TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

VOA

Vankuver, takim ministror mbi bisedimet mes dy Koreve

VOA - 14.01.2018

Vetëm disa ditë pas bisedimeve të nivelit të lartë mes Koresë së Jugut dhe Koresë së Veriut, Sekretari amerikan i Shtetit Rex Tillerson do të marrë pjesë të martën në takimin e ministrave të jashtëm ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Robotët humanoid në Panairin e Elektronikës në Las Vegas

VOA - 14.01.2018

Revolucioni i industrisë së prodhimit të robotëve ka mbërritur në Paniarin e Elektronikës në Las Vegas këtë javë. Shumë kompani të teknologjisë po prodhojnë robotë humanoid që ndërveprojnë me ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Metodat e rejat që të mbajnë në formë

VOA - 14.01.2018

Në Shtetet e Bashkuara vetëm një në tre fëmijë është aktiv çdo ditë. Dhe më pak se pesë për qind e të rriturve kryejnë ushtrime të paktën 30 minuta çdo ditë.

Në pritje të daljes nga Brexit, Britania sheh nga tregëtia me Azinë

VOA - 14.01.2018

Britania thotë se shpreson që një ditë të bëhet anëtare e Partneritetit Trans-Paqësor, ose TPP-së, një marrëveshje e tregëtisë së lirë që aktualisht po negociohet nga 11 vende të Paqësorit dhe Detit ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Zyrtarët iranianë konfirmojnë 25 viktima gjatë protestave

VOA - 14.01.2018

Qeveria iraniane pranoi sot se 25 njerëz u vranë gjatë protestave të fundit anti-qeveritare në qytete në mbarë vendin. Zëdhënësi i gjyqësorit, Gholamhossein Mohseni Ejehi, tha se asnjë nga viktimat ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Guvernatori: Alarmi i rremë për raketa drejt Havajit “krejtësisht i papranueshëm”

VOA - 14.01.2018

Një alarm i rremë për sulm me raketa shkaktoi panik mes banorëve të Havajit dje në mëngjes. Kirstjen Nielsen, e Departamentit të Sigurisë Kombëtare tha sot se autoritetet po punojnë që kjo situatë ...

14 artikuj të ndërlidhur »

Shqipëri: Qeveria dhe opozita po ashpërsojnë retorikën politike

VOA - 14.01.2018

Partia Demokratike e opozitës ka nisur një tur tubimesh në degët e rretheve, duke ftuar qytetarët që të marrin pjesë në protestën e njoftuar për në fund të janarit.

11 artikuj të ndërlidhur »

Chelsea Manning kërkon të garojë për në Senat

VOA - 14.01.2018

Informatorja transgjinore Chelsea Manning, që gjatë shërbimit ushtarak në 2010 i dha Wikileaks mbi 700 mijë dokumente sekrete ushtarake dhe diplomatike, kërkon të garojë për në Senat për të ...

Protesta të reja në Tunizi, në 7-vjetorin e pranverës arabe

VOA - 14.01.2018

Sindikatat dhe partitë politike organizuan një ditë tjetër demonstratash të dielën në Tunizi. Protestat një javore kanë përfshirë kryeqytetin dhe qytetet e tjera të vendit të Afrikës Veriore, të ...

12 artikuj të ndërlidhur »

Trump: Programi DACA, ndoshta i dështuar

VOA - 14.01.2018

Presidenti Donald Trump argumentoi sot se një program për të mbrojtur imigrantët e rinj nga deportimi është “ndoshta i dështuar”, duke thënë se demokratët e opozitës “nuk e duan atë” por vetëm duan ...

39 artikuj të ndërlidhur »

Zyrtarët e Havajit: Alarmi për raketë ishte një gabim

VOA - 14.01.2018

Zyrtarët e emergjencave në Havaji thanë të shtunën se alarmi për një kërcënim me raketë balistike ishte i rremë. Në tekstin e alarmit thuhej se drejt Havajit po vinte një kërcënim dhe se nuk ishte ...

14 artikuj të ndërlidhur »

Arrin në 18 numri i viktimave nga rrëshqitjet e baltës në Kaliforni

VOA - 14.01.2018

Numri i viktimave nga rrëshqitjet e baltës që kanë rrënuar një qytet të Kalifornisë, është rritur në 18, ndërsa ekipet e shpëtimit vazhdojnë të kërkojnë për shtatë persona që mbeten të zhdukur.

2 artikuj të ndërlidhur »

Mjeku, presidenti gëzon "shëndet të shkëlqyer"

VOA - 14.01.2018

Mjeku i presidentit Donald Trump e shpalli atë me "shëndet të shkëlqyeshëm" pas kontrollit të parë fizik të presidentit që nga inaugurimi i tij gati një vit më parë.

39 artikuj të ndërlidhur »

Irani: Marrëveshja bërthamore, e panegociueshme

VOA - 14.01.2018

Irani paralajmëroi Uashingtonin se marrëveshja bërthamore mes Teheranit dhe fuqive të mëdha “është e panegociueshme”. Ministra e jashtme iraniane tha përmes një deklarate se Irani “nuk do të pranonte ...

20 artikuj të ndërlidhur »

Reagime ndërkombëtare ndaj komenteve fyese të Presidentit Trump

VOA - 14.01.2018

Presidenti Donald Trump gjendet sërish në ujëra të rrezikshme, këtë radhë në skenën ndërkombëtare, pas njoftimeve se ai përdori fjalor fyes për vende më të varfëra gjatë një takimi për të diskutuar ...

39 artikuj të ndërlidhur »

Politika amerikane dhe hakerat rusë

VOA - 14.01.2018

Një firmë amerikane e sigurisë thotë se hakerat rusë që vodhën email-a nga Komiteti Kombëtar Demokrat gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016 kanë tentuar të vjedhin informacione edhe nga Senati ...

Trump, ultimatum aleatëve perëndimorë për marrëveshjen me Iranin

VOA - 14.01.2018

Presidenti Donald Trump u dha një ultimatum aleatëve evropianë të Amerikës që të ndreqin "të metat e tmerrshme", siç u shpreh ai, në marrëveshjen bërthamore me Iranin, përndryshe ai do t’i tërheqë ...

20 artikuj të ndërlidhur »

Presidenti Trump anulon vizitën në Londër

VOA - 14.01.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka anuluar udhëtimin e planifikuar në Londër. Ai u vuri pikën spekulimeve rreth vizitës në një postim në rrjetin social twitter para mesnatës së të enjtes.

39 artikuj të ndërlidhur »

Mediat: Trump komenton me fjalë të papërshtatshme për imigrantët

VOA - 14.01.2018

Presidenti Donald Trump i habiti ligjvënësit të enjten gjatë një takimi në Shtëpinë e Bardhë për imigracionin, kur sipas njoftimeve iu referua Haitit dhe vendeve afrikane me një fjalë të ...

39 artikuj të ndërlidhur »

Pentagoni, shqetësim për një video mbi një sulm në Aganistan

VOA - 14.01.2018

Shqetësimi mbi një video që thuhet se tregon një ushtarak amerikan duke qëlluar me armë karrocerinë e një kamioni me civilë në Afganistan, ka arritur deri në nivelet më të larta të Pentagonit.