një hetim të gjerë pas shqetësimeve se kanë dështuar në parandalimin e një vrasjeje të dyfishtë brenda një familjeje në komunën e Gjakovës.

VV: Shteti është përgjegjës për vdekjen e Valbonës dhe vajzës së saj

Zeri - 09.08.2018

Lëvizja Vetëvendosje ka mbajtur konferencë për media në të cilën kanë folur për vrasjen e dyfishtë në fshatin Brekoc të Komunës së Gjakovës, raporton Zëri.info.

Reagon Prokuroria e Gjakovës: Kryeprokurori është njoftuar për kanosjen pasi është kryer vrasja

Lajmi.net - 09.08.2018

Prokuroria Themelore në Gjakovë ka reaguar ndaj shkrimit të publikuar në media lidhur me deklarimet e pavërteta siç thonë ata të kryeprokurorit të Prokurorisë Themelore të Gjakovës, Ali Selimaj pasi ...

Vetëvendosje fajëson shtetin për vrasjen e dyfishtë në Gjakovë

Koha.net - 09.08.2018

Lëvizja Vetëvendosje përmes një konference për media ka fajësuar institucionet shtetërore për vrasjen e shtatë gushtit në Gjakovë, të nënës dhe vajzës 9-vjeçare në Gjakovë.

Vrasja e dyfishtë në Gjakovë, mblidhet mekanizmi kundër dhunës në familje

Botasot - 09.08.2018

?Pas rastit të rëndë të ndodhur me datë 7 gusht në lagjen Brekoc të Gjakovës me vrasjen e bashkëshortes Valbona dhe të vajzës së tyre nëntëvjeçare nga autori i dyshuar Pjetër Ndrecaj, sot me ftesë të ...

IPK nis hetime ndaj policëve në Gjakovë për vrasjen në Brekoc

Koha.net - 09.08.2018

lexoni: Inspektorati Policor i Kosovës njofton opinionin publikë dhe mediet në lidhje me rastin “Vrasje e rëndë” e cili ka ndodhur në fshatin Brekoc – ...

Kryeprokurori i Shtetit kërkon verifikim të çdo mosveprimi para vrasjes së dyfishtë në Gjakovë

Koha.net - 09.08.2018

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, ka kërkuar nga Prokuroria Themelore në Gjakovë që urgjentisht të fillojë grumbullimin e informatave për të verifikuar çdo mosveprim, i cili mund të ...

Nisin hetimet ndaj zyrtarëve policorë lidhur me vrasjen në Gjakovë

Botasot - 09.08.2018

Pak ditë pas aktit të tmerrshëm në Brekoc të Gjakovës, ku bashkëshorti vrau gruan dhe vajzën e saj, Inspektorati Policor i Kosovës njofton se ka filluar hetimin preliminar ndaj disa zyrtarëve policor ...

Të hënën protestë kundër vrasjes së grave dhe vajzave

Gazeta Express - 09.08.2018

Të hënën në Gjakovë do të protestohet nën sloganin “Mjaft më me Vrasjen e Vajzave dhe ...

Dhuna në familje mposht drejtësinë

Lajmi.net - 08.08.2018

Rasti i një dite me parë në një fshat të Gjakovës, ku një burrë vrau gruan e tij 40-vjeçe dhe vajzën e tij 9-vjeçare, shënon rastin më të rëndë të dhunës në familje për këtë vit.

Thaçi kërkon të merren masa ndaj neglizhuesve të rastit të vrasjes së dyfishtë në Gjakovë

Portalb - 08.08.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kërkuar që të merren masa ndaj neglizhuesve të rastit që çoi në vrasjen e një nëne dhe të bijës së saj në Brekoc të Gjakovës.

Veprimet policore që s’parandaluan vrasjen e gruas dhe vajzës në Gjakovë

Portalb - 08.08.2018

Dje në Gjakovë, gjegjësisht në fshatin Brekoc, ka ndodhur një vrasje e dyfishtë, ku ish-bashkëshorti ka vrarë me kallashnikov gruan dhe vajzën e tij nëntë vjeçare.

Qëlloi për vdekje ish-gruan dhe vajzën 9 vjeçare, zbulohet deklarata e autorit të vrasjes së dyfishtë në Gjakovë

Telegrafi - 08.08.2018

Ali Uka, prokurori i cili po heton vrasjen në Brekoc të Gjakovës, ka shpjeguar të dhënat të cilat i kanë deri më tani rreth vrasjes. Uka ka sqaruar se për momentin kanë në dispozicion vetëm ...

Haradinaj dënon vrasjen e dyfishtë në Brekoc të Gjakovës

Lajmi.net - 08.08.2018

Për vrasjen që e tronditi opinionin në Brekoc të Gjakovës, ka reaguar edhe kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj. Në llogarinë e tij të rrjetit social Facebook, ai e ka dënuar fuqishëm aktin e ...

Rrjeti i Grave të hënën proteston në Gjakovë “për vrasjen e grave”

Koha.net - 08.08.2018

Të hënën në Gjakovë do të protestohet nën sloganin “Mjaft më me Vrasjen e Vajzave dhe Grave”. Kjo protestë është paralajmëruar nga Rrjeti i Grave të Kosovës, pas vrasjes së një gruaje dhe të bijës së ...

Ahmeti dënon vrasjen e dyfishtë në Gjakovë, kërkon dënim maksimal

Botasot - 08.08.2018

Kryetari i Partisë Social Demokrate (PSD), Shpend Ahmeti, ka reaguar pas vrasjes së dyfishtë që ka ndodhur në fshatin Brekoc të Komunës së Gjakovës. Ai përmes një postimi në Facebook ka thënë se nuk ...

Vrasja e gruas dhe vajzës në Gjakovë, reagon Thaçi: Të merren masa ndaj atyre që neglizhuan rastin

Mapo - 08.08.2018

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka reaguar pas vrasjes së nënë e bijë në Gjakovë mbrëmjen e së martës. Thaçi shprehet i tronditur nga ngjarja e rëndë ndërsa kërkon të merren masa për ata që ...

Haradinaj kërkon drejtësi për vrasjen e dyfishtë në Gjakovë

Botasot - 08.08.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj ka dënuar vrasjen e dyfishtë që ka ndodhur në fshatin Brekoc të Gjakovës, ku të vdekura kanë mbetur një grua së bashku me vajzën e saj, me dyshimin se kjo vrasje është ...

Vrasja në Gjakovë mbledh krerët e Drejtësisë dhe Sigurisë në vend

Antpress - 09.08.2018

Krerët e institucioneve të rendit dhe ligjit, kanë shprehur shqetësimet e tyre të thella për ngjarjen dhe janë zotuar për të bërë një hetim të plotë për rrjedhën e trajtimit të këtij rasti nga ...

Arrestohen 7 aktivistë të Vetëvendosjes, shkruanin parulla kundër dhunës ndaj grave

Lajmi.net - 10.08.2018

Vetëvendosje ka konfirmuar se mbrëmë janë arrestuar shtatë aktivistë të saj, të cilët shkruanin parulla kundër dhunës ndaj grave. “Policia e Kosovës, e paaftë dhe e dështuar për t’i mbrojtur gratë ...

Protestës në Gjakovë i prin familja e Valbonës: Duam drejtësi për nënën dhe motrën tonë

Gazeta Express - 10.08.2018

​Shoqëria civile e Gjakovës, në përkrahje nga Rrjeti i Grave të Kosovës, në orën 11:00 ka filluar protestën nga parku i qytetit të Gjakovës deri te Çarshia e vogël për të kundërshtuar vrasjen e gruas ...

Vetëvendosje fajëson shtetin për vrasjen e dyfishtë në Gjakovë

Botasot - 09.08.2018

Lëvizja Vetëvendosje përmes një konference për media ka fajësuar institucionet shtetërore për vrasjen e djeshme në Gjakovë, të nënës dhe vajzës 9-vjeçare në Gjakovë.

Mblidhet Mekanizmi kundër dhunës në familje pas vrasjes së dyfishtë në Gjakovë

Koha.net - 09.08.2018

Pas rastit të rëndë të ndodhur me datë 7 gusht në lagjen Brekoc të Gjakovës me vrasjen e bashkëshortes Valbona Marku-Nrecaj dhe të vajzës së tyre nëntëvjeçare nga autori i dyshuar Pjetër Ndrecaj, sot ...

Lumezi kërkon verifikim të çdo mosveprimi para vrasjes së dyfishtë në Gjakovë

Botasot - 09.08.2018

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, ka kërkuar nga Prokuroria Themelore në Gjakovë që urgjentisht të fillojë grumbullimin e informatave për të verifikuar çdo mosveprim, i cili mund të ...

IPK, hetime ndaj policëve në Gjakovë për vrasjen në Brekoc

Koha.net - 09.08.2018

Inspektorati Policor i Kosovës njofton opinionin publikë dhe mediet në lidhje me rastin “Vrasje e rëndë” e cili ka ndodhur në fshatin Brekoc – Gjakovë.

Vrasja në Brekovc: Viktima e njoftoi policinë për kërcënimet pak orë para vrasjes

Portalb - 09.08.2018

Policia e Kosovës ishte e njoftuar për mundësinë që diçka e keqe mund të ndodhte në Brekovc të Gjakovës. KALLXO.com ka mësuar se pak orë para se dorasi të qëllonte me automatik gruan dhe vajzën e tij ...

Nesër në Gjakovë protestohet kundër vrasjes së grave dhe vajzave

Lajmi.net - 08.08.2018

​ Të hënën në Gjakovë do të protestohet nën sloganin “Mjaft më me Vrasjen e Vajzave dhe Grave”. Kjo protestë është paralajmëruar nga Rrjeti i Grave të Kosovës, pas vrasjes së një gruaje dhe të bijës ...

Ahmeti reagon për vrasjen e dyfishtë në Gjakovë: Një njeri i çmendur

Lajmi.net - 08.08.2018

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka reaguar lidhur me vrasjen e dyfishtë që ka ndodhur në Gjakovë, ku në rrethana ende të paqarta kanë mbetur të vdekura nënë e bijë.

Vrasja e gruas dhe vajzës, reagon Thaçi: Të merren masa ndaj atyre që neglizhuan rastin

SOT - 08.08.2018

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka reaguar pas vrasjes së nënë e bijë në Gjakovë mbrëmjen e së martës. Thaçi shprehet i tronditur nga ngjarja e rëndë ndërsa kërkon të merren masa për ata që ...