TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Tubim i diasporës së Luginës në Glattbrug

Botasot - 11.01.2019

Të nderuar bashkatdhetarë (Mërgimtarë) nga Lugina e Preshevës që jetoni dhe punoni në Zvicër, përfaqësues të shoqatave nga Lugina e Preshevës në Zvicër.

Serbët provokojnë shqiptarët në Bujanoc

Zeri - 11.01.2019

Serbët që jetojnë në pjesën lindore të vendit, përkatësisht në Luginën e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, dinë shumë shpesh të nxisin shqiptarët. Ata ka disa raste kur kanë provokuar me gjeste dhe ...

Provokojnë serbët në Bujanoc, brohorasin rrugëve "Kosova, zemra e Serbisë”

Gazeta Express - 11.01.2019

Serbët që jetojnë në pjesën lindore të vendit, përkatësisht në Luginën e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, dinë shumë shpesh të nxisin ...

Kamberi: Nuk mund të ketë marrëveshje të drejtë pa trajtimin e çështjes së Kosovës Lindore

Botasot - 10.01.2019

Përfaqësuesit e Kosovës Lindore, ditë më parë i janë drejtuar me një kërkesë, Përfaqësueses së lartë të BE-së, Federica Mogherini , Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe bashkëdrejtuesve të ...

Asimetria e kobëshme antishqiptare e Dialogut të Brukselit

Botasot - 10.01.2019

Gjatë këtyre ditëve, në vigjilie të takimit të grupit negociator të Republikës së Kosovës, të udhëhequr nga dy bashkëkryesus: Shpend Ahmeti i PSD dhe Fatmir Limaj i Nismës, me komisioneren e lartë të ...

Provokojnë serbët, shkojnë te shqiptarët dhe bërtasin "Kosova, zemra e Serbisë"

Albeu.com - 11.01.2019

Serbët që jetojnë në pjesën lindore të vendit, përkatësisht në Luginën e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit , dinë shumë shpesh të nxisin shqiptarët .

Preshevë: Atje ku fqinjët nuk pinë kafe bashkë

Top Channel - 10.01.2019

Në qytezën me shumicë serbe të Bujanovacit, në kufi me Kosovën, vendi se ku do ta pish kafenë varet se cilës etnie i përket. “Shqiptarët dhe serbët nuk shkojnë në të njëjtat lokale”, thotë Valon ...

Reportazhi i BBC’së: Shqiptarë e serbë pinë kafe bashkë në Bujanovc vetëm kur bëjnë biznes

Ina - 10.01.2019

Është etnia e individit që përcakton se ku pi kafe në qytetëzën serbe të Bujanovcit, afër kufirit me Kosovën, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express “Shqiptarët dhe serbët nuk frekuentojnë të njëjtat ...

Komuna e Bujanocit zhbllokon izolimin në fshatrat malore

Ina - 10.01.2019

Në një shkrim të botuar dje nga redaksia e Bujanoci.Net, banorët e Malësis së Bujanocit kishin kërkuar nga institucionet lokale të komunës së Bujanocit, që të ju dalin në ndihmë për të i pastruar ...

Hoxhaj takon kryetarin e Preshevës, e informon për dialogun dhe takimin me Mogherinin

Koha.net - 10.01.2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka takuar në Prishtinë, kryetarin e Preshevës, Shqiprim Arifi, me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet e fundit rreth dialogut Kosovë-Serbi.

Mustafa: Në Bruksel do të trajtohet edhe çështja e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit

Botasot - 10.01.2019

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Ragmi Mustafa, ka folur për “Bota sot” rreth kërkesës së bërë ndaj shefes së BE-së Federica Mogherini, presidentit Thaçi, udhëheqësve të dialogut Limaj dhe ...

Reportazhi i BBC’së: Shqiptarë e serbë pinë kafe bashkë në Bujanovc vec kur bëjnë biznes

Zeri - 10.01.2019

Është etnia e individit që përcakton se ku pi kafe në qytetëzën serbe të Bujanovcit, afër kufirit me Kosovën, shkruan BBC, transmeton Gazeta ...

Mustafa: Lugina në agjendën amerikane, do t’i bashkohet Kosovës

Lajmi.net - 09.01.2019

Kryetari i PDSH-së, Ragmi Mustafa, është shprehur optimist se statusi i shqiptarëve të Luginës së Preshevës do të zgjidhet me finalizimin e procesit të negociatave Kosovë-Serbi.

Pse Kosova nuk përfshiu në delegacion edhe një përfaqësues të Kosovës Lindore?

Botasot - 09.01.2019

Kërkesa për përfshirjen e çështjes së Kosovës Lindore në dialog nga përfaqësuesit e Luginës së Preshevës, po shihet si vështirë e realizuar, pasi që një gjë e tillë do të duhej që nga fillimi i ...

Serbi, Televizioni i Preshevës pa sinjal transmetimi

ABC News - 09.01.2019

Mungesa e fondeve dhe e parametrave të sigurisë ka bërë që Radio Televizioni i Preshevës të pezullojë transmetimin. Por pavarësisht këtyre problematikave, drejtuesit deklarojnë se pezullimi është një ...

Kryetari i Preshevës: Debati për ndryshimin e kufijve me efekt negativ te shqiptarët e Luginës (Video)

Telegrafi - 09.01.2019

Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, ka thënë se debati për ndryshimin e kufijve të Kosovës ka pasur efekt negativ te shqiptarët e Luginës së Preshevës.

Arifi: S'ka marrëveshje mes Serbisë e Kosovës pa Preshevën

Botasot - 10.01.2019

Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, ka folur për negociatat Kosovë-Serbi për arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare për paqe mes dy vendeve. Arifi ka thënë në emisionin “DPT Te Fidani”, se “nuk ...

Kryetari i Preshevës kundër taksës 100% të Haradinajt

Zeri - 09.01.2019

Kryetari i Preshevës Shqiprim Arifi, del kundër vendimit të Qeverisë për vendosjen e taksës 100% ndaj Serbisë, ku sipas tij ky vendim nuk është i mençur në aspektin e ekonomisë, por se për aspektin ...

Arifi: S'ka marrëveshje mes Serbisë e Kosovës pa Preshevën

Gazeta Express - 09.01.2019

​Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, ka folur për negociatat Kosovë-Serbi për arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare për paqe mes dy ...

Serbi-Kosovë: Atje ku fqinjët nuk pinë kafe bashkë

Botasot - 10.01.2019

Në qytezën me shumicë serbe të Bujanovacit, në Kosovën Lindore, vendi se ku do ta pish kafenë varet se cilës etnie i përket. “Shqiptarët dhe serbët nuk shkojnë në të njëjtat lokale”, thotë Valon ...

Reportazhi i BBC-së: Shqiptarë e serbë pinë kafe bashkë në Bujanovc vetëm kur bëjnë biznes

Lajmi.net - 10.01.2019

Është etnia e individit që përcakton se ku pi kafe në qytetëzën serbe të Bujanovcit, afër kufirit me Kosovën, shkruan BBC. “Shqiptarët dhe serbët nuk frekuentojnë të njëjtat lokale”, thotë Valon ...

Hoxhaj takon kryetarin e Preshevës, e informon për dialogun dhe takimin me Mogherinin

Lajmi.net - 10.01.2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka takuar në Prishtinë, kryetarin e Preshevës, Shqiprim Arifi me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet e fundit rreth dialogut Kosovë-Serbi.

Reportazhi i BBC’së: Shqiptarë e serbë pinë kafe bashkë në Bujanovc vetëm kur bëjnë biznes

Gazeta Express - 10.01.2019

Është etnia e individit që përcakton se ku pi kafe në qytetëzën serbe të Bujanovcit, afër kufirit me Kosovën, shkruan BBC, transmeton Gazeta ...

Serbi, Mustafa: Në axhendën amerikane Lugina e Preshevës do t’i bashkohet Kosovës

SOT - 09.01.2019

Kryetari i partisë shqiptare PDSH, Ragmi Mustafa, është shprehur optimist se statusi i shqiptarëve të Luginës së Preshevës do të zgjidhet me finalizimin e procesit të negociatave Kosovë-Serbi.

Arifi: Debati për ndryshimin e kufijve me efekt negativ te shqiptarët e Luginës

Lajmi.net - 09.01.2019

Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, ka thënë se debati për ndryshimin e kufijve të Kosovës ka pasur efekt negativ te shqiptarët e Luginës së Preshevës.

Shqiprim Arifi: S’mund të ketë marrëveshje mes Serbisë e Kosovës pa Preshevën

Almakos - 10.01.2019

Arifi ka thënë në emisionin “DPT Te Fidani”, në televizionin T7, se “nuk ka marrëveshje mes Serbisë e Kosovës pa Preshevën”. “Le ta fshijnë këtë, le ta harrojnë”, është shprehur ai.

BBC: Ndarjet janë të dukshme, shqiptarët e serbët pinë kafe bashkë në Bujanovc vetëm kur bëjnë biznes (Foto)

Tetova Sot - 10.01.2019

Është etnia juaj ajo që përcakton se ku pini kafe në qytetin serb të Bujanovcit, afër kufirit me Kosovën. Kështu e fillon shkrimin mediumi prestigjioz BBC, në një reportazh të bërë në qytetin e ...

Hoxhaj takon kryetarin e Preshevës, e informon për dialogun dhe takimin me Mogherinin

Zeri - 10.01.2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka takuar në Prishtinë, kryetarin e Preshevës, Shqiprim Arifi me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet e fundit rreth dialogut Kosovë-Serbi.

Arifi: Debati për ndryshimin e kufijve me efekt negativ te shqiptarët e Luginës

Botasot - 09.01.2019

Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, ka thënë se debati për ndryshimin e kufijve të Kosovës ka pasur efekt negativ te shqiptarët e Luginës së Preshevës.

Arifi: S’ka marrëveshje mes Serbisë e Kosovës pa Preshevën

Ina - 10.01.2019

Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, ka folur për negociatat Kosovë-Serbi për arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare për paqe mes dy vendeve. Arifi ka thënë në emisionin “DPT Te Fidani”, në ...

BBC: Ndarjet janë të dukshme, shqiptarët e serbët pinë kafe bashkë në Bujanovc vetëm kur bëjnë biznes (Foto)

Telegrafi - 10.01.2019

Është etnia juaj ajo që përcakton se ku pini kafe në qytetin serb të Bujanovcit, afër kufirit me Kosovën. Kështu e fillon shkrimin mediumi prestigjioz BBC, në një reportazh të bërë në qytetin e ...

Hoxhaj takon kryetarin e Preshevës, flasin për dialogun Kosovë-Serbi dhe të drejtat e shqiptarëve në Luginë

Telegrafi - 10.01.2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka takuar në Prishtinë, kryetarin e Preshevës, Shqiprim Arifi me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet e fundit rreth dialogut Kosovë-Serbi.

Arifi: Debati për ndryshimin e kufijve me efekt negativ te shqiptarët e Luginës

Lajm - 09.01.2019

Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, ka thënë se debati për ndryshimin e kufijve të Kosovës ka pasur efekt negativ te shqiptarët e Luginës së Preshevës.

Shqiprim Arifi: S’mund të ketë marrëveshje mes Serbisë e Kosovës pa Preshevën

Lajm - 10.01.2019

Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, ka folur për negociatat Kosovë-Serbi për arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare për paqe mes dy vendeve. Arifi ka thënë se “nuk ka marrëveshje mes Serbisë e ...

BBC: Shqiptarët dhe serbët nuk pinë kafe në të njëjtat bare

ABC News - 10.01.2019

Ideja për shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës ka marrë vëmendje të gjerë ndërkombëtare. Por, sot në një artikull BBC përshkruan situatën e vështirë në të cilën bashkëjetojnë serbët dhe ...

BBC: Shqiptarë e serbë pinë kafe bashkë në Bujanovc, vetëm kur bëjnë biznes

Java News - 10.01.2019

Është etnia e individit që përcakton se ku pi kafe në qytetëzën serbe të Bujanovcit, afër kufirit me Kosovën, shkruan BBC. “Shqiptarët dhe serbët nuk frekuentojnë të njëjtat lokale”, thotë Valon ...

Hoxhaj takon kryetarin e Preshevës, flasin për dialogun Kosovë-Serbi dhe të drejtat e shqiptarëve në Luginë

Almakos - 10.01.2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka takuar në Prishtinë, kryetarin e Preshevës, Shqiprim Arifi me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet e fundit rreth dialogut Kosovë-Serbi.

Hoxhaj takon kryetarin e Preshevës, flasin për dialogun Kosovë-Serbi dhe të drejtat e shqiptarëve në Luginë

Lajm - 10.01.2019

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka takuar në Prishtinë, kryetarin e Preshevës, Shqiprim Arifi me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet e fundit rreth dialogut Kosovë-Serbi.