TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Këshilltari i Kadri Veseli jep lavdata të mëdha për Albin Kurtin

Botasot - 10.10.2019

I ftuar në “Arena” në RTV Ora, këshilltari i Kadri Veselit, kryetarit të PDK në Kosovë, Adri Nurellari, ka çuditur me deklaratat e tij, teksa ka “shpërthyer” në vlerësime për kreun e Vetëvendosjes ...

Albin Kurti i përgjigjet Vuçiç pas deklaratave për krushqinë

Albeu.com - 09.10.2019

Albin Kurti i është përgjigur edhe për deklaratën e krushqisë midis vajzë s së presidentit Aleksandar Vuçiç dhe djalit të Hashim Thaçit “Na kanë kthyer në mesjetë, në periudhën e feudalizmit, ku ...

Albin Kurti: U prisha me Edi Ramën për shkak të Hashim Thaçit

Gazeta Express - 09.10.2019

Raportet mes Albin Kurtit dhe kryeministrit të Shqipërisë janë “ftohur” kohët e fundit. Rama pas fitores së Albin Kurtit e uroi atë, por dhe Vjosa Osmanin e LDK-së.

Pse keni prishur marrëdhënien me kryeministrin Rama? Përgjigjet Albin Kurti

Albeu.com - 09.10.2019

Kandidati kryesor për kryeministër i Kosovës, Albin Kurti foli dhe për marrëdhënien me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Kreu i Vetëvendosjes ka treguar në emisionin Opinion pse është “ftohur” ...

Bekë Berisha tregon se me çka do ta gjuajë Albin Kurtin në Kuvend

Gazeta Express - 09.10.2019

Anëtari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, njëherësh kandidati për deputet në Kuvendin e Kosovës nga radhët e koalicionit mes AAK’së, thotë se Albin Kurti tani do të përballet me politikën e ...

Ka prishur marrëdhëniet me kryeministrin? Albin Kurti tregon se çfarë do të ndodhë së shpejti me Ramën

SOT - 09.10.2019

Kandidati kryesor për kryeministër i Kosovës, Albin Kurti foli dhe për marrëdhënien me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Sipas tij së shpejti do të zhvillohet edhe një takim me kryeministrin Rama.

Albin Kurti flet për bashkëshorten

Tetova Sot - 10.10.2019

Veç politikës së brendshme, dialogut, marrëdhëniet me Shqipërinë, kreu i Vetëvendosjes këtë të mërkurë është pyetur edhe për jetën familjare. Albin Kurti në emisionin Opinion ka folur për ...

Albin Kurti: Kur ishte koha për bashkim, 3 personalitete e kishin në dorë

Medial - 09.10.2019

23:25 | 9 Tetor 2019 “Tani kam më shumë mundësi dhe më shumë përgjegjësi dhe me qeverinë e Shqipërisë unë do filloj të bëjë vlerësimin e marrëveshjeve, sa i përket zbatimit të tyre.

A do ta shkarkoni Hashim Thaçin si president? Flet për herë të parë Albin Kurti si kryeminstri i Kosovës

SOT - 09.10.2019

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati i kësaj partie për Kryeministër të Kosovës, tha mbrëmjen e së mërkurës në “Opinion” se Lidhja Demokratike e Kosovës ka pranuar në parim të hyjë në ...

“Do takohem shpejt me Ramën”, Albin Kurti: Ja marrëdhëniet e mia me Presidentin Meta

BalkanWeb - 09.10.2019

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti në një intervistë për “Opinion” u pyet edhe për raportet që ka me kryeministrin Edi Rama dhe me presidentin e Republikës së Shqipërisë.

Bekë Berisha: Jo me vo, po me koqan të laknave do ta gjujmë Albin Kurtin

Botasot - 09.10.2019

Anëtari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, njëherësh kandidati për deputet në Kuvendin e Kosovës nga radhët e koalicionit mes AAK’së, thotë se Albin Kurti tani do të përballet me politikën e ...

Kurti: Dialogun do të udhëheq unë jo Thaçi, por në fund Serbia do ta pranojë Pavarësinë e Kosovës

Java News - 09.10.2019

Albin Kurti la të kuptohet në emisionin Opinion, se ënse do të kishte votat do ta shkarkonte Hashim Thaçin si president. “Problemi më i madh që kemi me Presidentin, tani ta shohim pas vendosjes sonë ...

Kelmendi: Kurti nuk mund t’i realizoj premtimet e fushatës

Gazeta Express - 09.10.2019

Kreu i partisë Fjala, parti kjo e cila nuk e kaloi pragun zgjedhor në zgjedhjet e 6 tetorit, Gëzim Kelmendi, i ftuar në emisionin Pressing të T7, ka thënë se Albin Kurti si kryeministër i vendit e ka ...

Hoxha: Albin Kurti, politikani më i madh në trojet shqiptare

Botasot - 09.10.2019

I ftuar në emisionin "Arena" nga Dritan Hila, filozofi dhe anëtari i Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë, Elvis Hoxha, ka thënë se forma që Albin Kurti ka si politikan është forma më e madhe që ka një ...

Phillips: Qëndrimi amerikan të mbështetet tek realiteti i ri në Kosovë

VOA - 09.10.2019

Një analist amerikan thotë se Shtetet e Bashkuara duhet të përshtatin qëndrimin e tyre ndaj qeverisë së ardhshme të Kosovës, në përputhje me vullnetin e popullit të Kosovës. Por prof.

Reagime nga Gjermania për zgjedhjet në Kosovë

DW - 09.10.2019

Komentorët në gazetat gjermane e kane pritur pozitivisht fitoren e Albin Kurtit. Qeveria gjermane është ende në pritje të krijimit të koalicionit të ri.

Zaev premton se do ta mbështesë idenë e Kurtit për rrugën Tetovë – Prizren

Flaka - 09.10.2019

Qeveria e Maqedonisë së Veriut është e gatshme që të bashkëpunojë me Republikën e Kosovës për ndërtimin e rrugës Tetovë-Prizren, ashtu siç është e gatshme të bashkëpunojë me të për çfarëdoqoftë teme ...

‘Zbardhen’ detaje të takimit të Konsett dhe Mustafa: Gjithçka që u folë për Qeverinë e re!

Botasot - 09.10.2019

Pa kaluar as 48 orë pas përfundimit të zgjedhjeve, Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Philip Kosnett, ka pasur takime me dy liderët e partive të cilat dolën të parat në zgjedhjet e 6 tetorit, Albin ...

Albin Kurti ‘thyen rekord’ me votat e marra në Gjilan!

Zeri - 09.10.2019

Po vazhdojnë të numërohen votat e kandidateve për kryeministër të Kosovës, si dhe kandidatëve për deputet në Kuvendin e Kosovës pas zgjedhjeve të 6 tetorit në Kosovës.

Kurtit s’i ngutet dialogu, Washingtoni kërkon të nisë menjëherë

Gazeta Express - 09.10.2019

Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti që doli i pari në zgjedhjet e gjashtë tetorit, si duket nuk do të pajtohet me Washingonin sa i përket rëndësisë që duhet t’i jepet zhbllokimit të dialogut ...

Jovanoviç: Albin Kurti nuk është kërcënim për Serbinë, është një mundësi e re

Gazeta Tema - 09.10.2019

Lideri i liberaldemokratëve në Serbi, Çedomir Jovanoviç, thotë se me zgjedhjet e 6 tetorit, Kosova ka treguar një shkallë të lartë të kulturës demokratike dhe tani është koha për ta përdorur këtë ...

Kështu e kishte parashikuar Shefqet Krasniqi fitoren e Albin Kurtit para dy viteve

Zeri - 09.10.2019

Sipas rezultateve të deri tanishme, Lëvizja Vetëvendosje ka dalur fituese e zgjedhjeve të 6 tetorit. Ndonëse ishte një garë e ngusht në këto zgjedhje, dikush e kishte parashikuar para dy viteve ...

Vetëvendosje në kohën kur nuk vetëvendoset

Albeu.com - 09.10.2019

Nga REDI SHEHU Ishin vetëm pak orë të mjaftueshme pas mbylljes së kutive të votimit për t’u dhënë zgjedhjeve parlamentare në Kosovë të gjithë siluetën e një dite europiane zgjedhjesh.

Kështu e votuan gjakovarët Albin Kurtin

Lajmi.net - 09.10.2019

Zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare të 6 tetorit e kanë nxjerrë fituese Lëvizjen Vetëvendosje, e cila arriti që në nivel vendi të marrë 203 mijë e 52 vota apo 25.49 për qind, shkruan lajmi.net.

Albin Kurti rrezikon skenarin “Gruevski”, ja si mund t’i rrëshqasë nga duart fitorja, LDK vendos fatin e qeverisë re

SOT - 09.10.2019

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur dje rezultatin final në Kosovë. Lëvizja Vetëvendosja doli forcë e parë, por që Albin Kurti të qeverisë vendin do duhet të punojë fort.

Albin Kurti anëtarësohet në Vetëvendosje

Gazeta Express - 09.10.2019

Kreu i Vetëvendosjes në Komunën e Gjakovës Agon Batusha ka njoftuar se sot në VV është anëtarësuar një person me emrin Albin Kurti, raporton Gazeta Express.

Drecun: Albin Kurti është pengesë e madhe për vazhdimin e dialogut

Lajmi.net - 09.10.2019

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Serbi, Milovan Drecun ka deklaruar sot se lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti sillet papërgjegjshëm dhe bën deklarata ekstreme.

Leksione kosovare: Në kërkim të demokracisë, jo ‘stabilokracisë’

Mapo - 09.10.2019

Shtimi i qytetarëve që me votë të lirë kërkojnë rrëzimin e “establishmentit politik” dhe sinjalet edhe për faktorin ndërkombëtar që direkt dhe indirekt mbajtën në këmbë politika të mbytura nga ...

Drecun: Kurti është pengesë e madhe për vazhdimin e dialogut

Botasot - 09.10.2019

Kryetari i Këshillit të Kuvendit për Kosovë Milovan Drecun ka vlerësuar sot se Albin Kurti lideri i Vetëvendosjes që ka fituar më së shumti vota në zgjedhjet e së dielës në Kosovë, po sillet me jo ...

Çedomir Jovanoviq: Kurti nuk është kërcënim për Serbinë, por një mundësi

Telegrafi - 09.10.2019

Politikani serb dhe njëherit lideri i partisë LDP, Çedomir Jovanoviq, ka deklaruar se “rezultatet e zgjedhjeve në Kosovë i sheh si nevojë për rifreskim të skenës së brendshme politike në Kosovë, por ...

E quajnë “Albin Kurti i vogël”, a arriti i riu vushtrrias t’i marrë votat për deputet

Gazeta Express - 09.10.2019

Të gjithë u befasuan nga fjalimet e tija të cilat ngjasonin me fjalimet e kreut të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtit. Bëhet fjalë për të riun Vushtrria, kandidat për deputet nga partia e Kurtit, ...

Intervista speciale e Albin Kurtit në KTV, “BE-ja nuk e zëvendëson bashkimin kombëtar”

Koha.net - 09.10.2019

Të martën, ekskluzivisht në Kohavision ka qenë i ftuar fituesi i zgjedhjeve të 6 tetorit, Albin Kurti. Në emisionin special “Programi Kurti”, kreu i Lëvizjes Vetëvendosje i është përgjigjur në ...

Lista Serbe: Asnjë qeveri kosovare nuk mund të bëhet pa Listën

Zeri - 09.10.2019

Nënkryetari i Listës Serbe, Dalibor Jevtiq, u ka thënë medeve serbe se asnjë qeveri kosovare nuk mund të bëhet pa Listën Serbe. Vulini i quan “siptari” Albin Kurtin dhe shqiptarët e Kosovës, ndërsa ...

Bashkim kombëtar? Albin Kurti flet për idenë e federatës

Top Channel - 08.10.2019

Albin Kurti, kandidati për kryeministër në Kosovë nga Lëvizja Vetëvendosje, e cila u shpall fituese në zgjedhjet e 6 tetorit 2019, ka folur për mundësinë e bashkimit kombëtar si dhe për krimet e ...

Der Spegel shkruan për fitoren e Albin Kurtit: Në Kosovë ndodhi një ndryshim epokal

Botasot - 08.10.2019

Për dy dekadash, Kosova drejtohej pothuajse ekskluzivisht nga ish-kryekomandantët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Ata janë të korruptuar, kanë emëruar familjarët dhe miqtë e tyre, në poste, ...

Gjekmarkaj: Vjosa Osmani luajti si populiste, Albin Kurti neomarksist e nacionalist, e pret ballafaqimi

BalkanWeb - 08.10.2019

Analisti Agron Gjekmarkaj thotë se leksioni më i madh që vjen nga Kosova është që pushteti nuk është kurrë i përjetshëm. Në “Real Story” në News24, Gjekmarkaj foli për zgjedhjet dhe rezultatet e ...

Kur do të formohet qeveria e re? Këto procedura duhet të ndiqen

Gazeta Express - 08.10.2019

Minutat e para të ditës së hënë i kaluan në sheshin “Skenderbeu”, në Prishtinë. Simpatizantët e Lëvizjes Vetëvendosje bashkë me krerët e saj dolën këtu pranë objektit të qeverisë për të festuar ...

Përse modeli i “Vetëvendosjes” nuk mund të importohet në Shqipëri!

Gazeta Tema - 08.10.2019

Nga Alfred Peza Temat që kanë dominuar lajmet e mediave, debatin politik dhe diksutimet e opinionit publik shqiptar, pas zgjedhjeve të së dielës në Kosovës kanë qenë të shumta, por të paktën dy prej ...

“Albin Kurti ka fituar zgjedhjet, jo pushtetin”, Vasjari: Ne duhet ta qepim, Kosova ka dhënë leksion në mbarëvajtje ...

BalkanWeb - 08.10.2019

Analisti Arjan Vasjari i ftuar në emisionin “Real Story” në “News 24” tha se Albin Kurti ka fituar zgjedhjet, por ende pushtetin. Vasjari deklaroi se Kurti duhet tashmë të bisedojë me aktorë të tjerë ...

Lista Serbe thotë se nuk mund të bëhet qeveria pa ta, analistët nuk e shohin si problem

Koha.net - 08.10.2019

Në Qeverinë e udhëhequr nga kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti, do të ketë vend edhe për serbë. Mirëpo, të njëjtit nuk do të jenë nga Lista Serbe.

“Çështjet ballkanike janë zgjidhur nga fuqitë e mëdha”, Qosja: Duhet të mendojmë dhe për mundësinë e shkëmbimit të ...

BalkanWeb - 08.10.2019

Akademiku Rexhep Qosja kërkon që propozimet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës të shihen me kujdes nga liderët e Kosovës. Në një lidhje telefonike në News24, Qosja foli për propozimet që mund të ...

Anti-autokrati

Mapo - 08.10.2019

Në Kosovë, fituesi i zgjedhjeve Albin Kurti premton ndryshime rrënjësore. Nëse kjo do jetë e suksesshme, është e pasigurt. Por, për Ballkanin Perëndimor, mosvotimi për autokratët e korruptuar është ...

Kurti: Nuk ka shansë koalicion me Ramush Haradinajn, Ramushi më i mirë është në opozitë

Botasot - 08.10.2019

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, njëherit edhe fitues i këtyre zgjedhjeve ka folur edhe për mundësinë e përfshirjes së AAK-së në një qeveri potenciale të VV-së me LDK-në, Kurti ka thënë se ...

“Der Spiegel”: Albin Kurti është anti-autokrat, i pathyeshëm dhe i pakorruptuar, për Ballkanin Perëndimor humbja e ...

Gazeta Tema - 08.10.2019

«Der Spiegel» shkruan se Kosova qe dy dekada qeverisur nga ish-komandantët e UÇK-së, të cilët janë të korruptuar, ata i kanë shpërblyer klanet familjare dhe miqësore me poste, nën sundimin e tyre ...

Rexhep Qosja: Me Albin Kurtin kryeministër, shumë pranë idealit për bashkim të Shqipërisë me Kosovën

BalkanWeb - 08.10.2019

Akademiku dhe profesori i njohur Rexhep Qosja në një prononcim ekskluziv për “News 24” deklaroi se me Albin Kurtin kryeministër, është shumë pranë ideali i bashkimit mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Rexhep Qosja për News24: VV dhe LDK koalicion, Albin Kurti kryeministër. Duhet të luftohet korrupsioni dhe nepotizmi

BalkanWeb - 08.10.2019

Akademiku dhe veprimtari i shquar Rexhep Qosja parashikon një koalicion mes Vetëvendosjes dhe Lëvizjes Demokratike të Kosovës që do të ketë si kryeministër Albin Kurtin.

Kosnett takoi edhe udhëheqësin e LDK-së, Isa Mustafa

Evropaelire - 08.10.2019

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, dhe ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett, diskutuan të martën për zgjedhjet parlamentare që u mbajtën më 6 tetor në ...

Kosnett ambasadori i parë amerikan që shkel në VV, por nuk pranon të fotografohet në zyrat e saj

Gazeta Express - 08.10.2019

Pikërisht kur Albin Kurti ka fituar për herë të parë zgjedhjet parlamentare, duke e renditur Vetëvendosjen forcën e parë politike në vend, në zyrë i ka shkuar njeriu i parë i Amerikës në Prishtinë.

Kreshnik Spahiu: Ja çfarë do të ndodhte sikur Albin Kurti të kandidonte në Tiranë kundër Ramës, Metës dhe Berishës

SOT - 08.10.2019

Zgjedhjet në Kosovë janë vlerësuar si leksion nga opozita shqiptare. Kreshnik Spahiu iu ka dhënë një shuplakë të fortë opozitarëve, duke u thënë se ata s’mund të jenë si Kurti e Osmani pasi kanë 20 ...