TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Lahutari rrëfen mes lotësh: Lahutën e dhamë vetë, nuk na e grabitën!

Top Channel - 06.12.2018

I ftuar pasditen e sotme në “Ftesë në 5” me Bieta Sulon në Top Channel, ishte lahutari i vjetër i malësisë Jonuz Delaj. I prekur emocionalisht pas vendimit të UNESCO-s për ta regjistruar lahutën si ...

Lahuta shqiptare është gati për UNESCO, por mungon lobimi nga institucionet e Shqipërisë

Telegrafi - 06.12.2018

Serbia e futi eposin e saj në UNESCO së bashku me instrumentin që e quajnë “gusle”, që është e ngjashme me lahutën shqiptare, por me disa ndryshime të vogla.

Pas lahutës, Serbia kërkon të “marrë” dhe xhubletën shqiptare

Telegrafi - 06.12.2018

Jo vetëm lahuta dhe të kënduarit me lahutë, por duket se edhe xhubleta shqiptare po kërkohet të përvetësohet nga Serbia. Këtë fakt e zbulon studiuesi Jaho Brahaj.

Veçantitë e lahutës shqiptare

Telegrafi - 06.12.2018

Ermal Sela Lahuta përfaqëson arketipin më të lashtë të veglave kordofone me hark në kontinentin evropian. Sipas studiuesve lahuta ka vjetërsi Iliro – Arbërore, e cila vjen në ditët tona e pa ...

Tretja dhe zhbërja e trashëgimisë mijëravjeçare shqiptare

Lajmi.net - 06.12.2018

Informacione se UNESCO ka regjistruar lahutën si trashëgimi e popullit serb është pritur me reagime të ndryshme në Kosovë. Edhe pse ka qenë i pakët numri i atyre që kanë komentuar rreth kësaj ...

"Na u mor nga duart!" Lahutari i përlotur flet për vendimin e UNESCO-s

SOT - 06.12.2018

Një lahutar i vjetër i Malësisë, Jonuz Delaj, u shfaq mjaft i prekur emocionoalisht. Këto ndjesi i ka përcjellë vendimi i UNESCO-s për ta regjistruar lahutën si pasuri serbe.

Lahuta shqiptare është gati për UNESCO, por mungon lobimi nga institucionet e Shqipërisë

Tetova Sot - 06.12.2018

Serbia e futi eposin e saj në UNESCO së bashku me instrumentin që e quajnë “gusle”, që është e ngjashme me lahutën shqiptare, por me disa ndryshime të vogla.

Jo vetëm lahutën, Serbia kërkon të “marrë” dhe xhubletën shqiptare

Botasot - 06.12.2018

Jo vetëm lahuta dhe të kënduarit me lahutë, por duket se edhe xhupleta shqiptare po kërkohet të përvetësohet nga Serbia. Këtë fakt e zbuloi në Ora News studiuesi, Jaho Brahaj, dhe pse tha se nuk e ka ...

FOTOT/ Koleksionisti i veglave popullore: Ju tregoj veçantitë e lahutës shqiptare

Gazeta Tema - 06.12.2018

Nga Ermal Sela Lahuta përfaqëson arketipin më të lashtë të veglave kordofone me hark në kontinentin Europian , ku sipas studiuesve lahuta ka vjetërsi Iliro – Arbërore e cila vjen në ditët tona e pa ...

Kënga me lahutë në UNESCO. E regjistron Serbia, vendet ballkanike kërkojnë t’i bashkohen

Top Channel - 05.12.2018

UNESCO ka njoftuar se është regjistruar si pasuri botërore të kënduarit me Gusle. Regjistrimi është bërë me kërkesë të Serbisë dhe ky është njoftimi në faqen zyrtare të UNESKO-s dhe lajmi është ...

Serbët marrin lahutën shqiptare?

Alsat - 05.12.2018

Unesco fut lahutën ne listën e trashëgimisë kulturore serbe, por me emrin e Gusel. Por perse ky vendim kur ky instrument popullor njihet edhe si shqiptar.

Wake Up: A rrezikon të njihet Eposi i Kreshnikëve nga UNESCO?

Top Channel - 05.12.2018

Pas vendimi që lahuta t’i njihet Serbisë, flet akademiku Vaso Tole. Akademiku Vaso Tole, i cili ka qenë iniciator dhe dhe hartues i dosjes “Eposi i Kreshnikëve” shpjegon në Wake Up që dosja ka qenë ...

Wake Up: Pse lahuta u njoh si trashëgimi e Serbisë nga UNESCO?

Top Channel - 05.12.2018

Flet për Wake Up Ambasadori ynë në Serbi, Ferit Hoxha. Shqipëria, Mali i Zi dhe Bosnje Hercegovina kanë dalë në një deklaratë të përbashkët ku kërkojnë që kënga me lahutë t’u njihet edhe vendeve të ...

Ministria e Kulturës: S’ka asnjë vendin nga UNESCO, se lahuta s’është shqiptare, por serbe!

Java News - 05.12.2018

Lidhur me çeshtjen e Lahutes, Ministria e Kulturës, në komunikim edhe me Misionin tonë të Përhershëm pranë UNESCO-s, sqaron se asnjë vendim nuk është marrë dhe në asnjë rast Komiteti Ndërqeveritar ...

Lahuta që na e “mori” serbi

Gazeta Tema - 05.12.2018

Nga Alma Nikolli Kur isha e vogël më kanë kënduar nina-nana. Jo shumë herë besoj, se ne fëmijët e asaj kohe sikur kemi qenë më të bindur nga natyra, edhe ndaj gjumit.

Kënga me lahutë në UNESCO: E regjistron Serbia - vendet ballkanike kërkojnë t’i bashkohen

Botasot - 05.12.2018

UNESCO ka njoftuar se është regjistruar si pasuri botërore të kënduarit me Gusle. Regjistrimi është bërë me kërkesë të Serbisë dhe ky është njoftimi në faqen zyrtare të UNESKO-s dhe lajmi është ...

“Lahuta s’është shqiptare, por serbe”, reagon Ministria e Kulturës: Ja si qëndron e vërteta

SOT - 05.12.2018

Lidhur me heshtjen e Lahutës, Ministria e Kulturës, në komunikim edhe me Misionin tonë të Përhershëm pranë UNESCO-s, sqaron se asnjë vendim nuk është marrë dhe në asnjë rast Komiteti Ndërqeveritar ...

Lahuta që na e “mori” serbi

Java News - 05.12.2018

Nga Alma Nikolli/ Kur isha e vogël më kanë kënduar nina-nana. Jo shumë herë besoj, se ne fëmijët e asaj kohe sikur kemi qenë më të bindur nga natyra, edhe ndaj gjumit.

Serbia regjistron në UNESCO lahutën si trashëgimi të saj, reagon Shqipëria

Koha.net - 05.12.2018

UNESCO ka njoftuar se është regjistruar si pasuri botërore të kënduarit me gusle (lahutë). Regjistrimi është bërë me kërkesë të Serbisë dhe ky është njoftimi në faqen zyrtare të UNESCO-së dhe lajmi ...

Lahuta, serbe? Ministria shqiptare e Kulturës: I thamë UNESCO- që është e të gjithëve

Gazeta Tema - 05.12.2018

Ministria e Kulturës ka reaguar sot për lajmin se UNESCO ka vendosur që lahuta është trashëgimi kulturore e Serbisë, dhe jo shqiptare. Sipas Ministrisë: “Në sesionin e 13-të të Komitetit ...

Zemërimi online për ‘lahutën serbe’, reagon ministria: Ja e vërteta

Mapo - 05.12.2018

Ka shkaktuar shumë zemërim online një lajm se lahuta është njohur nga UNESCO si trashëgimi kulturore e Serbisë. Por Ministria e Kulturës përgënjeshtron lajmin e përhapur në media një ditë më parë.

"Lahuta serbe, jo shqiptare", reagon Ministria e Kulturës

Durres Lajm - 05.12.2018

Prej ditës së djeshme, në media ka qarkulluar lajmi lidhur me një vendim të UNESCO-s, ku thuhej se lahuta ishte pjesë e listës së trashëgimisë kulturore serbe dhe jo shqiptare.