TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Hoxha: Sfida e radhës për Kosovën është në Këshillin e Ministrave

Koha.net - 14.09.2018

Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha në Express Intervistën në KTV, ka diskutuar rreth liberalizimit të vizave, votimit të djeshëm pozitiv në Parlamentin Evropian.

Hoxha: Mbeten edhe disa hapa deri te liberalizimi i vizave

Evropaelire - 14.09.2018

Pas votimit të Parlamentit Evropian në favor të rekomandimit për liberalizimin e vizave për Kosovën, kjo e fundit është një hap më afër në procesin e heqjes së vizave, tha në një konferencë për media ...

Hoxha: Liberalizimi i vizave më afër, tani gjithçka në duart e shteteve anëtare

Koha.net - 14.09.2018

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha ka mbajtur konferencë për medie, dhe me këtë rast, ka diskutuar rreth liberalizimit të vizave, votimit të djeshëm pozitiv në Parlamentin Evropian.

Detaje të reja: “Shefi i Thaçit nga CIA franceze” është personi që votoi kundër liberalizimit të vizave

Botasot - 14.09.2018

Ish deputeti i Kosovës, Driton Tali e ka komentuar votën kundër të ish këshilltari të Thaçit për liberalizimin e vizave. Tali thotë se Arnaud Danjean është edhe shef i Hashim Thaçit.

Kur do të mund të udhëtoni [përafërsisht] pa viza në BE?

Evropaelire - 14.09.2018

“Vizat liberalizohen këtë vit” , “vizat hiqen në pranverë” … togfjalësha të kësaj natyre janë dëgjuar shpesh viteve të fundit nga elita politike në Kosovë.

Miku i ngushtë i Hashim Thaçit nuk voton pro liberalizimit të vizave në Parlamentin Europian

Botasot - 14.09.2018

Parlamenti Europian dje në Strasbourg i ka dhënë edhe një shtytje përpara liberalizimit të vizave duke e mandatuar raportuesen Tanja Fajon që të nis negociatat me Këshillin e Ministrave për heqjen e ...

Kush votoi për e kush kundër liberalizimit të vizave për Kosovën?

Lajmi.net - 14.09.2018

Para disa ditësh Parlamenti Europian me shumicë votash e mbështeti propozimin që Kosovës t’i hiqet regjimi i vizave. Në favor të propozimit votuan 420 deputetë, kundër ishin 186 prej tyre kurse 22 ...

Votuan pro liberalizimit të vizave! Labi këtë gëzim e ndan me Nexhmie Pagarushën

Lajmi.net - 14.09.2018

Dje Parlamenti Evropian ka votuar pro liberalizimit të vizave për Kosovën. Pro heqjes së vizave për Kosovën dhe qytetarët e saj kanë votuar 420 deputetë të Parlamentit Evropian, 186 ishin kundër dhe ...

Ish-këshilltari i Hashim Thaçit votoi kundër liberalizimit të vizave

Zeri - 14.09.2018

Një prej deputetëve të Parlamentit Evropian që ka votuar të enjten kundër liberalizimit të vizave për Kosovën, është ish-këshilltari i Hashim Thaçit, francezi Arnaud Danjean, raporton Insajderi ...

Miku i ngushtë i Hashim Thaçit nuk voton pro liberalizimit të vizave në Parlamentin Evropian

Gazeta Express - 14.09.2018

Parlamenti Evropian, dje në Strasbourg, i ka dhënë edhe një shtytje përpara liberalizimit të vizave duke e mandatuar raportuesen Tanja Fajon që të nisë negociatat me Këshillin e Ministrave për heqjen ...

Dy zhvillime madhore për vendin dhe data 13-të?!

Botasot - 14.09.2018

N? kalendar?t e shumë popujve të botës data 13-të është e mbështjellur me një lloj misticizmi,nga vetë numri rendor trembëdhjetë.Se përse është kështu nuk dihet,por ajo që dihet është se shumë njerëz ...

Sfida e radhës për liberalizimin e vizave - Në Këshill lufta e vërtetë!

Zeri - 14.09.2018

Parlamenti Evropian dje votoi pro liberalizimit të vizave të Kosovës me Bashkimin Evropian. Për të ndodhur lëvizja e lirë e kosovarëve në zonën Schengen duhet kaluar edhe votimi i ministrave të ...

Një hap më afër lëvizjes pa viza

Gazeta Express - 14.09.2018

Parlamenti Evropian dje votoi pro liberalizimit të vizave të Kosovës me Bashkimin Evropian. Për të ndodhur lëvizja e lirë e kosovarëve në zonën Schengen duhet kaluar edhe votimi i ministrave të ...

Si votuan shtetet e BE-së për vizat e Kosovës në Parlamentin Evropian?

Gazeta Express - 14.09.2018

Dje në Parlamentin Evropian u votua pro liberailzimit të vizave për ...

Në stacionin e fundit të Evropës

Zeri - 14.09.2018

Parlamenti Evropian dje votoi pro liberalizimit të vizave të Kosovës me Bashkimin Evropian. Për të ndodhur lëvizja e lirë e kosovarëve në zonën Schengen duhet kaluar edhe votimi i ministrave të ...

Disa fakte rreth votës pro liberalizimit të vizave për Kosovën në Parlamentin Evropian

Telegrafi - 13.09.2018

Parlamenti Evropian ka votuar të enjten pro liberalizimit të vizave për Kosovën. Pro heqjes së vizave për Kosovën dhe qytetarët e saj kanë votuar 420 deputetë të Parlamentit Evropian, 186 ishin ...

Edhe sa Liberalizohemi?

Botasot - 13.09.2018

Këshilli/Komisioni i cili është caktuar që të filloi procesin e Liberalizimit të Vizave ka një sër procesesh që duhet të respektoi dhe implementoi deri në udhëtimin tonë pa viza. 1.

Ruçi përshëndet rekomandimin e PE-së për heqjen e vizave për Kosovën

Koha.net - 13.09.2018

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi, përshëndet rekomandimin e Parlamentit Evropian për heqjen e vizave për Kosovën. “Rekomandimi i Parlamentit Evropian për heqjen e vizave për Kosovën ...

Gjithçka rreth votimit në Parlamentin Evropian për liberalizim të vizave për kosovarët

Koha.net - 13.09.2018

Parlamenti Evropian ka votuar për liberalizimin e vizave për Kosovën me 420 vota për, 186 kundër dhe 22 abstenime. Ishte raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon, që iu bëri ...

Liberalizimi i vizave për Kosovën, Veliaj: Përtej populizmit, ka edhe një politikë të mirë

Java News - 13.09.2018

Vendimi i sotëm i Parlamentit Europian për të liberalizuar vizat me Kosovën është përshëndetur nga Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Veliaj e ...

Ministrja Hoxha: Liberalizimi i vizave më afër, tani gjithçka në duart e shteteve anëtare

Lajmi.net - 14.09.2018

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha ka mbajtur konferencë për media, dhe me këtë rast, ka diskutuar rreth liberalizimit të vizave, votimit të djeshëm pozitiv në Parlamentin Evropian.

Kush votoi për e kush kundër liberalizimit të vizave për Kosovën?

Tetova Sot - 14.09.2018

Para disa ditësh Parlamenti Europian me shumicë votash e mbështeti propozimin që Kosovës t’i hiqet regjimi i vizave. Në favor të propozimit votuan 420 deputetë, kundër ishin 186 prej tyre kurse 22 ...

Një hap më afër lëvizjes pa viza

Lajmi.net - 14.09.2018

Parlamenti Evropian dje votoi pro liberalizimit të vizave të Kosovës me Bashkimin Evropian. Për të ndodhur lëvizja e lirë e kosovarëve në zonën Schengen duhet kaluar edhe votimi i ministrave të ...

Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare tregon procedurën finale për liberalizimin e vizave

Botasot - 13.09.2018

Parlamenti Evropian sot votoi me shumicë votash rekomandimin e Komiteti për liritë qytetare, drejtësi dhe çështje të brendshme, për liberalizimin e vizave për Kosovën.

PE votoi pro liberalizimit të vizave për Kosovën/ Reagon Mustafa: Është fitore e përbashkët!

SOT - 13.09.2018

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka reaguar pas vendimit të Parlamentit Europian që votoi pro liberalizimit të vizave. Përmes një postimi në ‘Facebook’ Mustafa theksoi se kjo ...

‘Lajm i jashtëzakonshëm për Kosovën dhe qytetarët e saj’

LajmiFundit - 13.09.2018

Parlamenti sot ka votuar pro liberalizimit të vizave për Kosovën, duke shëenuar një moment historic për vendin që para 10 vjetësh shpalli pavarësinë. 420 eurodeputetë kanë votuar pro ndërsa kundër ...

Liberalizimi i vizave për Kosovën, politika shqiptare përgëzon vendimin

ABC News - 13.09.2018

Vendimin e Parlamentit Europian për heqjen e vizave për Kosovën e ka përshëndetur edhe politika shqiptare. “Urime Kosovë”! – ka shkruar kreu i shtetit shqiptar Ilir Meta në një postim, ku përshëndeti ...

Rexhaj: Kjo zonjë është më meritorja për liberalizimin e vizave

Botasot - 13.09.2018

Republika e Kosovës, sot ka marrë dritën e gjelbërt nga Parlamenti Evropian, për liberalizimin e vizave. Duke komentuar këtë vendim, publicisti Xhevat Rexhaj, ka thënë më meritorja për ecjen e mirë ...

Tahiri pas votimit për vizat: Sot jemi edhe më afër Evropës

Lajmi.net - 13.09.2018

Votimi i sotëm pozitiv nga Parlamenti Evropiam për liberalizimin e vizave, është motivues edhe për fuqizimin e sundimit të ligjit. Kështu ka shkruar në statusin e tij i pari i Drejtësisë në Qeverinë ...

Ja çfarë ka mbetur për t’u bërë deri te udhëtimi pa viza i kosovarëve në BE

Tetova Sot - 13.09.2018

Kosovës i kanë mbetur edhe disa procedura që qytetarët ta fitojnë të drejtën e lëvizjes në shtetet e Zonës Schengen. Ndër të tjera, vendi duhet të garantojë që nuk do të ketë abuzim me liberalizim.

Parlamenti Evropian votoi pro liberalizimit të vizave për Kosovën

Evropaelire - 13.09.2018

Parlamenti Evropian votoi me shumicë votash rekomandimin e Komiteti për liritë qytetare, drejtësi dhe çështje të brendshme, për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Fakte interesante rreth votës pro liberalizimit të vizave për Kosovën në Parlamentin Evropian

Zeri - 13.09.2018

Parlamenti Evropian ka votuar të enjten pro liberalizimit të vizave për Kosovën. Pro heqjes së vizave për Kosovën dhe qytetarët e saj kanë votuar 420 deputetë të Parlamentit Evropian, 186 ishin ...

Parlamenti Europian pro Kosovës pa viza

RTSH - 13.09.2018

Me 420 vota pro, 186 kundër dhe 22 abstenime, Parlamenti Europian votoi këtë të enjte pro nisjes së negociatave me Këshillin e BE-së për liberalizmin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Këshilli i Ministrave të BE-së, pengesa e fundit që duhet kaluar për heqjen e vizave

Telegrafi - 13.09.2018

Pas votimit pro liberalizimit të vizave për Kosovën nga Komiteti për Liritë civile drejtësi dhe çështje të brendshme (LIBE), i cili funksionon në kuadër të Parlamentit Evropian, sot dritën e gjelbër ...

Lazim Destani uron Kosovën për liberalizimin e vizave

Medial - 13.09.2018

Votimi PRO heqjes së vizave Kosovës, që vjen nga Parlamenti Europian, është një lajm i jashtëzakonshëm, ka shkruar në faqen e tij në facebook, bizbesmeni dhe filantropi shqiptar Lazim Destani, ...

Hahn mirëpret votimin pro të Parlamentit Evropian për liberalizimin e vizave

Lajmi.net - 13.09.2018

Komisioneri për zgjerim i BE-së, Johannes Hahn, e ka mirëpritur votimin pro liberalizimit të vizave për Kosovën në Parlamentin Evropian. Përmes një postimi në Twitter, Hahn është shprehur se venduimi ...

Liderët kosovarë përshendesin votimin në PE për vizat

ABC News - 13.09.2018

Liderët dhe politikanë kosovarë kanë përshëndetur votimin pozitiv të Parlamentit Evropian për liberalizimin e vizave. Presidenti Thaçi dhe kryeministri Haradinaj falenderuan eurodeputetët që ...

PE voton pro liberalizimit të vizave për Kosovën

Top Channel - 13.09.2018

Parlamenti Europian ka votuar pro liberalizimit të vizave për Kosovën. Në votimin e pak minutave më parë, pro heqjes së vizave për qytetarët e Kosovës kanë votuar 420 eurodeputetë, 186 ishin kundër, ...

Qeveria pret konfirmimin e vendimit të PE-së edhe në Këshillin e Ministrave

Koha.net - 13.09.2018

Qeveria e Kosovës ka reaguar për votimin e rekomandimit për heqjen e vizave në Parlamentin Evropian, duke thënë se tani pret që edhe Këshilli i Ministrave të BE-së të konfirmojë vendimin për ...

Liberalizimi i vizave, Meta: Arritje e madhe për Kosovën

Mapo - 13.09.2018

Pas votimit të Parlamentit Europian që vendosi të liberalizojë vizat për Kosovën ka reaguar presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta. Numri 1 i qeverisë nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka ...

Nesër në ora 11-të vazhdon seanca e Kuvendit të Kosovës

Zeri - 13.09.2018

Me kthimin e deputetëve nga pauza, kryeparlametari Kadri Veseli i ka uruar të gjithë qytetarët e Kosovës për votimin pozitiv të Paralamentit Evropian për liberalizmin e vizave, si dhee ka bërë të ...

Liberalizimi i vizave për Kosovën, Kryemadhi: Drita jeshile një mesazh për perspektivën evropiane

Gazeta Express - 13.09.2018

Parlamenti Evropian dha sot dritën jeshile për liberalizimin e vizave për Kosovën. Lidhur me këtë lajm ka reaguar dhe kryetarja e Lidhjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi, duke e cilësuar ...

Votimi i radhës për vizat – shpërthejnë shakatë në rrjetet sociale

Gazeta Express - 13.09.2018

Liberalizimi i vizave për vendin tonë është shndërruar tashmë në një odisejadë. Prej vitesh e vitesh, politikanët kosovarë u kanë premtuar qytetarëve të tyre se liberalizmi i vizave ishte vetëm ...

Fajon pas votimit në PE: Nuk do të ndalemi deri në liberalizim të plotë të vizave për kosovarët

Lajmi.net - 13.09.2018

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian e ka përshëndetur votimin pro liberalizimit të vizave në Parlamentin Evropian. Përmes një postimi në llogarinë e saj në Tëitter, Fajon është shprehur ...

Parlamenti Europian voton pro heqjes së vizave për Kosovën

SOT - 13.09.2018

Parlamenti Europian ka votuar pro heqjes për Kosovën.Pro heqjes së vizave për Kosovën dhe qytetarët e saj kanë votuar 420 deputetë të Parlamentit Evropian.Raportuesja për Kosovën në Parlamentin ...

Këta janë hapat e mbetur për liberalizimin e vizave

Zeri - 13.09.2018

Pas votimit të Parlamenti Evropian për çështjen e vizave, Kosovës i mbesin edhe dy hapa drejt liberalizimit të plotë të vizave raporton “Zeri.info”. Pas këtij votimi të Parlamentit Evropian është ...

Tanja Fajon: Çdo herë do ta mbështesim Maqedoninë

Telegrafi - 13.09.2018

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon, përmes një postimi në llogarinë e saj në Twitter ka shprehur mbështetje për Maqedoninë, në rrugën e integrimeve euroatlantike.

Liberalizimi i vizave, Presidenti Meta: Arritje e madhe për Kosovën

Durres Lajm - 13.09.2018

Pas votimit të Parlamentit Europian që vendosi të liberalizojë vizat për Kosovën, ka reaguar dhe Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta. Kreu i shtetit, nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka ...

Thaçi pas votimin për vizat në PE: Brenda një kohe të shkurtër do të përmbyllet ky proces

Zeri - 13.09.2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka uruar qytetarët e Kosovës pas vendimit të Parlamentit Evropian pro liberalizimit të vizave për Kosovën. Përmes një postimi në Facebook, Thaçi është shprehur se ...

Hahn mirëpret vendimin e Parlamentit Evropian për vizat

Telegrafi - 13.09.2018

Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn ka mirëpritur vendimin e Parlamentit Evropian për aprovimin e rekomandimit për liberalizimin e vizave për Kosovën.