TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Rritja e pagave, mbi supet e taksapaguesve të varfër

Gazeta Express - 13.06.2018

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për rritjen e pagave për kabinetin qeveritar, nga përfaqësues të punëtorëve dhe ligjërues të politikave sociale, po cilësohet diskriminues, skandaloz dhe abuzim me ...

Hamza në dilemë për ta zbatuar vendimin për rritjen e pagave të qeveritarëve

Telegrafi - 13.06.2018

Pagat e kryeministrit dhe tërë kabinetit qeveritar varen nga kolegu i tyre Bedri Hamza. Ministri i Financave dje ka abstenuar në momentin kur kabineti qeveritar votoi që të hiqet pezullimi që Qeveria ...

Rritja e pagave, mbi supet e taksapaguesve të varfër

Evropaelire - 13.06.2018

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për rritjen e pagave për kabinetin qeveritar, nga përfaqësues të punëtorëve dhe ligjërues të politikave sociale, po cilësohet diskriminues, skandaloz dhe abuzim me ...

Vendimi i Qeverisë për rritjen e pagave, pa bazë të fortë ligjore

Lajmi.net - 13.06.2018

Vendimi i kryeministrit Ramush Haradinaj për rritjen e pagave, përveç që ka shkaktuar reagime të shumta në skenën politike, ka shkaktuar paqartësi edhe tek opinioni publik.

Vendimi i turpshëm i Gjykatës Kushtetuese, tash pagat e tyre shkojnë deri në 4 mijë euro

Gazeta Express - 13.06.2018

Gjashtë gjyqtarë të Gjykatës Kushtetuese Arta Hajrizi, Ivan Cukaloviq, Altay Suroy , Snezhana Botusharova, Selvete Gërxhaliu dhe Gjyqtari raportues Bekim Sejdiu me aktgjykimin pro vendimit të Ramush ...

Ramosaj: Rritja e pagave pa planifikime paraprake, e rrezikshme (Video)

Telegrafi - 13.06.2018

Profesori i ekonomisë në Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Prishtinës, Berim Ramosaj, në një intervistë për Telegrafin ka folur për rritjen e pagave nga Qeveria e Kosovës e cila udhëhiqet nga ...

Vetëvendosje përgatit kallëzim penal kundër vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Evropaelire - 13.06.2018

Lëvizja Vetëvendosje e vlerësoi si "skandal dhe abuzim me paratë e taksapaguesve" vendimin e Gjykatës Kushtetuese për lejimin e rritjes së pagave për kabinetin qeveritar.

LVV: Aktgjykimi i Gjykatës Kushtetuese për pagat është i padrejtë e korruptiv

Telegrafi - 13.06.2018

Lëvizja Vetëvendosje (LVV) gjatë një konference për media në lidhje me aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese mbi vendimin e Qeverisë Haradinaj për rritjen e pagave, ka thënë se vendimi është i padrejtë ...

Ministri Hamza nuk flet asgjë në lidhje me rritjen e pagave për kabinetin qeveritar

Lajmi.net - 13.06.2018

Ministri i Financave, Bedri Hamza nuk dashur të flas asgjë në lidhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese sa i përket rritjes së pagave për Kabinetin e Qeverisë.

Zëvendësministri ankohet se nuk i është rritur paga

Lajmi.net - 13.06.2018

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Gjergj Dedaj ndonëse është pjesë e kabinetit qeveritar të cilin e kryeson kryeministri Ramush Haradinaj, po e kritikon shefin e tij për vendimin e rritjes së ...

VV do të bëjë kallëzim penal ndaj Qeverisë dhe Kushtetueses për çështjen e pagave

Koha.net - 13.06.2018

Lëvizja Vetëvendosje ka paralajmëruar se javën e ardhshme do të bëjë kallëzim penal ndaj Qeverisë dhe Gjykatës Kushtetuese për vendimin për pagat e qeveritarëve.

LB: Qeveria e papërgjegjshme ndaj parasë publike

Telegrafi - 13.06.2018

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese që e konsideron ngritjen e pagave nuk është në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës ka reaguar dhe Lëvizja për Bashkim.

Paralajmërohet kallëzim penal për rritjen e pagave politike

Gazeta Express - 13.06.2018

Gjykata Kushtetuese e ka mbështetur vendimin e kryeministrit Ramush Haradinaj për t’ia rritur pagën vetes. Ky institucion po pretendon se nuk ka gjetur asnjë shkelje të vetme të dispozitave ...

Gërxhaliu fton ministrin Hamza të mos e nënshkruaj vendimin për rritjen e pagave

Telegrafi - 13.06.2018

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Safet Gërxhaliu ka ftuar ministrin e Financave Bedri Hamza që të mos e nënshkruaj vendimin për rritje të pagave i cili ka hasur në reagime të shumta në ...

Paralajmërohet kallëzim penal për rritjen e pagave politike

Telegrafi - 13.06.2018

Gjykata Kushtetuese e ka mbështetur vendimin e kryeministrit Ramush Haradinaj për t’ia rritur pagën vetes. Ky institucion po pretendon se nuk ka gjetur asnjë shkelje të vetme të dispozitave ...

Gërxhaliu - ministrit Hamza: Mos e nënshkruaj rritjen e pagave, do ta dëmtojë Kosovën

Gazeta Express - 13.06.2018

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu, ka ftuar ministrin e Financave Bedri Hamza të mos e nënshkruajë vendimin për rritje të pagave i cili ka hasur në reagim kritik në ...

Tahiri: Me vendimin e Kushtetueses për pagat më së shumti ka fituar sundimi i ligjit (Video)

Telegrafi - 12.06.2018

Dje Gjykata Kushtetuese konstatoi se rritja e pagave nga ana e kryeministrit për kabinetin qeveritar nuk përbën shkelje kushtetuese. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, sot në mbledhjen e ...

Shoqëria civile: Kushtetuesja gaboi, Kuvendi vendos për rritjen e pagave, jo Qeveria (Video)

Telegrafi - 12.06.2018

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese në favor të rritjes së pagave për zyrtarët qeveritar ka nxitur reagime të shumta. Përfaqësuesit e shoqërisë civile thonë se Kuvendi është institucioni që duhet të ...

Matoshi: Rritja e pagave ishte vendim i duhur nga kryeministri Haradinaj

Lajmi.net - 12.06.2018

Halil Matoshi, këshilltar i kryeministrit Ramush Haradinaj, e ka quajtur vendim “të duhur në kohën e duhur’ urdhrin e shefit të ekzekutivit për rritjen e pagave për kryeministrin, ...

Vetëvendosje do të bëjë padi për kryeministrin dhe ministrat

Flaka - 12.06.2018

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për lënien në fuqi të vendimit të Qeverisë për rritjen e pagave, po shihet si precedent i rrezikshëm nga deputetë dhe profesorë të së drejtës kushtetuese.

Limaj: Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për rritjen e pagave ka qenë i pritur (Video)

Telegrafi - 12.06.2018

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj ka thënë se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për rritjen e pagave, ka qenë i pritur. Ai në një intervistë për Telegrafin, me gazetarin Muhamet Hajrullahu ka ...

Qeveria Haradinaj sot debatoi kryesisht për pagat, qeveritarët i marrin me ngritje nga dhjetori i 2017-ës

Koha.net - 12.06.2018

Nga një dhjetori i vitit të kaluar kryeministri Ramush Haradinaj do të marrë pagën me rritje 2 950 euro në muaj, raporton KTV. Pas vendimit të së hënës të Gjykatës Kushtetuese, Qeveria ka anuluar ...

Sejdiu: Kryeministri i ardhshëm mund të kërkojë rrogë 20 milionë euro

Lajmi.net - 12.06.2018

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Korab Sejdiu, ka thënë se vendimi për rritjen e pagave të Qeverisë së Kosovës është bërë për interesa personale. “Ky vendim është marrë për interesin personal të ...

Rritja e pagave, mbi supet e taksapaguesve të varfër

Telegrafi - 13.06.2018

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për rritjen e pagave për kabinetin qeveritar, nga përfaqësues të punëtorëve dhe ligjërues të politikave sociale, po cilësohet diskriminues, skandaloz dhe abuzim me ...

LB-ja Qeverinë Haradinaj e vlerëson të papërgjegjshme

Koha.net - 13.06.2018

Dje Qeveria e Republikës së Kosovës procedoi implementimin e rritjes së pagave, kryesisht për stafin politik, pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, e cila vendimin e Qeverisë nuk e konsideronte ...

Gërxhaliu kërkon nga ministri Hamza të mos e nënshkruaj ligjin që rritë pagën e kryeministrit

Lajmi.net - 13.06.2018

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Safet Gërxhaliu ka ftuar ministrin e Financave Bedri Hamza që të mos e nënshkruaj vendimin për rritje të pagave i cili ka hasur në reagime të shumta në ...

Paralajmërohet kallëzim penal për rritjen e pagave politike

Lajmi.net - 13.06.2018

Gjykata Kushtetuese e ka mbështetur vendimin e kryeministrit Ramush Haradinaj për t’ia rritur pagën vetes. Ky institucion po pretendon se nuk ka gjetur asnjë shkelje të vetme të dispozitave ...

IKD për rritjen e pagave: Kushtetuesja bie ndesh me veten

Lajmi.net - 12.06.2018

Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD), ka reaguar në lidhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese për vendimin e Qeverisë Haradinaj për ngritjen e pagave të një kategorie të pozitave të kabinetit ...

Haradinaj: Nga rritja e pagave më së shumti fitojnë gjyqtarët dhe prokurorët

Evropaelire - 12.06.2018

Qeveria e Kosovës ka shfuqizuar vendimin e mëhershëm, për pezullim të vendimit për ngritjen e pagave të zyrtarëve shtetërorë. I pari i Qeverisë, Ramush Haradinaj, ka thënë se në pajtim me aktgjykimin ...

BSKP: Qeveria të rrisë pagat edhe për punëtorët e sektorëve tjerë

Evropaelire - 12.06.2018

Pas rritjes së pagave të zyrtarëve të Qeverisë, Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës, kërkon rritjen e pagave edhe për pjesën tjetër të punëtorëve, që kanë mbetur jashtë këtij vendimi.

Ministri Hamza sërish kundër vendimit për rritjen e pagave nga Haradinaj

Lajmi.net - 12.06.2018

Vendimi për rritjen e pagave nga kryeministri Ramush Haradinaj, dje nga Gjykata Kushtetuese, u cilësua se nuk e ka shkelur Kushtetutën e vendit. E menjëherë në mbledhjen e sotme të qeverisë, ...

Tahiri: Me vendimin e Kushtetueses për pagat më së shumti ka fituar sundimi i ligjit

Lajmi.net - 13.06.2018

Dje Gjykata Kushtetuese konstatoi se rritja e pagave nga ana e kryeministrit për kabinetin qeveritar nuk përbën shkelje kushtetuese. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, sot në mbledhjen e ...

Haxhiu pyet: A ka prokuror që ka guxim të ngritë aktakuzë ndaj Haradinajt dhe ministrave të tij?

Telegrafi - 12.06.2018

Deputetja e Vetëvendosjes, Alublena Haxhiu ka reaguar pas vendimit të kryeministrit Ramush Haradinaj për shfuqizimin e vendimit për pezullimin e rritjes së pagave.

Haradinaj kërkon të zbatohet vendimi për rritjen e pagave

Lajmi.net - 12.06.2018

Qeveria e Kosovës pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për rritjen e pagave për kryeministrin dhe vartësit e tij ka shfuqizuar vendimin e datës 1 shkurt me atë të së cilit pezullohej vendimi për ...

Haradinaj shfuqizon vendimin për pezullim e rritjes së pagave

Telegrafi - 12.06.2018

Qeveria ka shfuqizuar vendimin e mëhershëm, për pezullim të vendimit për ngritjen e pagave. Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë në mbledhjen e Qeverisë se në pajtim me aktgjykimin e Gjykatës ...

Qeveria obligon MF-në të zbatojë vendimin për rritjen e pagave

Koha.net - 12.06.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në mbledhjen e qeverisë, ka anuluar vendimin e mëhershëm për pezullim të vendimit për rritje të pagave të fillimvitit, pas vendimit të djeshëm të Gjykatës ...

BSPK kërkon rritjen e pagave

Telegrafi - 12.06.2018

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), përmes kësaj komunikate kërkon nga Qeveria e Kosovës që të ndërmerren masa të menjëhershme që të rriten edhe pagat e pjesës tjetër të punëtoreve ...

Qeveria obligon MF-në të zbatojë ligjin për rritjen e pagave

Koha.net - 12.06.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në mbledhjen e qeverisë, ka anuluar vendimin e mëhershëm për pezullim të vendimit për rritje të pagave të fillimvitit.

Papunësia në Britani 4.2%

Telegrafi - 12.06.2018

Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar, ka krijuar vende pune me një ritëm të shpejtë në muajin prill, megjithatë, rritja e pagave për punëtorët britanikë është ngadalësuar.

Ministria nuk ia del t’i rrisë pagat e punonjësve të kulturës as pesë muaj pas afatit të caktuar

Koha.net - 12.06.2018

Ministria e Kulturës, Rinisë e Sportit, tash e pesë muaj është duke e shtyrë afatin për rritjen e pagave për krijuesit e performuesit e kulturës dhe punonjësit e trashëgimisë kulturore.

Limaj: Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për rritjen e pagave ka qenë i pritur

Lajmi.net - 12.06.2018

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj ka thënë se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për rritjen e pagave, ka qenë i pritur. Ai në një intervistë për Telegrafin, ka theksuar se diskutimi për këtë ...

Zbulohet paga marramendëse e kryeministrit, Kushtetuesja nuk gjen asnjë shkelje

Lajm - 11.06.2018

Sapo është publikuar aktgjykimi i Gjykatës Kushtetuese për vendimin e Qeverisë për ngritjen e pagave të zyrtarëve qeveritarë. Gjykata Kushtetuese konstaton se nuk ka shkelje në vendimin e Qeverisë ...

Pas vendimit të Kushtetueses, mijëra euro do të shkojnë për rrogat e anëtarëve të qeverisë

Lajmi.net - 11.06.2018

Më 20 dhjetor të vitit të kaluar, me propozimin e Haradinajt, në qeveri ishte vendosur për rritjen e pagave të shumicës së stafit në kabinetin qeverisë.

Haxhiu: Vendimi i Kushtetueses, absurd dhe i padrejtë

Lajmi.net - 11.06.2018

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu ka komentuar vendimin e Gjykatës Kushtetese për vendimin të cilin e ka marrë në lidhje me vendimin e Qeverisë së Kosovës për ngritjen e pagave.

Pas vendimit të Kushtetueses për pagat, flasin nga Qeveria

Lajmi.net - 11.06.2018

Gjykata Kushtetuese ka vendosur në favor të kabinetit qeveritar të Ramush Haradinajt sa i përket vendimit të kryeministrit për rritje pagash. Zëdhënësja e Qeverisë së Kosovës, Donjeta Gashi ka folur ...

Gjykata Kushtetuese ia lejon Haradinajt rritjen e rrogës

Alsat - 11.06.2018

Gjykata Kushtetuese mori vendim që rritja e pagave për kabinetin qeveritar nga ana e kryeministrit Ramush Haradinaj nuk është në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës.

Dy gjyqtarë të Kushtetueses nuk u pajtuan për rritjen e pagave të qeveritarëve

Telegrafi - 11.06.2018

Shumica e gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese kanë vendosur se vendimi i Qeverisë për rritje të pagave nuk është në kundërshtim me Kushtetutën. Por, dy nga gjyqtarët e kësaj Gjykate kanë ndarë ...

Haxhiu e quan absurd vendimin e Kushtetueses për paga, paralajmëron kallëzime penale për kryeministrin dhe ministrat

Telegrafi - 11.06.2018

Deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu e ka quajtur absurd dhe të padrejtë vendimin e Gjykatës Kushtetuese lidhur me rritjen e pagave për kabinetin qeveritar.

VV e quan të turpshëm vendimin e Kushtetueses për rritjen e pagave nga Haradinaj

Koha.net - 11.06.2018

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, e cila inicioi vlerësimin e kushtetutshmërisë së Vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për rritje të pagave për të gjithë të punësuarit që ...

Rritja e pagave, mbi supet e taksapaguesve të varfër

Lajmi.net - 13.06.2018

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për rritjen e pagave për kabinetin qeveritar, nga përfaqësues të punëtorëve dhe ligjërues të politikave sociale, po cilësohet diskriminues, skandaloz dhe abuzim me ...