TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Aleanca perëndimore e ka punën pisk

Top Channel - 11.07.2018

Amerika ka bërë më shumë se çdo vend tjetër për të krijuar Europën e pas-luftës. Në vitet 1940-1950 luajti rolin e ndërmjetësit për një traktat që solli BE-në dhe NATO-n, aleancën ushtarake që fitoi ...

Trump kërkon të dyfishohet caku i shpenzimeve në mbrojtje

Evropaelire - 11.07.2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u bëri thirrje aleatëve të NATO-s që të shpenzojnë 4% të bruto prodhimit vendor në shpenzimet ushtarake. Kjo do të thotë dyfishi i cakut aktual.

NATO, dakord për më shumë kontribut për buxhetin e mbrojtjes

Botasot - 11.07.2018

Krerët e NATO-s thanë të mërkurën se kanë rënë dakord të kontribuojnë më shumë para për buxhetin e tyre të mbrojtjes "Ne jemi të përkushtuar për të përmirësuar ndarjen e kostove dhe përgjegjësive të ...

Presidenti Trump dhe kritikat ndaj NATO-s

Botasot - 11.07.2018

Një takim i Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior të mërkurën filloi me një notë konfrontimi me Presidentin e SHBA, Donald Trump, i cili vuri në shënjestër Gjermaninë, duke akuzuar anëtarin ...

Trump kërkon që NATO të rrisë shpenzimet për mbrojtjen e GDP-së

SOT - 11.07.2018

Shtëpia e Bardhë konfirmon se Trump u kërkuar aleatëve të NATO-s të rrisin shpenzimet për mbrojtjen me 4% të GDP-së.Presidenti Donald Trump e bëri propozimin gjatë samitit të liderëve të NATO-s në ...

Trump garanton Macronin, “nuk ka thyerje SHBA-Evropë”

Botasot - 11.07.2018

Presidenti amerikan Donald Trump e garantoi sot presidentin francez, Emanuel Macron, se nuk ka një thyerje mes SHBA-së dhe Evropës pavarësisht tensioneve që tronditin samitin e NATO-s në Bruksel, ...

Trump ia jep një ultimatum Gjermanisë dhe Evropës

Botasot - 11.07.2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka tronditur pjesëmarrësit në një samit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), të mërkurën.

Pas kritikave nga Trump, aleatët në NATO vendosin të shpenzojnë më shumë për mbrojtje

Gazeta Express - 11.07.2018

Krerët e NATO-s thanë të mërkurën se kanë rënë dakord të kontribuojnë më shumë para për buxhetin e tyre të ...

Presidenti Trump kritikoi publikisht dhe ashpër Gjermaninë

Botasot - 11.07.2018

Presidenti amerikan Donald Trump kritikoi publikisht dhe ashpër Gjermaninë në takimin e nivelit të lartë të NATO-s në Bruksel. Kritikat e zotit Trump shënuan fillimin e një dite të tensionuar ...

Trump: Aleatët duhet të rrisin shpenzimet e mbrojtjes në 4% të PBB-së

BalkanWeb - 11.07.2018

SHBA – Presidenti amerikan Donald Trump i sugjeroi sot anëtarëve të NATO-s që të rrisin shpenzimet ushtarake me 4% të PBB-së (Prodhimi i Brendshëm Bruto), pra dyfishi i objektivit prej 2% që kanë ...

Trump ia jep një ultimatum Gjermanisë dhe Evropës

Gazeta Express - 11.07.2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka tronditur pjesëmarrësit në një samit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), të ...

Shqipëria, e paaftë për të mbuluar shpenzimet e NATO-s

Botasot - 11.07.2018

Shqipëria shpenzon për mbrojtjen rreth 1.2% të Prodhimit të Brendshëm Bruto, që përkthyer në para do të thotë 146 milionë euro.? Por, kjo shifër nuk është aspak e mjaftueshme me atë që kërkon vetë ...

Samiti i Nato-s, Trump akuzon: Gjermania dhe Franca kontrollohen nga Rusia

ABC News - 11.07.2018

Në një takim me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s në Bruksel, presidenti amerikan, Donald Trump, ka lëshuar akuza të rënda ndaj Gjermanisë dhe Francës.

Trump takon Stoltenberg: Gjermania kontrollohet nga Rusia

ABC News - 11.07.2018

Në një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s në Bruksel, presidenti amerikan, Donald Trump, ka lëshuar akuza të rënda ndaj Gjermanisë. Kreu i Shtëpisë së Bardhë tha se Gjermania kontrollohet ...

Paradoksi i NATO-s: Të bashkuar kundër Rusisë, të ndarë nga Trumpi

Evropaelire - 11.07.2018

Aleanca e NATO-s ka nisur të mërkurën samitin dy-ditor në kërkim të fuqizimit të ushtrisë më shumë se kurrë më parë prej Luftës së Ftohtë teksa planifikon të zgjerohet për të frenuar fuqinë ruse, ...

Trump nuk përmbahet, tregohet i ashpër në Bruksel: Gjermania kontrollohet totalisht nga Rusia

SOT - 11.07.2018

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump e nisi ashpër fjalën e tij në Bruksel përpara përfaqëuesve të NATO-s. Presidenti u ndal te një nga zhvillimet më të diskutueshme të energjisë në Evropë, duke thënë ...

NATO në rrezik… luftë fjalësh në prag të samitit

Top Channel - 11.07.2018

Liderët evropianë janë nën tension në prag të konfrontimit të mundshëm në samitin e NATO-s në Bruksel, në mesin e frikës së presidenti Donald Trump do të vijojë të këmbëngulë në kërcënimin e tij për ...

Trump ‘trondit’ europianët: Gjermania kontrollohet plotësisht nga Rusia, kjo është një gjë shumë e keqe

LajmiFundit - 11.07.2018

Presidenti i SHBA Donald Trump i cili ka mbërritur në Europë për samitin e NATO-s ka lëshuar kritika të forta në drejtim të Gjermanisë. Sipas Trump Gjermania kontrollohet plotësisht nga Rusia për ...

Presidenti Trump e cilëson Gjermaninë "peng" të Rusisë

VOA - 11.07.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, sulmoi publikisht dhe me forcë Gjermaninë në fillim të takimit vjetor të NATO-s në Bruksel, për shkak të mbështetjes së saj ndaj marrëveshjes me Rusinë për ...

Samiti i NATO-s, Trump e cilëson Gjermaninë ‘’të burgosurën’’ e Rusisë

Alsat - 11.07.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump e akuzoi sot Gjermaninë se është ‘‘e burgosur’’ e Rusisë pasi ajo i blen Moskës një pjesë të konsiderueshme të energjisë, përpara hapjes së samitit të NATO-s në ...

Trump: Gjermania është e kontrolluar plotësisht nga Rusia

Evropaelire - 11.07.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka nisur me tone të ashpra samitin dy-ditor të NATO-s në Bruksel, duke kritikuar Gjermaninë për marrëveshje në vlerë të “miliarda dollarëve” me Rusinë rreth ...

Trump: Gjermania ‘rob’ i Rusisë

Telegrafi - 11.07.2018

Presidenti amerikan Donald Trump tha se “Gjermania i bën pagesa në nivel të lartë Rusisë për energjinë dhe për këtë arsye ajo është një rob i Rusisë”.

Samiti i NATO-s zhvillon sot punimet në Bruksel

ABC News - 11.07.2018

Sot dhe nesër, liderët e 29 shteteve anëtare të NATO-s mblidhen në Bruksel për të zhvilluar punimet për samitin e radhës. Një ndër tematikat kryesore do të jetë luftimi i ndikimit të Rusisë.

Donald Trump shpërthen ndaj Gjermanisë: Kontrollohet totalisht nga Rusia

Mapo - 11.07.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump shpërtheu ashpër në takimin me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Ai tha se varësia e Gjermanisë nga importi i gazit natyral prej Rusisë është ...

Trump sulmon ashpër Gjermaninë: Kontrollohet krejtësisht nga Rusia

Gazeta Express - 11.07.2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara ka sulmuar ashpër Gjermaninë për lidhjet e saj me Rusinë duke thënë se marrëdhënia e Berlinit me Moskën është e ...

Trump në sulm: Gjermania kontrollohet totalisht nga Rusia

Zeri - 11.07.2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdojnë distancimin nga aleatët tradicionalë europianë, nën drejtimin e Presidentit Donald Trump Relacionet e prishura Gjermani-Amerikë, që nuk mendohej se do të ...

Sot takimi i Trump me liderët e NATO-s

SOT - 11.07.2018

Presidenti Donald Trump do të takohet me liderët e NATO-s për bisedimet potencialisht të rrëmujshme në një samit në Bruksel së shpejti. Përpara vizitës së tij, Trump 'goditi' BE-në në tregti dhe ...

Aleanca perëndimore e ka punën pisk

Botasot - 11.07.2018

Amerika ka bërë më shumë se çdo vend tjetër për të krijuar Europën e pas-luftës. Në vitet 1940-1950 luajti rolin e ndërmjetësit për një traktat që solli BE-në dhe NATO-n, aleancën ushtarake që fitoi ...

Trump kërkon të dyfishohet caku i shpenzimeve në mbrojtje

Portalb - 11.07.2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, u bëri thirrje aleatëve të NATO-s që të ndajnë 4% të bruto prodhimit vendor në shpenzimet ushtarake. Kjo do të thotë dyfishi i cakut aktual.

Aleatët në NATO-s vendosin të shpenzojnë më shumë për mbrojtje

Zeri - 11.07.2018

Krerët e NATO-s thanë të mërkurën se kanë rënë dakord të kontribuojnë më shumë para për buxhetin e tyre të mbrojtjes "Ne jemi të përkushtuar për të përmirësuar ndarjen e kostove dhe përgjegjësive të ...

Presidenti Trump dhe kritikat ndaj NATO-s

Medial - 11.07.2018

Një takim i Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior të mërkurën filloi me një notë konfrontimi me Presidentin e SHBA, Donald Trump, i cili vuri në shënjestër Gjermaninë, duke akuzuar anëtarin ...

​Trump garanton Macronin, “nuk ka thyerje SHBA-Evropë”

Telegrafi - 11.07.2018

Presidenti amerikan Donald Trump e garantoi sot presidentin francez, Emanuel Macron, se nuk ka një thyerje mes SHBA-së dhe Evropës pavarësisht tensioneve që tronditin samitin e NATO-s në Bruksel, ...

Trump ia jep një ultimatum Gjermanisë dhe Evropës

Tetova Sot - 11.07.2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka tronditur pjesëmarrësit në një samit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), të mërkurën.

NATO, Shqipëria me 100 milionë euro mangët

Gazeta Tema - 11.07.2018

Shqipëria shpenzon për mbrojtjen rreth 1.2% të Prodhimit të Brendshëm Bruto, që përkthyer në para do të thotë 146 milionë euro. Por, kjo shifër nuk është aspak e mjaftueshme me atë që kërkon vetë ...

Paradoksi i NATO-s: Të bashkuar kundër Rusisë, të ndarë nga Trumpi

Botasot - 11.07.2018

Aleanca e NATO-s ka nisur të mërkurën samitin dy-ditor në kërkim të fuqizimit të ushtrisë më shumë se kurrë më parë prej Luftës së Ftohtë teksa planifikon të zgjerohet për të frenuar fuqinë ruse, ...

Liderët evropianë luftë fjalësh në prag të samitit: NATO në rrezik

Gazeta Tema - 11.07.2018

Një zyrtar i lartë evropian, i tha CNN se anëtarët e NATO-s po përgatiten për skenarin më të keq të mundshëm në samitin që nis sot, nëse Trump do të përsërisë kërcënimin e tij për ti dhënë fund apo ...

Trump: Gjermania është e kontrolluar plotësisht nga Rusia

Tetova Sot - 11.07.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka nisur me tone të ashpra samitin dy-ditor të NATO-s në Bruksel, duke kritikuar Gjermaninë për marrëveshje në vlerë të “miliarda dollarëve” me Rusinë rreth ...

Trump arrin në Bruksel për samitin e NATO-s

Botasot - 11.07.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump mbërriti sot në Bruksel në kuadër të një samiti të NATO-s nën tensione të larta për shkak të deklaratave të tij në lidhje me aleatët e SHBA-së.

Paralajmërimi i frikshëm i diplomatit amerikan: Këtë javë Amerika tërhiqet nga NATO?

Tetova Sot - 10.07.2018

Të parashikosh se cfarë do të bëjë Presidenti Trump është sport i rrezikshëm. Ai nesër udhëton në Evropë në samitin e vendeve të NATO’së, do të shkojë për një vizitë në Britani të Madhe dhe krejt në ...

Paralajmërimi i frikshëm i diplomatit amerikan: Këtë javë Amerika tërhiqet nga NATO?

Gazeta Express - 10.07.2018

Të parashikosh se cfarë do të bëjë Presidenti Trump është sport i rrezikshëm. Ai nesër udhëton në Evropë në samitin e vendeve të NATO'së, do të shkojë për një vizitë në Britani të Madhe dhe krejt në ...

Niset për në Europë, Trump: Putin, “më i lehti” i takimeve

Top Channel - 10.07.2018

Presidenti amerikan Donald Trump nisi këtë të mërkurë udhëtimin e tij njëjavor në Europë, me kritika të ashpra ndaj aleatëve të NATO-s, duke parashikuar madje se “më i lehti” i takimeve gjatë ...

Trump niset drejt “Katrahurës”, kritikon NATO-n e Britaninë në prag të vizitave

ABC News - 10.07.2018

Në prag të vizitave zyrtare në Londër dhe Bruksel, Donald Trump nuk i ka kursyer kritikat ndaj Mbretërisë së Bashkuar dhe NATO-s. Në një prononcim për mediat, Trump ka thënë se si Britania ashtu edhe ...

Trump: Takimi me Putinin mund të jetë më i lehtë se samiti i NATO

Tetova Sot - 10.07.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump theksoi sot se takimi me presidentin rus, Vladimir Putin në Helsinki mund të ishte më i lehtë se samiti i NATO-s në Bruksel apo vizita në Britaninë e Madhe, moment ...

Tusk-Trump, duel fjalësh para takimit në Bruksel

VOA - 10.07.2018

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk po i bën thirrje presidentit Donald Trump që të ndalë kritikat e tij ndaj NATO-s në prag të takimit të nivelit të lartë të aleancës në Bruksel.

Trump nuk deklaron nëse e konsideron Putinin mik apo armik

Evropaelire - 10.07.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë të martën se nuk mund të vlerësojë nëse homologu i tij rus, Vladimir Putin është mik apo armik dhe se takimi me të do të jetë pjesa më e lehtë e udhëtimit ...

Tusk: Amerika nuk ka dhe nuk do të ketë aleat më të mirë se Evropa

Evropaelire - 10.07.2018

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka paralajmëruar presidentin amerikan, Donald Trump në kohën e tensioneve para nisjes të samitit të NATO-s, duke thënë se presidenti i Shteteve të ...

Tusk: Trump të vlerësojë më shumë aleatët e NATO-s

Koha.net - 10.07.2018

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk i kërkoi sot presidentit amerikan, Donald Trump të vlerësonte më shumë aleatët, një ditë para samitit dyditor të NATO-s në Bruksel.

Presidenti i KE thirrje presidentit Trump: Ndal kritikat ndaj NATO-s

Gazeta Tema - 10.07.2018

Presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk i kërkoi Presidentit amerikan Donald Trump të ndalë kritikat ndaj NATO-s në prag të samitit të aleancës që mbahet këtë javë në Bruksel.

Presidenti Trump fillon udhëtimin në Evropë - aleatët ndjehen nervozë

VOA - 10.07.2018

Vizita e presidentit Donald Trump, në katër vende Evropiane pritet me shqetësimin e aleatëve për dëmin që mund t'i shkaktojë ai aleancës shumëvjeçare të NATO-s.

NATO po mundohet të pengojë përsëritjen e samitit katastrofik të G7

DW - 10.07.2018

Drejtuesit e NATOs u mblodhën këtë javë në një takim që synonte dhënien e përgjigjeve më të forta ndaj kërcënimeve globale. Por kriza më e madhe mund të ketë të bëjë me pikëpamjet e ndryshme midis ...