TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

30-vjetori i rënies së Murit të Berlinit

VOA - 09.11.2019

Ndër ceremonitë e zhvilluara me rastin e 30-vjetorit të rënies së murit të Berlinit, udhëheqësit vendosën trëndafila në një nga pjesët e fundit të mbetura nga barriera e frikshme që ndante qytetin.

1 ton çokollatë, për ndërtimin e murit të Berlinit

Top Channel - 09.11.2019

Tre dekada pas rënies së murit të Berlinit, pastiçieri Patrick Roger krijoi një kopje të tij prej çokollate në punishten e vet. Muri gati shtatë metra i gjatë do të shkatërrohet, të paktën pjesërisht ...

Historia e pabesueshme e Tunelit 29 dhe studentëve që kaluan nën Murin e Berlinit

Gazeta Express - 09.11.2019

Është vështirë të paramendohet sa shumë guxim nevojitej që të largohesh nga Gjermania Lindore, një diktaturë brutale që e ndau Berlinin me tulla dhe tela me gjemba për dekada me radhë.

Rënia e murit të Berlinit/ Basha: Shqiptarëve dhe Shqipërisë rrezikojnë tu ngrihen mure prej keqqeverisjes

Top Channel - 09.11.2019

“Në 30-vjetorin e shembjes së Murit të Berlinit, fatkeqësisht shqiptarët po kuptojnë e po provojnë përditë se muret nuk janë vetëm fizike. Muret e reja të izolimit janë edhe më të vështirat për t’u ...

Përkujtohet rënia e Murit të Berlinit

DW - 09.11.2019

Në kryeqytetin gjerman përkujtohet sot rënia e Murit të Berlinit para 30 vjetësh. Në një ceremoni në memorialin e Murit mori pjesë presidenti gjerman, Steinmeier, kancelarja Merkel e krerë shtetesh ...

Merkel: Europa të mbrojë lirinë dhe demokracinë

RTSH - 09.11.2019

Në 30 vjetorin e rënies së murit të Berlinit, në festime kanë marrë pjesë me dhjetëra autoritete shtetërore botërore. Kancelarja gjermane, Angela Merkel i kërkoi sot Europës të mbronte lirinë dhe ...

Berisha: Rënia e Murit të Berlinit, ngjarja më e madhe e lirisë! Por, ç’po ndodh në Shqipëri 6 vitet e fundit?!

BalkanWeb - 09.11.2019

ish-kryeministri Sali Berisha kujton përmes një postimi në “facebook” 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit, duke e cilësuar këtë ngjarjen më të madhe në historinë e lirisë së botës pas Luftës së ...

Ngjarja që ndryshoi rrjedhat e historisë

Botasot - 09.11.2019

Rënia e Murit të Berlinit para 30 vitesh, krahas bashkimit gjerman, njëherësh i hapi rrugë disa zhvillimeve historike ndër më të rëndësishmet e shekullit të kaluar: rënies së polaritetit bllokist, ...

Gjermanët thumbojnë Trump-in, ia dërgojnë një copë të murit të Berlinit

Gazeta Express - 09.11.2019

Një grup gjerman do t’ia dërgojë presidentit amerikan, Donald Trump, një pjesë të murit të Berlinit me rastin e 30-vjetorit të rënies së tij. Kjo nismë është organizuara në kuadër të fushatës “Mur ...

‘Isha në një dhomë hoteli’, Hahn kujton rënien e Murit të Berlinit dhe tregon rrëfimin e pazakontë si e mësoi lajmin e ...

SOT - 09.11.2019

Gjermania feston sot 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit, një ngjarje që është bërë simboli i rënies së komunizmit të Europë. Në kuadër të këtij përvjetori, Komisioneri i BE Johannes Hahn, një ...

Muri i Berlinit, Ilir Meta: Të punojmë për të mos u kthyer kurrë 30 vjet më parë

Botasot - 09.11.2019

Gjermania feston sot 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Ndërtuar në vitin 1961 nga qeveria komuniste e Gjermanisë Lindore, muri kishte si synim të ndalte valën e qytetarëve të saj që donin të ...

Muri i Berlinit ishte zgjidhja jo problemi

Respublica - 09.11.2019

Kujtimet dhe idetë e Luftës së Ftohtë jetojnë në Europë, jo si fosile të një kohe, por edhe si kritere të gjalla për të vlerësuar të tashmen. Lufta e Ftohtë ishte paradoksalisht një periudhë paqeje ...

Banorët e Berlinit ironizojnë me presidentin Trump, i dërgojnë një pjesë të Murit të Berlinit që peshon 2.7 ton

Telegrafi - 09.11.2019

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump do të marrë një dhuratë të veçantë nga banorët e Berlinit, në 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit – një seksion 2.7-ton të vetë murit.

DOSSIER: 30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit: si u ngrit, si u rrëzua, sa e kaluan e sa vdiqën mbi të

Gazeta Tema - 09.11.2019

Në të gjithë Gjermaninë, 9 nëntori shënon 30-vjetorin e rrënimit të Murit të Berlinit, një simbol i Luftës së Ftohtë që ndau Gjermaninë Lindore dhe Perëndimore për më shumë se dy dekada.

30 vjet nga rrëzimi i Murit të Berlinit, Meta publikon fjalimin e Regan: Të mos kthehen më kurrë ato kohë!

BalkanWeb - 09.11.2019

Presidenti Ilir Meta kujton sot 30-vjetorin e rrëzimit të Murit të Berlinit, teksa publikon videon e fjalimit të Presidentit Regan nga Berlini, që i parapriu rënies së Murit.

FOTOT: Dhurata e pazakontë e gjermanëve për Trump – Peshon 2.7 ton

Gazeta Tema - 09.11.2019

Presidenti amerikan Donald Trump do të marrë një dhuratë të veçantë nga banorët e Berlinit në 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit; një ‘copëz’ të tij prej 2.7 ton.

Gjermania shënon 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit

Evropaelire - 09.11.2019

Gjermania shënon sot 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit përmes një serie ngjarjesh, për të përkujtuar një moment përcaktues në historinë moderne të Evropës.

Ashtu si u rrëzua muri i Berlinit duhet të rrëzohen edhe muret, që ndajnë kufijtë e Shqipërisë Etnike

Botasot - 09.11.2019

Sot e tridhjetë vjet më parë ra muri i Berlinit.Me rënien e murit të Berlinit ra edhe idologjia komuniste një ushujzë e egër që thithi gjakun e miliona njerëzve demokrat,në mesin e këtyre të vrarëve ...

Rivlerësimi i përvojave e thellon ribashkimin e Gjermanisë

DW - 09.11.2019

Rënia e Murit të Berlinit 30 vjet më parë mundësoi ribashkimin e Gjermanisë. Mesazhi kryesor i politikës sot është që gjermanët të përpiqen më fort për ta kuptuar njëri-tjetrin, shkruan Auron Dodi.

Fillojnë festimet në Gjermani për 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit

Alb Portali - 09.11.2019

Festimet mbarëkombëtare kanë filluar në Gjermani për të shënuar 30 vjet që nga rënia e Murit të Berlinit. Presidenti Frank-Walter Steinmeier po mirëpret udhëheqësit e Polonisë, Sllovakisë, Republikës ...

Rënia e Murit të Berlinit dhe ngjallja e shpresës për liri

Koha.net - 09.11.2019

Nata e 9 nëntorit të vitit 1989 ishte thuajse e çmendur në Berlin. Në të dyja pjesët e qytetit, që asokohe kishte rreth 3.5 milionë banorë, i madh e i vogël ishin ngritur në këmbë.

Tritan Shehu kujton rënien e Murit të Berlinit: Shënoi fundin e komunizmit

BalkanWeb - 09.11.2019

Ish-deputeti demokrat, Tritan Shehu, kujton përmes një postimi në “Facebook” 30-vjetorin e rrëzimit të Murit të Berlinit. Shehu shkruan se “Zhdukja e asaj barriere 30 vite me pare shenoi fundin e ...

30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit - Gjermania feston

DW - 09.11.2019

Gjermania kujton sot një ditë historike - rënien e Murit të Berlinit. Në ceremoninë kryesore merr pjesë presidenti gjerman, Steinmeier, kancelarja Merkel dhe personalitete të rëndësishme nga bota.

Sot përkujtohet 30-vjetori i shëmbjes së Murit të Berlinit

RTSH - 09.11.2019

Gjermania do të përkujtojë sot 30-vjetori i shëmbjes së Murit të Berlinit, një nga ngjarjet më të rëndësshme historike pas Luftës së Dytë Botërore dhe fitores mbi fashizmin.

Thaçi: Bashkimi i Gjermanisë ishte fitorja më e madhe politike paqësore në Evropë

Gazeta Express - 09.11.2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se bashkimi i Gjermanisë ishte fitorja më e madhe politike paqësore në Evropë, pas Luftës së Dytë Botërore.

Statuja e presidentit Ronald Reagan vendoset në hapësirën ku ai mbajti fjalim, dy vite para se të rrëzohej Muri i ...

Telegrafi - 09.11.2019

Pikërisht në hapësirën kur Ronald Reagan mbajti fjalim dhe i kërkoi Bashkimit Sovjetit ta rrëzonte barrierën, është vendosur statuja e tij. Në 30 vjetorin e rrëzimit të Murit të Berlinit, kur ...

Haradinaj: Gjermania e bashkuar u bë shembull i lirisë dhe demokracisë

Gazeta Express - 09.11.2019

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj, ka thënë se sot, 30 vjet më parë, në një moment historik, populli gjerman rrëzoi Murin e Berlinit që ndau Gjermaninë në dysh, dhe kontribuoi në fillimin e ...

Ambasadori kosovar në Gjermani përkujton 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit

Medial - 09.11.2019

Ambasadori i Kosovës në Gjermani, Beqë Cufaj, sot ka kujtuar 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit duke thënë se Perdja e Hekurt e komunizmit u rrënua përfundimisht në këtë datë.

Haradinaj flet për rënien e Murit të Berlinit: Gjermania, shembull i lirisë dhe demokracisë

Alb Portali - 09.11.2019

Burimi: Haradinaj flet për rënien e Murit të Berlinit: Gjermania, shembull i lirisë dhe demokracisë Nëse shtypni reklamat në lajmet që lexoni këtu, ju mundësoni të funksionojmë si portal i pavarur.

Thaçi: Me rënien e Murit të Berlinit u sprovua epërsia e demokracisë përballë komunizmit

Alb Portali - 09.11.2019

Burimi: Thaçi: Me rënien e Murit të Berlinit u sprovua epërsia e demokracisë përballë komunizmit Nëse shtypni reklamat në lajmet që lexoni këtu, ju mundësoni të funksionojmë si portal i pavarur.

Ambasadori i Kosovës në Gjermani kujton 30 vjetori e rënies së Murit të Berlinit

Medial - 09.11.2019

09:40 | 9 Nëntor 2019 Sot po shënohet 30-të vjetori i rënies së Murit të Berlinit. Ambasadori i Kosovës në Gjermani, Beqë Cufaj përmes një statusi në Facebook është shprehur se Gjermania u Bashkua ...

Shembja e Murit solli liri dhe shpresë. Por e tepruam duke iu përulur forcave të tregut

Bota.al - 09.11.2019

“Bufi i Minervës fillon fluturimin e tij, vetëm me ardhjen e muzgut,” shkruante Hegeli tek “Filozofia e së Drejtës”. Ishte një mënyrë poetike për të thënë se urtësia dhe mirëkuptimi vijnë vetëm me ...

Gjermania feston: 30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit, bashkimi kërkon kohë

Gazeta Tema - 09.11.2019

Gjermania kujton sot një ditë historike – rënien e Murit të Berlinit. Në ceremoninë kryesore merr pjesë presidenti gjerman, Steinmeier, kancelarja Merkel dhe personalitete të rëndësishme nga ...

Washington DC.: “Triumfi i Lirisë” - Kremtohet 30 - vjetori i rënies së Murit të Berlinit

Botasot - 09.11.2019

WASHINGTON D.C: Në mëngjesin e 9 nëntorit 1989, ishte e paimagjinueshme që Muri i Berlinit të binte atë mbrëmje. Për gati tre dekada, muri kishte qëndruar si një simbol i një Evrope të ndarë midis ...

30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit

Mapo - 08.11.2019

Të shtunën, Gjermania feston 30 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Ndërtuar në vitin 1961 nga qeveria komuniste e Gjermanisë Lindore, mori kishte si synim të ndalte valën e qytetarëve të saj që ...

Punët private ia pamundësojnë Thaçit pjesëmarrjen në përvjetorin e Murit të Berlinit

Zeri - 08.11.2019

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ishte i ftuar në mesin e shumë liderëve të tjerë botërorë për të marrë pjesë në ceremoninë qendrore të shënimit të 30-vjetorit të rënies së “Murit të Berlinit”, por ...

Tre dekadat shqiptare, mbas rënies së Murit të Berlinit

Telegrafi - 08.11.2019

Pikërisht sot tridhjetë vjet ra Muri i Berlinit e bashkë me të ra edhe kampi komunist, nga i cili më të gjymtuarit dolën shqiptarët në Gadishullin e Madh.

Pjesë të Murit të Berlinit nëpër botë

Gazeta Tema - 08.11.2019

Muri i Berlinit, simboli më i fuqishëm i ndarjes nga Lufta e Ftohtë, ra më 9 nëntor 1989. Pjesë të vogla të tij mbijetojnë ende në zona të ndryshme të Berlinit, të ruajtura si monumente.

30 vjet pas - muret ende ndajnë Evropën

Botasot - 08.11.2019

Rënia e Murit të Berlinit 30 vjet më parë solli fundin e një qyteti të ndarë, çlirimin e Gjermanisë Lindore dhe më vonë të pjesës tjetër të Evropës Lindore, nga sundimi komunist i Bashkimit Sovjetik.

Pluhuri i Murit të Berlinit

Koha.net - 08.11.2019

Një pamje e Evropës dhe Kosovës në të nga ëmbëltorja “Elida” 1. Ditën që ra Muri i Berlinit di saktësisht se kam ndier të jetë një ngjarje e madhe dhe nuk kam ditur saktësisht se çka do të ndodhë më ...

Konferencë ndërkombëtare për “Tranzicion të sistemeve juridike: 30 vite pas rënies së Murit të Berlinit”

Medial - 08.11.2019

Shkup, 8 nëntor 2019 (MEDIAL) – Në organizim të Fakultetit Juridik “Justiniani i Parë” pranë Universitetit “Shën Cirili dhe Metodi” sot dhe nesër në Shkup do të mbahet konferencë ndërkombëtare ...

Rrëfimi i kancelares Merkel për jetën para rënies së Murit të Berlinit, si e kishte bindur Shërbimin Sekret të mos ...

Lajmi.net - 07.11.2019

Në një intervistë dhënë për mediumin gjerman Der Spiegel, përcjell Telegrafi, ajo ka folur për ëndrrat e saj si një qytetare e Gjermanisë Lindore. Në fillim të intervistës i është përgjigjur ...

Lufta për lirinë nuk merr kurrë fund

Mapo - 07.11.2019

Në të gjithë botën, Rënia e Murit të Berlinit është një nga simbolet e lirisë. Në 30-vjetorin e tij, Gjermania e bashkuar ende vazhdon të luftojë për një identitet të përbashkët, konstaton Ines Pohl ...

Muri i Berlinit dhe e djathta ekstreme në Gjermani

VOA - 07.11.2019

Rrëzimi i Murit të Berlinit 30 vjet më parë i dha fund ndarjes së qytetit dhe simbolizoi çlirimin përfundimtar të Gjermanisë Lindore, e më pas të pjesës tjetër të Evropës Lindore, nga sundimi ...

Hapen dyert e tunelit nën murin e Berlinit, përmes tij janë arratisur qytetarët në pjesën tjetër të qytetit

Telegrafi - 07.11.2019

Tuneli nën murin e Berlinit që shërbente për tu arratisur në pjesën perëndimore të Gjermanisë, për herë të parë ka hapur dyert për qytetarët dhe turistë të shumtë që duan ta shohin se si duket.

FOTOT/ “Përpjekje për bashkim mes Lindjes dhe Perëndimit”: Brenda tunelit nën murin e Berlinit

Gazeta Tema - 08.11.2019

Tuneli nën murin e Berlinit që shërbente për tu arratisur në pjesën perëndimore të Gjermanisë, ka hapur për herë të parë dyert për qytetarët dhe turistë të shumtë që duan ta shohin se si duket.

Muri i Berlinit dhe e djathta ekstreme në Gjermani

Portalb - 08.11.2019

Rrëzimi i Murit të Berlinit 30 vjet më parë i dha fund ndarjes së qytetit dhe simbolizoi çlirimin përfundimtar të Gjermanisë Lindore, e më pas të pjesës tjetër të Evropës Lindore, nga sundimi ...

Foto nga 9 nëntori, dita historike e rënies së murit të Berlinit

Telegrafi - 08.11.2019

Muri i Berlinit u ndërtua në vitin 1961 për të ndarë Berlinin Lindor nga ai Perëndimor, dhe u shemb më 9 Nëntor të vitit 1989. Ngjarja ishte aq e rëndësishme sa shërbeu si shtysë për rrezmin e ...