TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Shuhet në moshën 89 vjeçare shkrimtari Fatos Arapi

ABC News - 11.10.2018

Shuhet në moshen 89 vjeçare shkrimtari i njohur Fatos Arapi. Studiues dhe shkrimtarë shprehin vlerësime për veprën e tij. Paralamenti mbajti një minutë heshtje, ndërsa Biblioteka Kombëtare, çeli një ...

“Mbi supin e kohës sime”, Rama bën ngushëllimin e ndjerë

SOT - 11.10.2018

Me disa vargje nga poezia “Mbi supin e kohës sime” e kujtoi sot kryeministri Edi Rama shkrimtarin e njohur, Fatos Arapi.Shkrimtari dhe përkthyesi Fatos Arapi ndërroi jetë mbrëmjen e djeshme në moshën ...

Poeti i mirënjohur iku me guximin e heshtjes

Botasot - 11.10.2018

Poeti Fatos Arapi (1929-2018) iku me guximin e heshtjes, të lundrojë mes yjesh, me ecjen e dritës që s'ndalet ... Iku Fatos Arapi ynë. Mbijnë ullinj të gjelbër në Zvërnec e në kodrat e buta mbi Vlorë ...

Foto prekëse: Momenti kur Xhevahir Spahiu mëson për vdekjen e Fatos Arapit

Mapo - 11.10.2018

Pas lajmit se Fatos Arapi, poeti i njohur, ka ndërruar jetë, shumë prej vargjeve të tij kanë pushtuar rrjetet sociale. Ndërkohë që kjo foto po bën xhiron e mediave.

E dhimbshme/ Poeti i njohur shpërthen në lot kur lexon lajmin e vdekjes së Fatos Arapit

SOT - 11.10.2018

Padyshim një nga fotot më të bukura shkrepur ndonjëherë. Ditën e sotme u nda nga jeta në moshën 89 vjeçare shkrimtari i njohur Fatos Arapi. Miku i tij, poeti Xhevahir Spahiu ka shpërthyer në lot kur ...

Thaçi: Fatos Arapi mbetet emër i madh në historinë e letërsisë shqipe

Botasot - 11.10.2018

Humbje të madhe për kulturën dhe letërsinë shqipe, e ka quajtur presidenti Hashim Thaçi, vdekjen e shkrimtarit Fatos Arapi. “Fatos Arapi i përket atij brezi intelektualësh që e modernizuan letërsinë ...

Momenti kur Xhevahir Spahiu mëson vdekjen e mikut të tij, poetit Fatos Arapi

Botasot - 11.10.2018

Fotografia e mësipërme flet vetë për gjithçka: Ky është momenti kur poeti Xhevahir Spahiu ka mësuar vdekjen e mikut të tij, poetit Fatos Arapi. Fotoja është publikuar nga gazetari Zyltarf Hoxha.

Lavdi guximit të heshtjes!

Gazeta Tema - 11.10.2018

Jani Malo Nga sot e tutje atje në Zvërnecin e tij, në Zvërnecin tim hëna do të shëtisë e trishtë nëpër qiparisat e ishullit dhe pastaj do të ulet mbi gjol si sqep i verdhë i pelikanit.

Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani” ngushëllon familjen Arapi

Botasot - 11.10.2018

E nderuara Familja Arapi, ngelholm, Suedi. Lajmi, për shkuarjen e shkrimtarit tonë të madh Fatos Arapi në amshim, është i hidhur për të gjithë krijuesit e po ashtu edhe për Shoqatën e Shkrimtarëve ...

Fatos Arapi është ende në qytet (disa shënime nga jeta e poetit të njohur, që sot na la)

Gazeta Tema - 11.10.2018

Shënime për Fatos Arapin, poetin i cili pas më shumë se 60 vjet krijimtari, më shumë se në vendin e tij vlerësimet i ka marrë nga kritika e huaj. Ai ndërroi jetë sot, pasi vuante prej vitesh nga një ...

Ndahet nga jeta shkrimtari Fatos Arapi

ABC News - 11.10.2018

Është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare shkrimtari dhe poeti i njohur Fatos Arapi. Prej 10 vitesh Arapi ishte i sëmurë, pasi kishte pësuar një hemorragji cerebrale.

Ruçi: Fatos Arapi i këndoi tokës me gjithë fuqinë e shpirtit

Java News - 11.10.2018

TIRANE- Pas ndarjes nga jeta të shkrimtarit Fatos Arapi, kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi iu është bashkuar mesazheve ngushëlluese. Përmes një letre, Ruçi ka ngushëlluar familjarët e shkrimtarit të ...

Mëson lajmin e vdekjes së Fatos Arapit, Xhevahir Spahiu shpërthen në lot

Durres Lajm - 11.10.2018

Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur, Fatos Arapi Poeti Xhevahir Spahiu nuk i ka mbajtur lotët kur ka lexuar lajmërimin e vdekjes së shkrimtarit Fatos Arapi ngjitur pas një shtylle.

FOTO/ Lexon lajmin për vdekjen e Fatos Arapit, poeti Xhevahir Spahiu shpërthen në lot

Java News - 11.10.2018

Ndarja nga jeta e shkrimtarit Fatos Arapi në moshën 89-vjecare, pikëlloi të afërmit e tij, miqtë si dhe mjaft qytetarë e personalitete të kulturës shqiptare.

Ndahet nga jeta Fatos Arapi, Meta kujton takimin me të kur ishte 20 vjeç

Gazeta Express - 11.10.2018

Kreu i Shtetit, Ilir Meta reagon në lidhje me ndarjen nga jeta të poetit të njohur Fatos ...

Vdekja e Fatos Arapit, Meta: Vepra e tij e pasur, unikale në letërsinë shqipe

Java News - 11.10.2018

TIRANE- Presidenti i Republikës, Ilir Meta i ka shprehur ngushëllime familjes së shkrimtarit Fatos Arapi, i cili u nda sot nga jeta në moshën 89-vjecare.

Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur shqiptar

Gazeta Express - 11.10.2018

Është ndarë sot nga jeta në moshën 89-vjeçare. shkrimtari i njohur shqiptar, Fatos ...

Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur Fatos Arapi

Java News - 11.10.2018

Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare shkrimtari i njohur Fatos Arapi. Prej 10 vitesh shkrimtari ishte i sëmurë dhe nuk dilte nga banesa, pasi kishte pësuar një hemorragji cerebrale.

Ndahet nga jeta shkrimtari Fatos Arapi

Gazeta Tema - 11.10.2018

Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare shkrimtari i njohur Fatos Arapi. Arapi ka punuar shumë vjet gazetar dhe pedagog në Fakultetin Histori Filologji të Tiranës.

“Mbi supin e kohës sime”, Rama kujton Fatos Arapin me poezinë e tij

Java News - 11.10.2018

Me disa vargje nga poezia “Mbi supin e kohës sime” e kujtoi sot kryeministri Edi Rama shkrimtarin e njohur, Fatos Arapi. Shkrimtari dhe përkthyesi Fatos Arapi ndërroi jetë mbrëmjen e djeshme në ...

Momenti kur Xhevahir Spahiu mëson vdekjen e mikut të tij, poetit Fatos Arapi

Medial - 11.10.2018

Fotografia e mësipërme flet vetë për gjithçka: Ky është momenti kur poeti Xhevahir Spahiu ka mësuar vdekjen e mikut të tij, poetit Fatos Arapi. Fotoja është publikuar nga gazetari Zyltarf Hoxha.

Lavdi guximit të heshtjes!

Java News - 11.10.2018

Nga Jani Malo/ Nga sot e tutje atje në Zvërnecin e tij, në Zvërnecin tim hëna do të shëtisë e trishtë nëpër qiparisat e ishullit dhe pastaj do të ulet mbi gjol si sqep i verdhë i pelikanit.

Vdekja e Fatos Arapit, Ruçi: I këndoi tokës me fuqinë e shpirtit nuk i përcolli lexuesve alarme të sajuara

SOT - 11.10.2018

Pas ndarjes nga jeta të shkrimtarit Fatos Arapi, kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi iu është bashkuar mesazheve ngushëlluese. Përmes një letre, Ruçi ka ngushëlluar familjarët e shkrimtarit të dashur për ...

Meta: Vepra e Fatos Arapit do të mbeten unikale në letërsinë shqipe,

Botasot - 11.10.2018

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta me dhimbje e ka marr lajmin për ndarjen nga jeta të poetit, shkrimtarit e përkthyesit Fatos Arapi. Ai përmes një postimi në Facebook, ka shkruar se “vepra e tij e ...

Shuhet shkrimtari Fatos Arapi

Mapo - 11.10.2018

Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare shkrimtari i njohur Fatos Arapi. Të afërmit kanë bërë me dije me dije se ceremonia e varrimit bëhet në varrezat e Sharrës në Tiranë.

Vdekja e Fatos Arapit, Meta: Kontribut të jashtëzakonshëm në letërsinë shqipe

Durres Lajm - 11.10.2018

Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur, Fatos Arapi Presidenti i Republikës, Ilir Meta i ka shprehur ngushëllime familjes së shkrimtarit . Në mesazhin e ngushëllimit, Meta thotë se vepra e pasur dhe ...

Kush është shkrimtari i njohur që u shua? Ja çfarë la pas Fatos Arapi

SOT - 11.10.2018

Shkrimtari i njohur Fatos Arapi, i ndarë nga jeta sot, në moshën 89-vjeçare, la pas një krijimtari e cila do ta mbajë padyshim të pashuar emrin e tij ndër breza, e veçanërisht tek adhuruesit e ...

Ndahet nga jeta shkrimtari Fatos Arapi

Koha.net - 11.10.2018

Është ndarë sot nga jeta në moshën 89-vjeçare, shkrimtari Fatos Arapi. Ai lindi në vitin 1929 në Vlorë, ku kreu shkollën e mesme. Ndërsa studimet e larta i ndoqi në Bullgari (Sofje) në fakultetin e ...

Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur, Fatos Arapi

Durres Lajm - 11.10.2018

Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare shkrimtari i njohur Fatos Arapi. Ai ka punuar shumë vjet gazetar dhe pedagog në Fakultetin Histori Filologji të Tiranës.

Ndahet nga jeta shkrimtari Fatos Arapi

Botasot - 11.10.2018

Ndahet nga jeta në moshën 89 vjeçare shkrimtari i njohur Fatos Arapi. Arapi lindi në vitin 1929 në qytetin e Vlorës. Po atje ai kreu shkollën e mesme, ndërsa studimet e larta i ndoqi në Bullgari ...

Ndahet nga jeta Fatos Arapi

RTSH - 11.10.2018

Pas nje lufte 10 vjecare me sëmundjen, është shuar në moshën 89 vjeçare shkrimtari i njohur Fatos Arapi. Arapi u lind në vitin 1929 në qytetin e Vlorës kreu shkollën e mesme, ndërsa studimet e larta ...

Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur

Albeu.com - 11.10.2018

Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare shkrimtari i njohur Fatos Arapi . Të afërmit kanë bërë me dije me dije se ceremonia e varrimit bëhet në varrezat e Sharrës në Tiranë.

Ndërron jetë shkrimtari Fatos Arapi

Zeri - 11.10.2018

Është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare shkrimtari Fatos Arapi. Ai lindi në vitin 1929 në Vlorë, ku kreu shkollën e mesme. Ndërsa studimet e larta i ndoqi në Bullgari (Sofje) në fakultetin e ...

Ndahet nga jeta shkrimtari Fatos Arapi

Alsat - 11.10.2018

Është ndarë sot nga jeta në moshën 89-vjeçare, shkrimtari Fatos Arapi. Ai lindi në vitin 1929 në Vlorë, ku kreu shkollën e mesme. Ndërsa studimet e larta i ndoqi në Bullgari (Sofje) në fakultetin e ...

Ndahet nga jeta shkrimtari Fatos Arapi

Lajmi.net - 11.10.2018

Është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare shkrimtari Fatos Arapi. Ai lindi në vitin 1929 në Vlorë, ku kreu shkollën e mesme. Ndërsa studimet e larta i ndoqi në Bullgari (Sofje) në fakultetin e ...

Vdes shkrimtari i njohur Fatos Arapi

Telegrafi - 11.10.2018

Është ndarë nga jeta në moshën 88 vjeçare shkrimtari i njohur shqiptar, Fatos Aarapi. Fatos Arapi lindi në vitin 1929 në Vlorë. Po atje ai kreu shkollën e mesme, ndërsa studimet e larta i ndoqi në ...

Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur Fatos Arapi

Ina - 11.10.2018

Është ndarë nga jeta në moshën 89-vjecare shkrimtari i njohur Fatos Arapi. Lajmi është bërë i ditur nga familja e shkrimtarit, ndërsa ceremonia e varrimit do bëhet në varrezat e Sharrës në Tiranë.

Ka ndërruar jetë shkrimtari Fatos Arapi

Portalb - 11.10.2018

Në moshën 88 vjeçare është ndarë nga jeta shkrimtari i njohur shqiptar Fatos Arapi. Jeta dhe Vepra Fatos Arapi lindi në vitin 1929 në Vlorë, Shqipëri.