TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Borisov: E mbështesim fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Medial - 09.10.2019

Sofje, 9 tetor 2019 (MEDIAL) – Në mbledhjen e sotme qeveritare sollëm vendim ta mbështesim fillimin e negociatave të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Shqipërisë me BE-në, por do ...

Negociatat me BE/ Bullgaria ka dy kërkesa për Shqipërinë para 18 tetorit, i vendos kushte edhe Maqedonisë së Veriut

SOT - 09.10.2019

Bullgaria ka vendosur të mbështesë çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, por për këtë të fundit ka vendosur kushte.Në dokumentin e publikuar të Bullgarisë, thuhet vlerësimi i ...

Bullgaria kërkon që BE-ja t’i fillojë negociatat njëkohësisht me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Shqipmedia - 09.10.2019

Qeveria bullgare miratoi propozimin për nisjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE. Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva shpjegoi se Sofja do të ...

Sofja do të mbështes nisjen e bisedimeve për Shkupin dhe Tiranën

Botasot - 09.10.2019

Bullgaria do të mbështesë vendimin për nisjen e bisedimeve për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në BE. Kështu sot vendosi Qeveria e Bullgarisë.

Bullgaria rekomandoi dhënien e datës së BE-së për RMV-në dhe Shqipërinë

Portalb - 09.10.2019

Qeveria e Bullgarisë i ka thënë “po” marrjes së datës për Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për nisjen e negociatave anëtarësuese në Bashkimin Evropian (BE), transmeton Portalb.mk.

Sofja do ta mbështes hapjen e negociatave me Shkupin dhe Tiranën

Medial - 09.10.2019

Sofje, 9 tetor 2019 (MEDIAL) – Bullgaria do ta mbështesë vendimin për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë Veriore dhe Shqipërisë në BE, vendosi sot Qeveria bullgare.

Bullgaria sot do të vendosë për kushtet e eurintegrimit të RMV-së

Portalb - 09.10.2019

Qeveria e Bullgarisë sot duhet ta verifikoj pozicionin dhe kushtet për procesin eurointegrues të Republikës së Maqedonisë së Veriut, transmeton Portalb.mk.

(FOTO) BULGARIA sot konfirmon kushtet për eurointegrimin e Maqedonisë së Veriut

Medial - 09.10.2019

Qeveria e Bullgarisë sot duhet ta konfirmojë pozitën dhe kushtet për mbështetje të eurointegrimit të Maqedonisë së Veriut. Zëvendëskryeministrja dhe ministre e Punëve të Jashtme, Ekaterina Zaharieva ...

Qeveria e Bullgarisë sot cakton kushtet për eurointegrimet e Maqedonisë së Veriut

Telegrafi - 09.10.2019

Qeveria e Bullgarisë sot duhet ta caktojë qëndrimin dhe kushtet për mbështetjen e euroitnegrimeve të Maqedonisë së Veriut. Zëvendëskryeministrja edhe ministrja e Punëve të Jashtme, Ekaterina ...

Edhe Bullgaria “kushte” për negociatat, kërkon gjuhë dhe regjistrim për minoritetin

Gazeta Tema - 09.10.2019

Bullgaria i jep mbështetje të plotë integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian. Kjo është theksuar në një projekt-deklaratë të Asamblesë Kombëtare për Zgjerimin e BE-së ...

Bullgaria zotohet se mbështet Maqedoninë e Veriut drejt BE-së, por me një kusht!

Ina - 09.10.2019

Bullgaria i jep mbështetje të plotë për integrim Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, thuhet në propozim deklaratën e Kuvendit kombëtar kushtuar zgjerimit të BE-së dhe procesit të stabilizim ...

Sofja kërkon që Shkupi të heqë dorë nga pakica e saj në Bullgari

Flaka - 08.10.2019

Mbështetja e Bullgarisë për pranimin e vendit tonë në BE nuk ka qenë kurrë e pakushtëzuar, thotë Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva. Kushtet specifike tashmë kanë hyrë në Asamblenë Bullgare, ...

Deklarata e Kuvendit bullgar: Bullgaria e mbështet integrimin e Maqedonisë së Veriut në BE

Flaka - 08.10.2019

Bullgaria i jep mbështetje integrimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE, theksohet në Propozim- deklaratën e Kuvendit popullor bullgar kushtuar zgjerimit të BE-së dhe Procesit të ...

Deklarata e Sofjes: Mbështetje për fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në

Telegrafi - 08.10.2019

Bullgaria mbështet plotësisht integrimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE, thuhet në propozim deklaratën e Kuvendit Kombëtar të Bullgarisë për Zgjerimin e BE-së dhe Procesin e ...

Pendarovski: Bullgaria me siguri nuk do ta bllokojë datën

Medial - 08.10.2019

Shkup, 8 tetor 2019 (MEDIAL) – Elementet e pozitës bullgare lidhur me procesin e mëtutjeshëm të integrimit të Maqedonisë së Veriut janë punë e brendshme-politike të një vendi anëtar të Unionit dhe ...

Pendarovski: Bullgaria nuk do ta bllokojë marrjen e datës

Botasot - 08.10.2019

Elementet e qëndrimit bullgar në lidhje me procesin integrues të Maqedonisë së Veriut janë çështje e brendshme politike të një vendi anëtar i BE-së dhe ky qëndrim me siguri nuk do të theksohet në ...

Borissov: Me Karakaçnov mbështesim anëtarësimin e Maqedonisë në NATO dhe BE

Botasot - 07.10.2019

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov sot në Sofje deklaroi se ai dhe zëvendëskryeministri dhe ministri i tij, Krasimir Karakçanov mbështesin anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE dhe NATO.

Borisov: Unë dhe Karakaçanov e mbështesim anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE dhe në NATO

Flaka - 07.10.2019

Kryeministri bullgar Bojko Borisov sot në Sofje deklaroi se ai dhe zëvendësi i tij dhe ministër i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov e mbështesin anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE dhe në NATO.

Pendarovski: Bullgaria nuk do ta bllokojë marrjen e datës

Telegrafi - 08.10.2019

Elementet e qëndrimit bullgar në lidhje me procesin integrues të Maqedonisë së Veriut janë çështje e brendshme politike të një vendi anëtar i BE-së dhe ky qëndrim me siguri nuk do të theksohet në ...

Pendarovski: Bullgaria nuk do ta pengon Maqedoninë e Veriut

Gazeta Express - 08.10.2019

Elementet e pozitës bullgare lidhur me procesin e mëtutjeshëm të integrimit të Maqedonisë së Veriut janë punë e brendshme-politike të një vendi anëtar të Unionit dhe ajo pozitë me siguri nuk do të ...

Pendarovski: Bullgaria nuk do ta pengojë Maqedoninë e Veriut

SOT - 08.10.2019

Elementet e pozitës bullgare lidhur me procesin e integrimit të Maqedonisë së Veriut janë punë e brendshme-politike të një vendi anëtar të Unionit dhe ajo pozitë me siguri nuk do të nxirret në ...

Pendarovski: Bullgaria nuk do ta bllokojë marrjen e datës

Tetova Sot - 08.10.2019

Elementet e qëndrimit bullgar në lidhje me procesin integrues të Maqedonisë së Veriut janë çështje e brendshme politike të një vendi anëtar i BE-së dhe ky qëndrim me siguri nuk do të theksohet në ...

Stevo Pendarovski: Bullgaria nuk do ta pengojë vendin për negociata

Flaka - 08.10.2019

Bullgaria nuk besoj që do ta pengojë vendit në rrugën drejt integrimit në BE, tha kryetari i vendit, Stevo Pendarovski. Ai shtoi se këto ditë nuk ka kontaktuar me presidentin bullgar, Rumen Radev, ...

Deklarata e Sofjes: Mbështetje për fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në

Botasot - 08.10.2019

Bullgaria mbështet plotësisht integrimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE, thuhet në propozim deklaratën e Kuvendit Kombëtar të Bullgarisë për Zgjerimin e BE-së dhe Procesin e ...

Negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut/ Bullgaria kërkon gjuhë dhe regjistrim për minoritetin nga të dy ...

Java News - 09.10.2019

Bullgaria i jep mbështetje të plotë integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian. Kjo është theksuar në një projekt-deklaratë të Asamblesë Kombëtare për Zgjerimin e BE-së ...

Qeveria e Bullgarisë sot cakton kushtet për eurointegrimet e Maqedonisë së Veriut

Botasot - 09.10.2019

Qeveria e Bullgarisë sot duhet ta caktojë qëndrimin dhe kushtet për mbështetjen e euroitnegrimeve të Maqedonisë së Veriut. Zëvendëskryeministrja edhe ministrja e Punëve të Jashtme, Ekaterina ...

Bullgaria ka një kusht për mbështetjen e Maqedonisë në procesin euro-integrues

Gazeta Express - 09.10.2019

Bullgaria i jep mbështetje të plotë për integrim Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, thuhet në propozim deklaratën e Kuvendit kombëtar kushtuar zgjerimit të BE-së dhe procesit të stabilizim ...

Qeveria e Bullgarisë sot konfirmon kushtet për eurointegrimin e Maqedonisë së Veriut

Flaka - 09.10.2019

Qeveria e Bullgarisë sot duhet ta konfirmojë pozitën dhe kushtet për mbështetje të eurointegrimit të Maqedonisë së Veriut. Zëvendëskryeministrja dhe ministre e Punëve të Jashtme, Ekaterina Zaharieva ...

Sofja sot konfirmon kushtet për eurointegrimin e Maqedonisë së Veriut

Gazeta Express - 09.10.2019

Qeveria e Bullgarisë sot duhet ta konfirmojë pozitën dhe kushtet për mbështetje të eurointegrimit të Maqedonisë së Veriut. Zëvendëskryeministrja dhe ministre e Punëve të Jashtme, Ekaterina Zaharieva ...

Sofja sot konfirmon kushtet për eurointegrimin e Maqedonisë së Veriut

Zeri - 09.10.2019

Qeveria e Bullgarisë sot duhet ta konfirmojë pozitën dhe kushtet për mbështetje të eurointegrimit të Maqedonisë së Veriut. Zëvendëskryeministrja dhe ministre e Punëve të Jashtme, Ekaterina Zaharieva ...

Sofja konfirmon kushtet për euro-integrimin e Maqedonisë së Veriut

SOT - 09.10.2019

Qeveria e Bullgarisë sot do të konfirmojë pozitën dhe kushtet për mbështetje të eurointegrimit të Maqedonisë së Veriut. Zëvendëskryeministrja dhe ministre e Punëve të Jashtme, Ekaterina Zaharieva dje ...

Sofja do të mbështes nisjen e bisedimeve për Shkupin dhe Tiranën

Telegrafi - 09.10.2019

Bullgaria do të mbështesë vendimin për nisjen e bisedimeve për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në BE. Kështu sot vendosi Qeveria e Bullgarisë.

Sofja do ta mbështes hapjen e negociatave me Shkupin dhe Tiranën

Tetova Sot - 09.10.2019

Bullgaria do ta mbështesë vendimin për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë Veriore dhe Shqipërisë në BE, vendosi sot Qeveria bullgare.