TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Mbi 400 raste të epilepsisë të regjistruara në 2018

Koha.net - 12.02.2019

Drenushë Maxhuni Rreth 415 raste të epilepsisë janë paraqitur në Klinikën e Neurologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës gjatë vitit 2018. Valbona Govori, kryetare e Shoqatës Kundër ...

Dita Botërore e Epilepsisë: Gjithçka që duhet të dini në lidhje me këtë çrregullim

Lajmi.net - 11.02.2019

11 shkurti dallohet si Dita Ndërkombëtare e Epilepsisë në kalendarin mjekësor. Epilepsia është një çrregullim i sistemit nervor qendror (neurologjik) në të cilin aktiviteti i trurit bëhet abnormal, ...

Nuk dihen shifrat e sakta se sa persona janë të prekur nga epilepsia në Kosovë

Botasot - 11.02.2019

(E plotësuar) - Kryetarja e Shoqatës Kundër Epilepsisë së Kosovës, Valbona Govori, me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Epilepsisë, tha se në vendin tonë nuk dihet numri i saktë i personave ...

S’dihet numri i të sëmurëve me epilepsi – gratë e kanë më vështirë në Kosovë

Gazeta Express - 11.02.2019

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka shënuar sot Ditën Botërore ndaj Epilepsisë në një tryezë të ...

Ja çka pritet të ndodhë sot në Kosovë

Botasot - 05.05.2019

Myftiu Naim Tërnava jep mesazhin me rastin e fillimit të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIK-ut, ora 11:00) Grupi i arbëreshëve do ta vizitojë Katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë.

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Epilepsisë

Botasot - 10.02.2019

Shënimi i kësaj dite bëhet për herë të gjashtë në Kosovë nga ana e Shoqatës kundër Epilepsisë e Kosovës (SHKEK) e cila nga viti 2011 është anëtare e Ligës Internacionale Evropiane kundër Epilepsisë ...

Rrëfim ndryshe për epilepsinë

Koha.net - 10.02.2019

Java e dytë e muajit shkurt njihet si “Java e Epilepsisë” në mbarë botën. Kjo ditë shënohet edhe në Kosovë në kuadër të qendrës kundër epilepsisë. Për herë të parë në emisionin “TALK” në KTV është ...

Nuk dihen sa persona në Kosovë janë të prekur nga epilepsia

Koha.net - 11.02.2019

Kryetarja e Shoqatës Kundër Epilepsisë së Kosovës, Valbona Govori, me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Epilepsisë, tha se në vendin tonë nuk dihet numri i saktë i personave të ...

Ngjarjet e ditës së sotme

Lajmi.net - 28.02.2019

Ngjarjet e datës 28 shkurt; Shënohet 21-vjetori i Betejës së Likoshanit dhe Çirezit. (Ceremonia fillon me homazhe tek varret e dëshmorëve në Likoshan dhe Çirez, ora 10:00) Vazhdon seanca e Kuvendit ...

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Epilepsisë

Telegrafi - 11.02.2019

Me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Epilepsisë sot në Kosovë do të mbahen një sërë aktivitete me qëllim të sensibilizimit të popullatës. Shënimi i kësaj dite bëhet për herë të gjashtë në ...

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Epilepsisë

Almakos - 11.02.2019

Me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Epilepsisë sot në Kosovë do të mbahen një sërë aktivitete me qëllim të sensibilizimit të popullatës. Shënimi i kësaj dite bëhet për herë të gjashtë në ...

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Epilepsisë

Koha.net - 11.02.2019

Me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Epilepsisë sot në Kosovë do të mbahen një sërë aktivitete me qëllim të sensibilizimit të popullatës, se edhe pse nuk është sëmundje e lehtë dhe e ...

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Epilepsisë

Alsat - 11.02.2019

Epilepsia është një sëmundje me së paku dy sulme epileptike që shkaktohen pa asnjë arsye. Krizat mund të shkaktojnë probleme në kontrollin e muskujve, në lëvizjen, të folurit, pamjen ose vetëdijen, ...

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Epilepsisë

Zhurnal - 11.02.2019

Epilepsia është një sëmundje me së paku dy sulme epileptike që shkaktohen pa asnjë arsye. Krizat mund të shkaktojnë probleme në kontrollin e muskujve, në lëvizjen, të folurit, pamjen ose vetëdijen, ...

Sot, Dita Botërore e Epilepsisë, ja si shfaqet ajo

LajmiFundit - 11.02.2019

Sot është Dita Ndërkombëtare e Epilepsisë. Epilepsia është një sëmundje me së paku dy sulme epileptike që shkaktohen pa asnjë arsye. Krizat mund të shkaktojnë probleme në kontrollin e muskujve, në ...

Sot, Dita Botërore e Epilepsisë, ja si shfaqet ajo

Tetova Sot - 11.02.2019

Sot është Dita Ndërkombëtare e Epilepsisë. Epilepsia është një sëmundje me së paku dy sulme epileptike që shkaktohen pa asnjë arsye. Krizat mund të shkaktojnë probleme në kontrollin e muskujve, në ...