TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

VOA

SHBA përfshihet nga moti i acartë

VOA - 14.01.2018

Shtetet lindore amerikane janë përfshirë nga një mot mjaft i ftohtë, që pritet të vazhdojë deri javën e ardhshme. Një stuhi masive që ka përfshirë brigjet lindore, e quajtur “cikloni bombë”, për ...

Majami dhe kërcënimi nga rritja e nivelit të oqeanit

VOA - 14.01.2018

Përgatitja për një shekull me batica të larta është një sfidë kryesore për zyrtarët e qyteteve nga Bostoni deri në Bangkok. Në qytetin amerikan të Majamit dhe rrethinave të tij jetojnë gati 3 milionë ...

SHBA dhe politikat mjedisore në 2017

VOA - 14.01.2018

Gjatë fushatës, Donald Trumpi premtoi se do të mbështeste sektorin e burimeve energjetike tradicionale si naftë, gaz e qymyrguri ndërkohë që ngriti dyshime lidhur me argumentet shkencore për ...

Vështirësitë e refugjatëve në Itali

VOA - 14.01.2018

Numri i refugjatëve dhe emigrantëve që shkojnë në Itali mund të ketë rënë, por kjo nuk ndjehet në qytetin piktoresk të Ventimiglias, pranë kufirit francez.

Çeki: Presidenti anti-imigracion, favorit për rizgjedhje

VOA - 14.01.2018

PRAGUE — Çekët po zgjedhin presidentin e ri të vendit. Tetë kandidatë shpresojnë të largojnë nga detyra udhëheqësin aktual në qendër të shumë polemikave.

5 artikuj të ndërlidhur »

Bullgaria merr presidencën e rradhës së BE

VOA - 14.01.2018

Bullgaria mori të enjten presidencën e radhës të Bashkimit Europian për 6 muaj dhe sot nënshkroi një projekt prej 100 milionë eurosh që synon të mbështesë zhvillimin e bujqësisë në Bullgari.

67 artikuj të ndërlidhur »

Greqi, greva paralizon vendin

VOA - 14.01.2018

Greqia është përfshirë nga një grevë 24-orëshe e punonjësve, për të kundërshtuar reformat e reja, që parlamenti pritet të miratojë, në shkëmbim të ndihmave të reja financiare nga Bashkimi Europian.

7 artikuj të ndërlidhur »

Merkel arrin marrëveshje për koalicionin qeverisës me SPD-në

VOA - 14.01.2018

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, arriti të premten marrëveshje me rivalët e saj social-demokratë, (SPD) për të hapur negociatat mbi koalicionin qeverisës, pas bisedimeve që vazhduan për 24 orë ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Britania dhe masat e nevojshme pas Brexit-it

VOA - 14.01.2018

Britania mund të humbasë rreth 500 mijë vende pune dhe rreth 70 miliardë dollarë investime në 12 vitet e ardhshme, nëse nuk arrin një marrëveshje tregtare me Bashkimin Europian, sipas një raporti të ...

Europianët: marrëveshja me Iranin po funksionon

VOA - 14.01.2018

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Europian Federica Mogherini tha se marrëveshja botërore për programin bërthamor të Iranit është duke funksionuar dhe se ndërsa ekzistojnë shqetësime lidhur ...

20 artikuj të ndërlidhur »

Italia dhe rritja e populizmit

VOA - 14.01.2018

Të rinjtë në Itali ka të ngjarë të jenë vendimtarë në përcaktimin e rezultatit të zgjedhjeve që mbahen në muajin mars. Sinjalet tregojnë se ata po u kthejnë shpinën partive kryesore.

2 artikuj të ndërlidhur »

Cili do të jetë roli global i Britanisë pas Brexit?

VOA - 14.01.2018

Ndërsa afrohet dalja nga Bashkimi Evropian në vitin 2019, Britania po përpiqet të përcaktojë një rol të ri në arenën botërore. Shumë analistë thonë se Londra mund ta ketë të vështirë që ta ruajnë ...

Roja Bregdetare italiane kërkon për të mbytur në Mesdhe

VOA - 14.01.2018

Rreth 64 refugjatë përllogariten të kenë vdekur, pasi ekipet e shpëtimit gjetën një gomone të mbingarkuar që po fundosej në brigjet e Libisë, siç njoftojnë zyrtarët.

Bankieri turk sfidon dënimin e jurisë amerikane

VOA - 14.01.2018

Avokati i një bankieri turk njoftoi se do të apelojë vendimin e një jurie amerikane për pjesëmarrje në një komplot për të shmangur sanksionet amerikane kundër Iranit, që kapin miliarda dollarë.

Evropa thotë se ka menaxhuar me sukses krizën e emigrantëve

VOA - 14.01.2018

Numri i emigrantëve që kalojnë Mesdheun për në Evropë ka vazhduar të ulet dhe Bashkimi Evropian thotë se strategjia për të lehtësuar krizën po funksionon.

McMaster: SHBA duhet t’i kundërvihet “kërcënimit të ri” të Rusisë

VOA - 14.01.2018

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, HR McMaster pranoi në një intervistë për Zërin e Amerikës se Rusia ndërhyri në zgjedhjet e vitit 2016 në Shtetet e Bashkuara.

21 artikuj të ndërlidhur »

Papa Françesku, thirrje botës për ndihmë ndaj refugjatëve

VOA - 14.01.2018

Papa Françesku i bëri thirrje botës të mos shuajë flakët e shpresës në zemrat e refugjatëve dhe emigrantëve në 2018 në mesazhin e tij me rastin e Vitit të Ri.

7 artikuj të ndërlidhur »

Britania kërcënon me sanksione rrjetet sociale Facebook, Twitter

VOA - 14.01.2018

Gjigandët e mediave sociale Facebook-u dhe Twitter-i mund të përballen me sanksione në Britani, nëse nuk arrijnë të tregojnë gadishmëri në dhënien e detajeve lidhur me fushatat disinformuese ruse që ...

Kryeministri spanjoll, thirrje për formimin e parlamentit katalonjas në janar

VOA - 14.01.2018

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy bëri thirrje për formimin e parlamentit të Katalonjës më 17 janar, hapi i parë në rivendosjen e një qeverie lokale që kaloi nën kontrollin e Madridit pas shpalljes ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Putin: Shpërthimi në Shën Petersburg - sulm terrorist

VOA - 14.01.2018

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha se shpërthimi i së mërkurës në Shën Petersburg, ishte një akt terrorizmi. Presidenti Putin e bëri këtë deklaratë të enjten në Kremlin gjatë një ceremonie dekorimi ...