TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Shtetet e Bashkuara, Europa dhe Irani

VOA - 16.05.2018

Vendimi i Presidentit Donald Trump për t’u tërhequr nga marrëveshja bërthamore me Iranin i vë Shtetet e Bashkuara në konflikt me disa prej aleatëve më të afërt europianë.

Kreu i OKB-së, Guterres: Lufta e Ftohtë është rikthyer

Portalb - 16.05.2018

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB) Antonio Guterres gjatë një konference të përbashkët për media në Bruksel me presidentin e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker tha se “Lufta ...

BE nis të marrë masat pas tërheqjes së SHBA-ve nga marrëveshja me Iranin

Gazeta Tema - 16.05.2018

Bashkimi Europian nis të marrë masat e para pas tërheqjes së SHBA-ve nga marrëveshja me Iranin. BE planifikon t’i kryejë në euro pagesat e naftës që blen nga Irani, duke eliminuar në këtë mënyrë ...

Gjermania e përkushtuar të qëndrojë në paktin bërthamor

Evropaelire - 16.05.2018

Anulimi i marrëveshjes bërthamore mes Iranit dhe fuqive botërore do të ishte gabim, tha kancelarja gjermane Angela Merkel. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump njoftoi javën e kaluar se ...

Marrëveshja bërthamore, Merkel: Jo më e mira, por qëndrojmë me të

ABC News - 16.05.2018

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka kërkuar që të respektohet marrëveshja bërthamore me Iranin. Nga ana tjetër, presidenti Hasan Rouhani, pas rivendosjes së sanksioneve amerikane, u shpreh se nuk ...

Merkel: Marrëdhëniet midis BE-së dhe SHBA-së të rrezikuara për shkak të marrëveshjes bërthamore iraniane

Idividi - 16.05.2018

Jerusalem, 15 maj 2018 (MIA) - Marrëdhëniet midis Bashkimit Evropian dhe SHBA-së janë të rrezikuara për shkak të vendimit të Uashingtonit për tërheqje nga marrëveshje bërthamore iraniane, deklaroi ...

Mogherini: Do të gjejnë mënyrat për mbrojtjen e bizneseve europiane në Iran

RTSH - 16.05.2018

Bashkimi Europian nuk mund të sigurojë garanci ligjore dhe ekonomike Iranit pasi Shtetet e Bashkuara vendosën të tërhiqen nga marrëveshja e vitit 2015, por po përpiqet të gjejë një mënyrë që të ...

Gjermania e përkushtuar të qëndrojë në paktin bërthamor

Lajmi.net - 16.05.2018

Anulimi i marrëveshjes bërthamore mes Iranit dhe fuqive botërore do të ishte gabim, tha kancelarja gjermane Angela Merkel. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump njoftoi javën e kaluar se ...

Diplomacia europiane, në lëvizje për të shpëtuar paktin me Iranin

ABC News - 15.05.2018

Diplomacia europiane dhe ajo britanike janë vënë në lëvizje për të shpëtuar marrëveshjen bërthamore me Iranin, pas tërheqjes së Shteteve të Bashkuara.

Zarif: Bisedimet e BE-së dhe Iranit për programin bërthamor janë në rrugën e duhur

Idividi - 15.05.2018

Bruksel, 15 maj 2018 (MIA) - Bisedimet e Iranit me vendet evropiane për shpëtim të marrëveshjes bërthamore edhe krahas tërheqjes së SHBA-së nga ajo, janë në rrugën e duhur, deklaroi ministri iranian ...

Rjabkov: Bisedime të mundshme për Marrëveshjen me Iranin pa pjesëmarrjen e SHBA-së

Idividi - 15.05.2018

Moskë, 15 maj 2018 (MIA) - Ushtruesi i detyrës ministër i Punëve të Jashtme i Rusisë Sergej Rjabkov sot njoftoi se është e mundur të bisedohet për ardhmërinë e Marrëveshjes për programin bërthamor ...

A po e shtyn Trumpi kancelaren Merkel në duart e Putinit?

Telegrafi - 15.05.2018

Jefferson Chase Presidenti amerikan Donald Trump, me politikën e tij të ashpër e ka ringjallur debatin politik mes Moskës dhe Berlinit. Me 11 maj është zhvilluar një telefonatë mes presidentit rus ...

Franca, Britania e Madhe dhe Gjermania do të vazhdojnë me zbatimin e marrëveshjes bërthamore iraniane

Idividi - 15.05.2018

Paris, 9 maj 2018 (MIA) - Franca, Britania e Madhe dhe Gjermania kanë vendosur të vazhdojnë me zbatimin e marrëveshjes bërthamore iraniane dhe njëkohësisht të punojnë në marrëveshje të re dhe më ...

Rusia e dëshpëruar nga vendimi i Trampit për ta tërhequr SHBA-në nga marrëveshja bërthamore iraniane

Idividi - 15.05.2018

Moskë, 9 maj 2018 (MIA) - Rusia është thellë e dëshpëruar nga vendimi i presidentit amerikan Donald Tramp për ta tërhequr SHBA-në nga marrëveshja bërthamore iraniane, kumtoi Ministria ruse e Punëve ...

Maas. Rusia mund të ndikojë ndaj Iranit për ta respektuar marrëveshjen bërthamore

Idividi - 15.05.2018

Moskë, 10 maj 2018 (MIA) - Me rëndësi të jashtëzakonshme është që Irani ta respektojë Marrëveshjen për programin e tij bërthamor, ndërsa Moska mund ta shfrytëzojë ndikimin e saj ndaj Teheranit për ta ...

BE-ja kërkon shpëtim nga sanksionet amerikane mbi Iranin për kompanitë e saj

Idividi - 15.05.2018

Bruksel, 10 maj 2018 (MIA) - Pas paralajmërimit për tërheqje të SHBA-së nga marrëveshje me Iranin, në Bruksel sundon panikë për kompanitë evropiane, të cilët bëjnë biznes me Teheranin, pasi që u ...

Merkel: Vendimi i Trampit për Iranin e luhati besimin në rendin ndërkombëtar

Idividi - 15.05.2018

Minster, 11 maj 2018 (MIA) - Vendimi i presidentit amerikan, Donalld Tramp për tërheqje të SHBA-së nga Marrëveshja për progrmain bërthamor iranian e lëkundi besimin në rendin ndërkombëtar, deklaroi ...

Zarif viziton Brukselin në përpjekje për të shpëtuar paktin bërthamor

Evropaelire - 15.05.2018

Ministri i Jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif viziton sot Brukselin, në kuadër të turneut të tij botëror, për të kërkuar mbështetje për marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, në mes të Teheranit ...

BE-ja do të bëjë gjithçka që mundet që ta ruajë marrëveshjen me Iranin

Idividi - 15.05.2018

Bruksel, 14 maj 2018 (MIA) - Qëllimi i BE-së është që ta ruajë marrëveshjen me Iranin dhe do të përpiqemi ta bëjmë këtë, deklaroi sot një përfaqësues i Komisionit Evropian.

Merkel shprehu keqardhje për vendimin e Trampit për Marrëveshjen me Iranin

Idividi - 15.05.2018

Berlin, 9 maj 2018 (MIA) - Kancelarja gjermane Angela Merkel shprehu keqardhje për shkak të vendimit "të trishtë" të SHBA-së të tërhiqet nga Marrëveshja e programit bërthamor të nënshkruar me Iranin ...

Kocijançiç: BE-ja e mbështet marrëveshjen bërthamore me Iranin

Idividi - 15.05.2018

Bruksel, 8 maj 2018 (MIA) - Bashkimi Evropian sot e përsëriti mbështetjen e tij për marrëveshjen bërthamore me Iranin, në prag të fjalimit të presidentit amerikan Donald Tramp me ç'rast do ta kumtojë ...

Putin dhe Merkel: Është e rëndësishme të ruhet Marrëveshja për programin bërthamor iranian

Idividi - 15.05.2018

Moskë, 11 maj 2018 (MIA) - Presidenti rus Vladimir Putin dhe kancelarja gjermane Angela Merkel në bisedën e sotme telefonike e theksuan rëndësinë e për ruajtjen e Marrëveshjes për programin bërthamor ...

Rjabkov: Rusia do t'i intensifikojë marrëdhëniet me Iranin

Idividi - 15.05.2018

Teheran, 10 maj 2018 (MIA) - Rusia është e gatshme t'i thellojë marrëdhëniet me Iranin edhe krahas vendimit të SHBA-së që të tërhiqet nga Marrëveshja për programin bërthamor iranian, deklaroi sot ...

Putini i shqetësuar për shkak të tërheqjes të SHBA-së nga Marrëveshja me Iranin

Idividi - 15.05.2018

Moskë, 9 maj 2019 (MIA) - Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin është shumë i shqetësuar për shkak të vendimit të SHBA-së për tërheqje nga Marrëveshja bërthamore me Iranin, njoftoi sot zëdhënësi i ...

ANALIZA: Arti i ndryshimit të regjimeve

Gazeta Tema - 15.05.2018

Nga Stephen M. Walt Siç pritej prej kohesh, Donald Trump u përul egos së tij, xhelozisë së tij ndaj Barak Obamës, donatorëve të tij të vijës së ashpër, grupit të tij të ri të këshilltarëve hebraikë, ...

Gjermania e përkushtuar të qëndrojë në paktin bërthamor

Portalb - 16.05.2018

Anulimi i marrëveshjes bërthamore mes Iranit dhe fuqive botërore do të ishte gabim, tha kancelarja gjermane Angela Merkel. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump njoftoi javën e kaluar se ...

Zarif viziton Brukselin në përpjekje për të shpëtuar paktin bërthamor

Lajmi.net - 15.05.2018

Ministri i Jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif viziton sot Brukselin, në kuadër të turneut të tij botëror, për të kërkuar mbështetje për marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, në mes të Teheranit ...

Gjermania e përkushtuar të qëndrojë në paktin bërthamor

Alsat - 16.05.2018

Anulimi i marrëveshjes bërthamore mes Iranit dhe fuqive botërore do të ishte gabim, tha kancelarja gjermane Angela Merkel. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump njoftoi javën e kaluar se ...

Zarif viziton Brukselin në përpjekje për të shpëtuar paktin bërthamor

Alsat - 15.05.2018

Ministri i Jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif viziton sot Brukselin, në kuadër të turneut të tij botëror, për të kërkuar mbështetje për marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, në mes të Teheranit ...

Zarif viziton Brukselin në përpjekje për të shpëtuar paktin bërthamor

Zhurnal - 15.05.2018

Zarif viziton Brukselin në përpjekje për të shpëtuar paktin bërthamor Ministri i Jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif viziton sot Brukselin, në kuadër të turneut të tij botëror, për të kërkuar ...