TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Barnier, pas “shtyrjes” së Brexit: Pakti është aty! Dalja pa marrëveshje, pasoja të rënda

Top Channel - 14.03.2019

Pas rezultatit aspak të pritshëm nga ana e Bashkimit Europian, të votimeve gati treditore në Dhomën e Komunëve të Britanisë së Madhe mbi çështjen jetike të “Brexit”-it kur kanë mbetur dy javë nga ...

Parlamenti britanik kërkon shtyrje të Brexit-it

Evropaelire - 14.03.2019

Ligjëvënësit britanikë me shumicë votash kanë miratuar vendimin që i lejon kryeministres, Theresa May, të kërkojë nga Bashkimi Evropian shtyerjen e daljes së Britanisë nga BE-ja.

Parlamenti britanik voton për shtyrjen e Brexit

SOT - 14.03.2019

Seriali zinxhir i votave të parlamentit të Londrës në kërkim të zgjidhjes për kaosin e Brexit, dha së fundmi miratimin për shtyrjen e afatit të Brexit përtej 29 marsit.

Britani, deputetët kërkojnë nga BE-ja shtyrjen e “Brexit”-it. As referendum të dytë, as frerët e Mayt

Top Channel - 14.03.2019

Pas refuzimit të marrëveshjes së rakorduar mes kryeministres Theresa May dhe Brukselit, e opsionit tjetër të shkëputjes së Britanisë së Madhe nga BE-ja pa marrëveshje një ditë më parë, dita e tretë ...

Shtyhet Brexit, Trump tallet: Pse nuk më dëgjuat mua

Mapo - 14.03.2019

Deputetët britanikë votuan me 412 vota pro që kryeministrja Theresa May të kërkojë nga BE shtyrjen e Brexit. Kjo do të thotë se Britania nuk mund të largohet nga BE më 29 mars, siç ishte planifikuar.

Britani e Madhe, deputetët votojnë pro shtyrjes së Brexit

BalkanWeb - 14.03.2019

Qeveria e Theresa May merr në shtëpi më në fund një sukses të vogël, me vota në parlament ( me 412 dhe jo 212) një mocion që do t’i lejojë t’i kërkojë BE një shtyrje të vogël të Brexit, që nga 29 ...

Trump: Marrëveshja tregtare me Londrën ka potencial të pafund

Alsat - 14.03.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump lavdëroi sot potencialin gjigant që do të ketë një marrëveshje tregtare mes SHBA-së dhe Britanisë së Madhe në çastin që negociatat mbi Brexit janë bllokuar në Londër.

Parlamenti britanik refuzon referendum të ri për Brexit

RTSH - 14.03.2019

Parlamenti britanik refuzon të ketë referendum të ri të Brexit. Depuetetët britanikë votuan me shumicë votash, kundër amandamentit për të thirrur një referendum të dytë për Brexit.

Parlamenti britanik voton për shtyrjen e Brexit-it

VOA - 14.03.2019

Me 412 vota pro dhe 202 vota kundër, Parlamenti britanik vendosi për shtyerjen e datës së shkëputjes së Britanisë nga Bashkimi Evropian. Kjo do të thotë se Britania mund të mos shkëputet nga Bashkimi ...

Brexit shtyhet me 3 muaj

Durres Lajm - 14.03.2019

Në ditën e tretë të përballjes me Parlamentin, qeveria britanike mori mbështetjen e shumicës për mocionin e tretë të thirrur nga Kryeministrja Theresa May, atë të shtyrjes së Brexit përtej afatit ...

Shtyhet votimi për Brexit

Koha.net - 14.03.2019

Parlamenti britanik votoi për shtyrjen e afatit për Brexi. Kjo do të thotë se, Britania e Madhe s’mund të largohet njëherë nga BE-ja, ashtu siç pretendonte më 29 mars.

Parlamenti britanik kundërshton një referendum të ri për Brexit-in

Evropaelire - 14.03.2019

Parlamenti britanik ka votuar kundër mbajtjes së një referendum të ri për Brexit-it. Ligjëvënësit kundërshtuan mocionin me 334 vota kundër dhe 85 për.

Trump: Çështja Brexit i ka futur në dilemë shumë vende

Botasot - 14.03.2019

Pas deklaratave për gazetarët se nuk do të komentonte për shkëputjen e Britanisë nga Bashkimi Europian, Presidenti Donald Trump bëri të kundërtën të enjten.

Britani, refuzohet referendumi për Brexit, e ardhmja në udhëkryq

Java News - 14.03.2019

Me 334 vota kundër, parlamenti britanik ka votuar sot kundër mbajtjes së një referendumi të ri për Brexit-it. Parlamenti britanik po mban një sërë votimesh nëse do të shtyjë largimin nga blloku që ...

Parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar refuzon thirrjen për referendumin e dytë

Zeri - 14.03.2019

Ligjvënësit në Mbretërinë e Bashkuar hodhën poshtë një propozim për të mbështetur një referendum të dytë mbi Brexitin me 334 vota kundër dhe 85 për, transmeton "Zëri.info".

Trump: E këshillova Mayn për Brexitin, por ajo nuk më dëgjoi

Koha.net - 14.03.2019

Presidenti amerikan, Donald Trump e ka kritikuar të enjten mënyrën se si ka menaxhuar bisedimet për Brexit kryeministrja britanike, Theresa May, duke thënë se një referendum i ri rreth kësaj ...

Ministri: Nëse s’ka akord për Brexit deri më 20 mars, parlamenti britanik do të vendosë

SOT - 14.03.2019

Ministri britanik i çështjeve të kabinetit David Lidington tha sot se nëse deputetët nuk do të kenë miratuar një marrëveshje për Brexit deri më 20 mars, qeveria do t’i japë mundësinë parlamentit për ...

Presidenti Trump mirëpret një marrëveshje tregtare me Britaninë

Evropaelire - 14.03.2019

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se mirëpret një marrëveshje të gjerë tregtare ndërmjet SHBA-së dhe Britanisë së Madhe. Komentet e presidentit amerikan bëhen në kohën kur dalja e ...

Brexit, votim për shtyrje; Pritet kërkesa për ta shtyrë daljen përtej 29 marsit

Top Channel - 14.03.2019

Theresa May do të bëjë përpjekjen e tretë javën e ardhshme për të kaluar në Parlament marrëveshjen e saj të largimit nga Bashkimi Europian. Kryeministrja britanike u tha ligjvënësve se nëse ujdia ...

A është e mundur? Liga e Kampionëve pa skuadra angleze!

Alsat - 14.03.2019

Britania e Madhe prej dy vitesh ka një kauzë të madhe politiko-ekonomike që quhet BREXIT, e cila nënkupton daljen e shtetit nga Unioni Evropian.Ky ndryshim radikal që kërkojnë britanikët prek në ...

Me gjithë vijat e mëhershme të kuqe, Tusku i hapur për shtyrje më të gjatë të Brexitit

Koha.net - 14.03.2019

Kryetari i Këshillit Evropian, Donald Tusk, u ka bërë apel të enjten liderëve të Bashkimit Evropian që të jenë të hapur rreth opsionit të shtyrjes më të gjatë të Brexitit, me qëllim që kësisoj t’i ...

Dita vendimtare për votimin përfundimtar për Brexit

ABC News - 14.03.2019

Mbrëmjen e së enjtes deputetët britanikë do të votojnë për herë të fundit nëse vendi I tyre do të dalë nga Bashkimi Europian me marrëveshjen e arritur mes kryeministres May dhe Brukselit.

Ligjvënësit britanikë do të votojnë për shtyrjen e Brexit-it

Portalb - 14.03.2019

Ligjvënësit britanikë do të votojnë sot për të kërkuar leje ose jo nga Bashkimi Evropian për shtyrjen e Brexit-it, apo daljes së Britanisë nga BE-ja, pas datës 29 mars, e cila është e paraparë tash ...

Parlamenti britanik refuzon sërish May, s’ka Brexit pa marrëveshje me BE

SOT - 14.03.2019

Parlamenti britanik i ka dhënë dje një tjetër goditje kryeministres Theresa May duke votuar amendamentin që heq përgjithmonë nga tryeza opsionin e daljes së vendit nga BE pa një marrëveshje tregtare.

Parlamenti britanik pritet të votojë për shtyrjen e Brexitit

VOA - 14.03.2019

Tri ditë votimesh në parlamentin britanik, kulmojnë të enjten kur ligjvënësit duhet të vendosi nëse do të kërkojnë nga Bashkimi Evropian një zgjatje të afatit për largim nga blloku.

Dita vendimtare për Brexit: Parlamenti britanik në votë për shtyrjen e afatit

Gazeta Tema - 14.03.2019

Sot është një ditë vendimtare për BREXIT. Në mbrëmje parlamenti britanik është thirrur në mbledhje për të bërë një votim të ri, këtë herë për mundësinë e zgjatjes së afatit të daljes së Britanisë nga ...

Britani, refuzohet edhe shkëputja pa marrëveshje

Top Channel - 13.03.2019

Ligjvënësit britanikë kundërshtuan këtë mërkurë edhe mundësinë e braktisjes së Bashkimit Europian pa një marrëveshje paraprake më 29 mars, duke i dhënë kështu një tjetër shuplakë autoritetit të ...

May nuk heq dorë, sërish votim për BREXIT

Albeu.com - 13.03.2019

Kryeministrja britanike , Theresa May do të paraqesë nesër për votim para deputetëve britanikë një mocion ku propozon organizimin deri më 20 mars të një vote të re mbi marrëveshjen e largimit që ajo ...

Parlamenti voton kundër Brexitit pa marrëveshje

DW - 13.03.2019

Dhoma e Ulët e parlamentit britanik refuzon me shumicë Brexitin pa rregulla. Nga Parlamenti Europian vijnë kërkesa që të shmanget kaosi. Bernd Riegert nga Strazburgu: Ishte sërish një nga shumë ...

Parlamenti britanik refuzon Brexitin pa marrëveshje

VOA - 13.03.2019

Ligjvënësit britanikë votuan kundër mundësisë që Britania e Madhe të largohet nga Bashkimi Evropian, pa rënë dakord mbi hollësitë e shkëputjes, duke i hapur rrugën një votimi për shtyrjen e Brexitit, ...

Jo daljes pa marrëveshje, Parlamenti britanik voton sërish për Brexit

ABC News - 13.03.2019

Britania e Madhe nuk do të dalë nga BE-ja pa një marrëveshje. Parlamenti britanik votoi sonte kundër një opsioni të tillë, me një diferencë të ngushtë prej 4 votash.

Deputetët britanikë votuan kundër daljes nga BE-ja, pa marrëveshje

RTSH - 13.03.2019

Deputetët britanikë, hodhën poshtë të mërkurën në mbrëmje, mundësinë për një Brexit pa marrëveshje, në një votim që i hap rrugën kërkesës për një shtyrje të daljes së tyre nga BE-ja.

Parlamenti britanik hedh poshtë Brexitin pa ujdi, në çdo version

Koha.net - 13.03.2019

Ligjvënësit britanikë e hodhën poshtë të mërkurën daljen nga Bashkimi Evropian pa një marrëveshje, në cilindo skenar, gjatë votës jodetyruese që e rrit presionin ndaj kryeministres, Theresa May, për ...

Merkel: Një Brexit i rregullt, në interesin e të gjithëve

RTSH - 13.03.2019

Kancelarja Gjermane, Angela Merkel i bëri sot thirrje deputetëve britanikë, për të mos zgjedhur mes alternativave për një dalje nga Bashkimi Europian pa asnjë marrëveshje, pasi vlerësoi se një Brexit ...

Blok: Londra duhet të bindë çdo shtet të BE-së për shtyrjen e Brexit

Botasot - 13.03.2019

Britania e Madhe duhet të bindë çdo shtet anëtar të Bashkimit Evropian nëse dëshiron të shtyjë Brexit, deklaroi sot ministri holandez i Punëve të Jashtme, ndërkohë që duket se BE-ja po e ashpërson ...

Merkel: Për Brexit-in duhet të gjendet zgjidhje e përbashkët

Portalb - 13.03.2019

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, lidhur me refuzimin e dytë të marrëveshjes për Brexit nga Parlamenti britanitk deklaroi se “po vazhdon objektivi ynë për ndarjen e rregullt të Britanisë nga ...

Macron: Marrëveshja e Brexit nuk është e negociueshme

Botasot - 13.03.2019

Presidenti francez, Emmanuel Macron rikujtoi sot se marrëveshja mbi largimin e arritur mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Evropian për Brexit nuk është e negociueshme dhe ftoi drejtuesit britanikë ...

Barnier reagon pas shtyrjes së Brexit

Botasot - 14.03.2019

Pas rezultatit nga ana e Bashkimit Europian, të votimeve gati treditore në Dhomën e Komunëve të Britanisë së Madhe mbi çështjen jetike të “Brexit”-it kur kanë mbetur dy javë nga afati i përcaktuar ...

Qeveria e Maqedonisë së Veriut e shqetësuar për një Brexit pa marrëveshje

Alsat - 13.03.2019

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka vendosur të marrë masa paraprake, që prodhimet vendore dhe ekonomia të mos ndjejnë pasoja nga dalja e tërësishme e Britanisë së Madhe prej Bashkimit Evropian.

May nuk dëshiron Brexitit pa marrëveshje

Alsat - 13.03.2019

Kryeministrja britanike, Theresa May ka thënë të mërkurën se dëshiron të largohet nga Bashkimi Evropian me marrëveshje dhe se do të votojë kundër Brexitit pa pakt, më vonë gjatë ditës në Parlamentin ...

BE e shokuar kërkon një plan nga britanikët

DW - 13.03.2019

Drama e Brexit vazhdon. Në Parlamentin Europian janë shtuar apelet për mënjanimin e kaosit të Brexit. BE përjashton negociata të reja për marrëveshjen e daljes së Britanisë së Madhe nga BE.

Pasojat ekonomike të një Brexit-i pa marrëveshje

Alsat - 13.03.2019

Zhvlerësimi i stërlinës, rritje e menjëhershme e çmimeve, eksod i kompanive të mëdha ndërkombëtare. Brexit pa marrëveshje mund të shënojë skenarin më të keq për ekonominë britanike me pasoja për ...

Parlamenti britanik kërkon shtyrje të Brexit-it

Botasot - 14.03.2019

Ligjëvënësit britanikë me shumicë votash kanë miratuar vendimin që i lejon kryeministres, Theresa May, të kërkojë nga Bashkimi Evropian shtyerjen e daljes së Britanisë nga BE-ja.

Britani, deputetët kërkojnë nga BE-ja shtyrjen e “Brexit”-it

Java News - 14.03.2019

Pas refuzimit të marrëveshjes së rakorduar mes kryeministres Theresa May dhe Brukselit, e opsionit tjetër të shkëputjes së Britanisë së Madhe nga BE-ja pa marrëveshje një ditë më parë, dita e tretë ...

Parlamenti britanik kundërshton një referendum të ri për Brexit-in

Alsat - 14.03.2019

Parlamenti britanik ka votuar kundër mbajtjes së një referendum të ri për Brexit-it. Ligjëvënësit kundërshtuan mocionin me 334 vota kundër dhe 85 për.

ANALIZA: BE e shokuar kërkon një plan nga britanikët

Gazeta Tema - 13.03.2019

Drama e Brexit vazhdon. Në Parlamentin Europian janë shtuar apelet për mënjanimin e kaosit të ...

Trump: Çështja Brexit i ka futur në dilemë shumë vende

Lajmi.net - 14.03.2019

Pas deklaratave për gazetarët se nuk do të komentonte për shkëputjen e Britanisë nga Bashkimi Europian, Presidenti Donald Trump bëri të kundërtën të enjten.

BE-ja i kërkon Britanisë plan të detajuar për Brexit-in

Evropaelire - 13.03.2019

Bashkimi Evropian duhet të kundërshtojë kërkesën e Britanisë për të shtyrë afatin e Brexit-it para se ligjëvënsit britanik ta bëjnë të qartë se çfarë duan të arrijnë, tha kordinatori i parlamentit ...

Koment: Dështimi madhështor i planit të May-t për Brexit-in

DW - 13.03.2019

Të dalësh, a të mos dalësh, thua kjo të jetë pyetja në të vërtetë? Pas episodit më të fundit të dramës Brexit, çdo gjë mbetet e hapur, mendon Bernd Riegert.

Me lamtumirën britanike, Kosova humb mikun më të madh në BE

Koha.net - 13.03.2019

Këtë javë do të kuptojmë përfundimisht a do të dalë Britania e Madhe nga BE-ja me apo pa marrëveshje, ose do të kërkojë shtyrje për disa muaj. Por largimi i Britanisë së Madhe nga BE-ja është i ...