TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Shifra alarmante, rreth 190 mijë qytetarë vuajnë nga diabeti (Video)

Almakos - 14.11.2017

Nën moton “Gratë dhe diabeti – e drejta jonë për të ardhme të shëndoshë” u shënua Dita botërore e diabetit. Bojan Kirov, kryetar i lidhjes së shoqatave të diabetikëve, shpreh shqetësim se për çdo vit ...

Studentët e mjekësisë të UT-së, kontrolle falas për qytetarët në Ditën botërore të diabetit

Zhurnal - 14.11.2017

Studentët e mjekësisë të UT-së, kontrolle falas për qytetarët në Ditën botërore të diabetit Tetovë, 14 nëntor - Me rastin 14 Nëntorit - Ditës botërore të diabetit, Grupi shkencor i Parlamentit ...

“Sanofi” fushatë ndërgjegjësimi për diabetin, preken 1 në 8 të rritur në Shqipëri

BalkanWeb - 14.11.2017

Kompania globale farmaceutike Sanofi filloi fushatën e ndërgjegjësimit ndaj diabetit si përgjegjësi sociale e korporatës për të shenjuar ditën botërore të diabetit 14 Nëntor 2017 me mbështetjen e ...

Maqedoni: Mbi 190 mijë persona të prekur nga diabeti

Evropaelire - 14.11.2017

Me rastin e shënimit të ditës botërore të diabetit është bërë e ditur se mbi 190 mijë persona në Maqedoni janë me diabet, 40 mijë prej të cilëve marrin insulinë.

Diabeti po kthehet në pandemi

Evropaelire - 14.11.2017

Diabeti është një sëmundje kronike që karakterizohet me rritjen e nivelit të sheqerit në gjak, si pasojë e çrregullimit të prodhimit të insulinës në organizëm.

Rama: Nga janari rimbursim i fishave të diabetit pë 1500 fëmijë

Zhurnal - 14.11.2017

Rama: Nga janari rimbursim i fishave të diabetit pë 1500 fëmijë Tiranë, 14 nëntor - Nëntori është muaji ndërkombëtar i diabetit dhe kryeministri Edi Rama ka zgjedhur një familje në Kombinat, vajza e ...

Qytetarët s?i ndahen Ramës: Turp, të bëri e moshuara për ujë të ftohtë! (VIDEO)

Albeu.com - 14.11.2017

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme pas konferencës për ekonominë në vend, u bë pjesë e një familje e cila kishte probleme me sëmundjen e diabetit . “BUXHETI 2018 rimburson jo vetëm insulinën për ...

Qeveria rimburson blerjen e fishave të glicemisë për fëmijë

RTSH - 14.11.2017

Në Shqipëri çdo vit shtohen 5000 të prekur të rinj nga diabeti duke e rreshtuar këtë sëmundje teorikisht në rangun e një pandemie për nga numri i rasteve të reja.

Diabeti / 5000 raste të reja çdo vit, 1 nga 2 shqiptarë nuk e dinë se vuajnë nga sëmundja

Alb Portali - 14.11.2017

Loading... Të paktën 5000 raste të reja diagnostikohen çdo vit me diabet në Shqipëri, ku 1% prej tyre janë fëmijë. Këto janë të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Institutit të Shëndetit Publik.

Batutat e Ramës: Çfarë bën ti që qenke i vogël si Erion Braçe?

Albeu.com - 14.11.2017

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme u bë pjesë e një familje, pjestarët e së cilës vuajnë nga diabeti. Gjatë vizitës ai u ka dhënë lajmin e mirë se buxheti i vitit 2018 rimburson jo vetëm insulinën ...

Haradinaj u ofron mbështetje të prekurve me diabet

Koha.net - 14.11.2017

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, në Ditën Botërore të Diabetit, shpreh përkushtimin e Qeverisë që të rreshtohet me të gjitha kapacitetet e saj pranë të sëmurëve dhe familjeve ...

Femra dhe diabeti – e drejta jonë për një të ardhme të shëndeshme

Alb Portali - 14.11.2017

Loading... 14 nëntori shënon Ditën Botërore të Diabetit. Tema e Ditës Botërore të Diabetit për këtë vit është: Femra dhe diabeti – e drejta jonë për një të ardhme të shëndeshme Fushata ka si qëllim ...

Rama kujton kohën kur ishte kryebashkiak: Më mirë kur lëvizja me taksi natën… (Një batutë edhe për Braçen)

BalkanWeb - 14.11.2017

TIRANE- Duke nisur nga janari, qeveria do të rimbursojë për të sëmurët diabetikë jo vetëm insulinën për popullatën, por edhe fishat për të gjithë fëmijët.

Kosova shënon Ditën Ndërkombëtare kundër Diabetit

Koha.net - 14.11.2017

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare kundër Diabetit, Human Care ka dhënë mundësinë që të gjitha gratë, e në veçanti ato shtatzëna të bëjnë testin e glicemisë (sheqerit në gjak ).

“Qenke si Erjon Braçe, i vogël fare”, batuta e Ramës me fëmijën diabetik

Java News - 14.11.2017

Kryeministri Edi Rama i shoqëruar nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ishin sot për vizitë në një familje në Tiranë, e cila ka fëmijë të prekur nga sëmundja e diabetit.

Shënohet sot në Shkup Dita botërore e diabetit

Almakos - 14.11.2017

14 November Nën moton “Gratë dhe diabeti – e drejta jonë për të ardhme të shëndoshë” sot shënohet Dita botërore e diabetit. “Me këtë rast, Lidhja e shoqatave të diabetikëve në Maqedoni organizon ...

Obeziteti, njëri nga faktorët e paraqitjes së diabetit

Telegrafi - 14.11.2017

Venera Berisha-Muharremi interniste-endokrinologe, me rastin e “Ditës botërore të diabetit”, ka folur për simptomat dhe trajtimin e kësaj sëmundje. Berisha-Muharremi, sqaroi se simptomat e para të ...

Shënohet Dita Botërore e Diabetit

Telegrafi - 14.11.2017

14 Nëntori është Dita Botërore e Diabetit, ditë e cila në shumë pjesë të botës kalon duke mësuar dhe informuar popullatën lidhur me këtë sëmundje qe është duke shkaktuar “pandemi globale”.

Vera e kuqe ul rrezikun për diabet te gratë

Lajmi.net - 14.11.2017

Gratë kanë më pak gjasë që të zhvillojnë sëmundjen e diabetit në qoftë se konsumojnë një sasi të moderuar të verës së kuqe dhe çokollatës së zezë. Këto ushqime përmbajnë antioksidantë të cilët ...

Mjekët japin alarmin: Diabeti po prek shumë shqiptarë. Ja si ta dalloni në kohë

Mapo - 13.11.2017

Diabeti apo sëmundja e sheqerit që njihet në gjuhën popullore, po shton gjithmonë e më shumë numrin e të prekurve në vendin tonë. Mjekët endokrinolog japin alarmin se shumë prej të prekurve nuk janë ...

Studentët e mjekësisë të UT-së, kontrolle falas për qytetarët në Ditën botërore të diabetit

Portalb - 14.11.2017

Me rastin 14 Nëntorit – Ditës botërore të diabetit, Grupi shkencor i Parlamentit Studentor të Fakultetit të Shkencave të Mjekësisë i Universitetit të Tetovës, me përkrahje të Parlamentit Studentor të ...

Mbi 190 mijë persona të prekur nga diabeti

Zhurnal - 14.11.2017

Mbi 190 mijë persona të prekur nga diabeti Shkup, 14 nëntor - Me rastin e shënimit të ditës botërore të diabetit është bërë e ditur se mbi 190 mijë persona në Maqedoni janë me diabet, 40 mijë prej të ...

Rama kujton kohën kur ishte kryebashkiak dhe hipte në taksi, një batutë edhe për Braçen

SOT - 14.11.2017

Kryeministri Edi Rama gjatë qëndrimit në një familje të prekur nga diabeti në Kombinat, të cilën e zgjodhi në kuadër të ndryshimeve në buxhetin e vitit 2018, i cili rimburson jo vetëm insulinën për ...

Qeveria në mbështetje të personave me diabet, në Kosovë më shumë se 11 mijë persona marrin insulinë

Telegrafi - 14.11.2017

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, në Ditën Botërore të Diabetit, shpreh përkushtimin e Qeverisë që të rreshtohet, me të gjitha kapacitetet e saj, pranë të sëmurëve dhe familjeve ...

Dita botërore e diabetit

Idividi - 14.11.2017

Shkup, 14 nëntor 2017 (MIA) - Nën moton "Gratë dhe diabeti - e drejta jonë për të ardhme të shëndoshë" sot shënohet Dita botërore e diabetit. "Me këtë rast, Lidhja e shoqatave të diabetikëve në ...

Obeziteti, njëri nga faktorët e paraqitjes së diabetit

Almakos - 14.11.2017

Venera Berisha-Muharremi interniste-endokrinologe, me rastin e “Ditës botërore të diabetit”, ka folur për simptomat dhe trajtimin e kësaj sëmundje. Berisha-Muharremi, sqaroi se simptomat e para të ...

Shënohet Dita Botërore e Diabetit

Almakos - 14.11.2017

14 Nëntori është Dita Botërore e Diabetit, ditë e cila në shumë pjesë të botës kalon duke mësuar dhe informuar popullatën lidhur me këtë sëmundje qe është duke shkaktuar “pandemi globale”.

Çdo i 11 person në botë i sëmurë me diabet

Lajmi.net - 13.11.2017

Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), 1 në 11 njerëz në mbarë botën vuajnë nga diabeti. Ndërkaq informacionet që Anadolu Agency (AA) ka përpiluar nga të dhënat e ...

Maqedoni, 200 mijë vetë të prekur nga diabeti

Almakos - 13.11.2017

13 November Maqedonia me 200 mijë persona të prekur nga diabeti prej të cilëve 400 deri 500 prej tyre janë fëmijë dhe çdo ditë zbulohen raste të reja të prekur nga diabeti, thonë nga Lidhja e ...

Durrës, nis fushata : “Të ndryshojmë jetën me diabet”

RTSH - 13.11.2017

Përfaqësues dhe mjekë të spitalit rajonal Durrës po intensifikojnë fushatën mjeksore për të ndërgjegjësuar popullatën në lidhje me sëmundjen e diabetit e cila po njeh rritje të shpejtë në Shqipëri.

Durrës, fushatë sensibilizuese për kryerjen e testit të diabetit (VIDEO)

Durres Lajm - 13.11.2017

Sensibilizmi i grave, vajzave e nënave për të kryer testin e diabetit, është në fokus të fushatës kombëtare që zhvillohet gjatë muajit nëntor në vendin tonë.

Fier, rritje e frikshme e të sëmurëve me diabet

RTSH - 13.11.2017

Rajoni i Fierit, i cili ka një popullësi prej 400 mijë banorësh, vitet e fundit po përballet me një problem serioz përsa i përket shëndetit. Veç problemeve të trashëguara të ndotjes, në Fier çdo vit ...

Sëmundja e sheqerit te gratë

Telegrafi - 12.11.2017

Dita Botërore e Diabetit – 14 nëntori, në këtë vit i është përkushtuar grave me sëmundje të sheqerit duke promovuar të drejtën e tyre për një të ardhme të shëndetshme.

Si ta kuroni diabetin me kura natyrale

SOT - 12.11.2017

Diabeti është çrregullimi i metabolizmit që reflektohet në paraqitjen e sasisë jonormale të glukozës në gjak, si pasojë e rezistencës së qelizave të gjakut ndaj insulinës, apo si pasojë e sasisë së ...

Maqedoni, mbi 190 mijë persona të prekur nga diabeti

Telegrafi - 14.11.2017

Me rastin e shënimit të ditës botërore të diabetit është bërë e ditur se mbi 190 mijë persona në Maqedoni janë me diabet, 40 mijë prej të cilëve marrin insulinë.

Haradinaj ofron përkrahje për të sëmurët nga diabeti

Lajmi.net - 14.11.2017

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, në Ditën Botërore të Diabetit, shpreh përkushtimin e Qeverisë që të rreshtohet, me të gjitha kapacitetet e saj, pranë të sëmurëve dhe familjeve ...

Në Shkup sot shënohet Dita botërore e diabetit

Ina - 14.11.2017

Nën moton “Gratë dhe diabeti – e drejta jonë për të ardhme të shëndoshë” sot shënohet Dita botërore e diabetit. “Me këtë rast, Lidhja e shoqatave të diabetikëve në Maqedoni organizon manifestim në të ...

Si mund ta vërejmë se jemi prekur nga diabeti

Lajmi.net - 14.11.2017

Me rastin e “Ditës botërore të diabetit”, Venera Berisha-Muharremi interniste-endokrinologe, ka folur në emisionin “Mirëmëngjesi Kosovë” në RTK për simptomat dhe trajtimin e kësaj sëmundje.

Shënohet Dita Botërore e Diabetit

Koha.net - 14.11.2017

14 Nëntori është Dita Botërore e Diabetit, ditë e cila në shumë pjesë të Botës kalon duke mësuar dhe informuar popullatën lidhur me këtë sëmundje qe është duke shkaktuar “pandemi globale”.

10 për qind e qytetarëve të Maqedonisë vuajnë nga diabeti

Koha.net - 13.11.2017

Maqedonia me 200 mijë persona të prekur nga diabeti prej të cilëve 400 deri 500 prej tyre janë fëmijë dhe çdo ditë zbulohen raste të reja të prekur nga diabeti, thonë nga Lidhja e Diabetikëve.

Qeveria në mbështetje të personave me diabet, në Kosovë më shumë se 11 mijë persona marrin insulinë

Almakos - 14.11.2017

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, në Ditën Botërore të Diabetit, shpreh përkushtimin e Qeverisë që të rreshtohet, me të gjitha kapacitetet e saj, pranë të sëmurëve dhe familjeve ...

Haradinaj reagon me rastin e Ditës Botërore të Diabetit

Albeu.com - 14.11.2017

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj , në Ditën Botërore të Diabetit , shpreh përkushtimin e Qeverisë që të rreshtohet, me të gjitha kapacitetet e saj, pranë të sëmurëve dhe ...

Haradinaj zotohet për mbrojtje shëndetësore për të prekurit nga diabeti

Alb Portali - 14.11.2017

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në Ditën Botërore të Diabetit, shpreh përkushtimin e qeverisë që të rreshtohet, me të gjitha kapacitetet e saj, pranë të sëmurëve dhe familjeve të tyre, që ...

Haradinaj shpreh përkushtimin e Qeverisë për mbrojtje të sëmurëve nga diabeti

Kosova Live - 14.11.2017

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, në Ditën Botërore të Diabetit, shpreh përkushtimin e Qeverisë që të rreshtohet, me të gjitha kapacitetet e saj, pranë të sëmurëve dhe familjeve ...