TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

“Të hënën votojmë 2 anëtarët e rinj”,kreu i Komisionit të Ligjeve: Presidenti nuk e bllokon dot Kushtetuesen

BalkanWeb - 08.11.2019

Mazhoranca konsideron Arta Vorpsin, kandidaten e renditur nga Këshilli Emërimeve në Drejtësi në krye të listës e cila i është vënë në dispozicion institucionit të Presidentit, automatikisht të ...

Manja: Të hënën votohen në Kuvend 2 anëtarët, presidenti nuk e bllokon dot “Kushtetuesen”

Java News - 08.11.2019

Ndonëse presidenti Ilir Meta refuzoi për të zgjedhur anëtarin e radhës së Gjykatës Kushtetuese, mes një liste të dytë me tre emra të renditur nga KED, Kuvendi i Shqipërisë ditën e hënë më datë 11, do ...

Meta i shpall luftë Kuvendit dhe KED, refuzon të zgjedhë anëtarin e Kushtetueses dhe tenton të bllokojë procesin, ...

SOT - 08.11.2019

Presidenti Ilir Meta duket se po luan të gjithë gurët për të shtyrë sa më gjatë ngritjen e Gjykatës Kushtetuese dhe vendimin për shkarkimin e tij. Ashtu siç gazeta e paralajmëroi se presidenti nuk do ...

Mazhoranca rrëzon presidentin: Pezullimi i garës për Kushtetuesen i pavlefshëm, po shkelet hapur Kushtetuta, do ...

SOT - 08.11.2019

Mazhoranca ka rrëzuar tentativat e presidentit Ilir Meta për të bllokuar garën për në Gjykatën Kushtetuese. Presidenti u shpreh dje se ka pezulluar përzgjedhjen e emrit të dytë, por për mazhorancën ...

Kuvendi mblidhet të hënën për të zgjedhur dy anëtarët e Gjykatës Kushtetuese, zbardhet rendi i seancës plenare

SOT - 08.11.2019

Fillimi i javës së ardhshme do të vijë me zhvillime kryesore në vend. Plotësimi i vendeve vakante në Gjykatën Kushtetuese ka ndezur shumë ashpër debatet dhe përplasjet mes Kuvendit dhe Presidencës.

Arta Vorpsi, një betim larg Gjykatës Kushtetuese

Gazeta Tema - 08.11.2019

Kontestimi i presidentit Ilir Meta ndaj procedurës së KED dhe refuzimi i tij për të zgjedhur anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese brenda afatit 30-ditor fut në lojë mekanizmin zhbllokues që shpall ...

Beteja e Ilir Metës për të “çdekretuar”, Gjykatën Kushtetuese

Gazeta Tema - 07.11.2019

Mero Baze Presidenti ka nisur një betejë të re, në dukje proceduriale, për të sabotuar ngritjen e Gjykatës Kushtetuese. Ai ka refuzuar të dekretojë si gjyqtare të Gjykatës Kushtetuese, njërin nga ...

Meta del “jashtë loje”, Arta Vorpsi zgjidhet automatikisht anëtare e “Kushtetueses”

Java News - 07.11.2019

Presidenti Ilir Meta ka refuzuar për të zgjedhur anëtarin e radhës së Gjykatës Kushtetuese, mes një liste të dytë me tre emra të renditur sipas meritave nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi.

Nuk merret parasysh vendimi i presidentit Meta, nesër zgjidhet automatikisht anëtare e Gjykatës Kushtetuese (Emri)

SOT - 07.11.2019

Pavarësisht se presidenti Ilir Meta e refuzoi, bëhet me dije se ditën e nesërme në 8 nëntor, Arta Vorpsi zgjidhet automatikisht anëtarja më e re e Gjykatës Kushtetuese, duke e çuar në tre numrin e ...

Presidenti Meta : Emërimet në Gjykatën Kushtetuese duhen bërë sipas ligjit

RTSH - 07.11.2019

Presidenti Ilir Meta ka refuzuar të zgjedhë anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese pasi sipas tij duhet ndjekur radha për të gjitha emërimet sipas ligjit.

Kur Fatmir Xhafaj paralajmëronte krizën e Gjykatës Kushtetuese

Java News - 07.11.2019

Nga Ardit Rada Presidenti Ilir Meta e ka prishur ‘paqen’ që u duk se vendosi një ditë më parë me Kuvendin, teksa dekretoi dy ligje të tij. Ditën e sotme, kreu i Shtetit e ka futur në ngërç plotësimin ...

Hapet ngërç i ri për vakancat në Gjykatën Kushtetuese, presidenti Meta refuzon të zgjedhë anëtarin e dytë

SOT - 07.11.2019

Presidenti Ilir Meta nuk e ka ushtruar të drejtën për të zgjedhur anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese. Në kufijtë e afatit ai i ka dërguar një shkresë Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, ...

Kushtetuesja e Shqipërisë përsëri në “ngërç”, Meta nuk zgjedh anëtarin e dytë

Koha.net - 07.11.2019

Presidenti Ilir Meta nuk zgjedh anëtarin e dytë të Kushtetueses së Shqipërisë, ndërsa afati i përfundonte nesër. Sipas ABC News, Meta ka kërkuar që të respektohet radha e Kushtetutës dhe të zgjedhë ...

Ilir Meta fut në ngërç ngritjen e Gjykatës Kushtetuese, letër KED: Pezulloni procesin

Gazeta Tema - 07.11.2019

Ashtu sikurëse pritej, presidenti Ilir Meta nuk e ka ushtruar të drejtën për të zgjedhur anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese duke futur në ngërç procesin e ngritjes së organeve të reja të ...

Meta nuk zgjedh anëtarin e dytë të Kushtetueses/ Letra për KED

Mapo - 07.11.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta refuzon të zgjedhë anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese. Pak ditë pasi caktoi anëtarin e parë, Besnik Muçi, kreu i shtetit nuk e ka ushtruar të drejtën për të ...

Kushtetuesja e Shqipërisë përsëri në “ngërç”, Meta nuk zgjedh anëtarin e dytë

Lajmi.net - 07.11.2019

Sipas ABC News, Meta ka kërkuar që të respektohet radha e Kushtetutës dhe të zgjedhë Kuvendi i pari dhe se pa një bashkëpunim KED-President-Kuvend, ky proces nuk mund të përmbyllet.

Gjykata Kushtetuese/ Meta nuk pranon të emërojë anëtarin e dytë, letër Kuvendit dhe KED-së

Top Channel - 07.11.2019

Në lidhje me zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, presidenti Ilir Meta i ka dërguar një letër Kuvendit dhe Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

Vakancat në kushtetuese, Meta ‘përplaset’ me KED: Të pezullohet procesi, nuk u respektua Kushtetuta (Letra për Ruçin)

BalkanWeb - 07.11.2019

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me vakancat në Gjykatën Kushtetuese, pasi rezultojnë ende dy vende bosh. Në një qëndrim zyrtar, kreu i shtetit përmes një letre drejtuar krytarit të Kuvendit ...

Thellohet kriza, Presidenti fut në ngërç krijimin e Kushtetueses, refuzon të zgjedhë anëtarin e dytë. Letra për KED

SOT - 07.11.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta refuzon të zgjedhë anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese. Presidenti ka futur në ngërç krijimin e Gjykatës Kushtetuese, një nga kushtet e Berlinit për negociatat.

Meta fut “Kushtetuesen” në ngërç, refuzon të zgjedhë anëtarin e dytë: S’u respektua radha e emërimit

Java News - 07.11.2019

Meta fut në ngërç krijimin e Gjykatës Kushtetuese, refuzon të zgjedhë anëtarin e dytë duke i dërguar një letër kryetari të Kuvendit, Gramoz Ruçi të cili i kërkon që të pezullojë procesin e zgjedhjet ...

Meta refuzon të zgjedhë anëtarin e dytë të Kushtetueses: Radhën e ka parlamenti…

Medial - 07.11.2019

Presidenti Meta ka refuzuat të zgjedhe anëtarin e dytë të Gjykates Kushtetuese. Kreu ij shtetit I ka dërguar një leter sqaruese Këshillit të Emerimeve në Drejtësi ku sqaron edhe arsyet pse nuk e ka ...

Vakancat në kushtetuese, Meta ‘përplaset’ me KED: Të pezullohet procesi, nuk u respektua Kushtetuta (Letra për Ruçin)

Medial - 07.11.2019

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me vakancat në Gjykatën Kushtetuese, pasi rezultojnë ende dy vende bosh. Në një qëndrim zyrtar, kreu i shtetit përmes një letre drejtuar krytarit të Kuvendit ...

Gjykata Kushtetuese/ Meta nuk pranon të emërojë anëtarin e dytë, letër Kuvendit dhe KED-së

Zhurnal - 07.11.2019

Tiranë, 7 nëntor – Në lidhje me zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, presidenti Ilir Meta i ka dërguar një letër Kuvendit dhe Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

Thellohet kriza, presidenti fut në ngërç krijimin e Kushtetueses, refuzon të zgjedhë anëtarin e dytë, KED i përgjigjet ...

SOT - 07.11.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta refuzon të zgjedhë anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese. Presidenti ka futur në ngërç krijimin e Gjykatës Kushtetuese, një nga kushtet e Berlinit për negociatat.

“Pezulloni procesin”, KED i përgjigjet Metës, çon në Presidencë dosjet e kandidatëve të Kushtetueses

BalkanWeb - 07.11.2019

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i është përgjigjur Presidentit Ilir Meta, i cili kërkoi sot pezullimin e procesit për zgjedhjen e anëtarit të dytë të Gjykatës Kushtetuese, pasi sipas tij, është ...

Gjykata Kushtetuese/ Meta s'pranon të emërojë anëtarin e dytë, letër Kuvendit dhe KED

Durres Lajm - 07.11.2019

Presidenti Ilir Meta i ka dërguar sot një letër Kuvendit dhe Këshillit të Emërimeve në Drejtësi në lidhje me zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Ngërçi me Gjykatën Kushtetuese, KED i përgjigjet Metës

Albeu.com - 07.11.2019

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i është përgjigjur Presidentit të Republikës , Ilir Meta lidhur me mospranimin nga ana e tij të dekretojë emrin e dytë për anëtarin e Gjykatës Kushtetuese , pasi ...

KED i përgjigjet Metës, çon në Presidencë dosjet e kandidatëve të Kushtetueses

Durres Lajm - 07.11.2019

Gjykata Kushtetuese/ Meta s'pranon të emërojë anëtarin e dytë, letër Kuvendit dhe KED Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i është përgjigjur Presidentit Ilir Meta, i cili kërkoi sot pezullimin e ...

Pezullimi i zgjedhjes së anëtarit të Kushtetueses, KED i përgjigjet Metës

Java News - 07.11.2019

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i është përgjigjur Presidentit Ilir Meta, i cili kërkoi sot pezullimin e procesit për zgjedhjen e anëtarit të dytë të Gjykatës Kushtetuese.

Bllokoi zgjedhjen e anëtarit të Gjykatës Kushtetuese, KED i përgjigjet Metës

Gazeta Tema - 07.11.2019

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i është përgjigjur Presidentit Ilir Meta, i cili kërkoi sot pezullimin e procesit për zgjedhjen e anëtarit të dytë të Gjykatës Kushtetuese.

Refuzoi anëtarin e dytë për në Kushtetuese, KED i dërgon Metës kopje të dokumentacioneve

Medial - 07.11.2019

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i është përgjigjur Presidentit Ilir Meta, pas refuzimit, te ketij te fundit, për zgjedhjen e anëtarit të dytë të Gjykatës Kushtetuese me argumentin është shkelur ...

KED i përgjigjet Metës për procesin e emërimeve në Kushtetuese

Gazeta Express - 07.11.2019

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i është përgjigjur letrës së Presidentit Meta. Në njoftimin e KED thuhet se në mbledhjen e sotme është shqyrtuar qëndrimi i Presidentit në lidhje me procesin e ...

Gjykata Kushtetuese në “ngërç”/ Presidenti letër Kuvendit kundër KED

Top Channel - 07.11.2019

Kur të gjithë mendonin se plotësimi i vendeve vakante në Gjykatën Kushtetuese kishte hyrë në rrugë të mbarë, krijohet ngërçi i radhës. Pasi dekretoi kandidatin e parë Besnik Mucin, presidenti nuk ...

Beteja e Ilir Metës për të “çdekretuar”, Gjykatën Kushtetuese

Java News - 07.11.2019

Nga Mero Baze Presidenti ka nisur një betejë të re, në dukje procedurale, për të sabotuar ngritjen e Gjykatës Kushtetuese. Ai ka refuzuar të dekretojë si gjyqtare të Gjykatës Kushtetuese, njërin nga ...

Gjykata Kushtetuese në “ngërç”, Presidenti letër Kuvendit kundër KED

Portalb - 07.11.2019

Pasi dekretoi kandidatin e parë Besnik Mucin, presidenti nuk ushtroi të drejtën për të zgjedhur anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese, transmeton Top Channel .

Vakancat në Gjykatën Kushtetuese, KED i përgjigjet Ilir Metës, i dërgon kopjen e dokumentacionit të kandidatë

SOT - 08.11.2019

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi reagoi pas vendimit të presidentit Ilir Meta për të mos dekretuar anëtarin e dytë të Gjykatës Kushtetuese. Përmes një njoftimi, KED bëri me dije se i ka përcjellë ...

“Të hënën votojmë 2 anëtarin e ri”,kreu i Komisionit të Ligjeve: Presidenti nuk e bllokon dot Kushtetuesen

Medial - 08.11.2019

TIRANE Mazhoranca konsideron Arta Vorpsin, kandidaten e renditur nga Këshilli Emërimeve në Drejtësi në krye të listës e cila i është vënë në dispozicion institucionit të Presidentit, automatikisht të ...

Kushtetuesja, Manja: Ligji nuk e lejon Presidentin ta bllokojë, të hënën votohen në Kuvend 2 anëtarët

Gazeta Tema - 08.11.2019

“Nëse, Presidenti nuk ushtron kompetencën e tij, brenda afatit 30 ditor, kandidati i listuar i pari, konsiderohet i emëruar dhe ky afat është afat prekluziv”, ka deklaruar sot Kryetari i Komisionit ...

Meta doli ‘jashtë loje’, zgjidhet automatikisht anëtarja e re e Gjykatës Kushtetuese/ Manja: Presidenti nuk e bllokon ...

SOT - 08.11.2019

Arta Vorpsi është zgjedhur automatikisht anëtare e Gjykatës Kushtetuese. Kreu i Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja, shpjegon se dhe pse Kreu i Shtetit nuk ushtroi të drejtën e dekretimit të një ...