TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

VOA

Lezha në Vitin e Skënderbeut

VOA - 14.01.2018

Në Shqipëri ka nisur " Viti i Skenderbeut", i cili përkon me 550 vjetorin e vdekjes së Heroit Kombëtar të shqiptarëve, Gjegj Kastrioti Skenderbeu. Lezha është qyteti ku gjenden dy përmendore të ...

21 artikuj të ndërlidhur »

Presidenti pro-rus i Çekisë fiton raundin e parë të zgjedhjeve

VOA - 14.01.2018

President aktual i Çekisë, Milos Zeman, fitoi raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale dhe tashmë do t’i duhet të përballet në balotazh me kandidatin Jiri Drahos, ish-kryetar i Akademisë së ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Bisedime mes dy Koreve për të konkurruar së bashku në Lojrat Olimpike

VOA - 14.01.2018

Koreja e Jugut ka sugjeruar formimin e një ekipi të përbashkët të hokejt për femrat me Korenë e Veriut për të konkurruar në Olimpiadën Dimërore muajin e ardhshëm, një zhvillim i mundshëm historik në ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Përplasja e anijes çisternë iraniane

VOA - 14.01.2018

Ekipet e shpëtimit kanë nxjerr trupat e dy anëtarëve të tjerë të një anije çisternë iraniane që u përplas në Detin e Kinës Lindore me një anije kineze mallrash.

2 artikuj të ndërlidhur »

Reagime pas komenteve të Presidentit Trump për imigrantët

VOA - 14.01.2018

Komentet me fjalë vulgare që bëri dje para ligjvënësve Presidenti Trump gjatë një takimi në Shtëpinë e Bardhë për imigracionin, ku, sipas njoftimeve ai iu referua Haitit dhe vendeve afrikane, janë ...

39 artikuj të ndërlidhur »

Venezuelë: Trazirat për bukë shkaktojnë tre të vrarë dhe 16 të plagosur

VOA - 14.01.2018

CARACAS, VENEZUELA — Dy ditë protestash dhe grabitje në dyqane në Venezuelën perëndimore për shkak të mungesave në ushqime, kanë lënë të paktën tre persona të vdekur dhe 16 të tjerë të plagosur.

Julian Assange merr shtetësinë ekuadoriane

VOA - 14.01.2018

Themeluesi i WikiLeaks Julian Assange, i cili ka jetuar për 5 vjet si i strehuar brenda amabasadës së Ekuadorit në Londër, mori shtetësinë e vendit të Amerikës Latine.

3 artikuj të ndërlidhur »

Sanksionet amerikane ndaj Iranit

VOA - 14.01.2018

Sekretari amerikan i Thesarit Steven Mnuchin tha të enjten se pret që Shtëpia e Bardhë të vendosë sanksione të reja ndaj Iranit mbi programin e raketave balistike dhe veprimet e tij të dyshuara ...

20 artikuj të ndërlidhur »

Nëse votoni për Putinin, fitoni një iPhone

VOA - 14.01.2018

Rusët që do të shkojnë të votojnë në muajin mars do të kenë mundësinë të fitojnë një iPhone ose një iPad. Sipas një dokumenti të Kremlinit të botuar nga mediat vendase, ky është një ndër opsionet që ...

Tunizi, mbi 500 të arrestuar pas tri ditë protestash

VOA - 14.01.2018

Autoritetet në Tunizi thonë se më tepër se 500 vetë janë arrestuar pas tri ditësh me protesta të dhunshme kundër masave të ashpra ekonomike të qeverisë.

12 artikuj të ndërlidhur »

Raporti i ri i demokratëve të Senatit detajon rrezikun global rus

VOA - 14.01.2018

Një raport i Kongresit amerikan që u bë publik të mërkurën, akuzon Rusinë se ka ndërmarrë një fushatë sulmesh ndaj demokracisë brenda dhe jashtë vendit dhe bën thirrje për një kundër-strategji të ...

Udhëheqësi koreano-jugor, i hapur për bisedime me homologun koreano-verior

VOA - 14.01.2018

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in tha sot se është i gatshëm të takohet me udhëheqësin koreano-verior, Kim Jong un, për sa kohë që përmbushen disa kushte paraprake.

Australi, hyn në fuqi ligji për martesat e homoseksualëve

VOA - 14.01.2018

Dhjetëra çifte të të njëjtit seks në Australi shkëmbyen të martën premtimet e martesës, ndërsa hynë në fuqi ligjet që legalizojnë martesën e homoseksualëve.

Seuli dhe Pheniani bien dakord për masa riafrimi

VOA - 14.01.2018

Zyrtarët e Koresë së Jugut njoftuan se Koreja e Veriut ka rënë dakord të dërgojë një delegacion të nivelit të lartë gjatë Lojërave Olimpike që mbahen muajin e ardhshëm në Pjongçang.

8 artikuj të ndërlidhur »

Koreja e Jugut dhe Veriut, bisedime për bashkëpunimin olimpik

VOA - 14.01.2018

Zyrtarët e Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut do të zhvillojnë të martën bisedime të nivelit të lartë rreth pjesëmarrjes së Phenianit në lojrat olimpike dimërore, por gjithashtu për të kërkuar mënyra ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Rouhani: Të gjithë zyrtarët mund të kritikohen

VOA - 14.01.2018

Presidenti iranian Hassan Rouhani tha të hënën se të gjithë zyrtarët mund të kritikohen dhe se protestuesit në Iran janë të shqetësuar jo vetëm për çështjet ekonomike.

6 artikuj të ndërlidhur »

Izraeli kërkon mbylljen e agjencisë së refugjatëve të OKB-së për palestinezët

VOA - 14.01.2018

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu ka bërë thirrje për mbylljen e agjencisë së Kombeve të Bashkuara për refugjatët palestinezë, UNRWA, duke thënë se ajo e përjetëson problemin palestinez.

8 artikuj të ndërlidhur »

Presidenti francez Emmanuel Macron viziton Kinën

VOA - 14.01.2018

Presidenti francez Emmanuel Macron u shpreh sot gjatë fillimit të një vizite në Kinë, se Evropa dhe Kina duhet të punojnë së bashku për iniciativën e re infrastrukturore të Kinës.

3 artikuj të ndërlidhur »

Brazil: Teknologjia në shërbim të ruajtjes së rendit dhe popullsisë

VOA - 14.01.2018

Gjatë vitit 2015 në Brazil u vranë më shumë se 50 mijë njerëz, duke e renditur këtë vend në listën e vendeve me ritmet më të larta të vrasjeve në shkallë globale.

Bota si sot 100 vjet të shkuara

VOA - 14.01.2018

Një qind vjet më parë bota ishte e mbërthyer nga lufta. Kineastët e kohës kanë arritur të kapin në film momente të asaj periudhe. Që nga lëvizja e grave për të drejtën e votës e deri tek ditët e ...

21 artikuj të ndërlidhur »