TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Rriten tensionet me Iranin, SHBA reduktojnë stafin diplomatik në Irak

ABC News - 15.05.2019

Niveli i kërcënimeve që vijnë nga Irani është rritur në atë pikë sa ka detyruar Shtetet e Bashkuara të shkurtojnë stafin diplomatik në Irak. Kërcënimet e përfolura kanë trembur edhe trupat gjermane e ...

DASH urdhëron largimin e punonjësve diplomatikë nga Iraku

RTSH - 15.05.2019

Departamenti amerikan i shtetit ka urdhëruar largimin e punonjësve të tij jo-emergjentë nga Iraku, ndërsa tensionet mes SHBA-ve dhe fqinjit të Irakut, Irani, vijojnë të shënojnë rritje.

SHBA tërheq personel diplomatik nga Iraku

DW - 15.05.2019

Prej tensioneve me Iranin, SHBA kanë reduktuar personelin diplomatik në Bagdad dhe Erbil. Trupat amerikane në Irak dhe Siri u vendosën në "gatishmëri të lartë".

Pas Gjermanisë edhe Holanda tërhiqet nga Iraku

Telegrafi - 15.05.2019

Pasi Gjermania pezulloi trajnimin ushtarak në Irak për shkak të tensionit në rritje në rajon, edhe qeveria holandeze pezulloi misionin në Irak, me qëllim dhënien e ndihmës së sigurisë autoriteteve ...

Shtetet e Bashkuara tërheqin stafin joemergjent nga Iraku

Gazeta Express - 15.05.2019

Departamenti i Shtetit i Shteteve të Bashkuara të Amerikës e ka urdhëruar largimin e stafit joemergjent nga Iraku në kohën e rritjes së tensioneve mes ShBA-së dhe vendit fqinj të Irakut, Iranit.

SHBA evakuon personelin e ambasadës së saj në Irak

BalkanWeb - 15.05.2019

Departamenti amerikan i shtetit ka urdhëruar personelin e ambasadës amerikane në Baghdad dhe të konsullatës në Erbil të lënë Irakun. Lajmin e bën me dije në një njoftim në Facebook ambasada ...

Gjermania pezulloi misionin ushtarak të trajnimit në Irak

Medial - 15.05.2019

Gjermania ka pezulluar misionin e saj të trajnimit ushtarak në Irak për shkak të tensioneve në rritje midis SHBA-ve dhe Iranit, raporton Anadolu Agency (AA).

Tensioni në rritje: SHBA tërheq personel diplomatik nga Iraku

Gazeta Tema - 15.05.2019

Prej tensioneve me Iranin, SHBA kanë reduktuar personelin diplomatik në Bagdad dhe Erbil. Trupat amerikane në Irak dhe Siri u vendosën në “gatishmëri të lartë”.

SHBA largon stafin "jo të domosdoshëm" nga Iraku

Evropaelire - 15.05.2019

Ambasada amerikane në Bagdad ka thënë se Departamenti amerikan i Shtetit ka urdhëruar “punëtorët qeveritarë jo të domosdoshëm” që të largohen nga Iraku pas rritjes së tensioneve me Iranin.

SHBA jep urdhër urgjente: Tërhiquni nga Bagdadi

Alsat - 15.05.2019

Administrata e Uashingtonit ka dhënë urdhër urgjente i cili i është drejtuar personelit amerikan në Irak që menjëherë të tërhiqen. Siç transmeton “Russia Today”, ambasada amerikane në Bagdad ka ...

SHBA urdhëron punonjësit jo-emergjent të largohen nga Iraku

Medial - 15.05.2019

SHBA-të kanë urdhëruar largimin e punonjësve jo-emergjent nga Iraku për shkak të rritjes së tensioneve ndërmjet Washingtonit dhe Iranit, transmeton Anadolu Agency (AA).

SHBA urdhëron punonjësit jo-emergjentë të largohen nga Iraku, “sa më shpejt të jetë e mundur”

Telegrafi - 15.05.2019

Departamenti i Shtetit i SHBA-së të mërkurën urdhëroi largimin e “punonjësve jo emergjentë të qeverisë” nga Iraku. Një gjë e tillë, siç shkruan Reuters, përcjell Telegrafi, është bërë e ditur përmes ...

Niveli i kërcënimeve që vijnë nga Irani është rritur në atë pikë sa ka detyruar Shtetet e Bashkuara të shkurtojnë ...

Medial - 15.05.2019

Niveli i kërcënimeve që vijnë nga Irani është rritur në atë pikë sa ka detyruar Shtetet e Bashkuara të shkurtojnë stafin diplomatik në Irak. Kërcënimet e përfolura kanë trembur edhe trupat gjermane e ...

SHBA tërheq personel diplomatik nga Iraku

Tetova Sot - 15.05.2019

Qeveria e SHBA ka urdhëruar tërheqjen e të gjithë zyrtarëve amerikanë që nuk janë urgjentisht të nevojshëm në Irak. Të prekurit duhet të largohen sa më shpejt që të jetë e mundur me mjete civile ...

Pas Gjermanisë edhe Holanda tërhiqet nga Iraku

Alsat - 15.05.2019

Pasi Gjermania pezulloi trajnimin ushtarak në Irak për shkak të tensionit në rritje në rajon, edhe qeveria holandeze pezulloi misionin në Irak, me qëllim dhënien e ndihmës së sigurisë autoriteteve ...

Shtetet e Bashkuara tërheqin stafin joemergjent nga Iraku

Botasot - 15.05.2019

Departamenti i Shtetit i Shteteve të Bashkuara të Amerikës e ka urdhëruar largimin e stafit joemergjent nga Iraku në kohën e rritjes së tensioneve mes ShBA-së dhe vendit fqinj të Irakut, Iranit.

SHBA largon stafin "jo të domosdoshëm" nga Iraku

Botasot - 15.05.2019

Ambasada amerikane në Bagdad ka thënë se Departamenti amerikan i Shtetit ka urdhëruar “punëtorët qeveritarë jo të domosdoshëm” që të largohen nga Iraku pas rritjes së tensioneve me Iranin.

SHBA jep urdhër urgjente: Tërhiquni nga Bagdadi

Antpress - 16.05.2019

Siç transmeton “Russia Today”, ambasada amerikane në Bagdad ka kumtuar se ka urdhër që i gjithë personeli i cili nuk është “për raste urgjente”, menjëherë të kthehet në SHBA.

SHBA urdhëron punonjësit e vet të largohen nga Iraku “sa më shpejt të jetë e mundur”

Gazeta Express - 15.05.2019

Departamenti i Shtetit i SHBA-së të mërkurën urdhëroi largimin e “punonjësve jo emergjentë të qeverisë” nga Iraku. Një gjë e tillë, siç shkruan Reuters, është bërë e ditur përmes një deklarate nga ...

SHBA tërheq personel diplomatik nga Iraku

Koha.net - 16.05.2019

Qeveria e SHBA ka urdhëruar tërheqjen e të gjithë zyrtarëve amerikanë që nuk janë urgjentisht të nevojshëm në Irak. Të prekurit duhet të largohen sa më shpejt që të jetë e mundur me mjete civile ...

Pas Gjermanisë edhe Holanda tërhiqet nga Iraku

Botasot - 15.05.2019

Pasi Gjermania pezulloi trajnimin ushtarak në Irak për shkak të tensionit në rritje në rajon, edhe qeveria holandeze pezulloi misionin në Irak, me qëllim dhënien e ndihmës së sigurisë autoriteteve ...

Vendimi i papritur, SHBA largon një pjesë të punonjësve të ambasadës nga Iraku

Java News - 15.05.2019

Ambasada amerikane në Bagdad ka thënë se Departamenti Amerikan i Shtetit ka urdhëruar “punëtorët qeveritarë jo të domosdoshëm” që të largohen nga Iraku pas rritjes së tensioneve me Iranin.

SHBA largon punonjësit e vet nga Iraku

Albeu.com - 15.05.2019

Departamenti i Shtetit i SHBA-së të mërkurën urdhëroi largimin e "punonjësve jo emergjentë të qeverisë" nga Iraku. Një gjë e tillë, siç shkruan Reuters, është bërë e ditur përmes një deklarate nga ...

Alarm i lartë, SHBA tërheq diplomatë nga Iraku

Gazeta Express - 16.05.2019

Prej tensioneve me Iranin, SHBA kanë reduktuar personelin diplomatik në Bagdad dhe Erbil. Trupat amerikane në Irak dhe Siri u vendosën në “gatishmëri të lartë”.

Pas Gjermanisë edhe Holanda tërhiqet nga Iraku

Flaka - 15.05.2019

Pasi Gjermania pezulloi trajnimin ushtarak në Irak për shkak të tensionit në rritje në rajon, edhe qeveria holandeze pezulloi misionin në Irak, me qëllim dhënien e ndihmës së sigurisë autoriteteve ...

Punonjësit e SHBA-ve në Irak urdhërohen të largohen

Zeri - 15.05.2019

Të mërkurën departamenti i Shtetit i SHBA-së urdhëroi largimin e “punonjësve jo emergjentë të qeverisë” nga Iraku. Një gjë e tillë, siç shkruan Reuters, është bërë e ditur përmes një deklarate nga ...