TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Zyberi: Ivanov nuk e pengon dot ligjin

Albeu.com - 12.01.2018

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve ka arritur në presidencë dhe pret dekretimin e kreut të shtetit. Ende është e paqartë nëse Ivanov do ta përdorë këtë të drejtë, megjithëse Kushtetuta është e qartë.

Tërbohen maqedonasit, kërkojnë nga presidenti Ivanov bllokimin e gjuhës shqipe

Gazeta Tema - 12.01.2018

“Është shumë e nevojshme që Presidenti Ivanov të përdorë veton e tij të paktën një herë, jo për të treguar pushtetin e tij, por në emër të sundimit të ligjit”, shkruajnë tre profesorët, që njihen për ...

Nëse Ivanovi nuk e nënshkruan dekretin, Ligji për gjuhët sërish para Kuvendit

Idividi - 12.01.2018

Shkup, 12 janar 2018 (MIA) - Dekreti për shpalljen e Ligjit për përdorimin e gjuhëve, me të cilin avancohet përdorimi i gjuhës shqipe në vend dhe i cili u miratua nga Kuvendi, sipas Kushtetutës dhe ...

Qytetarët vlerësojnë miratimin e Ligjit për gjuhët

Alsat - 12.01.2018

Pas miratimit që Kuvendi i bëri dje Ligjit për përdornim e gjuhëve, rrjedh afati 10 ditorë për dekretimin e tij nga Presidenti Gjorgji Ivanov. Mbetet e paqartë nëse Ivanov do ta pranon apo do ta ...

Parlamenti Studentor: Presidenti Ivanov t'i vë veto ligjit për gjuhët

Zhurnal - 12.01.2018

Parlamenti Studentor: Presidenti Ivanov t`i vë veto ligjit për gjuhët Shkup, 12 Janar - Parlamenti Studentor i Universitetit Shën “Kirili dhe Metodi” sot me një letër publike, në të cilën thonë se i ...

Parlamenti Studentor në UKM: Ivanov të vendos veto ndaj Ligjit për gjuhët

Telegrafi - 12.01.2018

Parlamenti Studentor pranë Universitetit “Shën Kirili dhe Metodi” sot përmes një reagimi me shkrim kërkojnë që urgjentisht të shfuqizohet Ligji për përdorimin e gjuhëve.

Zyberi: Ivanov mund të përdorë veton, por ligjin se pengon dot

Flaka - 12.01.2018

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve ka arritur në presidencë dhe pret dekretimin e kreut të shtetit. Ende është e paqartë nëse Ivanov do ta përdorë këtë të drejtë, megjithatë Kushtetuta është e qartë.

Ligji për përdorimin e gjuhëve arrin për dekretim te presidentit Ivanov

Portalb - 12.01.2018

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve i cili dje u votua në Kuvend, tanimë është dorëzuar për dekretim përpara presidentit Gjorge Ivnaov, njofton Portalb.mk .

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

Almakos - 12.01.2018

Presidenti Gjorge Ivanov pranoi dje dekretin mbi Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve, por është e paqartë nëse ai do të nënshkruajë ose ushtrojë të drejtën e tij për të vënë veton.

Dekreti për ligjin e gjuhëve arrinë te Ivanovi, pritet nënshkrimi, ose refuzimi i tij

Telegrafi - 12.01.2018

Kryetari i shtetit, Gjorge Ivanov, e ka pranuar dekretin për Ligjin për gjuhët, dhe procedura e radhës është nënshkrimi i tij, ose refuzimi, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Grubi: Çdo shqiptar do të flasë shqip në institucionet e Maqedonisë

Albeu.com - 12.01.2018

Ligji për gjuhën shqipe ka përmbushur të gjitha normativat e marrëveshjes së Ohrit. Kështu tha deputeti i BDI, Artan Grubi në një intervistë me skype për Ora Neës.

A do ta nënshkruajë Ivanov Ligjin për Shqipen

Koha.net - 12.01.2018

Me 69 vota pro e asnjë kundër, në sallën e Kuvendit maqedonas, ku mungonin ligjvënësit e VMRO DPMNE-se, iu dha drita jeshile ligjit të gjuhëve, i cili do të zgjidhë ngërçin e hershëm të përdorimit të ...

Ismaili: Nëse Presidenti nuk e nënshkruan Ligjin për Gjuhët, Kuvendi i Maqedonisë do ta votojë sërish (Video)

Telegrafi - 12.01.2018

Deputet i BDI-së, Rexhail Ismaili, në “Debat D” në RTV Dukagjini ka thënë se deklarimet apo veprimet e presidentit të shtetit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, nuk paraqesin rrezik për Ligjin për ...

Zyberi: Ivanov mund të përdorë veton, por ligjin se pengon dot

Zhurnal - 12.01.2018

Zyberi: Ivanov mund të përdorë veton, por ligjin se pengon dot Shkup, 12 janar - Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve ka arritur në presidencë dhe pret dekretimin e kreut të shtetit.

Parlamenti Studentor: Presidenti Ivanov t`i vë veto ligjit për gjuhët

Flaka - 12.01.2018

Parlamenti Studentor i Universitetit Shën “Kirili dhe Metodi” sot me një letër publike, në të cilën thonë se i drejtohen studentëve, përfaqësuesve të legjislativit dhe të gjithë opinionit publik, ku ...

Ligji për gjuhët u votua, sfida e radhës është implementimi i tij

Almakos - 11.01.2018

Ligji për përdorimin e gjuhëve sot mori mbështetjen e të gjithë 69 deputetëve të pranishëm në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, pa asnjë votë “ kundër” apo “ të përmbajtur”.

Malçeski: Miratimi i ligjit të gjuhëve është federalizim, Ivanov nuk duhet të nënshkruaj atë

Zhurnal - 11.01.2018

Malçeski: Miratimi i ligjit të gjuhëve është federalizim, Ivanov nuk duhet të nënshkruaj atë Shkup, 11 janar - Sipas Samoil Malçeski sjellja e ligjit të gjuhëve është antikushtetues dhe rënon ...

Kuvend, miratohet Ligji për gjuhët me 69 vota pro

Alsat - 11.01.2018

Me 69 vota pro, asnjë të përmbajtur dhe asnjë kundër, Kuvendi pas disa dështimeve, arriti që t’i japë dritë jeshile Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Ligjin e mbështetën edhe deputetët e Aleancës për ...

Xhaferi: Tani radhën e ka presidenti Ivanov ta dekretojë ligjin brenda afatit 10-ditor

Portalb - 11.01.2018

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Talat Xhaferi pas miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve nga ana e Kuvendit të Maqedonisë , tha se tani radhën e ka presidenti i shtetit Gjorge ...

Grubi: Me ligjin për gjuhët fiton Maqedonia

Albeu.com - 11.01.2018

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi , pas votimit të disa ligjeve në Kuvend , tha se është rrumbullaksuar procesi i paqes dhe tani ka mbetur vetëm të implementohet.

Ligji për gjuhët, Grubi: Me këtë ligj fiton Maqedonia

Lajm - 11.01.2018

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi pas miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve, tha se 15 vite pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, me votimin e Ligjit për gjuhët është rrumbullaksuar procesi i ...

Miratohet ligji, Gjuha shqipe zyrtare në Maqedoni

Lajmi.net - 11.01.2018

Me 69 vota pro dhe asnjë kundër apo të përmbajtur, pa deputetët e VMRO-DPMNE-së, Kuvendi vendosi ta kalojë Propozim ligjin për përdorimin e gjuhëve. Debati për ligjin e gjuhëve në Kuvend filloi më ...

Shqipja në duart e Ivanovit, nëse nuk e nënshkruan ligjin rikthehet në Parlament

Flaka - 11.01.2018

Deri tani, në mënyrë indirekti Presidenti i shetit, Gjorgji Ivanov në disa paraqitje ka lënë hapsirë për të kuptuar se mund edhe të mos e nënshkruan ligjin për gjuhët dhe të njëjtin të ia kthen ...

Ligji i gjuhëve, Grubi i çon selam Ivanovit (Video)

Antpress - 11.01.2018

Deputeti i BDI-së Artan Grubi ka thënë se miratimi i ligjit të gjuhës shqipe është sukses i përbashkët i deputetëve në Kuvend. Sipas tij me miratimin e ligjit të gjuhëve u rrumbullakua pjesa ...

Ligji për përdorimin e gjuhëve arrin për dekretim te presidentit Ivanov

Alb Portali - 12.01.2018

Loading... Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve i cili dje u votua në Kuvend, tanimë është dorëzuar për dekretim përpara presidentit Gjorge Ivnaov, ...

A do ta nënshkruajë Ivanov Ligjin për Gjuhën Shqipe

Lajmi.net - 12.01.2018

Me 69 vota pro e asnjë kundër, në sallën e Kuvendit maqedonas, ku mungonin ligjvënësit e VMRO DPMNE-se, iu dha drita jeshile ligjit të gjuhëve, i cili do të zgjidhë ngërçin e hershëm të përdorimit të ...

Ismaili: Nëse Presidenti nuk e nënshkruan Ligjin për Gjuhët, Kuvendi i Maqedonisë do ta votojë sërish (Video)

Almakos - 12.01.2018

Deputet i BDI-së, Rexhail Ismaili, në “Debat D” në RTV Dukagjini ka thënë se deklarimet apo veprimet e presidentit të shtetit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, nuk paraqesin rrezik për Ligjin për ...

Kuvend, miratohet Ligji për gjuhët me 69 vota pro

Almakos - 11.01.2018

11 Janar Me 69 vota pro, asnjë të përmbajtur dhe asnjë kundër, Kuvendi pas disa dështimeve, arriti që t’i japë dritë jeshile Ligjit për përdorimin e gjuhëve.

« Analistët » Nuk ka arsye që Ivanov të refuzoi dekretimin e Ligjit të gjuhëve, ligji është një nga kushtet e BE-së

Zhurnal - 11.01.2018

« Analistët » Nuk ka arsye që Ivanov të refuzoi dekretimin e Ligjit të gjuhëve, ligji është një nga kushtet e BE-së Shkup, 11 janar - Pas miratimit të ligjit për gjuhën shqiper nga ana e Parlamentit ...

Xhaferi: Tani radhën e ka presidenti Ivanov ta dekretojë ligjin brenda afatit 10-ditor

Zhurnal - 11.01.2018

Xhaferi: Tani radhën e ka presidenti Ivanov ta dekretojë ligjin brenda afatit 10-ditor Shkup, 11 janar - Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Talat Xhaferi pas miratimit të Ligjit për ...

Miratohet ligji për gjuhët, enigmatike nëse Ivanovi do ta nënshkruajë dekretin

Idividi - 12.01.2018

Shkup, 12 janar 2018 (MIA) - Kuvendi i Republikës së Maqedonisë dje me 69 vota "pro" e miratoi Ligjin për përdorimin e gjuhëve.Ligji është votuar edhe me shumicë të dyfishtë, gjegjësisht për të ...

Grubi flet për Ligjin pë shqipen, presim Ivanov ta nënshkruaj

Ina - 11.01.2018

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi pas miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve, tha se 15 vite pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, me votimin e Ligjit për gjuhët është rrumbullaksuar procesi i ...

Ligji për përdorimin e gjuhëve arrin për dekretim te presidentit Ivanov

Ina - 12.01.2018

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve i cili dje u votua në Kuvend, tanimë është dorëzuar për dekretim përpara presidentit Gjorge Ivnaov, njofton Portalb.mk.

Kuvend, miratohet Ligji për gjuhët me 69 vota pro

Antpress - 11.01.2018

Me 69 vota pro, asnjë të përmbajtur dhe asnjë kundër, Kuvendi pas disa dështimeve, arriti që t’i japë dritë jeshile Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Ligjin e mbështetën edhe deputetët e Aleancës për ...

Ivanov i hutuar, çka po përgatit kundër Ligjit për shqipen?!

Ina - 12.01.2018

Ligji për gjuhët tashmë do të duhet të përballet dhe me një tjetër sfidë, atë të dekretimit nga Presidentit Gjorgje Ivanov. Sipas procedures, presidenti Ivanov brenda 10 ditëve nga marrja e tekstit ...

Xhaferi: Tani radhën e ka presidenti Ivanov ta dekretojë ligjin brenda afatit 10-ditor

Idividi - 12.01.2018

Shkup, 11 janar 2018 (MIA) - Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Talat Xhaferi pas miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve nga ana e Kuvendit të Maqedonisë, tha se tani radhën e ka ...

Këta janë deputetët shqiptarë që votuan ligjin për gjuhën shqipe

Albeu.com - 11.01.2018

Me 69 vota pro dhe asnjë kundër, Kuvendi arriti që t’i japë dritë jeshile Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Ligjin e mbështetën edhe deputetët e Aleancës për Shqiptarët, Merale Ferati e PDSH-së, ...

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

Alsat - 12.01.2018

Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë ...

Këta janë deputetët shqiptarë që votuan ligjin për gjuhën shqipe

Flaka - 11.01.2018

Me 69 vota pro dhe asnjë kundër, Kuvendi arriti që t’i japë dritë jeshile Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Ligjin e mbështetën edhe deputetët e Aleancës për Shqiptarët, Merale Ferati e PDSH-së, ...

Ligji për gjuhët mbërrin në Presidencë, a do e dekretojë Ivanov?

Albeu.com - 12.01.2018

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov , ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Nëse Ivanov nuk e nënshkruan dekretin brenda 10 ditëve, pas skadimit të ...

XHAFERI: Ivanov të reflektojë për ligjin e gjuhëve

Alb Portali - 11.01.2018

Loading... Me 69 vota pro, asnjë të përmbajtur dhe asnjë kundër, Kuvendi pas disa dështimeve, arriti që t’i japë dritë jeshile Ligjit për përdorimin e gjuhëve.

Ligji për gjuhët në Maqedoni mbërrin në Presidencë, a do e dekretojë presidenti Ivanov?

BalkanWeb - 12.01.2018

Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti arriti mbrëmë tek Ivanov ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë ai.

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

Flaka - 12.01.2018

Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë ...

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

Zhurnal - 12.01.2018

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët Shkup, 12 janar - Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin ...