TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Maqedonia miraton ndryshimet kushtetuese

DW - 11.01.2019

Me 81 vota "për" dhe asnjë kundër, Kuvendi i Maqedonisë, votoi ndryshimet kushtetuese, duke kurorëzuar kështu procesin e Marrëveshjes së Prespës. Tashmë emri zyrtar i shtetit është Republika e ...

Xhaferi: Me votimin e sotëm, Maqedonisë iu hap rruga për BE dhe NATO

Lajmi.net - 11.01.2019

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut.

Berisha: Vendim historik i parlamentit të Republikës së Maqedonisë Veriore

Medial - 11.01.2019

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka uruar votimin për ndryshimet kushtetuese në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Sipas Berishës ky është vendimi i historik, dhe se me këto ndryshime, ...

Kuvendi i Maqedonisë votoi ndryshimet kushtetuese, tani zyrtarisht ndryshoi emrin

Koha.net - 11.01.2019

20:49 Parlamenti i Maqedonisë, miratoi ndryshimet kushtetuese që mundësojnë ndryshimin e emrit të saj në Maqedonia e Veriut, sipas marrëveshjes me Greqinë.

Emri i ri i Maqedonisë, Ruçi telefonon Talat Xhaferin

BalkanWeb - 11.01.2019

Kreu i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruci ka telefonuar homologun maqedonas Talat Xhaferi pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese me të cilat zyrtarisht Maqedonia do të quhet Republika e Maqedonisë ...

Berisha: Vendim historik i parlamentit të Republikës së Maqedonisë Veriore!

Tetova Sot - 11.01.2019

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka uruar votimin për ndryshimet kushtetuese në Republikën e Maqedonisë së Veriut, njofton TetovaSot. Sipas Berishës ky është vendimi i historik, dhe se me ...

Hant: Ky është moment historik për Maqedoninë

Medial - 11.01.2019

Shkup, 11 janar 2019 (MEDIAL) – Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Xheremi Hant e përshëndeti miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë dhe e vlerësoi si rezultat historik.

Ndryshimet kushtetuese, Britania e Madhe: Kjo është ditë historike për Maqedoninë

Portalb - 11.01.2019

Mbretëria e Bashkuar fuqishëm e përshëndet votimin e sotëm në Kuvendin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese nga Marrëveshja e Prespës, njofton Portalb.mk .

Thaçi: 2019-a, vit i përmbylljes së marrëveshjes Kosovë-Serbi

Lajmi.net - 11.01.2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka përshëndetur vendimin e parlamentit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese. Përmes një postimi në Facebook, Thaçi ka thënë se parlamenti i Maqedonisë ...

Ndryshimet kushtetuese, Gjermania: Sapo ta miratojë edhe Greqia Marrëveshjen, shpejtë do të kyçeni në NATO

Portalb - 11.01.2019

Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Hajko Mas pret që edhe Kuvendi i Greqisë ta miratojë Marrëveshjen e Prespës dhe Maqedonia e Veriut më pas shpejt do t’i kyçet NATO-së dhe do të mundet t’i ...

Limaj përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni

Lajmi.net - 11.01.2019

Kryetari i NISMA-s , Fatmir Limaj ka përshëndetur vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit. Limaj ka thëne se deputetët e Kuvendit të Maqedonisë Veriore, me votën e tyre pro ...

Ramadani për emrin e ri të Maqedonisë së Veriut: Shqiptarët ishin vendimtar

Tetova Sot - 11.01.2019

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut.

Liderët botërorë përgëzojnë Shkupin për emrin Maqedonia e Veriut

Evropaelire - 11.01.2019

Kryeministrin Zoran Zaev dhe qytetarët e Maqedonisë në përgjithësi, i kanë uruar personalite të larta ndërkombëtare lidhur me vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese ...

Kuvendi miratoi ndryshimet Kushtetuese, Republika e Maqedonisë së Veriut

Alsat - 11.01.2019

Kuvendi miratoi ndryshimet Kushtetuese, Republika e Maqedonisë së Veriut Me 81 vota për, Kuvendi miratoi ndryshimet Kushtetuese për ndrrimin emrit në Republika e Maqedonisë së Veriut.

Një fjalë nga Amerika e largët për ndryshimin e emrit Maqedonia e Veriut!

Ina - 11.01.2019

Parlamenti i Maqedonisë i tha “Po” ndryshimit të amandamentit Republika e Maqedonisë Veriore. Sot në Shkup, deputetët e parlamentit i thanë Po amandamnetit për ndryshimin e emrit:Republika e ...

Republika e Maqedonisë së Veriut, këto janë ndryshimet në Kushtetutë (DOKUMENT)

Ina - 11.01.2019

Me 81 vota pro, asnjë kundër dhe të përmbajtur Kuvendi miratoi ndryshimet kushtetuese në përputhje me Marrëveshjen e Prespës, duke ndërruar emrin kushtetues të vendit nga Republika e Maqedonisë në ...

Baily: SHBA mirëpresin vendimin e sotëm historik të Parlamentit

Lajm - 11.01.2019

Gazeta Lajm ju sjell më poshtë deklaratën e plotë të ambasadës së SHBA-ve në Shkup pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese: Deklaratë e Ambasadorit Baily: Shtetet e Bashkuara e mirëpresin vendimin e ...

Qeveria me deklaratë pas miratimit të emrit të Maqedonia e Veriut

Ina - 11.01.2019

Qeveria e Maqedonisë ka uruar gjithë qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarr me të cilën vendit i hapen dyert e BE-së dhe NATO-së. “Qytetarët e Republikës së Maqedonisë, nëpërmjet ...

Maqedonia ndryshon emrin, miratohen me 81 vota amendamentet kushtetuese

Top Channel - 11.01.2019

Parlamenti i Maqedonisë ka miratuar pasditen e kësaj të premteje ndryshimet kushtetuese për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit, në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së ...

Qeveria e Maqedonisë uron qytetarët për ndryshimin e emrit

Lajm - 11.01.2019

Qeveria e Maqedonisë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, përmes një kumtese për media ka uruar qytetarët e vendit, për siç thonë, shënimin e kapitullit historik për vendin.

Baily uron për ndryshimet kushtetuese: Presim që Maqedonia e Veriut të bëhet anëtare e NATO-s (Video)

Telegrafi - 11.01.2019

Ambasadori amerikan në Shkup Jess Baily, përmes një video-deklarate ka uruar qytetarët dhe deputetët e Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese, në pajtim me marrëveshjen me Greqinë.

Emri i ri i shtetit “Republika e Maqedonisë së Veriut” u miratua me 81 vota “PËR”

Alsat - 11.01.2019

Ndryshimet kushtetuese në fazën përfundimtare u mbështetën nga 81 deputetë. Deputetët e opozitës maqedonase VMRO – DPMNE, nuk ishin të pranishëm në seancë, të cilët sepse sipas tyre ata nuk duan t’i ...

Maqedonia ndryshon Kushtetutën, zyrtarisht bëhet Maqedonia e Veriut

Albeu.com - 11.01.2019

Më në fund, Kuvendi i Maqedonisë i ka bërë dy të tretat e votave për të miratuar ndryshimet kushtetuese , të cilat burojnë nga Marrëveshja e Prespës. Pak minuta më parë, këto ndryshime u miratuan me ...

Republika e Maqedonisë së Veriut, emri i ri i shtetit

Lajm - 11.01.2019

81 deputetë para pak çastesh kanë votuar ndryshimet kushtetuese për ndryshimin e emrit të Maqedonisë njofton Gazeta Lajm. Me akti e votimit Shkupi përmbyll procesin për Marrëveshjen e Prespës dhe ...

Zyrtare Republika e Maqedonisë së Veriut, votohet ndryshimet kushtetuese

Ina - 11.01.2019

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota pro miratoi ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut. Deputetët me shumicë votash kanë miratuar amendament 33, ...

Maqedonia e Veriut, ish-ministri: Forcë shtytëse partitë shqiptare

BalkanWeb - 11.01.2019

Pasi Kuvendi i Maqedonisë miratoi me 81 vota pro ndryshimet kushtetuese duke zyrtarizuar emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut, vjen një reagim nga ish-ministri i Jashtëm Tritan ...

Të mirat e ndryshimeve kushtetuese për shqiptarët në Maqedoni

Botasot - 11.01.2019

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar sonte ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut.

Miratohet Amendamenti i aleancës për Shqiptarët për preambulën e Kushtetutës

Lajm - 11.01.2019

Kuvendi ka miratuar amendamentin e ndryshuar të Preambulës së Kushtetutës së Maqedonisë, e propozuar nga Aleanca për Shqiptarët. “Me këtë amendament do të përmirësohet Preambula e Kushtetutës.

Ndryshon emri: 81 vota për “Republikën e Maqedonisë së Veriut”…

Mapo - 11.01.2019

Maqedonia ka votuar me 81 vota pro, në seancën plenare të Kuvendit të programuar fillimisht për një ditë më parë, por të shtyrë për këtë të premte, të katërta amendamentet kushtetuese që i hapin ...

Momenti i nënshkrimit të Ligjit për ndryshime kushtetuese

Botasot - 11.01.2019

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferri, pas miratimit të ndryshmeve kushtetuese, ka publikuar foton e momentit të nënshkrim të Ligjit për ndryshimet kushtetuese.

Emri i Maqedonisë, Basha: Hap historik për konsolidimin e rajonit

BalkanWeb - 11.01.2019

Kreu i PD, Lulzim Basha ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë duke u quajtur zyrtarisht Republika e Maqedonisë Veriore.

Kuvendi i ka miratuar dhe shpallur të gjitha amendamentet

Lajm - 11.01.2019

Me nga 81 vota “për”, asnjë kundër dhe asnjë përmbajtur, Kuvendi i Maqedonisë i ka miratuar një nga një katër amendamentet për ndryshimet kushtetuese që parashihen me Marrëveshjen e Prespës dhe më ...

Qeveria e Maqedonisë uron qytetarët për ndryshimin e emrit

Telegrafi - 11.01.2019

Qeveria e Maqedonisë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, përmes një kumtese për media ka uruar qytetarët e vendit, për siç thonë, shënimin e kapitullit historik për vendin.

Kuvendi Maqedonisë votoi ndryshimet kushtetuese, tani zyrtarisht ndryshoi emrin

Koha.net - 11.01.2019

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut.

Haradinaj përshëndet ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

Java News - 11.01.2019

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka përshëndetur ndryshimet kushtetuese për emrin e Maqedonisë. Nëpërmjet një shkrimi në Facebook, Haradinaj thotë se një veprim i tillë e dërgon rajonin drejt ...

Maqedonia miratoi ndryshimet kushtetuese

Gazeta Express - 11.01.2019

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë. Me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut, raporton ...

Ndryshimet kushtetuese kaluan në Kuvend

Medial - 11.01.2019

Shkup, 11 janar 2019 (MEDIAL) – Ndryshimet kushtetuese të cilat dalin nga Marrëveshja e Prespës kaluan edhe në fazën e tretë finale sonte në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, pasi që paraprakisht ...

Filloi seanca kuvendore për fazën finale të ndryshimeve kushtetuese (Drejtpërdrejtë)

Medial - 11.01.2019

Shkup, 11 janar 2019 (MEDIAL) – Kuvendi pasdite pas disa anulimeve ditëve të fundit e filloi seancën në rend dite të së cilës janë ndryshimet kushtetuese, që dalin nga Marrëveshja e Prespës në fazën ...

Lind Maqedonia e Veriut

Respublica - 11.01.2019

Parlamenti maqedonas ka miratuar sot amendamentin kushtetues për riemërtimin e vendit me emrin Republika e Maqedonisë Veriore. Emri është në përputhje me marrëveshjen me Greqinë duke i dhënë fund ...

Komunikata e përbashkët e Qeverisë dhe Lëvizjes Besa për ndryshimet kushtetuese (FOTO)

Lajm - 11.01.2019

Dëshirojmë ta informojmë opinionin se është arritur marrëveshje me të cilën janë tejkaluar dallimet për të cilat kemi informuar që ekzistojnë, thuhet në komunikatën e përbashkët të Qeverisë dhe ...

LAJMI I FUNDIT: Ndryshohet Kushtetuta, zyrtarizohet Maqedonia Veriore

Medial - 11.01.2019

Me shumicë votash, konkretisht 81 vota, Parlamenti i Maqedonisë votoi ndryshimet kushtetuese, ndërsa me këtë – përfundoi procesi i Marrëveshjes së Prespës.

Para Kuvendit ende vazhdon protesta

Medial - 11.01.2019

Shkup, 11 janar 2019 (MEDIAL) – Protesta kundër ndryshimeve kushtetuese vazhdon derisa në Kuvend deputetët i votuan ndryshimet kushtetuese në fazën e tretë dhe të fundit sipas Marrëveshjes së Prespës.

Deputetët votuan, realitet Republika Veriore e Maqedonisë

Flaka - 11.01.2019

Me nga 81 vota “për”, Kuvendi i Maqedonisë i ka verifikuar një nga një katër amendamentet për ndryshimet kushtetuese që parashihen me Marrëveshjen e Prespës dhe më pas i ka shpallur, transmeton Flaka ...

Vazhdon protesta para kuvendit

Medial - 11.01.2019

Deri sa po mbahet seanca kuvendore për fazën finale për ndryshimet e kushtetutës, para godinës së kuvendit po mbahen protesta, në organizim të “Maqedonia bllokon” dhe “Tvrdokorni njofton Medial.mk.

Zyrtarizohet marrëveshja mes Zaevit dhe Kasamit, Maqedonia drejtë ndryshimit të Kushtetutës

Telegrafi - 11.01.2019

Qeveria e Maqedonisë përmes një komunikate informon se është arritur marrëveshje me Lëvizjen Besa të Bilall Kasamit, e cila me dy deputetët e saj do të mbështetë ndryshimet kushtetuese në Kuvend.

Qeveria dhe tetë deputetët e VMRO-DPMNE-së: Bashkërisht arritëm marrëveshje me të cilën sigurohen të paktën 80 deputetë

Medial - 11.01.2019

Shkup, 11 janar 2019 (MEDIAL) – Qeveria dhe tetë deputetët e VMRO-DPMNE-së, të cilët në fazën e parë i mbështetën ndryshimet kushtetuese të domosdoshme për miratim të Marrëveshjes së Prespës, kanë ...

Para Kuvendit të Maqedonisë protestohet kundër ndryshimeve kushtetuese

Telegrafi - 11.01.2019

Për disa ditë me radhë para Kuvendit të Maqedonisë po zhvillohen protesta kundër ndryshimeve kushtetuese. Disa organizata të shoqërisë civile që kanë protestuar kundër ndryshimit të emrit kushtetues ...

Drithërima në Maqedoni, VMRO-DPMNE dhe Kasami nuk e japin votën historike

Albeu.com - 11.01.2019

Ndryshimet kushtetuese në fazën e tretë dhe finale përsëri janë përpara debuptetëve në kuadër të seancës së 75-të, pasi që dje u shty për sot në orën 12:00.

Maqedoni, shtyhet miratimi i amendamenteve kushtetuese në parlament

RTSH - 11.01.2019

Është shtyrë sërish për sot në orën 12 seanca e miratimit të amendamenteve kushtetuese në parlamentin e Maqedonisë. Shkak është bërë mos arritja e dakrodësisë dhe për rrjedhojë e 80 votave të ...