TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ç’kuptim ka shenja që bëri terroristi kur doli para gjykatës

Koha.net - 16.03.2019

Brenton Tarrant, 28 vjeçi që la të vdekur 49 persona në dy xhami në Zelandën e Re, e mbi 40 të plagosur, sot doli para gjykatës. Tarrant, i cili refuzonte të flasë dhe rrinte me kokë ulur, ...

Kur dhe në cilat vende të Ballkanit kishte qëndruar sulmuesi i xhamive në Zelandë të Re

Koha.net - 16.03.2019

Autoritetet bullgare kanë kumtuar se po hetojnë motivet e qëndrimit në Bullgari në vitin 2018 të ekstremistit djathtist i cili ka kryer sulmet në dy xhami në Zelandë të Re, transmeton Koha.net.

Çfarë e shtyri të dyshuarin që ta kryejë sulmin terrorist në Zelandë të Re?

Lajmi.net - 16.03.2019

Një shtetas australian i moshës 28 vjeçare është akuzuar për vrasjen e 48 personave në dy xhami në qytetin Christchurch të Zelandës së Re. Autoritetet e sigurisë e kanë identifikuar Brenton Tarrant ...

Sulmi në Zelandë kishte një hero, i riu i mori armën terroristit

BalkanWeb - 16.03.2019

Masakra e djeshme në dy xhami në Christchurch Zelandën e Re ku mbetën të vdekur 49 persona kishte edhe një hero. Bëhej fjalë për një djalë, i cili kujdesej për xhaminë Linwood, njëra ku ndodhi sulmi ...

Vjen një tjetër lajm i rëndë nga Zelanda e Re

Botasot - 15.03.2019

Ka shkuar në 50 numri i viktimave që kanë humbur jetën në masakrën e sotme në Zelandë të Re. Siç raporton Dailymail, plagëve nuk ka mundur t’u mbijetojë heroi i masakrës së sotme, i cili u mundua ta ...

Terroristët e frymëzuar nga ‘Kryqtarët’ e Serbisë

Botasot - 15.03.2019

Brenton Tarrant, që vrau sot 49 njerëz në Zelandë të Re, dhe Anders Breivik, që kishte vrarë 77 njerëz në Norvegji në vitin 2011, janë indinjuar nga ndihma e Perëndimit për shqiptarët e Kosovës në ...

Në armët e sulmuesit nga Christchurch emrat e figurave të historisë serbe

Portalb - 15.03.2019

Në armët e terroristit 28-vjeçar Brenton Tarrant, me të cilat kreu sulmin e përgjakshëm në xhamitë në Zelandë të Re, ishin shkruar emrat e figurave historike serbe të cilët luftuan kundër Shtetit ...

Sulmi që u frymëzua nga luftërat në ish-Jugosllavi

Evropaelire - 15.03.2019

Një video 17-minutëshe, e një prej sulmeve që kanë ndodhur më 15 mars në Kristçërç të Zelandës së Re, nis me një skenë ku një burrë e identifikon veten si Brenton Tarrant, teksa niset drejt xhamisë, ...

Autori i masakrës në Zelandën e Re planifikonte të vriste Merkelin dhe Erdoganin

Zeri - 15.03.2019

Një seri postesh nga ana e një burri australian të lidhur me sulmet e Christchurch gjatë dy ditëve të fundit po ndihmojnë policinë të bashkojë rrjedhën e ngjarjeve.

'Diçka ndodhi gjatë udhëtimeve të tij': Profili i vrasësit neo-zelandez

SOT - 15.03.2019

Vrasësi masiv, supremacist racor që kreu sulmin makabër në xhamitë e Zelandës së Re, është identifikuar si një 28 vjeçar australian që ka kaluar gati shtatë vjet duke udhëtuar nëpër botë, duke u ...

Terroristi në Zelandë të Re u inspirua nga kriminelët serbë

Koha.net - 15.03.2019

Sulmuesi me shtetësi australiane, Branton Tarrant, kishte planifikuar që masakrën ndaj myslimanëve ta shpaloste drejtpërdrejt në mediat sociale. Tarrant vendosi ta publikonte një komunikatë prej 72 ...

Shqiptari që iu gëzua aktit terrorist: U ngjallë Gjergj Kastioti, të lumtë pushka!

Botasot - 15.03.2019

49 persona kanë humbur jetën pas një sulmi terrorist ndaj dy xhamive në qytetin Christchurch në Zelandë të Re. Brenton Tarrant, terroristi 28 vjeçarit kreu këtë sulm makabër.

Mesazhi tjetër i shqiptarit që iu gëzua aktit terrorist në Zelandë të Re

Botasot - 15.03.2019

Luigi Marku nga Dibra e Shqipërisë është ndër të pakët njerëz në botë që iu gëzuan aktit terrorist ku mbetën u vranë 49 persona në dy xhami të Zelandës së Re.

Pamje e tepihit të xhamisë, i tëri i gjakosur

Botasot - 15.03.2019

Zelanda e Re dhe tmerri që ndodhi atje vazhdon të jetë temë në botë. Vrasja e 49 personave të pafajshëm nga terroriste Brenton Tarrant ka prekur miliona njerëz në botë.

Kush është vajza 11 vjeçare për të cilën Tarrant thotë se u hakmor

Botasot - 15.03.2019

Sulmuesi që sot vrau në një xhami në qytetin Christchurch në Zelandën e Re 49 persona, Brandon Tarrant në manifestin e tij kishte shkruar edhe arsyen që e ka shtyrë ta bëjë atë.

Kush është Brenton Tarrant, australiani që terrorizoi Zelandën

BalkanWeb - 15.03.2019

Policia australiane ka identifikuar tashmë terroristin e dyshuar të masakrës me së paku 49 persona të vdekur në dy xhami në Zelandë të Re. Ai quhet Brenton Tarrant.

Horrori në Zelandën e Re/ Transmetoi sulmin live, reagon Facebook

Mapo - 15.03.2019

Brenton Tarrant, është 28 vjeçari që përdori Facebook për të transmetuar live masakrën e tij, ku vrau 49 besimtarë myslimanë në xhaminë e Al Noor, në komunitetin Christchurch.

Këtë punë e bënte më parë krimineli që vrau 49 myslimanë në Zelandën e Re

Botasot - 15.03.2019

Mediat e huaja kanë pasqyruar një pjesë të biografisë të terroristit që tronditi sot gjithë botën. Bëhet fjalë për australianin, Brenton Tarrant, i cili më parë kishte ushtruar funksionin e trajnerit ...

Ja çfarë shkruante terroristi Tarrant për Kosovën

Zeri - 15.03.2019

Brenton Tarrant, 28 vjeçar me nënshtetasi australiane vrau 49 persona të cilët po bënin lutjet e së premtes në dy xhami në Zelandë të Re. Ai duke dëgjuar këngë serbe, kreu sulmin që tronditi botën e ...

Ky ishte plani i terroristit nga Zelanda për të vrarë Merkelin dhe Erdoganin

Botasot - 15.03.2019

Brenton Tarrant (28), një nga terroristët që vrau 49 vetë në dy xhami në Zelandën e Re dhe la të plagosur rëndë 48 të tjerë, para sulmit kishte publikuar në rrjetet sociale një Manifest prej 74 ...

Masakra në Zelandën e Re, autori adhurues i nacionalistëve ballkanas

Top Channel - 15.03.2019

Njëri prej agresorëve të Christchurch-it në Zelandën e Re duket se ka qenë admirues i flaktë i nacionalistëve ballkanas dhe përpara se të hapte zjarr mbi njerëzit e pafajshëm në xhami, kishte ...

Në njërën armë të masakrës në Zelandën e Re është shkruar edhe “Gjergj Arianiti” (FOTO)

Almakos - 15.03.2019

Gjergj Arianiti, ka qenë princ shqiptar i mesjetës. Ishte babai i Donika Kastriotit, bashkëpunëtor/bashkëluftëtar i Skënderbeut. Në armët që kishte përdorur ky sulmues, më herët raportuam se ishte ...

Masakra në Zelandë/ Autori me manifest por-serb: SHBA theri të krishterët, mbrojti myslimanët në Kosovë!

Almakos - 15.03.2019

Përpara realizimit të sulmit terrorist në dy xhami, Brenton Tarrant, i cili u mori jetën 49 besimtarëve myslimanë në Zelandën e Re, postoi në Tëitter një “manifest” prej 73 faqesh, ku shkruante se ...

Nga një djalosh i pafajshëm, në vrasësin më të pamëshirshëm në botë, ky është Brenton Tarrant

Java News - 15.03.2019

Prej një vogëlushi me flokë të bardha kaçurrele që e adhuronte fitnesin njëjtë si babai i tij, në një vrasës supermacist që vrau 49 njerëz në Zelandë të Re jeta e Brenton Tarrant, 28 vjeçarit që kreu ...

Armët e autorit të masakrës, mes emrave dhe ai i Skënderbeut dhe Gjergj Arianitit

ABC News - 15.03.2019

Në armët e autorit të masakrës në Zelandën e Re ishin shkruar emra personalitetesh të ndryshme, ndër të cilët figuron dhe ai i heroit tonë kombëtar Skënderbeu, por dhe ai i Gjergj Arianitit.

VIDEO/ Sulmi në xhami, terroristi po dëgjonte këngën për “kasapin e Bosnjës”

Almakos - 15.03.2019

Zelanda e Re u trondit sot nga dy sulme terroriste të ndohura në dy xhami, në kohën kur qindra besimtarë myslimanë po kryenin lutjet gjatë faljes ë namazit të xhumasë.

Autori i ngjarjes në xhami autori dëgjonte muzikë ekstremiste serbe

LajmiFundit - 15.03.2019

Dalin ne pah detaje te reja nga ngjarja e rende ne Zelanden e Re. Sipas autoriteteve të paktën 49 besimtarë myslimanë kanë humbur jeten në një atentat në qytetin Christchurch dhe mbi 20 të tjerë kanë ...

Djaloshi bjond i fshatit i cili u bë vrasës, rrëfimi për jetën e Brenton Tarrant

Lajmi.net - 15.03.2019

Terroristi më i madh i Zelandës së Re është paraqitur si djalë i vendit nga New South Wales. Ky është tregimi për jetën dhe pasionet e tij, deri te momenti i sulmit.

U kërkohet mediave të heqin videot e sulmit në Zelandë të Re

Lajmi.net - 15.03.2019

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar u ka kërkuar të gjitha mediumeve që t’u shmangen videove që shfaqin sulmin e tmerrshëm ndaj myslimanëve në Zelandën e Re.

Kelmendi: ZOTI i shkatërroftë terroristët dhe zullumqarët

Tetova Sot - 15.03.2019

Kryetari i FJALËS reagon lidhur me sulmin terrorist që ka ndodhur në Zelandën e Re. Sulmi terrorist që ndodhi sot në Xhami ditën e Xhuma në Zelandë të re, dëshmon atë që e kam thënë edhe më herët se ...

Ky ishte profesioni i terroristit Tarrant

Zeri - 15.03.2019

Sulmuesi Brend Tarrant me shtetësi australiane, i cili vrau të paktën 49 persona në sulmet në dy xhamitë në qytetin Christchurch në Zelandë të Re, para se të fillonte masakrën kishte përpiluar një ...

Detaje nga jeta private e autorit të masakrës në dy xhamitë në Zelandën e Re (Foto)

Tetova Sot - 15.03.2019

Australiani Bred Tarrant, 28-vjeç, i cili në dy xhami në qytetin Christchurch të Zelandës së Re vrau të paktën 49 persona, dikur ka punuar si trajner personal.

Si e kishte paralajmëruar në Facebook masakrën ndaj myslimanëve terroristi Bernton Tarrant

Zeri - 15.03.2019

“Unë do të kryej një sulm kundër pushtuesve”, kishte paralajmëruar një ditë më parë autori i masakrës që ndodhi mëngjesin e sotëm në Zelandën e Re. Por nuk u ndalua sepse ai nuk ishte në listën ...

“Merkel duhet eliminuar”, manifesti i autorit të masakrës në Zelandën e re

ABC News - 15.03.2019

Në manifestin e Brenton Tarrant, autorit të masakrës në Zelandën e Re, përmenden dhe vrasje të tjera që duhen kryer si ajo e Angela Merkel, presidentit turk Erdogan dhe kryebashkiakut të Londrës ...

Sulmi në Zelandën e Re, emri i Skënderbeut në armën e terroristit

BalkanWeb - 15.03.2019

Arma me të cilën u krye akti terrorist në dy xhami në Zelandën e Re, po tërheq vëmendjen e mediave të huaja për shkak të mbishkrimeve mbi të. Kjo armë, nga e cila humbën jetën 49 persona dhe rreth 50 ...

“Facebook” reagon për transmetimin ‘live’ të masakrës në Zelandë

Mapo - 15.03.2019

“Facebook” ka fshirë llogaritë personale të vrasësit të 49 besimtarëve myslimanë në xhaminë e Al Noor të Christchurch , i cili i transmetoi live për 17 minuta pikërisht në këtë rrjet social.

Sulmuesi në Zelandën e Re nesër del para gjykatës

Zeri - 15.03.2019

Policia në Zelandën e Re po vazhdon të monitorojë situatën në Zelandën e Re, ndërsa ashtu sikurse edhe kryeministrja e vendit, edhe ata e kanë konfirmuar se sulmi në Christchurch është terrorist.

Ja çfarë tha në video terroristi për luftën në Kosovë dhe për SHBA-të

Alsat - 15.03.2019

Terroristi australian, i identifikuar si Brenton Tarrant, i cili vrau mbi 45 veta në një xhami në Zelandën e Re, ka përmendur edhe Kosovën në një dokument 74-faqesh të publikuar para kryerjes së ...

“Zelanda” frymëzuar nga nacionalistët serbë, ja ç’dëgjonte autori

BalkanWeb - 15.03.2019

Personi që vrau 49 njerëz në një masakër në dy xhami në komunitetin e Christchurch në Zelandën e Re besohet të jetë admirues i nacionalistëve të Ballkanit.

Ngjarja në Zelandën e Re, dyshohet se është implikuar edhe një serb

RTSH - 15.03.2019

49 persona kanë humbur jetën dhe të paktën 20 të tjerë janë plagosur pas sulmeve të ndërmarra ndaj dy xhamive në qytetin Kristçërç të Zelandës së Re. Ndaj një prej personave të ndaluar për ngjarne, ...

Terroristi që masakroi myslimanët në Zelandë është mbështetës i Trumpit

Lajmi.net - 15.03.2019

Supremacisti i bardhë që kreu masakër në një xhami të Zelandës së Re, ka zbuluar se është mbështetës i Trump dhe se po shpresonte të shkaktonte një “luftë civile” në SHBA, gjatë manifestit të tij të ...

Transmetoi live masakrën, reagon ‘Facebook’ pas sulmit në Zelandë

BalkanWeb - 15.03.2019

Facebook i është përgjigjur publikimit live të masakrës së Zelandës së Re duke insistuar për fshirjen e llogarisë së vrasësit sa më shpejt të jetë e mundur.

Sulmuesi në Zelandë të Re, në manifestin e tij e përmend Kosovën

Lajmi.net - 15.03.2019

Në manifestin e tij, i arrestuari për vrasje, ka treguar se çfarë e shtyu të realizonte sulmin terrorist duke e përmendur edhe Kosovën. Sulm me armë në dy xhami në Zelandën e Re.

(PAMJE TË RËNDA) Terroristi, fashisti, nazisti dhe çetniku i Zelandës së Re masakron rreth 50 myslimanë të pafajshëm

Medial - 15.03.2019

Rreth 50 persona, myslimanë të pafajshëm kanë mbetur të vdekur dhe 20 të tjerë të plagosur nga një sulm terrorist që ndodhi në dy xhami në Zelandën e Re.

Vrau 40 vetë në dy xhami, agresori frymëzohej nga nacionalistët serbë

Gazeta Tema - 15.03.2019

Terroristi Brenton Tarrant admironte Radovan Karaxhiçin, postonte fotografi me simbole nacionaliste serbe dhe kritikonte ndërhyrjen e Amerikës për çlirimin e Kosovës Përgatiti: Ruben Avxhiu Brenton ...

Terrorizmi në kohën e rrjeteve sociale

Alsat - 15.03.2019

Sulmi terrorist në dy xhami në në qytetin Christchurch të Zelandës së Re ka rikthyer edhe një herë debatin për rolin e rrjeteve sociale dhe masat që po ndërmarrin këto kompani për të parandaluar ...

Dëgjonte muzikë serbe, terroristi përmend edhe Kosovën (FOTO LAJM)

Albeu.com - 15.03.2019

Njëri prej terroristëve që mori pjesë në vrasjen e të paktën 49 myslimanëve në Zelandën e Re ishte duke dëgjuar muzikë serbe kur nisi sulmin, ndërsa në manifestin e tij përmendte edhe Kosovën.

“Hakmarrje për Evropën”, thotë sulmuesi në Zelandën e Re

Almakos - 15.03.2019

Brenton Tarrant , vrasës masiv i sulmeve terroriste në dy xhami në Zelandë të Re, i ka përshkruar, siç ka thënë, motivet e veta për sulmin terrorist. Ka shkruar “se po e përgatit sulmin terrorist, ...

Vrasësi i 49 myslimanëve në Zelandë të Re e kishte idhull Millosh Obiliqin (VIDEO)

Tetova Sot - 15.03.2019

Personi i dyshuar për sulmet e kryera në xhami në Zelandë të Re ku mbetën të vdekur 49 persona si dhe u lënduan shumë të tjerë, e kishte idhull Millosh Obiliqin i cili është figurë kombëtare e ...