TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Përgjaken besimtarët, bëhen pjesë edhe fëmijët

Top Channel - 11.09.2019

Me mijëra besimtarë shiitë mblidhen çdo vit për të përkujtuar vdekjen e Husain in Aliut, nipit të profetit Muhamed, ose ditën e Ashures. Ai vdiq në betejën e Qerbelasë, në vitin 680 të erës sonë.

Haradinaj uron besimtarët për Ditën e Ashureve

Lajmi.net - 11.09.2019

Ai ka thënë se kjo ditë simbolizon sakrificën për paqe. “Porosia e kësaj dite na nxitë të qëndrojmë të bashkuar për ta ruajtur frymën e besimit në vlerat ...

Haradinaj uron besmitarët për ditën e Ashureve

Botasot - 11.09.2019

Kryeministri në dertyrë, Ramush Haradinaj, ka uruar të gjithë besimtarët e Bashkësisë së Tarikateve të Kosovës, për Ditën e Ashureve. Kjo ditë simbolizon paqen dhe porosia e kësaj dite na nxitë të ...

Haradinaj uron besimtarët për Ditën e Ashureve

Zeri - 11.09.2019

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka uruar të gjithë besimtarët të Bashkësisë së Tarikateve të Kosovës, për Ditën e Ashureve. Ai ka thënë se kjo ditë simbolizon sakrificën për paqe.

Haradinaj uron besimtarët për Ditën e Ashureve

Medial - 11.09.2019

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka uruar të gjithë besimtarët të Bashkësisë së Tarikateve të Kosovës, për Ditën e Ashureve. Ai ka thënë se kjo ditë simbolizon sakrificën për paqe, njofton ...

Qerbela, shpallet 3 ditë zie në nder të viktimave gjatë ditës së Ashures

Zhurnal - 11.09.2019

Në qytetin Qerbela të Irakut është shpallur tre ditë zie për shkak të 31 personave që humbën jetën nga rrëmuja në ceremoninë e Ashures. Në një deklaratë me shkrim nga prefektura e Qerbelasë, thuhet ...

Irak, në ditën e Ashures vdesin 31 persona dhe plagosen mbi 100 të tjerë

Botasot - 11.09.2019

31 persona kanë mbetur të vdekur dhe mbi 100 të tjerë janë plagosur gjatë ritualit fetar të myslimanëve, në atë që njihet si dita e Ashures. Derisa të gjithë po festonin – ra çatia e faltores të Imam ...

Dita e Ashures, 31 të vdekur dhe 100 të plagosur në Irak

Top Channel - 10.09.2019

Gjatë një rituali fetar në qytetin jugor të Karbala-s, në Irak mbetën të vdekur 31 pelegrinë, ndërkohë që u plagosën 100 të tjerë. Bëhet fjalë për disa rituale fetare myslimane, në atë që njihet ...

Më shumë se 30 pelegrinë muslimanë vdesin të shtypur nga dyndja në tempullin në Irak

SOT - 10.09.2019

Të paktën 31 pilegrinë u vranë sot nga dyndja në një tempull madhor në Karbala të Irakut teksa shënonin ditën e shenjtë të Ashures. Rreth 100 njerëz të tjerë kishin mbetur të plagosur në vendin e ...

16 të vdekur në Irak derisa shënonin ditën e shenjtë të Ashures

Botasot - 10.09.2019

Të paktën 16 pelegrinë vdiqën të martën duke krijuar rrëmujë në një faltore në qytetin irakian Karbala ndërsa shënuan ditën e shenjtë të Ashures, tha ministria e shëndetësisë, shkruan AFP.

Haradinaj uron besimtarët për Ditën e Ashureve

Gazeta Express - 11.09.2019

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka uruar të gjithë besimtarët të Bashkësisë së Tarikateve të Kosovës, për Ditën e Ashureve. Ai ka thënë se kjo ditë simbolizon sakrificën për paqe.