TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Bylykbashi tregon vendimin e 2003-shit: Pse dekreti i Metës nuk është akt administrativ

Top Channel - 12.06.2019

Duke referuar dekretit të Ilir Metës për shfuqizimin e 30 qershorit si datë për zgjedhjet lokale, Oerd Bylykbashi, ish-deputet i Partisë Demokratike, ka publikuar një vendim të vitit 2003 të Gjykatës ...

FAKSIMILE: Zbardhet strategjia, ja si PS do ta lërë Metën të “çmendet” (që pastaj ta shkarkojë)

Gazeta Tema - 12.06.2019

Rama e takoi Metën në Prishtinë, por duartrokitjet inkurajuese dhe prania e zotit Palmer, duket nuk bindën Edi Ramën. Pas kthimit nga Prishtina ai iu fut prapë fushatës dhe nga Lushnja lëshoi ...

Gjykata e Lartë 2003: Dekreti ankohet vetëm në Gjykatë Kushtetuese

Mapo - 12.06.2019

Nga Oerd Bylykbashi Edi Rama po kerkon te gjeje ‎nje gjykate apo dicka te ngjashme qe t’i anuloje dekretin. Po ben forum-shopping, apo pazar ne shqip, qe te gjeje se cila gjykate ia mbyll hallin.

‘Meta nuk ka të drejtë të vendosë për datën e zgjedhjeve’, ministrja Gjonaj tregon arsyet: Kam fakte që hedhin poshtë ...

SOT - 12.06.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj tregon disa fakte që sipas saj provojnë antikushtetueshmërinë e aktit të presidentit Ilir Meta për anulimin e datës së zgjedhjeve.

Ministrja Gjonaj: 5 arsye pse dekreti i Metës është i pavlefshëm

BalkanWeb - 12.06.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj e ftuar sot në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News 24 foli për dekretin e Presidentit Meta për të shfuqizuar 30 qershorin si datën e zgjedhjeve ...

A do e japë dorëheqjen kryetari i KQZ-së? Dy mungesat në mbledhje që ngrenë pikëpytjet e forta

SOT - 12.06.2019

Prej ditës së hënë, ku edhe braktisi mbledhjen e KQZ-së pas dekretit të Presidentit Ilir Meta, kryetari i KQZ-së Klement Zguri nuk ka qenë më i pranishëm.Mungesa e tij ka ngritur dyshimet mes mediave ...

Etilda Gjonaj: Ja pse zgjedhjet do mbahen në 30 qershor

BalkanWeb - 12.06.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj e ftuar sot në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News 24 sqaroi publikisht se mazhoranca është në të drejtën e saj të zhvillojë zgjedhjet më 30 qershor, ...

Top Talk/ Murrizi: Shtyrja e zgjedhjeve përtej 30 qershorit, antikushtetuese. Precedent rasti i Nishanit

Top Channel - 12.06.2019

Parlamenti nesër do të diskutojë në seancën plenare një pr/rezolutë për zhbërjen e dekretit të Presidentit të Republikës, që përcaktonte 30 qershorin si datë për zhvillim e zgjedhjeve për pushtetin ...

“KQZ do përgjigjet”, Vasili: Meta parandaloi ngjarje të rënda

BalkanWeb - 12.06.2019

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili tha se opozita nuk ka ndryshuar asgjë nga objektivat e saj, ndërsa vlerësoi edhe njëherë vendimin e Presidentit të Republikës Ilir Meta.

KQZ vijon punën për organizimin e zgjedhjeve të 30 Qershorit, mungon nënkryetari

RTSH - 12.06.2019

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është mbledhur sërish sot, me kërkesë të nënkryetarit Denar Biba dhe anëtarit Bledar Skënderi, për vijimin e punës për organizimin e procesit zgjedhor të 30 Qershorit.

Refuzuan dekretin e Metës për anulimin e zgjedhjeve, 4 anëtarët e KQZ-së merren në mbrojtje

Gazeta Express - 12.06.2019

Katër anëtarët e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve të cilët kanë vendosur të vijojnë me përgatitjen e zgjedhjeve lokale janë marrë në mbrojtje nga policia.

KQZ mblidhet pa kryetarin, 5 anëtarët me truprojë nga njësia speciale

BalkanWeb - 12.06.2019

Pesë anëtarëve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve iu është vendosur truprojë nga Njësia Speciale e Policisë. Me sa duket situata e tensionuar politike dhe dalja e KQZ kundër Presidentit të ...

Anëtarët e KQZ: Policia i merr në mbrojtje, Kapexhiu i ‘thumbon’

Mapo - 12.06.2019

Katër anëtarët e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, të cilët refuzuan të pranojnë dekretin e presidentit Ilir Meta për anulimin e zgjedhjeve, janë marrë në mbrojtje.

Refuzuan dekretin e Metës, merren në mbrojtje 4 anëtarët e KQZ

Botasot - 12.06.2019

Merren ne mbrojtje kater anetaret e Komisionit Qendror te Zgjedhjeve, qe vendosen me vote, pak dite me pare, te refuzojne dekretin e presidentit Meta, per anulimin e 30 qershorit si date e zgjedhjeve ...

Refuzuan dekretin e Metës, Garda merr në mbrojtje 4 anëtarët e KQZ-së

Java News - 12.06.2019

Katër anëtarët e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve nga shumica, që injoruan dekretin e Presidentit Ilir Meta për anulimin e zgjedhjeve duke vijuar normalisht punën edhe në mbledhjen e sotme, janë ...

Meta e përmendi si mbështetës për ç’dekretimin e 30 qershorit, ja si e rrëzon presidentin- precedenti “Moisiu” i 2007-s

Gazeta Tema - 12.06.2019

Nga Ylli Pata Ilir Meta, në dekretin e tij presidencial për të anuluar zjedhjet e 30 qershorit, por edhe analistë opozitarë në panelet televizive, përmendin si mbështetje dhe precedent ligjor të ...

KQZ, tjetër mbledhje për vijimin e procesit zgjedhor

Java News - 12.06.2019

Në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve është thërritur sot një mbledhje nga katër anëtarë të këtij institucioni. Ashtu si në mbledhjen e parë, katër anëtarët e KQZ-së kanë refuzuar të zbatojnë dekretin ...

“Fatkeqësia” që firmosi destabilizimin dhe anarkinë!

SOT - 12.06.2019

E kishte menduar me kohë aktin e sotëm të paprecedent me “qetësinë dhe dashurinë” e tij që “vret”! As më shumë e as më pak, si pa të keq, dje Presidenti hodhi firmën për ç’dekretimin e asaj që kishte ...

Ilir Meta në konflikt interesi, ja neni 108 që nxjerr nul dekretin e presidentit, shtyrja e zgjedhjeve i shërben ...

SOT - 12.06.2019

Bien alibitë e presidentit Ilir Meta. Ky i fundit prej dy ditësh ka marrë flamurin e mbrojtjes së Kushtetutës, duke pretenduar se me shtyrjen e zgjedhjeve po mbron të drejtat e qytetarëve.

Ish-kreu i KQZ: Ç’dekretimi i Presidentit ka tjetër efekt për krizën politike

ABC News - 11.06.2019

Kristaq Kume, ish-kryetar i KQZ, ka qenë i ftuari i radhës në studion e Provokacija me Mustafa Nanon. Kume zhvilloi një bisedë ku ndau opinionin e tij për situatën aktuale politike në vend.

Basha: Ndaluam procesin fals dhe kriminal të 30 Qershorit

Mapo - 11.06.2019

Këshilli Kombëtar i PD është mbledhur për të diskutuar situatën politike, pasi presidenti Ilir Meta nxori një dekret të ri për shfuqizimin e 30 qershorit si ditën e zhvillimit të zgjedhjeve lokale.

Manja dhe Hysi: Dekreti i presidentit nuk ka asnjë efekt juridik, argumentet e Metës politike, zgjedhjet do mbahen në ...

SOT - 11.06.2019

Dekreti i firmosur nga presidenti Ilir Meta për shtyrjen e datës së zgjedhjeve ka qenë kryefjala e debateve në skemën politike. Kryetari i Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja deklaroi se dekreti i ...

Vendimi në konflikt interesi? Meta: S’ka zgjedhje pa dekretin tim

BalkanWeb - 11.06.2019

Kreu i Shtetit, Ilir Meta teksa iu përgjigj interesimit të gazetarëve, komentoi edhe një pyetje të tipit që vendimi i tij për shfuqizimin e dekretit të datës së zgjedhjeve ishte marrë në konflikt ...

FAKSIMILE/ Kjo është strategjia, sesi PS do ta lërë Metën të gabojë

Java News - 12.06.2019

Rama e takoi Metën në Prishtinë, por duartrokitjet inkurajuese dhe prania e zotit Palmer, duket nuk bindën Edi Ramën. Pas kthimit nga Prishtina ai iu fut prapë fushatës dhe nga Lushnja lëshoi ...

Bylykbashi: Rama po kërkon konfliktin më 30 qershor me çdo kusht

BalkanWeb - 12.06.2019

Ish-deputeti i PD Oerd Bylykbashi përmes një statusi në “Facebook” shprehet se sa kohe nuk ka Gjykate Kushtetuese qe te gjykoje kushtetutshmërinë e dekretit, Edi Rama nuk ka asnjë rrugë tjetër: si ...

Dokumenti i Ramës për ambasadorët kundër Presidentit

ABC News - 11.06.2019

Kreu i ekzekutivit, përmes një letre drejtuar ambasadorëve të vendeve të BE i ka njohur ata me arsyet e qëndrimit kundër dekretit të Presidentit për shfuqizimin e datës së zgjedhjeve.

Shkarkimi i presidentit/ Zbulohet draft-rezoluta që diskutohet të enjten

Top Channel - 11.06.2019

Zbulohet draft-rezoluta që pritet të miratohet të enjten në seancën parlamentare sa i takon mocionit për debat për vendimin e presidentit Meta për anulimin e zgjedhjeve.

Predikatorët politikë si dhunuesit e Kushtetutës dhe Shtetit ligjor!

SOT - 11.06.2019

Në fatkeqësinë e madhe të mungesës së pothuaj gjithmonshme të një pushteti gjyqësor dhe drejtësisë në përgjithësi në Shqipëri, zbatimin e Kushtetutës, akteve dhe sidomos dekreteve, ju ka mbetur ...

Presidenti i pari vrau zgjedhjet, a do e shpallë “non grata” Amerika?

SOT - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta, me një vendim absurd të pa konsultuar me Kushtetutën, me ligjin, partitë politike, Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, vrau 30 qershorin, ditën e zgjedhjeve për pushtetin lokal.

Vasili: Ramën se shpëton dot askush nga fundi fatal

LajmiFundit - 11.06.2019

Lëvizja Socialiste për Integrim thotë se demokracia në Shqipëri është në rrezik të madh për shkak të puçit kushtetues të Rilindjes dhe skenarit të saj kriminal për rrëmbimin e të gjitha pushteteve.

Zbardhet vendimi i Kushtetueses që rrëzon Metën, dekreti mund të ankimohet në Administrative dhe Kolegjin Zgjedhor, PS ...

SOT - 11.06.2019

Gjykata Kushtetuese i ka hapur rrugë mazhorancës qeverisëse që t’i drejtohet Gjykatës Administrative për vendimin e Presidentit mbi anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit.

Këshilltari i Merkel: Dekreti i Metës patriotik, Rama po çon Shqipërinë në diktaturë

Zhurnal - 11.06.2019

Tiranë, 11 qershor – Kryekëshilltari ekonomik i Angela Merkel, Martin Henze në një intervistë për gazetarin Basir Çollaku ka folur për zhvillimet e fundit politike në Shqipëri e veçanërisht pas ...

Presidenti merr rolin e kryetarit të opozitës, kërkon largimin e Ramës si kryeministër, thirrje mazhorancës të ...

SOT - 11.06.2019

Nuk ka më asnjë dyshim se presidenti Ilir Meta është tashmë në rresht me opozitën. Prej javësh ai po sulmon me të gjitha mënyrat qeverinë, ndërsa me shtyrjen e zgjedhjeve vulosi se është krah ...

Aurela Anastasi rrëzon presidentin: Kushtetuta nuk e përcakton ç’ dekretimin e datës së zgjedhjeve, çështja në ...

SOT - 11.06.2019

Konstitucionalistja dhe pedagogia Aurela Anastasi, ka rrëzuar dje presidentin Ilir Meta. Një ndër ekspertet më të mira në Shqipëri sa i takon jurisprudencës dhe anëtare e Akademisë së Shkencave, ...

Rrëzimi i dekretit të presidentit, PD kundër vendimit të KQZ, akuzon anëtarët si militantë partiakë

SOT - 11.06.2019

Ditën e djeshme anëtarët e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve e cilësuan dekretin e presidentit për ç’dekretim të datës së zgjedhjeve nul, duke mos e marrë në konsideratë dhe duke vijuar punën ...

PS drejt shkarkimit të Metës, shqetësohet Kryemadhi dhe nxjerr krahun e saj të djathtë: Horrat duan zjarr e flakë!

SOT - 11.06.2019

Zv.kryetari i LSI, Petrit Vasili ka reaguar së fundi në lidhje me dekretin e Presidentit Meta për anulim e zgjedhjeve të 30 qershorit. Në një status të tijin në Facebook, Vasili tha se dekreti i ...

Anëtarët e majtë të KQZ-së refuzojnë shtyrjen e zgjedhjeve

Botasot - 11.06.2019

Debatet/ Kryetari i KQZ-së, Klement Zguri deklaron se vendimi i Presidentit nuk mund të refuzohet. Anëtarët e PS nuk njohin vendimin e Metës për të shtyrë zgjedhjet. Miratohet rendi i ditës.

LSI akuza Ramës: Kërkon të çojë popullin në konflikt social

BalkanWeb - 11.06.2019

Lëvizja Socialiste për Integrim akuzon kryeministrin Edi Rama se po kërkon të çojë popullin në konflikt të fortë social dhe të zhdukë pluralizimin politik.

Vendimet e Kryesisë së PD për të ndalur zgjedhjet, çfarë do kërkohet në 61 bashkitë e vendit

Gazeta Express - 11.06.2019

Kryesia e Partisë Demokratike do t’i propozojë sot Këshillit Kombëtar krijimin e Aleancës Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë në 61 bashkitë e vendit.

Ministrja e Gjonaj shpjegon arsyet: Akti i Metës është antikushtetues, në frymë e përmbajtje. Pas 10 gushtit, pushtetit ...

Gazeta Tema - 12.06.2019

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj tregon disa fakte që sipas saj provojnë antikushtetueshmërinë e aktit të presidentit Ilir Meta për anulimin e datës së zgjedhjeve.

Mbrojtje anglisht e shkeljes së KQZ-së për vlefshmërinë e dekretit të Presidentit

Respublica - 11.06.2019

Qeveria e z. Rama ka ndërmend të stabilizojë situatën politike përmes Kushtetutës dhe jurisprudencës. Së fundmi po qarkullon një material në anglisht që trajton dhe analizon aktin e Presidentit të ...

Të enjten, Kuvendi 5 orë debat për dekretin e presidentit Meta

Botasot - 11.06.2019

Seanca e së enjtes do të ketë 5 orë debat për dekretin e Presidentit që anuloi zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Vendimi është marrë në Konferencën e Kryetarëve me dakordësi mes mazhorancës dhe ...

Tit Vasili: Dekreti i Ilir Metës ndau atdhetarët nga horrat pa atdhe që tani lehin!

Gazeta Tema - 11.06.2019

Petrit Vasili shkruan se dekreti i Ilir Metës ndahu atdhetarët nga horrat. Sipas tij, atdhetari është Meta dhe ata që e mbështesin, ndërsa horrat Rama dhe ata që e mbështesin.

Zgjedhjet/ Gjonaj: 5 arsye pse akti i Metës është i pavlefshëm

Mapo - 12.06.2019

E ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24”, ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj shpjegoi juridikisht për dekretin e Presidentit Meta, për të shfuqizuar 30 qershorin si datën e zgjedhjeve vendore.

Vasili: Dekreti Metës veprim madhor për atdheun, evitoi konfliktin civil

Medial - 11.06.2019

Nënkryetari I LSI, Petrit Vasili e ka cilësuar si të drejtë dekretin e presidentit Meta për shtyrjen e zgjedhejve të 30 qershorit. Në një postim në “Facebook”, Vasili shprehet se dekreti garantoi ...

Perla e akademik Artan Fugës: Edhe nëse nxjerr një akt antikushtetues, Ilir Meta nuk e shkel Kushtetutën

Gazeta Tema - 11.06.2019

Pedagogu Artan Fuga, që është edhe akademik dhe e ka shpallur si mision të jetës së tij, reformimin e Akademisë, thotë se Ilir Meta nuk e shkel Kushtetutën, edhe nëse nxjerr dekrete antikushtetuese.

Garda e Republikës dhe Policia në këmbë, merren në mbrojtje 5 anëtarët e KQZ, të shoqëruar me truprojë nga njësia ...

SOT - 12.06.2019

Pas vendimit të Presidentit të Shqipërisë për shtyrjen e datës së zgjedhjeve, ditën e hënë u mblodh KQZ dhe e hodhi poshtë me pretendimin se është e pavlefshme dhe jo ligjore, ku u vendos që ...

Refuzuan dekretin e Metës, forcat e sigurisë marrin në mbrojtje 4 anëtarët e KQZ

Gazeta Tema - 12.06.2019

Merren ne mbrojtje kater anetaret e Komisionit Qendror te Zgjedhjeve, qe vendosen me vote, pak dite me pare, te refuzojne dekretin e presidentit Meta, per anulimin e 30 qershorit si date e zgjedhjeve ...

KQZ vazhdon e përçarë, katër anëtarët e PS thërrasin mbledhjen urgjente pa dakordësinë e kryetarit. Nuk njohin dekretin ...

SOT - 12.06.2019

Katër anëtarët e zgjedhur nga Partia Socialiste në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve kanë thërritur sot zhvillimin e mbledhjes së këtij institucioni, pavarësisht se Presidenti ka çdekretuar datën e ...

Ilir Meta në konflikt interesi, neni 108 nxjerr nul ‘dekretin’ e presidentit

Gazeta Tema - 12.06.2019

Presidenti Ilir Meta prej dy ditësh në daljet para mediave ka deklaruar se mbron Kushtetutën, duke pretenduar se me shtyrjen e zgjedhjeve po mbron të drejtat e qytetarëve.