TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

“REKETI”, konfiskohet skafi i Zoki Kiçeec

Alsat - 21.07.2019

Prokuroria Publike sekuestroi një motoskaf në Ohër, në pronësi të të dyshuarit të dytë në hetimin “Reket”, Zoran Milevski – Kiçeec. Kjo është masa e vetme që deri tani e konfirmon ky institucion, ...

VMRO-ja finalizon pr/ligjin e saj për Prokurorinë

Alsat - 21.07.2019

Dy propozim-ligje por ende asnjë zgjidhje. Edhe VMRO-DPMNE-ja e ka finalizuar propozim-ligjin për Prokurorinë por të njëjtin do e publikojnë sapo të përfundojnë me shqyrtimin e propozimit të Zoran ...

Për opozitën është e pranueshme integrimi i PSP-së në PP, por nuk e pranojnë Ruskovskën si kryetare të saj

Telegrafi - 21.07.2019

Një tekst i ri i Ligjit për Prokurorinë Publike (PP) do të paraqitet para deputetëve në Kuvend javën e ardhshme, me të cilën Prokuroria e Speciale Publike do të integrohet në Prokurorinë Publike të ...

Hetohet zhvatje edhe ndaj biznesmenëve të tjerë

Tetova Sot - 20.07.2019

Tani për tani nuk ka momente të reja në hetimin për rastin “Reket”. Ka të dhëna edhe për raste të tjera të shantazheve që janë bërë nga të dyshuarit, disa biznesmenë tashmë dhanë deklarata në ...

Arsovski: E analizojmë ligjin, e pranueshme bashkangjitja e PSP-së në Prokurorinë Publike

Tetova Sot - 20.07.2019

VMRO-DPMNE-ja opozitare do të prononcohet konkretisht për ligjin e ri për prokurorinë publike që e propozoi dje kryeministri Zoran Zaev pasi ta analizojë, ndërsa është i pranueshëm, siç tha sot ...

Ruskovska: Prokuroria e re mund ta hap nga fillimi “Perandorinë”

Tetova Sot - 20.07.2019

Prokuroria e re e paralajmëruar me Propozim ligjin që e publikoi dje kryeministri Zoran Zaev mund ta hap nga fillimi lëndën “Perandoria”, tha shefja e Prokurorisë për ndjekjen e krimit të organizuar ...

Ruskovska: Nuk kam dëshmi për lidhjen e nëntokës me biznesin dhe politikën

Zhurnal - 20.07.2019

Shkup, 20 korrik – Lidhur me rastin e fundit të ‘Haraçit’ prokurorja publike Vilma Ruskovska në një bisedë të gjatë për mediat ka sqaruar shumë gjëra përfshirë këtu edhe nëse ekzistojnë dëshmi për ...

Projektligj i ri për Prokurorinë Publike në Maqedoninë e Veriut

ABC News - 20.07.2019

Sipas projektligjit të ri për Prokurorinë Publike, në Maqedoninë e Veriut, për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë, prokurorët e rinj do të mund të konkurrojnë për kreun e ...

Ruskoska: Kamçev nuk do të ndiqet për dhënie ryshfeti

Alsat - 20.07.2019

Prokuroria për krim të organizuar dhe korrupsion nuk ka regjistrime nga masat e posaçme hetuese në rastin “Reket”, deklaroi prokurorja Villma Ruskoska për radion “Kanall 77”.

VMRO-ja, kundër Ruskoskës në krye të Prokurorisë së re

Alsat - 20.07.2019

VMRO DPMNE-ja kundërshton propozimin e Zaevit që me Prokurorinë e re të udhëheq Villma Ruskoska. Sipas opozitës maqedonase Ruskoska është dorë e zgjatur e Zaevit.

Arsovski: Ruskovska nuk është e pranueshme për ne për kryetare të Prokurorisë

Telegrafi - 20.07.2019

Zëdhënësi i OBRM-PDUKM-së, Dimçe Arsovski tha se ndarja shkrirja e PSP-së në Prokurorinë Publike në njëfarë mënyre praktikisht është e pranueshme dhe kjo është një nga ato mundësi që ofrohen.

VMRO-DPMNE: Ruskoska nuk është pranueshme si zgjidhje për PSP-në

Alsat - 20.07.2019

VMRO-DPMNE nuk e pranon propozim ligjin e Kryeministrit Zaev, që Vilma Ruskoska të udhëheqë me prokurorinë e re për ndjekje të krimit ët organizuar dhe korupsion të lartë.

Ruskoska: Është nder që të udhëheq Prokurorinë e re Publike, por është shumë herët për urime

Portalb - 20.07.2019

Prokurorja publike për krimeve të organizuara Vilma Ruskoska thotë se ajo është e nderuar me propozimin që të udhëheqë Prokurorinë e re publike për krimin e organizuar dhe korrupsionin e lartë, por e ...

VMRO-ja finalizon projekt ligjin e saj për Prokurorinë

Zhurnal - 21.07.2019

Shkup, 21 korrik – Dy propozim-ligje por ende asnjë zgjidhje. Edhe VMRO-DPMNE-ja e ka finalizuar propozim-ligjin për Prokurorinë por të njëjtin do e publikojnë sapo të përfundojnë me shqyrtimin e ...

Çfarë pasurish ka deklaruar Prokurorja Vilma Ruskoska

Alsat - 20.07.2019

Prokurorja Publike për ndjekje të krimit të organizuar, Vilma Ruskoska mbrëmë është propozuar direkt nga kryeministri Zoran Zaev që të jetë në krye të PSP-së.

Prokurorët e rinj mund të ulen në krye të PSP-së

Telegrafi - 20.07.2019

Sipas propozim ligjit të ri për Prokurorinë Publike për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë, prokurorët e rinj do të mund të konkurrojnë shef të prokurorisë.

Prokuroria Speciale shkon në histori, Ruskoska propozohet shefe e re kundër korrupsionit

Ina - 19.07.2019

Javën e ardhshme në Kuvend do të propozohet tekst i ri i ligjit për Prokurorinë Publike, me të cilin janë ndërtuar ato pika me të cilat është biseduar me opozitën dhe të gjitha grupet e deputetëve të ...

Portali bullgar me pohim tendencioz se Janeva ka marrë ryshfet

Portalb - 19.07.2019

Me titull mjaft tendencioz dhe manipulues “Një travestit dhe prokuror kanë miliona nga reketi në Shkup”, portali bullgar “ bgdnes.bg“ më 17.07.2019 botoi një artikull të gjerë për skandalin “Reket” ...

Për opozitën është e pranueshme integrimi i PSP-së në PP

Botasot - 21.07.2019

Një tekst i ri i Ligjit për Prokurorinë Publike (PP) do të paraqitet para deputetëve në Kuvend javën e ardhshme, me të cilën Prokuroria e Speciale Publike do të integrohet në Prokurorinë Publike të ...

Gati projekt-ligji për Prokurorinë, Ruskoska “speciale” në vend të Janevës

ABC News - 19.07.2019

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut ka bërë publike ndryshimet qe propozohen t’i bëhen ligjit për Prokurorinë Speciale. Është bërë publik dhe emri i ri i kësaj strukture që i është lëne sërish në ...

Në Propozim ligjin e ri janë bashkuar kapacitetet e PSP-së dhe PTHP-së në PP për ndjekje të krimit të organizuar dhe ...

Tetova Sot - 19.07.2019

Ministria e Drejtësisë e publikoi Propozim-ligjin e ri për Prokurorinë publike, në të cilin, siç cekin në kumtesë, bashkohen kapacitetet ekzistuese të PSP-së dhe Prokurorisë themelore publike për ...

Prokuroria ka dyshime se në rastin “Haraçi” janë kërkuar para edhe nga afaristë tjerë

Telegrafi - 19.07.2019

“Prokuroria Themelore Publike ka dyshime për kërcënime të personave të cilët kanë qenë cak i të dyshuarve në rastin Haraçi”, ka thënë në një intervistë për “Deutsche Welle”, prokurorja Villma ...

OBRM-PDUKM: Teksti i ri për Ligjin për Prokurorinë Publike duket së dëshirë personale e Zaevit

Telegrafi - 19.07.2019

Partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, thotë se do ta presin propozim-ligjin e ri të kryeministrit Zoran Zaev, për Prokurorinë Publike, do ta analizojnë dhe më pas do të marrin qëndrim.

Zaev anulon takimin e liderëve, mbyllen negociatat me VMRO–në për Specialen. Bie Janeva, fuqizohet Ruskoska, PPS do të ...

Flaka - 19.07.2019

Kryeministri, Zoran Zaev, anuloi takimin e paralajmëruar të liderëve politikë ku çështje kyçe për diskutim duhej të ishte propozim ligji i ri për Prokurorinë Publike dhe fati i Prokurorisë Speciale.

Rasti “Zhvatja”, Ruskoska: Janë shantazhuar edhe afaristë tjerë

Flaka - 19.07.2019

Të dyshuarit në rastin “Zhvatja” kanë shantazhuar edhe afaristë të tjerë, përpos afaristit, Orce Kamçev. Prokurorja për krim të organizuar dhe korrupsion, Villma Ruskoska, për “Dojçe Velen” ka thënë ...

Çfarë thotë VMRO-DPMNE për propozimin e Zaevit për PSP-në?

Flaka - 19.07.2019

VMRO-DPMNE për 1TV thonë se do të presin për zgjidhjen e propozuar të Kryeministrit Zoran Zaev për PSP-në, përcjell FLAKA. Por mendojnë se, siç thonë me sa duket propozimi duket si një dëshirë ...

Ruskoska: Edhe unë u befasova me vendimin e kryeministrit, nuk isha e njoftuar!

Flaka - 19.07.2019

Kryeprokurorja e Prokurorisë Publike Speciale, për TV21, tha se u befasova nga deklarata e kryeministrit Zoran Zaev, që unë të jem propozuar për të qenë në krye të prokurorisë së re për ndjekjen e ...

Hetohet zhvatje edhe ndaj biznesmenëve të tjerë në Maqedoni

Ina - 21.07.2019

Tani për tani nuk ka momente të reja në hetimin për rastin “Reket”. Ka të dhëna edhe për raste të tjera të shantazheve që janë bërë nga të dyshuarit, disa biznesmenë tashmë dhanë deklarata në ...

Arsovski: E analizojmë ligjin, e pranueshme bashkangjitja e PSP-së në Prokurorinë Publike

Flaka - 20.07.2019

VMRO-DPMNE-ja opozitare do të prononcohet konkretisht për ligjin e ri për prokurorinë publike që e propozoi dje kryeministri Zoran Zaev pasi ta analizojë, ndërsa është i pranueshëm, siç tha sot ...

Ruskovska: Prokuroria e re mund ta hap nga fillimi “Perandorinë”

Flaka - 20.07.2019

Prokuroria e re e paralajmëruar me Propozim ligjin që e publikoi dje kryeministri Zoran Zaev mund ta hap nga fillimi lëndën “Perandoria”, tha shefja e Prokurorisë për ndjekjen e krimit të organizuar ...

Ruskoska: Kamçev nuk do të ndiqet për dhënie ryshfeti

Tetova Sot - 20.07.2019

Prokuroria për krim të organizuar dhe korrupsion nuk ka regjistrime nga masat e posaçme hetuese në rastin “Reket”, deklaroi prokurorja Villma Ruskoska për radion “Kanall 77”.

VMRO-ja, kundër Ruskoskës në krye të Prokurorisë së re

Tetova Sot - 20.07.2019

VMRO DPMNE-ja kundërshton propozimin e Zaevit që me Prokurorinë e re të udhëheq Villma Ruskoska. Sipas opozitës maqedonase Ruskoska është dorë e zgjatur e Zaevit.

Arsovski: Ruskovska nuk është e pranueshme për ne për kryetare të Prokurorisë

Botasot - 20.07.2019

Zëdhënësi i OBRM-PDUKM-së, Dimçe Arsovski tha se ndarja shkrirja e PSP-së në Prokurorinë Publike në njëfarë mënyre praktikisht është e pranueshme dhe kjo është një nga ato mundësi që ofrohen.

VMRO-ja finalizon pr/ligjin e saj për Prokurorinë

Tetova Sot - 21.07.2019

Dy propozim-ligje por ende asnjë zgjidhje. Edhe VMRO-DPMNE-ja e ka finalizuar propozim-ligjin për Prokurorinë por të njëjtin do e publikojnë sapo të përfundojnë me shqyrtimin e propozimit të Zoran ...

Cila është pasuria e prokurores Ruskoska që po heton skandalin për kryeprokuroren speciale Janeva

Ina - 20.07.2019

Prokurorja Publike për ndjekje të krimit të organizuar, Vilma Ruskoska mbrëmë është propozuar direkt nga kryeministri Zoran Zaev që të jetë në krye të PSP-së.

Hetimet për zhvatje të biznesmenëve vazhdojnë

Gazeta Express - 21.07.2019

Tani për tani nuk ka momente të reja në hetimin për rastin “Reket”. Ka të dhëna edhe për raste të tjera të shantazheve që janë bërë nga të dyshuarit, disa biznesmenë tashmë dhanë deklarata në ...

Ruskoska: Kamçev nuk do të ndiqet për dhënie ryshfeti

Flaka - 20.07.2019

Prokuroria për krim të organizuar dhe korrupsion nuk ka regjistrime nga masat e posaçme hetuese në rastin “Reket”, deklaroi prokurorja Villma Ruskoska për radion “Kanall 77”.

VMRO kundër: Ruskoska është përzgjedhja personale e Zaevit

Portalb - 20.07.2019

VMRO DPMNE-ja kundërshton propozimin e Zaevit që me Prokurorinë e re të udhëheq Villma Ruskoska. Sipas opozitës maqedonase Ruskoska është dorë e zgjatur e Zaevit.

Arsovski: Ruskovska nuk është e pranueshme për ne për kryetare të Prokurorisë

Tetova Sot - 20.07.2019

Zëdhënësi i OBRM-PDUKM-së, Dimçe Arsovski tha se ndarja shkrirja e PSP-së në Prokurorinë Publike në njëfarë mënyre praktikisht është e pranueshme dhe kjo është një nga ato mundësi që ofrohen.

Cila është pasuria e deklaruar nga Prokurorja publike, Vilma Ruskoska!? (Detaje)

Zhurnal - 20.07.2019

Shkup, 20 korrik – Prokurorja Publike për ndjekje të krimit të organizuar, Vilma Ruskoska mbrëmë është propozuar direkt nga kryeministri Zoran Zaev që të jetë në krye të PSP-së.

VMRO kundër: Ruskoska është përzgjedhja personale e Zaevit

Botasot - 20.07.2019

VMRO DPMNE-ja kundërshton propozimin e Zaevit që me Prokurorinë e re të udhëheq Villma Ruskoska. Sipas opozitës maqedonase Ruskoska është dorë e zgjatur e Zaevit.

Çfarë pasurish ka deklaruar Prokurorja Vilma Ruskoska

Tetova Sot - 20.07.2019

Prokurorja Publike për ndjekje të krimit të organizuar, Vilma Ruskoska mbrëmë është propozuar direkt nga kryeministri Zoran Zaev që të jetë në krye të PSP-së.

VMRO-ja, kundër Ruskoskës në krye të Prokurorisë së re. Aleanca kërkon prokuror të deleguar nga BE

Gazeta Express - 20.07.2019

VMRO DPMNE-ja kundërshton propozimin e Zaevit që me Prokurorinë e re të udhëheq Villma Ruskoska. Sipas opozitës maqedonase Ruskoska është dorë e zgjatur e Zaevit.

ASH: kryeprokurori duhet të jetë njeri i deleguar nga BE-ja

Ina - 21.07.2019

VMRO DPMNE-ja kundërshton propozimin e Zaevit që me Prokurorinë e re të udhëheq Villma Ruskoska. Sipas opozitës maqedonase Ruskoska është dorë e zgjatur e Zaevit.

ASH: kryeprokurori duhet të jetë njeri i deleguar nga BE-ja

Botasot - 21.07.2019

VMRO DPMNE-ja kundërshton propozimin e Zaevit që me Prokurorinë e re të udhëheq Villma Ruskoska. Sipas opozitës maqedonase Ruskoska është dorë e zgjatur e Zaevit.