TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ivanov nuk e nënshkruan Ligjin për gjuhën shqipe, plani për zvarritje

Albeu.com - 14.01.2018

Presidenti Gjorgje Ivanov nuk do ta nënshkruajë Ligjin për gjuhët, që rregullon përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe. Një burim i afërt me kabinetin e presidentit Ivanov tha për INA se është shumë e ...

LAJMI I FUNDIT/ Ivanov nuk e nënshkruan Ligjin për gjuhën shqipe, plani për zvarritje

Lajm - 14.01.2018

Presidenti Gjorgje Ivanov nuk do ta nënshkruajë Ligjin për gjuhët, që rregullon përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe. Një burim i afërt me kabinetin e presidentit Ivanov tha për INA se është shumë e ...

LAJMI I FUNDIT/ Ivanov nuk e nënshkruan Ligjin për gjuhën shqipe, plani për zvarritje

Ina - 14.01.2018

Presidenti Gjorgje Ivanov nuk do ta nënshkruajë Ligjin për gjuhët, që rregullon përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe. Një burim i afërt me kabinetin e presidentit Ivanov tha për INA se është shumë e ...

Ivanov nuk nënshkruan ligjin për Gjuhën Shqipe? Zbulohet plani për zvarritje

BalkanWeb - 14.01.2018

Presidenti Gjorgje Ivanov nuk do ta nënshkruajë Ligjin për gjuhët, që rregullon përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe. Një burim i afërt me kabinetin e presidentit Ivanov tha për INA se është shumë e ...

Ivanov nuk e nënshkruan Ligjin për gjuhën shqipe, plani për zvarritje

Flaka - 14.01.2018

Presidenti Gjorgje Ivanov nuk do ta nënshkruajë Ligjin për gjuhët, që rregullon përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe. Një burim i afërt me kabinetin e presidentit Ivanov tha për INA se është shumë e ...

Mediat: Ivanov nuk do të dekretojë ligjin për gjuhën shqipe

Java News - 14.01.2018

Presidenti Gjorgje Ivanov nuk do ta nënshkruajë Ligjin për gjuhët, që rregullon përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe. Një burim i afërt me kabinetin e presidentit Ivanov tha për INA se është shumë e ...

Ivanov nuk nënshkruan Ligjin për gjuhën shqipe? Zbulohet plani për zvarritje

Gazeta Tema - 14.01.2018

Presidenti Gjorgje Ivanov nuk do ta nënshkruajë Ligjin për gjuhët, që rregullon përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe. Një burim i afërt me kabinetin e presidentit Ivanov tha për INA se është shumë e ...

Ligji për gjuhën shqipe, dekreti i Ivanov do të jetë brenda afatit

Zhurnal - 13.01.2018

Ligji për gjuhën shqipe, dekreti i Ivanov do të jetë brenda afatit Shkup, 13 janar - Nga momenti që u miratua në Kuvendin e Maqedonisë, afati i dekretimit të ligjit të gjuhëve nga presidenti Gjorgje ...

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

Zhurnal - 12.01.2018

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët Shkup, 12 janar - Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin ...

Ligji për gjuhët mbërrin në Presidencë, a do e dekretojë Ivanov?

Albeu.com - 12.01.2018

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov , ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Nëse Ivanov nuk e nënshkruan dekretin brenda 10 ditëve, pas skadimit të ...

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

Alsat - 12.01.2018

Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë ...

Miratohet ligji për gjuhët, enigmatike nëse Ivanovi do ta nënshkruajë dekretin

Idividi - 12.01.2018

Shkup, 12 janar 2018 (MIA) - Kuvendi i Republikës së Maqedonisë dje me 69 vota "pro" e miratoi Ligjin për përdorimin e gjuhëve.Ligji është votuar edhe me shumicë të dyfishtë, gjegjësisht për të ...

Xhaferi: Tani radhën e ka presidenti Ivanov ta dekretojë ligjin brenda afatit 10-ditor

Idividi - 12.01.2018

Shkup, 11 janar 2018 (MIA) - Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Talat Xhaferi pas miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve nga ana e Kuvendit të Maqedonisë, tha se tani radhën e ka ...

Ivanov i hutuar, çka po përgatit kundër Ligjit për shqipen?!

Ina - 12.01.2018

Ligji për gjuhët tashmë do të duhet të përballet dhe me një tjetër sfidë, atë të dekretimit nga Presidentit Gjorgje Ivanov. Sipas procedures, presidenti Ivanov brenda 10 ditëve nga marrja e tekstit ...

Ligji për përdorimin e gjuhëve arrin për dekretim te presidentit Ivanov

Ina - 12.01.2018

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve i cili dje u votua në Kuvend, tanimë është dorëzuar për dekretim përpara presidentit Gjorge Ivnaov, njofton Portalb.mk.

Ismaili: Nëse Presidenti nuk e nënshkruan Ligjin për Gjuhët, Kuvendi i Maqedonisë do ta votojë sërish (Video)

Almakos - 12.01.2018

Deputet i BDI-së, Rexhail Ismaili, në “Debat D” në RTV Dukagjini ka thënë se deklarimet apo veprimet e presidentit të shtetit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, nuk paraqesin rrezik për Ligjin për ...

A do ta nënshkruajë Ivanov Ligjin për Gjuhën Shqipe

Lajmi.net - 12.01.2018

Me 69 vota pro e asnjë kundër, në sallën e Kuvendit maqedonas, ku mungonin ligjvënësit e VMRO DPMNE-se, iu dha drita jeshile ligjit të gjuhëve, i cili do të zgjidhë ngërçin e hershëm të përdorimit të ...

Zyberi: Ivanov mund të përdorë veton, por ligjin se pengon dot

Zhurnal - 12.01.2018

Zyberi: Ivanov mund të përdorë veton, por ligjin se pengon dot Shkup, 12 janar - Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve ka arritur në presidencë dhe pret dekretimin e kreut të shtetit.

Zyberi: Ivanov nuk e pengon dot ligjin

Albeu.com - 12.01.2018

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve ka arritur në presidencë dhe pret dekretimin e kreut të shtetit. Ende është e paqartë nëse Ivanov do ta përdorë këtë të drejtë, megjithëse Kushtetuta është e qartë.

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

Almakos - 12.01.2018

Presidenti Gjorge Ivanov pranoi dje dekretin mbi Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve, por është e paqartë nëse ai do të nënshkruajë ose ushtrojë të drejtën e tij për të vënë veton.

Qytetarët vlerësojnë miratimin e Ligjit për gjuhët

Alsat - 12.01.2018

Pas miratimit që Kuvendi i bëri dje Ligjit për përdornim e gjuhëve, rrjedh afati 10 ditorë për dekretimin e tij nga Presidenti Gjorgji Ivanov. Mbetet e paqartë nëse Ivanov do ta pranon apo do ta ...

Parlamenti Studentor: Presidenti Ivanov t'i vë veto ligjit për gjuhët

Zhurnal - 12.01.2018

Parlamenti Studentor: Presidenti Ivanov t`i vë veto ligjit për gjuhët Shkup, 12 Janar - Parlamenti Studentor i Universitetit Shën “Kirili dhe Metodi” sot me një letër publike, në të cilën thonë se i ...

Ligji për përdorimin e gjuhëve arrin për dekretim te presidentit Ivanov

Portalb - 12.01.2018

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve i cili dje u votua në Kuvend, tanimë është dorëzuar për dekretim përpara presidentit Gjorge Ivnaov, njofton Portalb.mk .

Nëse Ivanovi nuk e nënshkruan dekretin, Ligji për gjuhët sërish para Kuvendit

Idividi - 12.01.2018

Shkup, 12 janar 2018 (MIA) - Dekreti për shpalljen e Ligjit për përdorimin e gjuhëve, me të cilin avancohet përdorimi i gjuhës shqipe në vend dhe i cili u miratua nga Kuvendi, sipas Kushtetutës dhe ...

Ligji për gjuhët në Maqedoni mbërrin në Presidencë, a do e dekretojë presidenti Ivanov?

BalkanWeb - 12.01.2018

Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti arriti mbrëmë tek Ivanov ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë ai.

Dekreti për ligjin e gjuhëve arrinë te Ivanovi, pritet nënshkrimi, ose refuzimi i tij

Telegrafi - 12.01.2018

Kryetari i shtetit, Gjorge Ivanov, e ka pranuar dekretin për Ligjin për gjuhët, dhe procedura e radhës është nënshkrimi i tij, ose refuzimi, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ismaili: Nëse Presidenti nuk e nënshkruan Ligjin për Gjuhët, Kuvendi i Maqedonisë do ta votojë sërish (Video)

Telegrafi - 12.01.2018

Deputet i BDI-së, Rexhail Ismaili, në “Debat D” në RTV Dukagjini ka thënë se deklarimet apo veprimet e presidentit të shtetit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, nuk paraqesin rrezik për Ligjin për ...

Parlamenti Studentor në UKM: Ivanov të vendos veto ndaj Ligjit për gjuhët

Telegrafi - 12.01.2018

Parlamenti Studentor pranë Universitetit “Shën Kirili dhe Metodi” sot përmes një reagimi me shkrim kërkojnë që urgjentisht të shfuqizohet Ligji për përdorimin e gjuhëve.

A do ta nënshkruajë Ivanov Ligjin për Shqipen

Koha.net - 12.01.2018

Me 69 vota pro e asnjë kundër, në sallën e Kuvendit maqedonas, ku mungonin ligjvënësit e VMRO DPMNE-se, iu dha drita jeshile ligjit të gjuhëve, i cili do të zgjidhë ngërçin e hershëm të përdorimit të ...

Ivanov ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për gjuhët

Flaka - 12.01.2018

Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, ende nuk e ka nënshkruar dekretin e miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Dekreti deri tek Ivanovi arrti mbrëmë ndërkohë ende nuk dihet se si do veprojë ...

Parlamenti Studentor: Presidenti Ivanov t`i vë veto ligjit për gjuhët

Flaka - 12.01.2018

Parlamenti Studentor i Universitetit Shën “Kirili dhe Metodi” sot me një letër publike, në të cilën thonë se i drejtohen studentëve, përfaqësuesve të legjislativit dhe të gjithë opinionit publik, ku ...

Ligji për përdorimin e gjuhëve arrin për dekretim te presidentit Ivanov

Alb Portali - 12.01.2018

Loading... Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve i cili dje u votua në Kuvend, tanimë është dorëzuar për dekretim përpara presidentit Gjorge Ivnaov, ...

Zyberi: Ivanov mund të përdorë veton, por ligjin se pengon dot

Flaka - 12.01.2018

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve ka arritur në presidencë dhe pret dekretimin e kreut të shtetit. Ende është e paqartë nëse Ivanov do ta përdorë këtë të drejtë, megjithatë Kushtetuta është e qartë.

Tërbohen maqedonasit, kërkojnë nga presidenti Ivanov bllokimin e gjuhës shqipe

Gazeta Tema - 12.01.2018

“Është shumë e nevojshme që Presidenti Ivanov të përdorë veton e tij të paktën një herë, jo për të treguar pushtetin e tij, por në emër të sundimit të ligjit”, shkruajnë tre profesorët, që njihen për ...

Këta janë deputetët shqiptarë që votuan ligjin për gjuhën shqipe

Albeu.com - 11.01.2018

Me 69 vota pro dhe asnjë kundër, Kuvendi arriti që t’i japë dritë jeshile Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Ligjin e mbështetën edhe deputetët e Aleancës për Shqiptarët, Merale Ferati e PDSH-së, ...

Sela: Ligji për gjuhët e bën më të barabartë Maqedoninë

Lajmi.net - 11.01.2018

Lideri i Aleancës për shqiptarët, Ziadin Sela ka folur për miratimin e ligjit të gjuhëve sot në Kuvend duke deklaruar se ky ligj pasuron Maqedoninë dhe i bën qytetarët gjithëpërfshirës.

Sela: Ligji për gjuhët e bën më të barabartë Maqedoninë

Albeu.com - 11.01.2018

Lideri i Aleancës për shqiptarët Ziadin Sela ka folur për miratimin e ligjit të gjuhëve sot në Kuvend duke deklaruar se ky ligj pasuron Maqedoninë dhe i bën qytetarët gjithë përfshirës.

Grubi flet për Ligjin pë shqipen, presim Ivanov ta nënshkruaj

Ina - 11.01.2018

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi pas miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve, tha se 15 vite pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, me votimin e Ligjit për gjuhët është rrumbullaksuar procesi i ...

Grubi: Me ligjin për gjuhët fiton Maqedonia

Albeu.com - 11.01.2018

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi , pas votimit të disa ligjeve në Kuvend , tha se është rrumbullaksuar procesi i paqes dhe tani ka mbetur vetëm të implementohet.

Xhaferi: Tani radhën e ka presidenti Ivanov ta dekretojë ligjin brenda afatit 10-ditor

Zhurnal - 11.01.2018

Xhaferi: Tani radhën e ka presidenti Ivanov ta dekretojë ligjin brenda afatit 10-ditor Shkup, 11 janar - Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Talat Xhaferi pas miratimit të Ligjit për ...

« Analistët » Nuk ka arsye që Ivanov të refuzoi dekretimin e Ligjit të gjuhëve, ligji është një nga kushtet e BE-së

Zhurnal - 11.01.2018

« Analistët » Nuk ka arsye që Ivanov të refuzoi dekretimin e Ligjit të gjuhëve, ligji është një nga kushtet e BE-së Shkup, 11 janar - Pas miratimit të ligjit për gjuhën shqiper nga ana e Parlamentit ...

Kuvend, miratohet Ligji për gjuhët me 69 vota pro

Almakos - 11.01.2018

11 Janar Me 69 vota pro, asnjë të përmbajtur dhe asnjë kundër, Kuvendi pas disa dështimeve, arriti që t’i japë dritë jeshile Ligjit për përdorimin e gjuhëve.

Ligji për gjuhët, Grubi: Me këtë ligj fiton Maqedonia

Lajm - 11.01.2018

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi pas miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve, tha se 15 vite pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, me votimin e Ligjit për gjuhët është rrumbullaksuar procesi i ...

Grubi nga Kuvendi fton Ivanov-in ta nënshkruaj ligjin për gjuhët (Video)

Almakos - 11.01.2018

Pas miratimit të ligjit të përdorimit të gjuhëve, deputeti i BDI-së Artan Grubi u paraqit në një pres- konferencë nga e cila falënderoj të gjithë ata deputet që votuan “pro” ligjit po ashtu edhe ata ...

Ja çfarë thotë Grubi pas votimit të ligjit për përdorimin e gjuhëve

Portalb - 11.01.2018

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi, pas votimit të disa ligjeve në Kuvend, thotë se 15 vjet pas nënshkrimit të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, me votimin e ligjit të gjuhëve është rrumbullakuar ...

Xhaferi: Tani radhën e ka presidenti Ivanov ta dekretojë ligjin brenda afatit 10-ditor

Portalb - 11.01.2018

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Talat Xhaferi pas miratimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve nga ana e Kuvendit të Maqedonisë , tha se tani radhën e ka presidenti i shtetit Gjorge ...

Sela: Ligji për gjuhët e bën më të barabartë Maqedoninë

Zhurnal - 11.01.2018

Sela: Ligji për gjuhët e bën më të barabartë Maqedoninë Shkup, 11 janar - Lideri i Aleancës për shqiptarët Ziadin Sela ka folur për miratimin e ligjit të gjuhëve sot në Kuvend duke deklaruar se ky ...

Kuvend, miratohet Ligji për gjuhët me 69 vota pro

Alsat - 11.01.2018

Me 69 vota pro, asnjë të përmbajtur dhe asnjë kundër, Kuvendi pas disa dështimeve, arriti që t’i japë dritë jeshile Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Ligjin e mbështetën edhe deputetët e Aleancës për ...

Malçeski: Miratimi i ligjit të gjuhëve është federalizim, Ivanov nuk duhet të nënshkruaj atë

Zhurnal - 11.01.2018

Malçeski: Miratimi i ligjit të gjuhëve është federalizim, Ivanov nuk duhet të nënshkruaj atë Shkup, 11 janar - Sipas Samoil Malçeski sjellja e ligjit të gjuhëve është antikushtetues dhe rënon ...

Miratohet Ligji për gjuhët në Maqedoni

Telegrafi - 11.01.2018

Më shumicë votash, Kuvendi i Maqedonisë e ka miratuar Ligjin për përdorimin e gjuhëve. Gjithsej 69 deputetë të pranishëm votuan ”për” propozimin e ri, përcjell Telegrafi Maqedoni.