TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sipërmarrësia e të rinjve – startap për ekonominë e Maqedonisë

Portalb - 14.08.2019

Shteti duhet më tepër të përfshihet në promovimin e sipërmarrësish së të rinjve si aktivitet ekonomik i cili do të ndihmonte në zvogëlimin e papunësisë.

Boçi : Arsimi në Shqipëri mbetet sektori më pak i mbështetur dhe më pak i financuar

RTSH - 13.08.2019

Sipas PD të opozitës 42 përqind e forcës aktive për punë në Shqipëri rezulton me arsim 8-9 vjeçar. Lajmin e jep ish deputeti demokrat Luçiano Boçi. Në një status në Facebook, ai shkruan se kjo e ...

Në Shqipëri, 346 persona me gradë doktorë shkencash të papunë

Koha.net - 12.08.2019

Besimi se sa më shumë shkollë të bësh aq më shumë rriten mundësitë për të gjetur një punë nuk funksionon në Shqipëri. Sistemi arsimor në vend, vit pas viti ka humbur lidhjet me tregun e punës, për ...

Luçiano Boçi: 42 % e forcës aktive për punë me arsim 8-vjeçar

BalkanWeb - 13.08.2019

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boci ka reaguar në “Facebook” duke denoncuar se 42 për qind e forcës aktive për punë në Shqipëri, rezulton me arsim 8-9 vjeçar.

Në Shqipëri, 346 persona me gradë doktorë shkencash të papunë

Lajmi.net - 12.08.2019

Sistemi arsimor në vend, vit pas viti ka humbur lidhjet me tregun e punës, për shkak se diplomat e prodhuara nuk përputhen me profesionet që kërkojnë sektorët.

"Turp e skandal", Boçi: 42% e forcës aktive për punë me arsim fillor

Durres Lajm - 13.08.2019

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boci ka denoncuar se 42% e forcës aktive për punë në Shqipëri rezulton vetëm me arsim 8-9 vjeçar. Në një postim në Facebook, Boçi akuzon qeverinë ndërsa ...

Në Shqipëri, 346 persona me gradë doktorë shkencash të papunë

Zeri - 12.08.2019

Besimi se sa më shumë shkollë të bësh aq më shumë rriten mundësitë për të gjetur një punë nuk funksionon në Shqipëri. Sistemi arsimor në vend, vit pas viti ka humbur lidhjet me tregun e punës, për ...

“Tjetër skandal dhe turp ky!”, ish deputeti thirrje të fortë: Kjo renditje hedh poshtë alarmin e rremë për diplomime të ...

SOT - 13.08.2019

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boci ka reaguar në “Facebook” duke denoncuar se 42 për qind e forcës aktive për punë në Shqipëri rezulton vetëm me arsim 8-9 vjeçar.