TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Haradinaj s’e komenton mos-dekretimin e Cakajt: Metën e ka shumë mik

Lajmi.net - 11.01.2019

Kryeministri Ramush Haradinaj nuk e ka komentuar mos-dekretimin e Gent Cakajt si ministër për Evropë dhe Punë të Jashtme të Shqipërisë. I pari i qeverisë ka thënë se e do Shqipërinë dhe Metën e ka ...

Haradinaj nuk flet për mosdekretimin e Gent Cakajt, thotë se Metën e ka shumë mik

Gazeta Express - 11.01.2019

Kryeministri Ramush Haradinaj ka refuzuar t’i bashkohet debatit më të madh ditëve të fundit në Kosovë dhe Shqipëri se a duhet pasi presidenti Ilir Meta refuzoi ta dekretonte si kryediplomat të ...

Haradinaj s’përzihet për Gent Cakajn, thotë se e ka shumë mik Ilir Metën

Botasot - 11.01.2019

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj nuk ka dashur ta komentojë mosdekretimin e Gent Cakajt për ministër të Jashtëm të Shqipërisë, nga presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta.

Haradinaj “nuk përzihet në emërimet në Qeverinë e Shqipërisë”

Koha.net - 11.01.2019

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj sot nuk është deklaruar rreth “rastit Cakaj” në Shqipëri, raporton KTV . “Nuk kam të drejt të përzihem në nominimet e Qeverisë të Shqipërisë ka thënë Haradinaj ...

Loja politike e rastit ‘Cakaj’, kjo është e vërteta e mos-dekretimit nga Meta

Lajmi.net - 11.01.2019

Përplasja mes presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta dhe kryeministrit Edi Rama, për rastin ‘Cakaj’ ka filluar të eskalojë. Deklaratat e ashpra vijnë pasi Meta refuzoi dekretimin e Gent Cakajt si ...

“Kufijtë”/ Gjosha pyet Cakajn: Në ç‘dokument të BE e ke lexuar?

BalkanWeb - 11.01.2019

Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha përmes një posti në rrjetin social “Facebook” ka shkruar për emrin e Gent Cakajt, i cili u zgjodh nga Rama për të drejtuar ministrinë e Europës dhe Punët e ...

Zoti President, nëse doni ta krijoni ju qeverinë, dorëhiquni dhe fitoni zgjedhjet!

Java News - 11.01.2019

Nga Flogert Muça Presidenti Ilir Meta nuk ka dekretuar emrin e shqiptarit të Kosovës, Gent Cakaj si Ministër për Europën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë.

Presidenti Ilir Meta kërkon hetim për DSIK

LajmiFundit - 11.01.2019

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta kërkon ngritjen e një komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me veprimtarinë e Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar.

Nuk ndalet Meta, ja hapi i radhës ndaj Gent Cakajt

SOT - 11.01.2019

Presidenti kërkon ngritjen e Komisionit Hetimor parlamentar për hetimin e veprimtarisë së Drejtorisë së Sigurimit të Informacioneve të Klasifikuara, DSIK Kërkesa i është drejtuar kryetarit të ...

Ndizet përplasja mes Ramës dhe Metës, gazetari i Top Channel propozim: Ministër i Jashtëm nga opozita? Pse jo, kam dy ...

SOT - 11.01.2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt si ministër i Jashtëm, pas shkarkimit të Ditmir Bushatit ka ndezur sërish përplasjet mes kryeministrit Edi Rama dhe presidentit Ilir Meta.

Rasti i Gent Cakajt/ Meta kërkesë Ruçit, kërkon hetim parlamentar

SOT - 11.01.2019

Presidenti kërkon ngritjen e Komisionit Hetimor parlamentar për hetimin e veprimtarisë së Drejtorisë së Sigurimit të Informacioneve të Klasifikuara, DSIK Kërkesa i është drejtuar kryetarit të ...

Zbardhet takimi, Meta-Ramës: Drejtoje vetë Ministrinë e Jashtme, Cakajn bëje ministër Kulture

LajmiFundit - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama dhe Presidenti Ilir Meta një ditë më parë kanë zhvilluar një takim për çështjen e dekreteve. Presidenti Ilir Meta i ka shprehur kundërshtinë Ramës për kandidaturën e Gent ...

Meta i kthen përgjigje Ramës (FOTO)

Alsat - 11.01.2019

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, i është kundërpërgjigjur në mënyrë indirekte kryeministrit Edi Rama, pasi gjatë gjithë ditës së djeshme këta të dy, përfshirë edhe të tjerë, janë akuzuar dhe ...

Zëdhënësi i Metës publikon videon: Ja kandidati i Batonit që do të ndryshonte kufijtë

Botasot - 11.01.2019

Në debatin për mosdekretimin e Gent Cakajt në postin e ministrit të Jashtëm të Shqipërisë, nga ana e presidentit Ilir Meta, është kyqur edhe këshilltari i këtij të fundit, Tedi Blushi.

Rama nuk ndalet, i reagon sërish Ilir Metës

Zeri - 11.01.2019

Kryeministri Edi Rama u është përgjigjur akuzave të presidentit Meta se po kërcënohet nga kreu i qeverisë pas refuzimit të kandidaturës së Gent Cakajt për ministër të Jashtëm.

“Meta ngriti flamurin e kryetarit imagjinar të opozitës”

Mapo - 11.01.2019

Pas refuzimit të dekretimit të Gent Cakajt si ministër të Jashtëm dhe deklaratës për kërcënim të presidentit, ka reaguar edhe kreu i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla.

Vendi në kaos institucional

Mapo - 11.01.2019

Presidenti Ilir Meta rrëzon kandidaturën e Genti Cakajt si ministër për Europën dhe Punët e Jashtme. Tri motivet se përse kreu i shtetit refuzoi Cakajn, ku më kryesorja ishte se nuk ishte pajisur me ...

Zëdhënësi i Presidentit Meta tallet me “kandidatin e Batonit"

Gazeta Express - 11.01.2019

Tedi Blushi, zëdhënësi i Presidentit të Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, ka reaguar përmes një statusi në Facebook, lidhur me debatin e lindur pas mosdekretimit të Gent Cakajt në postin e ...

Albin Kurti i turret Edi Ramës dhe ndërhyn në politikën shqiptare: Kam 7 pyetje

Mapo - 11.01.2019

Partia Lëvizja Vetëvendosja në Kosovë është bërë pjesë e debatit, që shkaktoi mosdekretimi i Gent Cakajt në krye të ministrisë së Europës dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë.

Video/Zëdhënësi i Metës: Kandidati i Batonit që do ndryshonte kufijtë

BalkanWeb - 11.01.2019

Zëdhënësi i Presidentit, Tedi Blushi ka reaguar përmes një statusi në facebook, lidhur me debatin e linudr pas mosdekretimit të Gent Cakajt në postin e ministrit të jashtëm.

Deklaratat e Cakajt, ja ‘provat e mëkatit’ që Rama i ka dërguar Presidentit

Java News - 11.01.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka vendosur dje të mosdekretojë emërimin e Gent Cakajt si Ministër i punëve të Jashtme të Shqipërisë, me arsyetimin sipas tij, se gjatë ushtrimit të detyrës së tij ...

Skandal pas skandali: Mirë Cakajn, po Bushatin pse nuk e shkarkon Meta (dhe si e nxjerr bllof, këshilltari i tij)

Gazeta Tema - 11.01.2019

Shkelja më e madhe kushtetuese e Ilir Metës nuk është se nuk ka lejuar emërimin e Gent Cakajt si ministër i Jashtëm. Një gjë të tillë ai e bëri edhe me Sandër Lleshajn.

Rama i përgjigjet Metës: Mos e merrni seriozisht, Doktoresha i ka vjedhur passwordin

Durres Lajm - 11.01.2019

“Cakaj”, Meta reagon ashpër: Nuk ka fuqi në botë t’i bëjë presion e shantazh Presidentit Refuzimi i kandidaturës së Cakajt/ Rama takim me trupin diplomatik: Meta vijon avazin Rama-Metës: Nëpërkëmbe ...

Rama për Metën: Mos e merrni seriozisht, do i ketë vjedhur Doktoresha passwordin!

Java News - 11.01.2019

Kryeminsitri Edi Rama dhe presidenti Ilir Meta janë përfshirë në një sherr të acaruar, pas vendimit të presidentit për të mos dekretuar Gent Cakajn si ministër të Jashtëm.

Vazhdon përplasja: Presidenti Meta godet Kryeministrin Rama

Gazeta Express - 11.01.2019

Përplasja Rama-Meta ka arritur në një tjetër nivel pas refuzimit të Presidentit për dekretimin e Gent Cakajt si ministër i ...

Murati: Po habitem se si në Kosovë ka njerëz që më shumë e duan Leposaviqin se Preshevën

Botasot - 11.01.2019

Për mosdekretimin e Gent Cakajt ministër i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, ka reaguar edhe kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati. Ai ka thënë se mosdekretimi i Gent Cakajt për Ministër të ...

Presidenti: Kryeministri, një shantazhues gazetarësh dhe dëshmitarësh, falsifikues letrash tenderi

Respublica - 11.01.2019

Një ditë pasi kryeministri akuzoi Presidentin e vendit për mosdekretimin e Gent Cakajt si ministër i Jashtëm, kreu i shtetit ka reaguar përmes një postimi në Facebook: shkruan ...

Si të dekretohet Gent Cakaj, kur ai qenka më i zoti se presidenti Ilir Meta?!

Botasot - 10.01.2019

*** Po, kur kryeministri Edi Rama dekalorn botërisht se “ zëvendësmisnitri i Jashtëm Gent Cakaj është 1000 herë më i ditur se Meta”, atëherë shtrohet pyetja serioze për debatim në Kuvendin e ...

Blendi Fevziu përplaset me Bashën: Ju jeni Kryetar i opozitës, jo analist

SOT - 10.01.2019

Gazetarët e ftuar në "Opinion" e pyetën kreun e PD-së, Lulzim Basha mbrëmjen e sotme në lidhje me mosdekretimin e Gent Cakajt nga Meta. Ata i kërkuan të thotë nëse e përshëndeste vendimin e ...

Rama me trupin e huaj diplomatik mbron zgjedhjen e Gent Cakajt

ABC News - 10.01.2019

Kryeministri Rama insiston se propozimi i Gent Cakaj për Ministër të Jashtëm është zgjedhja e duhur, pavarësisht rrëzimit që i bëri presidenti Meta. Shefi i qeverisë mbrojti propozimin e vet, para ...

Mosdekretimi i Cakajt, Bamir Topi: Si do veproja unë në këtë rast

BalkanWeb - 11.01.2019

Ish-presidenti Bamir Topi ka komentuar përplasjen Rama-Meta, pasi kreu i shtetit nuk dekretoi si ministër të Jashtëm Gent Cakën. Topi ka treguar në emisionin ‘Open’ të Eni Vasilit se si do të ...

Open/ Lesi: Rama dhe Meta janë takuar një ditë më parë. Zbulohet propozimi i Presidentit

Top Channel - 10.01.2019

Nikollë Lesi tha në studion e Open me Eni Vasilin se Edi Rama dhe Ilir Meta janë takuar një ditë më parë kokë më kokë për të diskutuar mbi dekretimin e Gent Cakës.

Blendi Fevziu del kundër mikut të tij: Gent Cakajn e kam takuar një herë, por s’jam dakord me letrën

SOT - 10.01.2019

Gazetari Blendi Fevziu ishte i ftuar sonte në intervistën e mbrëmjes në ABC-news përballë Mirela Milorit ka folur për çështjen e ditës, mosdekretimin e Gent Cakajt nga presidenti Ilir Meta teksa ...

Open/ Bamir Topi e thotë troç: Në vend të Metës, do të…

Top Channel - 10.01.2019

Ish-Presidenti i Republikës, Bamir Topi, në një lidhje me studion e Open, komentoi “përplasjen” Rama-Meta, pasi kreu i shtetit nuk dekretoi si ministër të Jashtëm Gent Cakën.

Rrëzimi i Gent Cakajt, Basha: Duhet hetim

ABC News - 10.01.2019

Lulzim Basha ka folur për herë të parë në “Opinion” për mosdekretimin nga presidenti të Gent Cakajt, si ministër i Jashtëm. Kryetari i PD-së nuk pranoi të shprehej nëse refuzimi i Metës ishte ...

E papritur/ Këngëtari i njohur i del në mbrojtje Gent Cakajt, shikoni si e quan atë (FOTO)

SOT - 10.01.2019

Presidenti i vendit Ilir Meta bllokon emërimin e Gent Cakajt, duke mos e dekretuar si ministër të jashtëm.Mes të tjerave në arsyetimin e Metës thihet se Cakaj është pa përvojë për një detyrë kaq të ...

Detaje të tjera të takimit kokë më kokë Meta-Rama: Ndiq shembullin e Tsipras në Greqi, ministrin e Jashtëm bëje vetë

Gazeta Tema - 10.01.2019

Vendimi i Presidentit, Ilir Meta, për të refuzuar dekretimin e Gent Cakajt si ministër i Jashtëm, ka ardhur pas takimit që kreu i shtetit zhvilloi një ditë më parë me Kryeministrin Edi Rama.

Topi: Do ta preferoj një ministër të Jashtëm nga Shqipëria

Zeri - 10.01.2019

Ish-presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi, ka komentuar mos dekretimin e Gent Cakajt për ministër të Jashtëm te Shqipërisë. LEXO EDHE: Berisha për mosdekretimin e Cakajt: Gjarprit në Tiranë e Prishtinë ...

Mosdekretimi i Cakajt, Basha: Meta i përgjigjet Kushtetueses

BalkanWeb - 10.01.2019

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka komentuar mos dekretimin e Gent Cakajt në krye të Ministrisë së jashtme nga Presidenti i Republikës, Ilir Meta.

Përçarësi i unitetit kombëtar dhe Basha si zëdhënës

Java News - 10.01.2019

Nga Flogert Muça Ajo që pritej ndodhi. Lulzim Basha ka dalë në “Opinion” përballë gazetarëve dhe është përqëndruar tek mos-dekretimi i Cakajt duke u sjellë hapur dhe pa asnjë ndrojë si zëdhënës i ...

Refuzimi i Cakajt, Fevziu: Meta synon të vendosë standard të ri

ABC News - 10.01.2019

Për Blendi Fevziun, me refuzimin e dekretimit të Genti Cakajt si Ministër i Punëve të Jashtme, Presidenti Ilir Meta mendon të vendos një standard të ri.

Meta po përçan edhe PS-në? Skenarët e një mosdekretimi

Mapo - 10.01.2019

Kur kryeministri Edi Rama deklaroi se do bëjë ndryshime të thella në kabinet, mediat shqiptare u morën gjerësisht me rrëzimin e dy superministrave: Damian Gjiknurit dhe Arben Ahmetajt.

Rama: Ja tre arsyet pse Meta nuk e dekretoi Gent Cekaj-n

RTSH - 10.01.2019

Kryeministri Edi Rama, teksa ka mbledhur trupin diplomatik të akredituar në Shqipëri, ka deklaruar, se mosdekretimi i Gent Cakajt, si ministër i Europës dhe Punëve të Jashtme, nga Presidenti Ilir ...

Topi kundër Cakajt: Do të preferoja një ministër nga Shqipëria

Java News - 10.01.2019

Ish-presidenti i Republikës Bamir Topi ka deklaruar në emisionin “Open” se loja që po bëhet me dekretimin e ministrit të Jashtëm është pa krye. Topi deklaroi se që nga viti 2008, situate e ...

Meta refuzoi Gent Cakën, diplomati Nesho: U tregua burrë shteti

Botasot - 10.01.2019

Për diplomatin e njohur Agim Nesho, me mosdekretimin e Gent Cakajt në postin e ministrit të Jashtëm, Presidenti Ilir Meta ka vepruar si burrë shteti. I ftuar në studion e lajmeve të Ora News, Nesho ...

Basha: Cakaj u certifikua brenda 24 orësh me urdhër të Ramës

BalkanWeb - 10.01.2019

I ftuar në emisionin ‘Opinion’ të Blendi Fevziut, kreu i PD, Lulzim Basha ka folur për mosdekretimin e Gent Cakajt nga presidenti Meta në postin e ministrit të jashtëm.

Bylykbashi: Caka ministër kundër interesit kombëtar

ABC News - 10.01.2019

Deputeti i PD-së Oerd Bylykbashi është shprehur se propozimi i Ramës për emërimin e Gent Cakajt në postin e ministrit të Jashtëm, nuk është në interes kombëtar.

Shkelja e madhe kushtetuese e Ilir Metës/ Mbajtja peng e Ditmir Bushatit në zyrë

Java News - 10.01.2019

Nga Ardit Rada* Në shpjegimin e gjatë që jepte sot në kanalet zyrtare, Presidenca argumentonte arsyet që e shtynë Presidentin Ilir Meta të mos dekretojë Gent Cakajn si ministër të Jashtëm të ...

Cici: Meta i ka sugjeruar Ramës ta bëjë Cakajn ministër të Kulturës

Gazeta Express - 10.01.2019

Arben Cici, shef i kabinetit të presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta, ka folur rreth vendimit të Metës për të mos e dekretuar kosovarin Gent Cakaj si ministër të Jashtëm të Shqipërisë, duke përmendur ...

Spahiu: Teoritë e Cakajt për kufijtë do ishin “thikë pas shpine” për Kosovën

Mapo - 10.01.2019

Vendimi i bujshëm i presidentit Ilir Meta për mos të dekretuar Gent Cakajn si ministër të Jashtëm ka patur sigurisht jehonë edhe në Kosovë. Nexhmedin Spahiu, publicist dhe njohës i mirë i dinamikave ...