TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Grenell në Beograd: Serbia dhe Kosova do të duhet të punojnë ngushtë dhe shpejt

Gazeta Express - 10.10.2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq pas takimit me të dërguarin special të Amerikës për Dialog, Richard Grenell tha se duhet të gjendet një zgjidhje kompromisi për interesin e stabilitetit dhe të ...

Ambasadori Grenell zhvillon takime me udhëheqësit serbë

Evropaelire - 10.10.2019

I dërguari presidencial i SHBA-së për bisedimet e paqes Kosovë-Serbi, Richard Grenell, po qëndron në Serbi ku është takuar me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministren, Ana Bërnabiq.

Takimi Vuçiq – Grenell mbyllet në heshtje

Zeri - 10.10.2019

Aleksandar Vuçiq është takuat sot në Beograd me të dërguarin special të presidentit amerikan, Donald Trump për bisedimet mes Beogradit dhe Prishtinës, Richard Grenell.

Vuçiq ka takuar Grenel – nuk ka njoftime rreth bisedës

Botasot - 10.10.2019

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq takoi të dërguarin special të presidentit amerikan Donalt Tramp për bisedime ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit Riçard Grenel,shkruan “B92” përcjell “Bota Sot”.

Serwer: Grenell dëshiron shkëmbim të territoreve, që Thaçin ta shpëtojë nga Specialja

Gazeta Express - 10.10.2019

Përfaqësuesi Special i presidentit Donald Trump për dialogun, Richard Grenell, dje ka takuar të gjithë lidershipin në Kosovë. Megjithatë pas takimeve që ka pasur me presidentin Hashim Thaçi dhe ...

Grenell në Beograd: Qytetarët e Serbisë dhe Kosovës duan paqe (VIDEO)

Medial - 10.10.2019

Richard Grenell, i dërguari special i presidentit amerikan Donald Trump për bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë mbërriti në Beograd me një mesazh të qartë.

Donald Trump po e provon artin e tij diplomatik në Kosovë, pasi dështoi me Iranin e Korenë e Veriut

Gazeta Tema - 10.10.2019

Pasi nuk po i funksionon një marrëveshje me Korenë e Veriut dhe me Iranin, tani duket se presidenti amerikan Donald Trump po e provon artin e tij diplomatik në Kosovë.

Ambasadori rus në Beograd: Qëndrimi i Amerikës për dialogun duhet analizuar

Medial - 10.10.2019

Ne kemi theksuar në mënyrë të përsëritur që, mbi të gjitha, qëndrimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Kosovën dhe negociatat duhet të analizohen.

Presion ndërkombëtar për rinisje të negociatave

Zeri - 10.10.2019

Pas përfundimit të zgjedhjeve bashkësia ndërkombëtare ka nisur presionin e saj ndaj politikës kosovare për formim sa më të shpejtë të qeverisë dhe për rifillim të dialogut me Serbinë, shkruan sot ...

Mandatari i Trumpit për dialogun Kosovë – Serbi takon liderët në Kosovë, sjellë kërkesat e SHBA-ve

Lajmi.net - 09.10.2019

Pas këtij takimi, ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett tha se Grenell pret bashkëpunim me presidentin Thaçi dhe politikanët në Kosovë në lidhje me dialogun Kosovë – Serbi.

Haxhiu: VV dhe LDK do të qeverisin me vendin, por jo me dialogun

Lajmi.net - 09.10.2019

“E para, nuk është folur fare se si do të duket marrëveshja. U tha edhe se zotëri emisar do të zbriste në Kosovë ndoshta edhe me helikopter si shenje që tregon vendosmëri, dhe e dyta, ai ka folur sot ...

Ambasadori rus Harçenko për “Novosti”: Në qëndrimin amerikan rreth Kosovës nuk shoh rast për dialog

Botasot - 09.10.2019

Kështu ka thënë ambasadori rus në Beograd Aleksandar Harçenko, duke folur rreth çështjes së Kosovës, shkruan “Novosti”, përcjell “Bota Sot”. Në shumë raste kemi nënvizuar para së gjithave se duhet të ...

Njerëzit e Presidentit Thaçi ia tregojnë “Bloomberg”-ut mandatin e Grenellit dhe afatin për marrëveshje me Serbinë

Gazeta Express - 09.10.2019

Emisarit të ri amerikan për dialogun Kosovë-Serbi i është dhënë një mandat i plotë nga presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, për të ndihmuar në arritjen e një marrëveshjeje mes Prishtinës ...

I dërguari i Trump në Prishtinë/ SHBA nis punën për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Top Channel - 09.10.2019

Ende pa u krijuar Qeveria, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nisur konsultimet për unifikimin e skenës politike në Kosovë për arritjen e marrëveshjes përfundimtare Kosovë- Serbi.

Analistët: Ardhja e Grenell mesazh i fort, rrit presionin ndërkombëtar për dialogun Kosovë- Serbi

Zeri - 09.10.2019

I dërguari i posaçëm i presidentit Donald Trump për bisedimet Kosovë – Serbi, Richard Grenell, ka qëndruar sot në Kosovë. Grenell, fillimisht u takua me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi pas ...

LDK është për bisedime Kosovë-Serbi ku rezultat është njohja reciproke

Botasot - 09.10.2019

Arben Gashi nga LDK ka thënë se ardhja e sotme në Prishtinë e të dërguarit të posaçëm të SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell tregon për seriozitetin e çështjes.

Abrashi: Edhe mua më kanë sulmuar Vetëvendosja, por pjesa më e madhe e tyre tani janë në PSD

Botasot - 09.10.2019

Arban Abrashi – Sekretar Organizativ në LDK, ka qenë mysafir në emisionin Debat në RTK. Ai përveç që komentoi vizitën e përfaqësuesit të Presidentit Amerikan Donald Trump, Richard Grenell, foli edhe ...

Velija: Emërimi i Grenell presion ndaj Kosovës për të arritur rezultat në dialogun me Serbinë

Medial - 09.10.2019

Analisti politik Dardan Velija, në emisionin Analiza Zgjedhore në Klan Kosova ka thënë se emërimi i Përfaqësuesit Special të presidentit të SHBA-ve për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, dhe ...

Bloomberg: Grenell ka mandat të plotë nga Trump për të arritur marrëveshje të shpejtë Kosovë – Serbi

Lajmi.net - 09.10.2019

Kështu thuhet në një artikull të “Bloomberg”, ku thirren në burime të afërta me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Sipas “Bloomberg”, Grenell i cili gjithashtu është ambasador amerikan në Berlin, ...

Kurti tregon në Twitter çfarë qëndrimi ka mbajtur para emisarit të Trumpit për dialogun

Gazeta Express - 09.10.2019

Kandidati për kryeministër të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, sot është takuar me emisarin e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, për dialogun ...

Kurti deklarohet pas takimit me Grenell: Përmbajtja e dialogut me Serbinë është më e rëndësishme se sa afatet

Telegrafi - 09.10.2019

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti përmes një postimi në “Twitter”, ka njoftuar për takimin e sotëm me ambasadorin amerikan në Gjermani, Richard Grenell dhe ambasadorin amerikan në Kosovë, ...

Palmer qëndron javën e ardhshme në Beograd

Evropaelire - 09.10.2019

Diplomati amerikan, Mathew Palmer do të marrë pjesë në Forumin e nëntë të Sigurisë, i cili do të mbahet në Beograd nga data 16 deri më 18 tetor, njoftoi kjo organizatë joqeveritare.

Nga shoqëria civile thonë se përfshirja e Amerikës në dialog i jep fuqi marrëveshjes finale

Telegrafi - 09.10.2019

E për vizitën e Richard Grenell dhe përfshirjen e SHBA-së direkt në dialogun Kosovë-Serbi, njohësit e zhvillimeve politike thonë se kjo është shenjë që do të ketë përpjekje më të mëdha për arritjen e ...

Grenell në Prishtinë, i takon të gjithë, kërkon rinisjen e dialogut me Serbinë

Koha.net - 09.10.2019

Vetëm pak ditë pasi u emërua i dërguar i posaçëm presidentit amerikan Donald Trump për dialogun me Serbinë, Richard Grenelli ka zbarkuar në Prishtinë.

Fotografia që e dëshmon koordinimin amerikano – gjerman për dialogun Kosovë – Serbi

Gazeta Express - 09.10.2019

Para ardhjes në Kosovë emisari special i Presidentit Trump që është edhe ambasador i SHBA’së në Berlin bashkë me emisarin tjetër amerikan për Ballkanin Mathew Palmer është parë në një fotografi me ...

Richard Grenell pret bashkëpunim me liderët kosovar për dialogun me Serbinë

DW - 09.10.2019

I dërguari special i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, tha në Prishtinë, se marrëveshja e paqes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do t'i kontribuonte zhvillimit të Kosovës dhe tërë rajonit.

Spahiu: Grenell e ka nisur me Prishtinën sepse këndej e ka më lehtë sesa me Beogradin

Zeri - 09.10.2019

Analisti politik, Nexhmedin Spahiu ka thënë se i dërguari i posaçëm i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell nuk e ka zgjedhur rastësisht Prishtinën që ta vizitojë para Beogradit.

Cani: Grenell është politikan i shprehjeve ‘pa qime në gjuhë’

Medial - 09.10.2019

Pas emërimit të Richard Grenell si i dërguar për dialogun Kosovë-Serbi, për Klan Kosova foli gazetari i DW-së, Bahri Cani, i cili e dha analizën e tij në lidhje me ngjarjet e fundit në Kosovë.

Ambasada e SHBA-ve: Grenell mezi pret të punojë me udhëheqësit e Kosovës për sjelljen e paqes

Medial - 09.10.2019

Sot në vendin tonë po qëndron përfaqësuesi i Presidentit Amerikan Donald Trump, Richard Grenell. Grenell sot është takuar me presidenten e Kosovës, Hashim Thaçi, më pas zhvilloi takim me liderin e ...

I dërguari i Trump takon liderët në Kosovë, gazetarja amerikane nxjerr foton: Nuk e shoh Palmer

BalkanWeb - 09.10.2019

Përfaqësuesi special i Presidentit Amerikan Donald Trump për Bisedimet Paqësore ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ambasadori i SHBA në Gjermani Richard Grenell, ka qenë sot në Prishtinë ku është takuar ...

Kush është Ambasadori Richard Grenell

Botasot - 09.10.2019

Richard Allen Grenell (lindur më 18 shtator 1966) është Ambasadori aktual i Shteteve të Bashkuara në Gjermani. Ai është ish-zëdhënësi që qendrojë më i gjatë, si zëdhënësi i shërbimit diplomatik ...

Grenell bisedoi me liderët në Prishtinë për vazhdimin e dialogut

Evropaelire - 09.10.2019

I dërguari i posaçëm i presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump për bisedimet Kosovë – Serbi, Richard Grenell, po qëndron në Prishtinë, ku fillimisht është pritur nga presidenti ...

Palmer e Grenell në Kosovë, në fokus dialogu me Serbinë

Alsat - 09.10.2019

Dy përfaqësuesit më të lartë amerikanë për çështje të Ballkanit Perëndimor dhe dialogut Kosovë-Serbi, po qëndrojnë në Prishtinë. I dërguari i posaçëm i presidentit të Shteteve të Bashkuara të ...

Joseph: Shtëpia e Bardhë beson se Grenell do ta bindë Gjermaninë

Evropaelire - 09.10.2019

Analisti amerikan, Edward Joseph, thotë se me emërimin e Richard Grenellit të dërguar të posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Shtëpia e Bardhë beson se mund ta bindë Gjermaninë që të mbështesë idenë e ...

Richard Grenell dhe Mathew Palmer vizitojnë Kosovën dhe Serbinë

DW - 09.10.2019

Dy përfaqësuesit më të lartë amerikanë për Ballkani Perëndimor Palmer dhe Grenell vizitojnë Prishtinën dhe Beogradin.Tema kryesore dialogu Kosovë-Serbi.

Thaçi e citon Grenellin: Shpresoj që takimi Kosovë -Serbi do të ndodhë shpejt

Gazeta Express - 09.10.2019

Pas përfundimit të takimit më emisarin special të Presidnetit të SHBA’së për dialogun, Zyra e presidentit Hashim Thaçi ka lëshuar një komunikatë për media në të cilën thuhet se Richard Grenell ka ...

Kosnett: I dërguari i posaçëm i Trumpit i gatshëm të bashkëpunojë me Thaçin

Lajmi.net - 09.10.2019

Përmes një postimi në Twitter, ambasadori Kosnett tha se Grenell mezi pret të punojë me Presidentin Thaçi dhe udhëheqësit e tjerë të Kosovës. “I dërguari i posaçëm presidencial Grenell mezi pret të ...

Çfarë thotë VV-ja për takimin e Kurtit me emisarin e Trumpit, ky është njoftimi

Gazeta Express - 09.10.2019

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ishte i pari nga liderët e partive që u takua me emisarin special të presidentit të SHBA-së për dialogun Kosovë – Serbi.

Grenell përfundon takimet me përfaqësuesit e subjekteve politike

Botasot - 09.10.2019

Kanë përfunduar takimet e përfaqësuesve të subjekteve politike për dialogun Kosovë-Serbi me përfaqësuesin special të presidentit të SHBA-ve, ambasadorin Richard Grenell.

Edhe Veseli arrin në takim tek Grenell

Botasot - 09.10.2019

Përfaqësuesi Special i Presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, për dialogun Kosovë-Serbi, ambasadori, Richard Grenell po qëndron sot në Kosovë. Grenell fillimisht është takuar me presidentin e Kosovës ...

Përfundon takimi i Veselit me Grenell, tani radha e Haradinajt

Gazeta Express - 09.10.2019

Ka përfunduar takimi mes të dërguarit Special të presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, ambasadorit Richard Grenell, dhe kreut të PDK-së, Kadri Veselit, raporton T7.

Kryhet edhe takimi Mustafa dhe Osmani me Grenellin

Gazeta Express - 09.10.2019

Ka përfunduar takimi mes të dërguarit special të presidentit amerikan, Donald Trump, për dialogun Kosovë – Serbi, ambasadorit Richard Grenell, dhe kreut të LDK-së, Isa Mustafës, e kandidates për ...

Isa Mustafa del nga takimi me Grenell e Kosnett

Zeri - 09.10.2019

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës ka dalë nga takimi me përfaqësuesin e SHBA-së për dialogun me Serbinë i cili po mbahet në ambasadën amerikane, raporton Zëri.info.

Grenell përfundon takimet me liderët partiakë – largohet nga Ambasada Amerikane

Medial - 09.10.2019

I Dërguari Special i presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, ambasadori Richard Grenell i ka përfunduar takimet me të gjithë liderët partiakë në Kosovë.

Edhe Haradinaj hyn në takim me Grenell, ambasadorin amerikan dhe gjerman

Zeri - 09.10.2019

Ka nisur takimi i kreut të AAK-së, Ramush Haradinaj me përfaqësuesin e SHBA-së për dialogun me Serbinë i cili po mbahet në ambasadën amerikane, Richard Grenell si dhe ambasadori amerikan dhe ai ...

Rashiti tregon kë do ta testojnë të dërguarit e Trumpit në Kosovë

Botasot - 09.10.2019

Analisti politik Naim Rashiti, ka komentuar për vizitën e të dërguarve të SHBA-së në Kosovë për dialogun me Serbinë. Sipas Rashitit, ambasadori Richard Grenell, do të testojë vullnetin e të gjithë ...

Kosnett flet për takimin Thaçi-Grenell

Telegrafi - 09.10.2019

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, ka folur për takimin e Presidentit Hashim Thaçi me ambasadori, Richard Grenell. Kosnett në një postim në llogarinë e tij Twitter, ka thënë se Grenell ...

Mustafa dhe Osmani dalin nga takimi me amerikanët

Botasot - 09.10.2019

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, së bashku me ish-kanidadaten për kryeministre nga kjo parti, Vjosa Osmani, janë larguar nga Ambasada amerikane ku po mbanin takimin me të ...

Ramush Haradinaj në takim me emisarin e Trump, në Ambasadë

Botasot - 09.10.2019

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka hyrë në takim me të dërguarin e Trump, Richard Grenell. Grenell po mban takime me të gjithë liderët subjekteve politike gjatë ditës së sotme.

Kadri Veseli hyn ne takim me Grenell në ambasadën amerikane

Zeri - 09.10.2019

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli është parë duke hyrë në Ambasadën amerikane ku pritet të takohet me përfaqësuesin e ShBA-së për dialogun me Serbinë, Richard Grenell, raporton ...