TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ekskluzive: Këto janë të gjitha qëndrimet e shteteve të NATO's për ushtrinë e Kosovës

Gazeta Express - 06.12.2018

Për formimin e ushtrisë së Kosovës, brenda NATO'së ka qëndrime aq sa ka edhe shtete. Gazeta Express e ka siguruar një dokument ekskluziv, në të cilin janë bërë të ditura qëndrimet e shteteve të ...

Kosova s’heq dorë nga ushtria, as pas diskutimit Haradinaj – Stoltenberg

Koha.net - 06.12.2018

Transformimi i FSK-së në Ushtri është në kundërshtim me këshillat e shteteve anëtare të NATO-s. Ky ka qenë mesazhi që ua ka përcjellë përmes telefonit Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens ...

Haradinaj: Ushtria punë e kryer, kemi bekimin e Amerikës

Lajmi.net - 06.12.2018

Deputeti i Kuvendit të Republikës së Kosovës, dhe njëherit anëtari i Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Daut Haradinaj, thotë se çështja e ...

Haradinaj: Ushtria do të bëhet pavarësisht kundërshtimeve

Botasot - 06.12.2018

NATO është e vendosur të mbrojë paqen, sigurinë dhe stabilitetin në Kosovë dhe nuk e vë në pikëpyetje misionin e saj për paqe në Kosovë. Ndërsa Kosova e merr vendimin për transformimin e FSK-s në ...

Gafa e Ramush Haradinajt për Ushtrinë: Pa qenë Kosova në NATO nuk mund të shkoj në Irak e Afganistan

Botasot - 06.12.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj nuk është treguar i matur sa duhet rreth deklaratës së tij, për formimin e ushtrisë. Ai ditë më parë iu është kundërpërgjigjur kërcënimeve nga Serbia rreth formimit të ...

Haradinaj insiston: Ushtria do të bëhet pavarësisht kundërshtimeve

Alsat - 06.12.2018

NATO është e vendosur të mbrojë paqen, sigurinë dhe stabilitetin në Kosovë dhe nuk e vë në pikëpyetje misionin e saj për paqe në Kosovë. Ndërsa Kosova e merr vendimin për transformimin e FSK-s në ...

Stoltenberg telefonoi edhe Vuçiqin, tregon çfarë bisedoi me të dhe Haradinajn

Lajmi.net - 06.12.2018

Sot, sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka telefonuar sot kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Haradinaj njofton kabinetin qeveritar se çfarë bisedoi me Stolternbergun

Lajmi.net - 06.12.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, e ka njoftuar kabinetin qeveritar për bisedën e tij telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.

Haradinaj jep detajet nga biseda me Stoltenberg për ushtrinë e Kosovës

Botasot - 06.12.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka treguar para ministrave të tij se çfarë ka biseduar me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, pas deklarimeve të këtij të fundit se nuk ...

Daut Haradinaj: Ushtria punë e kryer, kemi bekimin e Amerikës

Gazeta Express - 06.12.2018

Deputeti i Kuvendit të Republikës së Kosovës, dhe njëherit anëtari i Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Daut Haradinaj, thotë se çështja e ...

Haradinaj komenton sërish qëndrimin e NATO-s kundër Ushtrisë së Kosovës

Lajmi.net - 06.12.2018

Haradinaj në konferencën për media ka thënë se qëndrimi zyrtar i NATO-s është të mbrojë paqen dhe sigurinë. “NATO e ka në protokoll marrëdhënien me FSK-në, dhe nësë ndryshon mandati ndryshojnë edhe ...

Haradinaj kundër qëndrimit të NATO-s për kohën e formimit të ushtrisë

Koha.net - 06.12.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj ka mbajtur një konferencë për media për të dhënë detaje për bisedën telefonike që ka pasur me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg i cili ka thënë se ...

NATO rithekson qëndrimin rreth transformimit të FSK-së në ushtri

Evropaelire - 06.12.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka njoftuar të enjten se ka biseduar me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për t’i njoftuar ...

BE përkrah NATO-s: Ushtria e Kosovës vetëm në përputhje me Kushtetutën

Lajmi.net - 06.12.2018

Ditë më parë Kryesia e Kuvendit të Kosovës mori vendim që në seancën e 14 dhjetorit të votohen projektligjet për FSK-në. Projektligjet për FSK-në priten të votohen më 14 dhjetor.

Haradinaj: Ushtria e Kosovës - vendim sovran

VOA - 06.12.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se projektligjet për ushtrinë do të hidhen për miratim në parlament më 14 dhjetor dhe ky është vendim sovran në përputhje me kushtetutën e Kosovës.

Beqiri: Ne e votojmë Ushtrinë, përgjegjësinë ta marrin bartësit e institucioneve

Gazeta Express - 06.12.2018

Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ismet Beqiri, ka thënë se qëndrimet e fundit të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-së, Jens Stoltenberg, lidhur me transformimin e FSK-së në ...

NATO me deklaratë pas bisedës telefonike të Stoltenbergut me Haradinajn dhe Vuçiqin

Telegrafi - 06.12.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg, ka deklaruar sot se ka zhvilluar biseda telefonike me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe me kryeministrin Ramush Haradinaj.

Haradinaj: S’kam mospajtime me Stoltenbergun, folëm për misionin e NATO-s pas themelimit të ushtrisë

Tetova Sot - 06.12.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj, duke folur për krijimin e Ushtrisë ka thënë se është vendim sovran i Kosovës për dhënien e mandatit të Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Haradinaj bisedë telefonike me sekretarin e NATO-s: Transformimi i FSK-së do të bëhet më 14 dhjetor, vendim sovran i ...

Telegrafi - 06.12.2018

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg lidhur me transformimin e FSK-së në Ushtri.

Berisha: S’mund të presim deri në pafundësi për ushtrinë

Lajmi.net - 06.12.2018

Ministri i FSK-së, Rrustem Berisha, ka reaguar ndaj deklaratave të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në lidhje me formimin e ushtrisë së Kosovës.

Stoltenberg bisedon me Haradinajn dhe Vuçiqin

Koha.net - 06.12.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të cilëve u ka bërë ...

"Kur bossi i NATO-s këndonte kundër NATO-s"

Botasot - 06.12.2018

Ndodh gjithmonë, kush flet shumë keq kundër NATO-s, dhe është armik i saj, ashtu sillet puna dhe ai person bëhet bos i NATO-s. Kundërthënëse po se po, Javier Solana, autor i pamfletit "50 arsye për ...

Kryeministri konfirmon se ka biseduar me Stoltenberg-un për ushtrinë, por nuk tregon qëndrimin e NATO-s

Gazeta Express - 06.12.2018

I pari i Qeverisë së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur se ka biseduar me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, por, pa bërë detaje se si iu është përgjigjur Stoltenberg ...

Stoltenberg telefonon Haradinajn, ia përsërit qëndrimin kundër formimit të Ushtrisë

Gazeta Express - 06.12.2018

Sekretari Gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, sot ka telefonuar kryeministrin e Republikës së Kosovës, Ramush Haradinajn, dhe presidentin e Serbisë, Aleksander Vucic, për ti njoftuar me rezultatin e ...

Stoltenberg dhe Vuçiq flasin në telefon për Ushtrinë e Kosovës

Tetova Sot - 06.12.2018

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg kanë rënë dakord sot në një bisedë telefonike se ruajtja e paqes dhe stabilitetit është me interes të madh për ...

Dy kushtet e Vuçiqit për formimin e Ushtrisë së Kosovës

Koha.net - 06.12.2018

Kryetar i Serbisë Aleksandar Vuçiqi ka paralajmëruar bisedë me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s lidhur me paralajmërimet rreth formimit të Ushtrisë së Kosovës, transmeton Koha.net.

Duda Balje: Do të votojmë për Ushtrinë

Koha.net - 06.12.2018

Deputetja e Grupit parlamentar 6+ Duda Balje, ka deklaruar se Kosova është gati ta formojë ushtrinë e saj. Ajo gjatë seancës së sotme të Kuvendit të Kosovës ka komentuar edhe deklaratën e sekretarit ...

Haradinaj: Projektligjet për FSK-në do të votohen më 14 dhjetor

Evropaelire - 06.12.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka konfirmuar se tri projektligjet të cilat i hapin rrugë transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në kapacitete ushtarake, do të votohen me 14 dhjetor ...

Berisha: S’mund të presim deri në pafundësi për ushtrinë

Gazeta Express - 06.12.2018

Teksa ka komentuar deklaratat e Stoltenbergut lidhur me çështjen e ushtrisë, ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha, ka thënë që FSK-ja nuk mund të mbesë deri në pafundësi me ...

Haradinaj: Ushtria nuk sjell probleme me NATO-n

RTSH - 06.12.2018

“Ushtria e Kosovës nuk do të sjellë asnjë problem në marrëdhëniet mes Kosovës dhe Natos”. Kështu ka siguruar kryeministri, Ramush Haradinaj, në parlament një ditë pas paralajmërimit të bërë nga ana e ...

Ushtria e Kosovës, Haxhi Shala: Do të vazhdojmë partneritetin me NATO-n

Botasot - 06.12.2018

Kryetari i Komisionit Parlamentar për mbikëqyrje të FSK-së Haxhi Shala, ka komentuar deklaratën e sekretarit të përgjithshëm të NATO-së, i cili ka thënë se Kosova do të përballet me pasoja serioze ...

Haradinaj: Krijimi i Ushtrisë së Kosovës, nuk i rrezikon marrëdhëniet me NATO-n

Lajmi.net - 06.12.2018

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj gjatë seancës së sotme të Kuvendit ka thënë se Serbia është mobilizuar dhe po e shpejgon Kosovën si vend që ka dal prej binarëve të vet.

Haradinaj i përgjigjet NATO-s për transformimin e FSK-së

Alsat - 06.12.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj, i është përgjigjur paralajmërimeve të NATO-s për pasoja, në rast se ndodhë transformimi i FSK-së. Haradinaj tha sot në Kuvend Ushtria do të kalojë me 14 dhjetor në ...

Haradinaj: Serbia paguan njerëzit që luftojnë për Rusinë në Ukrainë e Siri

Botasot - 06.12.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se shteti i Serbisë ka ende në listën e pagave njerëz që shkojnë e luftojnë për shtete të huaja. Gjatë fjalimit të tij para deputetëve të Kuvendit të ...

Haradinaj: Ushtria më 14 dhjetor, nuk rrezikohen marrëdhëniet me NATO-n

Telegrafi - 06.12.2018

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka thënë sot para deputetëve të Kuvendit të Kosovës se formimi i Ushtrisë së Kosovës është proces i brendshëm, vendim sovran dhe në përputhje me Kushtetutën e ...

Haradinaj kërkon ‘paqe dimërore’ nga Kuvendi i Kosovës

Botasot - 06.12.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka kërkuar “paqe dimërore” në Kuvendin e Kosovës si dhe ka kërkuar ndihmë nga deputetët në dy aspekte. “Serbia është mobilizuar në një narrativë të vetin dhe ...

Haradinaj i përgjigjet sekretarit të NATO-s: Ushtria është punë e jona, do ta formojmë atë

Gazeta Express - 06.12.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se procesi i transformimit të FSK-së është proces i brendshëm dhe në përputhje të plotë me Kushtetutën. Kjo deklaratë kryeministrit në seancën parlamentare, ...

Stoltenberg: Nuk është momenti që FSK të kthehet në ushtri

Mapo - 06.12.2018

Transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri është në kundërshtim me këshillat e shumë aleatëve të NATO-s, ka thënë ndër të tjera Sekretari i Përgjithshëm i saj, Jens ...

Të gjithë kundër ushtrisë së Kosovës/ Stoltenberg: Transformimi i FSK në Ushtri, pasoja serioze

SOT - 06.12.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, iu bashkua dje zërave të shumtë nga Serbia që paralajmëruan Prishtinën kundër transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri, një natë ...

Ballkani Perëndimor me rëndësi strategjike për NATO-n

Botasot - 05.12.2018

Ballkani Perëndimor është një rajon me një rëndësi strategjike për Aleancën Atlantike. Kjo u konfirmua në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s në Bruksel, ku u diskutua për sfidat dhe sigurinë ...

Daut Haradinaj: Ushtria punë e kryer, kemi bekimin e Amerikës

Botasot - 06.12.2018

Deputeti i Kuvendit të Republikës së Kosovës, dhe njëherit anëtari i Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Daut Haradinaj, thotë se çështja e ...

Haradinaj: Ushtria do të bëhet pavarësisht kundërshtimeve

Tetova Sot - 06.12.2018

NATO është e vendosur të mbrojë paqen, sigurinë dhe stabilitetin në Kosovë dhe nuk e vë në pikëpyetje misionin e saj për paqe në Kosovë. Ndërsa Kosova e merr vendimin për transformimin e FSK-s në ...

Haradinaj kundër qëndrimit të NATO-s për formimin e ushtrisë

Telegrafi - 06.12.2018

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka treguar para ministrave të tij se çfarë ka biseduar me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, pas deklarimeve të këtij të fundit se nuk ...

NATO rithekson qëndrimin rreth transformimit të FSK-së në ushtri

Alsat - 06.12.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka njoftuar të enjten se ka biseduar me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për t’i njoftuar ...

Haradinaj: Ushtria e Kosovës, vendim sovran

Durres Lajm - 06.12.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se projektligjet për ushtrinë do të hidhen për miratim në parlament më 14 Dhjetor dhe ky është vendim sovran në përputhje me kushtetutën e Kosovës.

NATO me deklaratë pas bisedës telefonike të Stoltenbergut me Haradinajn e Vuçiç

SOT - 06.12.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg, ka deklaruar sot se ka zhvilluar biseda telefonike me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe me kryeministrin Ramush Haradinaj.

Haradinaj në bisedë telefonike me Stoltenberg: Kosova është e përkushtuar për një ushtri profesionale

Lajmi.net - 06.12.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar një bisedë telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Siç ka bërë të ditur Haradinaj përmes një postimi në Facebook, ...

Stoltenberg bisedon me Haradinajn dhe Vuçiqin

Botasot - 06.12.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të cilëve u ka bërë ...

Dy kushtet e papërballueshme të Vuçiçit për FSK

Java News - 06.12.2018

Kryetar i Serbisë Aleksandar Vuçiqi ka paralajmëruar bisedë me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s lidhur me paralajmërimet rreth formimit të Ushtrisë së Kosovës, transmeton Koha.net.

Balje: Kosova gati për formimin e ushtrisë

Botasot - 06.12.2018

Deputetja e Grupit parlamentar 6+ Duda Balje, ka deklaruar se Kosova është gati ta formojë ushtrinë e saj. Ajo gjatë seancës së sotme të Kuvendit të Kosovës ka komentuar edhe deklaratën e sekretarit ...