TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

VOA

Lufta kundër terrorizmit: Dhoma e Përfaqësueve rinovon projekligjin e përgjimit

VOA - 14.01.2018

Dhoma Përfaqësuesve në Kongresin amerikan votoi të enjten për përtëritjen e një ligji të rëndësishëm që lidhet me përgjimet, që Shtetet e Bashkuara e përdorin për të penguar terroristët e huaj të ...

Kaliforni: Vazhdojnë kërkimet për viktima

VOA - 14.01.2018

Në kontenë e Santa Barbara-s të Kalifornisë ekipet e shpëtimit po vazhdojnë operacionet për gjetjen e atyre që rezultojnë të humbur si pasojë e rrëshqitjeve vdekjeprurëse të baltës që përmbytën ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Trump përsërit dyshimet se është përgjuar gjatë fushatës

VOA - 14.01.2018

Presidenti amerikan sulmoi përsëri të enjten hetimet që po zhvillohen ndaj fushatës së tij presidenciale të vitit 2016, duke lënë të kuptohet se akti që autorizonte ligjin për zbulimin amerikan ishte ...

39 artikuj të ndërlidhur »

Trump: I hapur për bisedime me Korenë e Veriut në kohën e duhur

VOA - 14.01.2018

Presidenti amerikan Donald Trump thotë se është i hapur për bisedime me Korenë e Veriut "në kohën e duhur". Sipas Shtëpisë së Bardhë Presidenti zhvilloi të mërkurën një bisedë telefonike me ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Dhoma e Përfaqësuesve dënon shtypjen e protestave në Iran

VOA - 14.01.2018

Dhoma e Përfaqësuesve në Kongresin amerikan ka miratuar një rezolutë që dënon udhëheqjen iraniane për shtypjen e protestave të fundit. Votimi vjen vetëm disa ditë para një afati 60 ditor që Kongresi ...

Dakota e Veriut ose Lugina Silikon për Dronët

VOA - 14.01.2018

Rrafshinat e Dakotës së Veriut njihen për tokat pjellore, kullotat si dhe për nxjerrjen e naftës. Por vitet e fundit, këto fusha janë bërë edhe qendra për studimin dhe testimin e dronëve komercialë.

Panairi i teknologjisë, mbizotërojnë pajisjet inteligjente

VOA - 14.01.2018

Në panairin më të madh të pajisjeve elektronike për konsumatorët që po zhvillohet këtë javë në Las Vegas, kompanitë po prezantojnë të rejat më të fundit ndërsa vizitorët kanë mbushur pavionet.

Përplasje yjesh që do të shihet nga bota në 2022

VOA - 14.01.2018

Në univers, veçanërisht në galaktikën tonë, ka një numër të madh sistemesh me shumë yje ku dy ose më shumë yje rrotullohen përreth njëri-tjetrit. Në shumë nga këto sisteme, yjet përplasen me ...

21 artikuj të ndërlidhur »

Panairi i pajisjeve elektronike për konsumatorët

VOA - 14.01.2018

Panairi i pajisjeve elektronike për konsumatorët hapet këtë fundjavë në Las Vegas të Nevadës. Ka një mori kompanish të reja që marrin pjesë në panair duke shpresuar të bëhen me emër.

Dronët që diktojnë peshkaqenët

VOA - 14.01.2018

Është ende e vërtetë se ka më shumë gjasa të goditesh nga rrufeja se sa të sulmohesh nga një peshkaqen. Por, kjo nuk ishte e vërtetë për më shumë se 150 njerëz që e kanë përjetuar ndeshjen me ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Zonat rurale në Amerikë dhe qasja në internet

VOA - 14.01.2018

Më shumë se 19 milion amerikanë ende nuk kanë qasje në internet në shtëpitë e tyre, sipas Komisionit Federal të Komunikacionit. Në komunën Garret në shtetin Meriland, udhëheqësit lokalë dolën me një ...

Arritjet më të rëndësishme hapësinore në vitin 2017

VOA - 14.01.2018

Ndërsa vëmendja e shumicës së botës ishte e zënë me ngjarje të tjera, shkencëtarët e hapësirës shënuan disa arritje të dukshme gjatë vitit 2017, duke filluar nga projektet e reja deri tek fundi ...

Teknologjia ndihmon stërvitjen efektive të ushtarëve

VOA - 14.01.2018

Ushtria amerikan po shqyrton mundësinë e përdorimit të teknologjisë së re, siç janë ndjesorët në uniforma, apo realitetin virtual, për të përmirësuar stërvitjen e rekrutëve.

"Blockchain", fjala e re që duhet të mësojnë përdoruesit e internetit

VOA - 14.01.2018

Në gjuhën angleze ka hyrë një fjalë e re, që të gjithë përdoruesit e internetit është mirë ta mësojnë, pasi mund të bëhet përcaktuese për të ardhmen e transaksioneve financiare globale.

Shtetet e Bashkuara goditen rëndë nga gripi

VOA - 14.01.2018

Mjekët thonë se sezoni i gripit këtë vit në Shtetet e Bashkuara ka qenë mjaft i rëndë dhe mund të keqësohet. Një numër pacientësh janë shtruar në spital dhe ka pasur edhe viktima nga gripi ose ...

15 artikuj të ndërlidhur »

Terapia gjenetike gjatë vitit 2017

VOA - 14.01.2018

Ka shanse që 2017-ta do të hyjë në historinë e mjekësisë si një vit kur inxhinieria gjenetike më në fund filloi të lëvizë nga laboratorët në klinika. Disa raste të suksesshme që vijnë nga pjesë të ...

Efektet shëndetësore të të ftohtit ekstrem

VOA - 14.01.2018

Një valë të ftohti vdekjeprurës ka përfshirë Amerikën e Veriut, duke sjellë shumë dëborë dhe ngrica. Shërbimi Kombëtar i Motit paralajmëroi për erëra të akullta dhe ngrica në një sipërfaqe që nga ...

Një vështrim mbi metodat e reja që ju mbajnë në formë

VOA - 14.01.2018

Pas festave të fundvitit, shoqëruar me shumë ushqim, pije dhe argëtim, zakonisht vitin e ri e presim me shumë premtime dhe angazhime për përmirësimin e vetvetes, përshirë shëndetin fizik.

Kaliforni: fillon përdorimi rekreativ i marijuanës

VOA - 14.01.2018

Kalifornia u bë më 1 janar shteti i gjashtë amerikan që legalizon përdorimin rekreativ të marijuanës. Deri tani përveç Kalifornisë, konsumimi i marijuanës për qejf, pra jo për arsye mjekësore, ...

Riparimi i qelizave embrionale

VOA - 14.01.2018

Pse muskujt regjenerohen nga lëndimi, por humbasin masën dhe forcën kur plakemi? Një studim i ri kërkonte përgjigjen përse qelizat embrionale të muskujve reagojnë ndryshe ndaj plakjes dhe lëndimit.