TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

'Mini Shengeni Ballkanik', Mimi Kodheli i përgjigjet deklaratave të ashpra të opozitës

SOT - 10.10.2019

Ish ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli u pyet rreth skepticizmit që opozita ka treguar rreth nënshkrimit të deklaratës së përbashkët me Presidentin e Serbisë, Alexandar Vuçiç dhe Kryeministrin e ...

Zaev: E kemi për detyrë të prezantojmë katër liritë e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Portalb - 10.10.2019

Maqedonia e Veriut, Serbia dhe Shqipëria duhet të forcojnë bashkëpunimin rajonal dhe të prezantojnë parimet evropiane të bashkëpunimit dhe funksionimit dhe katër liritë e BE-së për rrjedhën e ...

Historia e shengenit ballkanik/ Ideja e hedhur që në vitet ’90, konkretizimi në samitin e Triestes

Top Channel - 10.10.2019

Ideja e shengenit ballkanik, qarkullon në fakt prej kohësh. Por, aktorët kanë ndryshuar. Që në fillim të viteve 90, Adem Demaci, doli me idenë e një konfederate të Ballkanit, pjesë e të cilës do të ...

Rama, Vuçiç e Zaev zotohen për thellimin e bashkëpunimit

Alsat - 10.10.2019

Pas gati 30 vjet pavarësi, Maqedonia tani po negocion me fqinjët e saj për qarkullimin e lirë të njerëzve dhe kapitalit, edhe atë në takimin e parë të përbashkët në Novi Sad, midis kryeministrit ...

Kujt i shërben mini-Schengen ballkanik

BalkanWeb - 10.10.2019

Takimet multilaterale ndërmjet kryeministrave të vendeve ballkanike janë gjithnjë të mirëpritura dhe i shërbejnë ndërtimit të besimit reciprok midis vendeve përkatëse.

Zaev, Vuçiq dhe Rama miratuan Deklaratën për qarkullim të lirë të mallrave, shërbimeve dhe njerëzve

Medial - 10.10.2019

Novi Sad, 10 tetor 2019 (MEDIAL) – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrat e Maqedonisë së veriut dhe Shqipërisë, Zoran Zaev dhe Edi Rama sot në Novi Sad miratuan Deklaratë të ...

Edi Rama: Nëse Serbia do të vendoste veto për Kosovën, unë nuk do të isha këtu

Zeri - 10.10.2019

Pas nënshkrimit të deklaratës së përbashkët me Presidentin e Serbisë, Alexandar Vuçiç dhe Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, për Mini Shengenin në Ballkanin Perëndimor, Kryeministri i ...

Rama kritikon BE-në nga Serbia: S’jemi fidanishte për të bërë eksperimente

Shqipmedia - 10.10.2019

Presidenti serb, kryeministri i Shqipërisë dhe ai i Maqedonisë së Veriut kanë firmosur një marrëveshje këtë të enjte në Novi Sad, atë që ata e cilësojnë mini-shengeni.

Mungesa e Kosovës dhe Malit të Zi, Rama: Askush nuk është i përjashtuar, i presim në takimin tjetër

Top Channel - 10.10.2019

Kosova, Mali i Zi dhe Bosnja Hercegovina nuk iu bashkuan takimit të Novi Sadit, në të cilin morën pjesë Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut, dhe që synon krijimin e një “Shengeni Ballkanik”.

Vuçiq, Rama, Zaev nënshkruajnë deklaratë për lëvizjen e lirë të mallrave dhe njerëzve

Evropaelire - 10.10.2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit në Novi Sad me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, tha se është nënshkruar deklarata e ...

FOTOLAJM/ Marrëveshja, Rama ‘lidh besën’ me Vuçiç e Zaev në Novi Sad

BalkanWeb - 10.10.2019

Kryeministri Edi Rama, Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev kanë nëshkruar në Novi Sad marrëveshjen për lëvizjen e lirë të mallrave e njerëzve.

Konferenca/ Serbi-Shqipëri, lëvizje vetëm me karta identiteti. Takimi i radhës në Ohër

Top Channel - 10.10.2019

Kryeministrat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, së bashku me presidentin e Serbisë kanë arritur në një dokument të përbashkët që, ashtu siç u tha në konferencë, do të lehtësojë qarkullimin e ...

Vuçiç ‘ngushëllon’ Ramën: Do i kalojmë kufijtë me kartë identiteti

Mapo - 10.10.2019

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç u takua me kryeministrin maqedonas, Zoran Zaev dhe me atë shqiptar, Edi Rama në Novi Sad në kuadër të nënshkrimit të asaj që njihet si Mini-Shengeni ballkanik.

Nis takimi mes Aleksandar Vucic, Ramës dhe Zaevit

Albeu.com - 10.10.2019

Në Novi Sad ka nisur takimi trepalësh në mes të Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Presidentin serb Aleksandar Vuçic është nikoqir i kryeministrave të të dyja vendeve, Edi Ramës së ...

“Mini” Shengeni ballkanik, takim konstruktiv në Novi Sad

RTSH - 10.10.2019

Në Novi Sadi ka marrë udhë projekti për krijimin e “mini” Shengenit ballkanik, i cili synon përmirësimin e lidhjeve mes tregjeve rajonale, për të mundësuar qarkullimin e lirë të mallrave, njerëzve, ...

Rama, Zaev e Vuçiç, firmosin “Shengenin Ballkanik”

Medial - 10.10.2019

Kryeministri Edi Rama, homologu i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev si dhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç kanë firmosur këtë të enjte në Novi Sad marrëveshjen e “Shengenit Ballkanik.

Dekori për Serbinë në Novi Sad

Respublica - 10.10.2019

Në Novi Sad të Vojvodinës është mbajtur i ashtuquajturi samit tripalësh mes Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Nga ky takim, që organizohet nga Serbia, vend që po i njihet statusi i ...

‘Shengeni Ballkanik’, Rama: Realitet deri në fund të 2021, historia na ka lënë mbrapa

BalkanWeb - 10.10.2019

“Deri në fund të 2021 ‘Minishengeni Ballkanik’ do të jetë realitet”. Kështu deklaroi kryeministri Edi Rama në një konferencë të përbashkët me presidentin Alensadër Vuçiç dhe kryeministrin Zoran Zaev.

Rama flet shqip në mes të Serbisë, batuta me Vuçiç: Ende na duhet anglishtja…

Java News - 10.10.2019

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç dhe kryeministrat e Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore, Edi Rama dhe Zoran Zaev, zhvilluan sot një konferencë për shtyp pas një takimi trepalësh, në të cilin ...

Edi Rama: Shengeni ballkanik brenda 2021. Serbia nuk do të bllokojë Kosovën

Gazeta Tema - 10.10.2019

Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia kanë rënë dakord parimisht për krijimin e Shengenit ballkanik dhe për realizimin e këtij objektivi në terren kanë vendosur edhe afate konkrete, që është ...

“Shengeni i vogël”, marrëveshje për katër liritë kryesore

Medial - 10.10.2019

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha sot, pas një takimi trepalësh me kryeministrin e Shqipërisë,Edi Rama dhe atë të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev në kuadër të idesë për “Shengenin e vogël” se u ...

Plasin batutat mes Vuçiç dhe Ramës gjatë shëtitjes në Novi Sad, kryeministri serb i jep fjalën duke buzëqeshur: Edi is ...

SOT - 10.10.2019

Liderët e tre vendeve të Ballkanit pasi zhvilluan takimin për 'Shengenin Rajonal', kanë dalë një xhiro në shëtitoren e Novi Sad, Serbi. Kryeministri shqiptar Edi Rama, ai i Maqedonisë së Veriut, ...

Takimi me Vuçiç dhe Zaev, Rama: Nuk mund të presim derisa të bëhemi prioritet për BE

Java News - 10.10.2019

Pas takimit trepalësh në Novi Sad, Aleksandar Vuçiç, Zoran Zaev dhe Edi Rama kanë dalë në një konferencë të përbashkët. Kryeministri shqiptar tha se ky takim vjen nga nevoja për të zhvilluar ...

Novi Sad, merr udhë “mini” Shengeni ballkanik

RTSH - 10.10.2019

Nga Novi Sadi i Serbisë, do të marrë udhë projekti për krijimin e “mini” Shengenit ballkanik, një ide e hedhur disa vite më parë nga kkryeministri shqiptar Edi Rama.

Takim trepalësh në Novi Sad: Vuçiq, Rama dhe Zaev

Evropaelire - 10.10.2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq pritet të takojë sot kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe atë të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Sipas njoftimeve nga Zyra për Media e presidentit të ...

Novi Sad, takim trepalësh mes Zaevit, Ramës dhe Vuçiqit

Alsat - 10.10.2019

Kryeministri Zoran Zaev, kryeministri i Republikës së Shqipërisë Edi Rama dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq paradite do të mbajnë takim trepalësh në Kalanë e Petrovaradinit sot në Novi Sad.

Konferenca LIVE! Vuçiç, Rama dhe Zaev flasin për “Schengenin Ballkanik”

Java News - 10.10.2019

Konferencë për shtyp e Vuçiqit, Zaevit dhe Ramës pas takimit trepalësh në Novi ...

Zaev në Serbi takon Ramën dhe Vuçiqin

Telegrafi - 10.10.2019

Kryeministri Zoran Zaev, kryetari serb, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri Edi Rama sot paradite do të kenë takim trepalësh në Novi Sad. Sipas njoftimeve të kabinetit të kryetarit serb, temë e ...

“Edi është i pari”, Vuçiç publikon një video, ja batutat në Novi Sad

Java News - 10.10.2019

Liderët e tre vendeve të Ballkanit Perëndimor kanë bërë një xhiro në shëtitoren e Novi Sad pas takimi për “Shengenin e vogël.” Teksa ndiqeshin nga kamerat e gazetarët nuk kanë munguar as batutat mes ...

Mini Shengeni i Ballkanit, fillon darka zyrtare mes liderëve (VIDEO)

SOT - 09.10.2019

Ka filluar darka zyrtare në Novi Sad midis kryeministrave të Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ana Brnabic, Edi Ramës dhe Zoran Zaev iu bashkua edhe presidenti serb Aleksandër Vucic.

‘Shengeni Ballkanik’, Rama darkon me Brnabiç, Vuçiç e Zaev

Top Channel - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur sot në Serbi për “marrëveshjen e ‘Shengenit Ballkanik’, ku ka darkuar me Brnabiç, Vuçiç e Zaev. ‘Shengeni Ballkanik’ synon që të heqë barrierat midis tri vendeve ...

Me gota shampanje dhe duke dëgjuar Vuçiç! Rama darkon në Novi Sad për “mini- shengenin”

Gazeta Express - 09.10.2019

Pas mbërritjes së tij në aeroportin e Beogradit, Rama ka udhëtuar drejt Novi Sad për t’u takuar me kryeministrin Zaev, Presidentin Vuçiç dhe kryeministren serbe Brnabiç.

Iseni: “Shengen i vogël” vetëm si proces gjithëpërfshirës për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor

Flaka - 09.10.2019

Nisma e Serbisë për të krijuar një të ashtuquajtur Shengen të vogël është një zgjidhje vetëm si një proces gjithëpërfshirës për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, thotë Drilon Iseni nga Oda ...

Foto/ Shengeni rajonal, takim Rama-Vuçiç-Zaev

Medial - 09.10.2019

TIRANË, 8 tetor/MEDIAL/ Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në Novi Sad të Serbisë, ku është takuar në një darkë zyrtare me presidentin serb Alexandar Vuçiç si dhe kryeministrin e Maqedonisë së ...

Mini Shengeni/ Fillon darka mes tre liderëve të Ballkanit

Medial - 09.10.2019

Ka filluar darka zyrtare në Novi Sad midis kryeministrit Rama, kryeministres serbe Ana Brnabiç, presidentit Vuçiç dhe kryeministit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. .

Zaev arriti në Serbi, nesër në Novi Sad në takim trepalësh me Vuçiqin dhe Ramën

Medial - 09.10.2019

Beograd, 9 tetor 2019 (MEDIAL) – Kryeministri Zoran Zaev sot pasdite arriti në Serbi, ndërsa në aeroportin e Beogradit “Nikolla Teslla” e priti ministrja serbe për eurointegrime, Jadranka Joksimoviq, ...

Rama mbërrin në Beograd për “shengenin ballkanik”

Alsat - 09.10.2019

Kryeministrat e Shqipërisë dhe Maqedonia Veriore, Edi Rama dhe Zoran Zaev, mbërritën në Beograd këtë pasdite. Ata u pritën në aeroport nga Ministrja e Integrimeve Evropiane Jadranka Joksimovic.

Rama në Serbi për “marrëveshjen e ‘Shengenit Ballkanik’, darkon me Brnabiç, Vuçiç e Zaev

BalkanWeb - 09.10.2019

SERBI Kryeministri shqiptar Edi Rama ka mbërritur në Serbi, ku ka zhvilluar takime të rëndësishme me liderë rajonalë. Rama darkoi me Brnabiç Vuçiç e Zaev.

Rama mbërrin në Serbi, takim ?kokë më kokë" me presidentin Vuçiç

Albeu.com - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në Novi Sad të Serbisë. Burime pranë kryeministrit bëjnë me dije se Rama do të zhvillojë një takim me presidentin serb Alexandar Vuçiç dhe kryeministrin e ...

FOTOLAJM / Rama takohet në Novi Sad me Vuçiç, Brnabiç dhe Zaev

Java News - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Serbi për një vizitë dy ditore, ku pritet të firmoset një marrëveshje mes Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë për sa i përket heqjes se barrierave të ...

Fotot/ Kryeministri Rama mbërrin në Novi Sad të Serbisë, tërheq vëmendjen me veshjen e tij

SOT - 09.10.2019

Kryeministrat e Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore, Edi Rama dhe Zoran Zaev, mbërritën sot pasdite në Beograd këtë pasdite ku u pritën nga ministrja e Integrimeve Evropiane Jadranka Joksimovic në ...

‘Shengeni Ballkanik’, kryeministri Rama mbërrin në Serbi, nesër nënshkruhet marrëveshja në Novi Sad

BalkanWeb - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në Serbi, një ditë para nënshkrimit të marrëveshjes për të ashtuquajturin “Shengeni ballkanik”. Kreu i qeverisë shqiptare do të ketë nesër një takim me Presidentin ...

Rama mbërrin në Serbi, tërheq vëmendje me veshjen/ FOTO

Medial - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në Serbi në lidhje me marrëveshjen e të ashtëquajturit “Shengeni ballkanik”. Kreu I qeverisë do të takohet të enjten me Presidentin serb Aleksandër Vuçiç dhe ...

Shengeni rajonal/ Kryeministri Rama mbërrin në Serbi, takim me Vuçiç e Zaev

Durres Lajm - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në Serbi dhe pritet të takohet me presidentin e vendit Aleksandër Vuçiç dhe homologun e tij të Maqedonisë së Veriut.

Me ftesë të Vuçiç! Rama mbërrin në Novi Sad për “Shengenin” ballkanik

Gazeta Express - 09.10.2019

Kryeministri Rama dhe kreu i qeverisë së Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, kanë mbërritur këtë të mërkurë në Serbi, ku do të zhvillohet një takim mes tyre dhe Presidentit serb Vuçiç.

Rama dhe Zaev arrijnë sot në Beograd, nesër takohen me Vuçiqin

Botasot - 09.10.2019

Kryeministri i Shqipërisë dhe ai i Maqedonisë së Veriut, Edi Rama dhe Zoran Zaev do të arrijnë në Serbi këtë pasdite përpara takimit trepalësh të nesërm me presidentin serb, Aleksadnar Vuçiq, i cili ...

Zaev pasdite do të udhëtojë në Serbi, nesër në Novi Sad në takim me Ramën dhe Vuçiqin

Medial - 09.10.2019

Beograd, 9 tetor 2019 (MEDIAL) – Kryeministri Zoran Zaev pasdite duhet të udhëtojë në Serbi, ndërsa nesër në Novi Sad, në Pavijonin e oficerëve të Kalasë së Petrovaradinit, do të marrë pjesë në ...

Mini Shengeni ballkanik pa Kosovën

Koha.net - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama do të jetë sot në Novi Sad të Serbisë, ku do të zhvillojë një takim me presidentin serb, Alexandar Vuçiq dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Zaev pasdite do të udhëtojë në Serbi, nesër në Novi Sad në takim me Ramën dhe Vuçiqin

Alsat - 09.10.2019

Kryeministri Zoran Zaev pasdite duhet të udhëtojë në Serbi, ndërsa nesër në Novi Sad, në Pavijonin e oficerëve të Kalasë së Petrovaradinit, do të marrë pjesë në takimin trepalësh me kryetarin e ...

Zaevi pasdite do të udhëtojë në Serbi, në Novi Sad nesër takohet me Ramën dhe Vuçiqin

Portalb - 09.10.2019

Kryeministri Zoran Zaev pasdite duhet të udhëtojë në Serbi, ndërsa nesër në Novi Sad, në Pavijonin e oficerëve të Kalasë së Petrovaradinit, do të marrë pjesë në takimin trepalësh me kryetarin e ...