TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Mbaron seanca e Kuvendit

Zeri - 16.05.2019

Ka përfunduar seanca e sotme e Kuvendit të Kosovës ku u diskutua për gjenocidin serb në Kosovë, raporton "Zëri.info". Gjatë ditës së sotme u diskutua edhe për Formimin e Komisionit shtetëror për ...

Teksti i plotë i Rezolutës për gjenocidin e kryer serb në Kosovë

Koha.net - 16.05.2019

Kuvendi i Kosovës ka miratuar sot Rezolutën për gjenocidin e kryer serb në Kosovë. Nga 79 deputetë sa ishin prezentë në sallë të gjithë votuan pro rezolutës.

Haradinaj: Kriminelët e kanë vendin në burg

Zeri - 16.05.2019

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka mirëpritur miratimin e Rezolutës që dënon gjenocidin serb në Kosovë. Haradinaj ka thënë se ky është veprim i duhur dhe institucionet duhet të angazhohen që ...

Kuvendi i Kosovës miraton rezolutën për gjenocidin serb

Mapo - 16.05.2019

Për hartimin e kësaj Rezolute kanë punuar përfaqësuesit e të gjitha partive politike përveç grupit të Listës Serbe dhe rrjedhimisht partitë politike kanë shprehur gatishmërinë e tyre për mbështetje ...

Thaçi: Mirëpres miratimin e Rezolutës e cila dënon gjenocidin e shtetit serb në Kosovë

Telegrafi - 16.05.2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka mirëpritur miratimin e rezolutës nga Kuvendi i Kosovës për dënimin e gjenocidit serb. Në një status në llogarinë e tij në Facebook, Thaçi ka shkruar se tani që ...

Votohet rezoluta për gjenocidin serb në Kosovë

Flaka - 16.05.2019

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar një rezolutë për rezolutën e gjenocidit serb të kryer gjatë luftës në Kosovë. Rezoluta u votua me votat e 79 deputetëve.

Limaj: Bota e qytetëruar t’i mbështes përpjekjet e Kosovës për t’i zbardhur masakrat e kryera nga serbet në Kosovë

Botasot - 16.05.2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka reaguar pas miratimit në Kuvend të rezolutës për Gjenocidin e kryer serb në Kosovë gjatë luftës në vitet 1998-1999.

Hoti: Të rishikohet formati i komisionit për gjenocidin serb në Kosovë

Botasot - 16.05.2019

Shefi i grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti ka kritikuar formatin e komisionit shtetëror dhe qasjen për gjenocidin serb në Kosovë, ka thënë se qasja e Kadri Veselit, ...

Miratohet rezoluta e cila dënon gjenocidin serb në Kosovë

Zeri - 16.05.2019

Kuvendi i Kosovës ka miratuar rezolutën e cila e dënon gjenocidin serb në Kosovë, raporton "Zëri.info". Nga 79 deputetët të cilët ishin të pranishëm në seancë të gjithë votuan pro miratimit të kësaj ...

Kuvendi miraton Rezolutën për gjenocidin e kryer serb në Kosovë

Koha.net - 16.05.2019

Me 79 vota për dhe asnjë kundër deputetët kanë votuar rezolutën që dënon krimet nga forcat serbe gjatë luftës në Kosovë. Kryetari i Komisionit parlamentar ad hoc, Bilall Sherifi, ka paraqitur para ...

Kuvendi shkon në pauzë deri në orën 21:00

Zeri - 16.05.2019

Pas miratimit të rezolutës e cila dënon gjenocidin serb në Kosovë, deputetët kanë shkuar në pauzë deri në orën 21:00, raporton “Zëri.info”. Me 77 vota pro, deputetët sot miratuan rezolutën e cila ...

Veseli: Ka fakte të bollshme, gjithë ata kanë kryer krime do të dënohen

Botasot - 16.05.2019

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli është shprehur se gjithë ata që kanë kryer gjenocidin serb duhet të dënohen përmes një Tribunali ndërkombëtar, pasi siç tha gjithë ata që kanë kryer krime dihen me ...

Kuvendi miraton rezolutën për gjenocidin serb në Kosovë

Telegrafi - 16.05.2019

Kuvendi i Kosovës ka miratuar propozim rezolutën për gjenocidin serb në Kosovë. Me 79 vota për, asnjë votë kundër është miratuar kjo rezolutë. Po ashtu Kuvendi me 77 vota për ka miratuar rezolutën ...

Parlamenti miratoi një rezolutë që fajëson Serbinë për gjenocid në Kosovë

VOA - 16.05.2019

Me 79 vota për dhe asnjë kundër, parlamenti i Kosovës miratoi rezolutën për “gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës të ish-regjimit shtetëror serb në Kosovë”.

Veseli: I besuam drejtësisë ndërkombëtare, mbetem të zhgënjyer

Koha.net - 16.05.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në seancën e jashtëzakonshme për formimin e Komisionit Shtetëror për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb në Kosovë, ka deklaruar se plaga më e ...

Osmani: Dallon propozim-rezoluta për gjenocidin dhe platforma për dialogun

Telegrafi - 16.05.2019

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani në seancën e sotme, ka thënë se propozim rezoluta për gjenocidin serb në Kosovë dhe platforma për dialogun janë në kundërshtim me ...

Edhe PSD mbështet projektrezolutën për gjenocidin serb në Kosovë

Botasot - 16.05.2019

(E plotësuar) - Partia Socialdemokrate iu është bashkuar partive tjera në mbështetje të projektrezolutës për gjenocidin e kryer serb në Kosovë. Deputetja e PSD-së Shqipe Pantina ka thënë se vërejtjet ...

Veseli: Do të formohet një komision shtetëror e pastaj një tribunal ndërkombëtarë për krimet serbe

Zeri - 16.05.2019

Kryeparlamentari, Kadri Veseli ka kërkuar ngritjen e një tribunali ndërkombëtarë për të dënuar gjenocidin serb në Kosovë, raporton "Zëri.info". LEXO EDHE Veseli: Këtë javë do t'i dërgoj letër BE-së ...

Hoti: Çështja e gjenocidit serb të zgjidhet para se të normalizohen marrëdhëniet me Serbinë

Zeri - 16.05.2019

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti ka kërkuar që çështja e gjenocidit serb në Kosovë të zgjidhet para se të normalizohen marrëdhëniet me shtetin serb.

Konjufca: Dikush duhet të merr përgjegjësi se pse që 20 vite nuk është dënuar gjenocidi serb

Zeri - 16.05.2019

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca në seancën plenare që po mbahet tani tha se dikush duhet të marrë përgjegjësi që 20 vite nuk është marrë ndonjë veprim për gjenocidin serb ...

Sherifi prezanton projektrezolutën për gjenocidin serb në Kosovë

Botasot - 16.05.2019

Deputeti i Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka prezantuar projektrezolutën për gjenocidin e kryer serb në Kosovë, ku ka thënë se kjo rezolutë është bërë me qëllimin që t’i jepet fund ...

Kuvendi i Kosovës, seancë për gjenocidin serb

Alsat - 16.05.2019

Kuvendi I Kosovës po diskuton për gjenocidin e krimet serbe në Kosovë, konkretisht për themelimin e Tribunalit Ndërkombëtarë që do të hulumtojë dhe konfirmojë gjenocidin që forcat serbe kanë bërë në ...

Kush e fshehu këtë fotografi tash e 20 vjet?

Gazeta Express - 16.05.2019

Institucionet e vendit, më saktësisht Kryeparlamentari Kadri Veseli, është kujtuar që pas plotë 20 vjetësh të nisë iniciativën për themelimin e një Tribunali , ku do të gjykohen krimet dhe gjenocidi ...

Rugova: T’i dërgojmë mesazh Brukselit se Serbia ka ushtruar gjenocid në Kosovë

Gazeta Express - 16.05.2019

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Naser Rugova në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës që po mbahet tani tha se krerët e shtetit duhet t’i dërgojnë mesazh Brukselit se nuk do të ...

Pozita e opozita të bashkuar kundër gjenocidit serb në Kosovë

Zeri - 16.05.2019

Pozita dhe opozita janë bashkuar për votimin e rezolutës për gjenocidin serb në Kosovës. Deputeti nga radhët e Nismas për Kosovës, Zafir Berisha tha se ndonëse kjo rezolutë është e vonuar, ajo do të ...

Lushtaku: Me votimin e rezolutës, Serbia do të paguaj për krimet e saj

Zeri - 16.05.2019

Deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Mërgim Lushtaku në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës që po mbahet tani tha se përmes rezolutës që do të miratohet në Kuvendin e Kosovës, do ...

Kuvendi po diskuton për gjenocidin e krimet serbe në Kosovë

Koha.net - 16.05.2019

Kuvendi ka nisur seancën ku po diskutohet rreth gjenocidit e krimeve serbe në Kosovë. Është miratuar mocioni procedural i deputetes së AAK-së, Donika Kadaj-Bujupi që në tri institucione, Kuvend, ...

Thaçi: Komisioni për Tribunalin, puna më e mençur që mund të bëjë Kuvendi

Gazeta Express - 16.05.2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka përkrahur nismën e kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb, duke thënë se kjo është puna më e mençur që mund të bëjë ...

Deputetët nuk e votojnë mocionin e PSD-së për shkurtimin e pikave të rendit të ditës

Telegrafi - 16.05.2019

Ka filluar seanca e Kuvendi të Kosovës në të cilën pritet të shqyrtohen disa pika për gjenocidin e Serbisë në Kosovë. Mirëpo kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli në mirëkuptim propozoi që ...

Deputetët i lënë në pritje shoqatat e prekura nga gjenocidi serb, fillimisht diskutojnë për tema tjera

Zeri - 16.05.2019

Ndonëse në seancën e sotme plenare të Kuvendit të Kosovës po marrin pjesë edhe familjarë të të pagjeturve dhe familjarë të personave që kanë qenë të goditur nga gjenocidi serb në luftën e fundit në ...

Kuvendi po debaton për draft-rezolutën që e fajëson Serbinë për gjenocid

Evropaelire - 16.05.2019

Kuvendi i Kosovës po shqyrton propozim-rezolutën për “gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës të ish-regjimit shtetëror serb në Kosovë”.

Fillon seanca për tribunalin e krimeve serbe në Kosovë (Video)

Telegrafi - 16.05.2019

Ka filluar seanca e Kuvendi të Kosovës në të cilën pritet të shqyrtohen disa pika për gjenocidin e Serbisë në Kosovë. Në këtë seancë në rend do të shqyrtohet rezoluta për gjenocidin, krimet kundër ...

Veseli: Serbia do të përgjigjet për krimet, kriminelët do të dënohen

Gazeta Express - 16.05.2019

Kryeparlamentari Kadri Veseli, i shoqëruar nga drejtori i Institutit të mjekësisë ligjore, Arsim Gërxhaliu kanë vizituar vendin ku po ruhen eksponatet e rrobave të të vrarëve dhe artefaktet e ...

Veseli ua dërgon deputetëve propozimin për Komision Shtetëror për dokumentimin e krimeve serbe në Kosovë

Zeri - 15.05.2019

Kuvendi i Kosovës do të mbajë nesër një seancë ku për pikë të rendit të Ditës do të ketë propozimin e Kryetarit, Kadri Veseli për themelimin e Komisionit Shtetëror për dokumentimin e krimeve të ...

Haradinaj: Kriminelët e kanë vendin në burg

Botasot - 16.05.2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se miratimi i Rezolutës që dënon gjenocidin serb në Kosovë është veprim i duhur i të zgjedhurve në Kuvendin e Republikës së Kosovës, përcjell “Bota ...

Hoxha: Ndërtimi i Muzeut të Gjenocidit serb, mundëson dokumentimin e një ndër periudhave më të errëta

Botasot - 15.05.2019

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka përkrahur iniciativën për ndërtimin e Muzeut të gjenocidit dhe Memorialit të Dëbimit te Stacioni i trenit në Prishtinë, dhe me këtë rast ka ...

Nesër seanca për gjenocidin serb në Kosovë

Botasot - 15.05.2019

Deputetët e Kuvendit të Kosovës do të mblidhen sërish nesër në një seancë plenare ku do të votohet për një rezolutë për gjeonicidin serb në Kosovë. Seanca i ka 7 pika të rendit të ditës ku ndër të ...

Thaçi: E mirëpres miratimin e Rezolutës së Kuvendit të Kosovës, e cila dënon gjenocidin e shtetit serb

Botasot - 16.05.2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka mirëpritur miratimin e rezolutës nga Kuvendi i Kosovës për dënimin e gjenocidit serb., përcjell “Bota sot”. Thaçi këtë e ka bërë të ditur përmes një postimi në ...

Limaj vendeve perëndimore: Mos e toleroni Serbinë t’i mohoj krimet e kryera në Kosovë

Zeri - 16.05.2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka reaguar pas miratimit në Kuvend të rezolutës për Gjenocidin e kryer serb në Kosovë gjatë luftës në vitet 1998-1999.

Kuvendi miraton rezolutën për gjenocidin serb në Kosovë

Gazeta Express - 16.05.2019

Me 79 vota për dhe asnjë kundër deputetët kanë votuar Rezolutën që dënon krimet nga forcat serbe gjatë luftës në Kosovë. Kryetari i Komisionit parlamentar ad hoc, Bilall Sherifi, ka paraqitur para ...

Veseli: Ka fakte të bollshme, gjithë ata kanë kryer krime do të dënohen

Tetova Sot - 16.05.2019

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli është shprehur se gjithë ata që kanë kryer gjenocidin serb duhet të dënohen përmes një Tribunali ndërkombëtar, pasi siç tha gjithë ata që kanë kryer krime dihen me ...

Kuvendi i Kosovës miratoi rezolutën për gjenocidin serb në Kosovë

Portalb - 16.05.2019

Kuvendi i Kosovës ka miratuar propozim rezolutën për gjenocidin serb në Kosovë, transmeton Telegrafi.com. Me 79 vota për, asnjë votë kundër është miratuar kjo ...

Kuvendi i Kosovës miraton rezolutë,fajësohet Serbia për gjenocid

BalkanWeb - 16.05.2019

Me 79 vota për dhe asnjë kundër, parlamenti i Kosovës miratoi rezolutën për “gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës të ish-regjimit shtetëror serb në Kosovë”.

Veseli fton të gjithë të bashkohen për dënimin e gjenocidit serb

Kosova Live - 16.05.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në seancën e jashtëzakonshme që ka ftuar ai për formimin e Komisionit Shtetëror për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb në Kosovë, ka deklaruar se ...

Osmani: Dallon propozim-rezoluta për gjenocidin dhe platforma për dialogun

Botasot - 16.05.2019

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani në seancën e sotme, ka thënë se propozim rezoluta për gjenocidin serb në Kosovë dhe platforma për dialogun janë në kundërshtim me ...

LDK mbështet projektrezolutën për gjenocidin serb në Kosovë

Telegrafi - 16.05.2019

Deputeti i LDK-së Armend Zemaj ka deklaruar se partia pjesë e të cilës është e mbështet projektrezolutën për gjenocidin serb në Kosovë. Ai ka bërë të ditur se ky gjenocid përpos që do të kërkohet të ...

Rugova: T’i dërgojmë mesazh Brukselit se Serbia ka ushtruar gjenocid në Kosovë

Zeri - 16.05.2019

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Naser Rugova në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës që po mbahet tani tha se krerët e shtetit duhet t’i dërgojnë mesazh Brukselit se nuk do të ...

Lushtaku: Serbia do të paguaj për krimet e saj

Gazeta Express - 16.05.2019

Deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Mërgim Lushtaku në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës që po mbahet tani tha se përmes rezolutës që do të miratohet në Kuvendin e Kosovës, do ...

Thaçi: Formimi i komisionit për Tribunalin, puna më e mençur që mund të bëjë Kuvendi

Botasot - 16.05.2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka përkrahur nismën e kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb, duke thënë se kjo është puna më e mençur që mund të bëjë ...

Kuvendi i Kosovës miraton rezolutën për “Genocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës në Kosovë”

RTSH - 16.05.2019

Kuvendi i Kosovës ka miratuar Rezolutën për “Genocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës të ish-regjimit shtetëror serb në Kosovë”. Për hartimin e kësaj rezolute kanë punuar përfaqësuesit ...