TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kulturë

Ndërroi jetë piktori i njohur Agim Faja

Portalb - parë: 4 orë

Ka ndërruar jetë në moshën 78-vjeçare piktori i njohur Agim Faja, një ndër ikonat e artit pamor në Shqipëri. Ceremonia e përcjelljes për në banesën e fundit do të bëhet sot, në orën 17:00 në Shijak.

Ndërron jetë Piktori i Merituar Agim Faja, artisti simbol i Shijakut

Durres Lajm

Ndahet nga jeta, piktori Agim Faja emblema e qytetit të Shijakut

BalkanWeb

Ndërron jetë piktori i mirënjohur shqiptar, Agim Faja

SOT

Lajmi.net Gazeta Express Java News

7 artikuj të ndërlidhur »

Opera “Skënderbeu” e Prenk Jakovës në teatrin Migjeni

RTSH - parë: 2 orë

Prenk Jakova, themeluesi i Operas Shqiptare, rikthehet në vendlindjen e tij, në 100 vjetorin e lindjes me Operan “Skenderbeu”. Zana Çela, Drejtore e TOB tha për mikrofonin tonë: “Sot është një ...

Opera “Skëndërbeu”në skenën e teatrit “Migjeni”

Ora news

Opera "Skënderbeu" në Shkodër

ABC News
3 artikuj të ndërlidhur »

Prezantohet vizioni për Kejin në shërbim të komunitetit

Lajmi.net - parë: 1 orë

Vizioni për rregullimin e hapësirës publike përgjatë lumit (Kej) në Prizren është prezantuar të martën mbrëma para banorëve të kësaj lagjeje dhe pjesëmarrësve tjerë.

Prezantohet vizioni i kejit të Lumbardhit në Prizren

Kosova Live
2 artikuj të ndërlidhur »

Zake Prelvukaj, artistja që pikturon me trupin e saj

RTSH - parë: 2 orë

“Art & the City”, një nga sallonet e artit më unik në Tiranë, i ka çelur dyert për një artiste shumëdimensionale si Zake Prelvukaj. Një nisëm e 4 grave artiste, ndër to edhe sopranoja Inva Mula, e ...

Nis Festivali i 12-të i Muzikës së Dhomës, 7 koncerte në Muzeun Arkeologjik

Durres Lajm - parë: 3 orë

Nesër në mbrëmje në Durrës do të nisë Edicioni XII i Festivalit Ndërkombëtar të Muzikës së Dhomës, (Chamber Fest Durrës), që organizohet nga violinistja e njohur durrsake Nevila Kalaja.

10 librat më të mirë të të gjitha kohërave

Durres Lajm - parë: 6 orë

1. , e shkruar gjatë viteve 1873-1877 prej shkrimtarit të madh rus Leon Tolstoi. Vepra hapet me një citat madhështor: “Familjet e lumtura janë të gjitha njësoj, ndërsa familjet fatkeqe, janë fatkeqe ...

Frederik Stamati: Muzeu Arkeologjik në Durrës për faqe të zezë, ja ç’ndodh me fondet arkeologjike

SOT - parë: 10 orë

Restauratori Frederik Stamati pohon se Ministria e Kulturës asnjëherë nuk ka qenë e përgatitur me specialistë për të aplikuar shkencën në trashëgimi. Në intervistën për “SOT” punonjësi shkencor ...

Xhevat Limani dekorohet me “Ikonë e Aktrimit Shqiptar”

Portalb - parë: 8 orë

Aktori nga Maqedonia Xhevat Limani së fundmi është dekoruar me titullin “Ikonë e Aktrimit Shqiptar”, njofton Portalb.mk . Ky titull për Limanin erdhi si shenjë mirënjohje për punën që ai e bëri në ...

Xhevat Limani dekorohet me “Ikonë e Aktrimit Shqiptar”

Lajm
2 artikuj të ndërlidhur »

Bruno Shllaku dhe Paskualina Gruda, pas 33 vitesh së bashku në filmin “Shtëpia e vjetër”

SOT - parë: 9 orë

“Shtëpia e vjetër” me skenar dhe regji nga Genti Kame nesër shfaqet premierë për publikun. Një film, i cili ka bërë bashkë në role aktorë të njohur shqiptarë dhe të tjerë të huaj, e prezanton për ...

Kinemaja italiane sjell filmin "Karrigia e lumturisë” te “Reja”

SOT - parë: 9 orë

Filmi "Karrigia e lumturisë" me regji nga Carlo Mazzacurati u shfaq për publikun te “Reja”. Në filmi tregohet për një thesar të fshehur në një karrige.