TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

VOA

Spanja mund të bllokojë forminin e qeverisë së re katalonjase

VOA - 14.01.2018

Qeveria qendrore e Spanjës mund të bllokojë separatistët katalonjas për të formuar një qeveri të re rajonale pavarësisht fitores së tyre në zgjedhjet lokale të javës së kaluar.

3 artikuj të ndërlidhur »

Incident mes flotës britanike dhe një luftanije ruse

VOA - 14.01.2018

Flota britanike njoftoi se njëra nga fregatat e saj shoqëroi dje një luftanije ruse pranë ujërave kombëtare. Ministria e mbrojtjes publikoi imazhet e incidentit dhe konfirmoi se e kishte ndjekur ...

Kosova kërkon ekstradimin e izraelitit të akuzuar për trafikim organesh

VOA - 14.01.2018

Kosova i kërkon Qipros ekstradimin e një shtetasi izraelit që akuzohet si kreu i një rrejti për rekrutimin e dhuruesve dhe identifikimin e marrësve të veshkave.

2 artikuj të ndërlidhur »

Kurti dhe gara për kryetar të Lëvizjes Vetëvendosje

VOA - 14.01.2018

Në Kosovë, Albin Kurti tha se do të bashkëpunojë me të gjithë për interesin e lëvizjes Vetëvendosje. Ai i bëri këto komente gjatë shpalosjes së programit të tij si kandidati i vetëm për postin e ...

21 artikuj të ndërlidhur »

Maqedoni, reagime ndaj ligjit për gjuhët

VOA - 14.01.2018

Pas miratimit të ligjit për gjuhët në Maqedoni janë shtuar reagimet e ndryshme nga qarqe që vlerësojnë se me avancimin e gjuhës shqipe rrezikohet sistemi unitar i vendit dhe vetë gjuha maqeonase.

21 artikuj të ndërlidhur »

Tiranë: Qeveria dhe opozita shkëmbyen replika mbi gjendjen e rendit

VOA - 14.01.2018

Opozita dhe qeveria shkëmbyen sot kritika dhe vlerësime të kundërta mbi veprimtarinë e policisë së shtetit. Merrni Adobe Flash Player Embed code Copy and paste the embed code below.

21 artikuj të ndërlidhur »

Veseli: Kosova qëndron prapa Gjykatës së Posaçme

VOA - 14.01.2018

Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli tha të shtunën se Kosova do t'u qëndrojë detyrimeve ndërkombëtare deri në fund, përfshirë edhe Gjykatën e Posaçme për krime lufte.

38 artikuj të ndërlidhur »

Një libër për ambasadorin hebre Herman Bernstein

VOA - 14.01.2018

Një libër i ri i botuar kohët e fundit në Shqipëri për herë të parë flet hollësisht për një hebre të shquar amerikan, të quajtur Herman Bernstein, që shërbeu si përfaqësues i Shteteve të Bashkuara në ...

21 artikuj të ndërlidhur »

Greqi, goditetet rrjeti i trafikantëve të drogës

VOA - 14.01.2018

Policia greke e Prevezës tha se goditi dy organizata kriminale, anëtarët e të cilëve akuzohen për trafikimin kokaine dhe gërmime të paligjshme për të gjetur objekte antike.

Kosova emëron përfaqësuesin në bisedimet me Serbinë

VOA - 14.01.2018

Qeveria e Kosovës vendosi të premten që Avni Arifi, shef i kabinetit të kryeministrit, Ramush Haradinaj, të jetë përfaqësues i saj në bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe ...

29 artikuj të ndërlidhur »

“Çështja Tahiri”, Lu: Kemi ofruar prokurorë federalë

VOA - 14.01.2018

Në Shqipëri, ambasadori amerikan Donald Lu tha sot se Shetet e Bashkuara kanë ofruar mbështetje me prokurorë federalë për hetimet që po zhvillohen ndaj ish ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri.

BE-ja paralajmëron sërish Kosovën rreth Gjykatës së Posaçme

VOA - 14.01.2018

Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë si dhe misionet diplomatike të vendeve të BE-së, paralajmëruan sërish të premten për pasojat që mund të ketë shfuqizimi i Gjykatës së Posaçme për krime lufte në ...

21 artikuj të ndërlidhur »

Dy zyrtarë të lartë evropianë në Kosovë lidhur me Gjykatën e Posaçme

VOA - 14.01.2018

Në Kosovë, po qëndrojnë dy zyrtarë të lartë evropianë për të disktuar me zyrtarë institucionalë dhe të partive politike shqetësimet e ngritura nga qeveritë perëndimore lidhur me nismën për ...

21 artikuj të ndërlidhur »

Shqipëri, përpjekjet për ri-integrimin e personave të riatdhesuar

VOA - 14.01.2018

Edhe këtë fillimviti po vazhdojnë operacionet për riatdhesimin e shqiptarëve, që emigruan vitet e fundit në rrugë të jashtligjshme në vendet e Bashkimit Europian.

21 artikuj të ndërlidhur »

Ekonomia shqiptare po has vështirësi të reja

VOA - 14.01.2018

Tiranë: Biznesi në stres, pezullon 1 miliardë euro në depozita bankare me afat Merrni Adobe Flash Player Embed code Copy and paste the embed code below. The code changes based on your selection.

21 artikuj të ndërlidhur »

Tirana përshendet miratimin e ligjit për gjuhët

VOA - 14.01.2018

Në Shqipëri, autoritetet përshëndetën miratimin sot nga parlamenti i Maqedonisë, të ligjit për gjuhët, i cili i jep gjuhës shqipe një përdorim më të gjerë dhe shtrirje të saj dhe në institucione të ...

25 artikuj të ndërlidhur »

Të mbijetuarat e përdhunimeve të luftës në Kosovë shohin me shpresë kompensimet

VOA - 14.01.2018

Ishte 20 korrik, 1998 dhe “Drita” po udhëtonte me autobuz me motrën më të vogël dhe të shoqi për të shkuar tek shtëpia e babait, në një zonë të largët të Kosovës.

SHBA i ka refuzuar vizën shefit të ushtrisë serbe

VOA - 14.01.2018

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleskandër Vulin, tha të enjten se refuzimi amerikan për t'i dhënë vizë shefit të shtabit të ushtrisë serbe, Lubisha Dikoviç, do të ndikojë në marrëdhëniet ushtarake të dy ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Maqedoni, miratohet ligji për gjuhët

VOA - 14.01.2018

69 deputetë të parlamentit të Maqedonisë votuan miratimin e përdorimit të gjuhëve, që i jep gjuhës shqipe një shtrirje të gjerë edhe nëpër institucionet e larta shtetërore ku nuk përdorej deri më ...

21 artikuj të ndërlidhur »

Shpresa për zgjidhjen e çështjes së emrit të Maqedonisë

VOA - 14.01.2018

Autoritetet në Shkup shpresojnë se çështja e emrit të Maqedonisë që ka mbajtur peng vendin kundrejt integrimeve në strukturat euro-atlantike që nga pavarësia e tij, mund të gjejë një zgjidhje të ...

21 artikuj të ndërlidhur »