TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

VOA

Parlamenti i Maqedonisë ratifikon marrëveshjen për miqësi të mirë me Bullgarinë

VOA - parë: 11 orë

Parlamenti i Maqedonisë ratifikoi marrëveshjen për fqinjësi të mirë të nënshkruar verën e vitit të kaluar midis kryeministrave Zoran Zaev të Maqedonisë dhe Bojko Borisov të Bullgarisë.

67 artikuj të ndërlidhur »

SHBA: Dita që nderon Martin Luter Kingun

VOA - parë: 13 orë

Në Amerikë 15 janari i këtij viti është dita kushtuar doktor Martin Luther King Jr., një ditë që nderon njeriun që mishëroi lëvizjen për të drejta civile në SHBA dhe që kuptoi se suksesi i lëvizjes ...

Elona Prroj, misionare e pajtimit

VOA - parë: 13 orë

Elona Prroj është një e re, misionare e pajtimit, e cila eshte ngritur kunder fenomenit të gjakmarrjes, që vazhdon të marrë ende jetë te pafajshme njerëzish në Shqipëri.

21 artikuj të ndërlidhur »

Fushata për zgjedhjet në komunën e Ulqinit

VOA - parë: 13 orë

Me 4 shkurt në Komunën e Ulqinit në Malin e Zi, mbahen zgjedhjet vendore ku garojnë tetë parti dhe dy koalicione. Partitë politike shqiptare në këto zgjedhje janë rreshtuar në tre lista zgjedhore.

21 artikuj të ndërlidhur »

Debat mbi shënjimin e kufirit Kosovë-Mali i Zi

VOA - parë: 13 orë

Komisioni për punë të Jashtme i parlamentit të Kosovës dërgoi në kryesi projektligjin lidhur me marrëveshjen për shënimin e kufirit me Malin e Zi, një proces ky që tashmë i hap rrugë caktimit të ...

21 artikuj të ndërlidhur »

Vdes këngëtarja kryesore e grupit “The Cranberries”

VOA - parë: 13 orë

Dolores O'Riordan, këngëtarja kryesore e grupit irlandez të rokut “The Cranberries” vdiq të hënën në moshën 46 vjeçare. Publicisti i saj thotë se O'Riordan vdiq papritur në Londër, ku ndodhej për një ...

18 artikuj të ndërlidhur »

Pretoria kërkon shpjegime për komentet e Pres. Trump

VOA - parë: 13 orë

Afrika e Jugut është vendi më i fundit që ka kërkuar shpjegime nga një diplomat amerikan lidhur me deklaratat vulgare që thuhet se ka bërë Presidenti amerikan Donald Trump lidhur me imigrantëve ...

39 artikuj të ndërlidhur »

Mbyllet përkohësisht bursa në Xhakartë

VOA - parë: 13 orë

Në Xhakarkë, 75 vetë u plagosën sot si pasojë e rënies së tavanit të katit të parë në bursën e vendit. Zyrtarët e emergjencës nuk raportuan asnjë person të vdekur nga aksidenti në ndërtesë ku ndodhet ...

13 artikuj të ndërlidhur »

SHBA, Programe për të përgatitur shkollat në rast sulmesh

VOA - parë: 13 orë

Dhuna me armë është një realitet i jetës amerikane, dhe në të gjithë vendin, më shumë se 12 vetë u qëlluan për vdekje në ditën e parë të vitit 2018. Të shtënat ndodhin kudo - në shtëpi, qendra ...

Rusia kundër ndryshimit të marrëveshjes bërthamore me Iranin

VOA - parë: 13 orë

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha sot se Rusia nuk e mbështet thirrjen e Presidentit amerikan Donald Trump për të rinegociuar marrëveshjen ndërkombëtare që kufizon programin bërthamor të ...

20 artikuj të ndërlidhur »

Kryeprokurori, opozita kërkon ndryshime kushtetuese

VOA - parë: 14 orë

Në Shqipëri, opozita ka propozuar ndërhyrje në kushtetutë, për të përcaktuar rregulla të qarta për zgjedhjen e një prokurori të përkohshëm, duke kërkuar në këtë mënyrë anullimin e caktimit në këtë ...

37 artikuj të ndërlidhur »

Tunizia, shtatë vjet pas Pranverës Arabe

VOA - parë: 16 orë

Janë mbushur shtatë vjet që nga rrëzimi i regjimit shtypës në Tunizi. Dje tunizianët i kujtuan ngjarjet e 14 janarit, 2011 me një valë të re protestash.

12 artikuj të ndërlidhur »

Komentet fyese të Presidentit ndërlikojnë çështjen DACA

VOA - parë: 17 orë

Kritikat ndaj Presidentit amerikan Donald Trump rreth njoftimeve se ai ka përdorur fjalor fyes kundër vendeve të varfëra, kryesisht me popullatë me ngjyrë, kanë ndërlikuar edhe më tej përpjekjet për ...

39 artikuj të ndërlidhur »

Delegacione të Koresë së Jugut dhe Veriut takohen për Lojërat Olimpike Dimërore

VOA - parë: 17 orë

Delegacionet e dy Koreve u takuan sot për të rënë dakord rreth detajeve të dërgimit nga Korea e Veriut të një trupe artistike në Lojërat Dimërore, të cilat do të zhvillohen muajin e ardhshëm në ...

8 artikuj të ndërlidhur »

31 të vdekur në sulme vetëvrasëse në Bagdat

VOA - parë: 18 orë

Dy shpërthime vetëvrasëse në Bagdat lanë 31 të vrarë dhe shumë të plagosur. Shpërthimet u kryen sot në mëngjes në Sheshin Tairan të kryeqytetit irakian, në një zonë të ngarkuar tregtare ku mblidhen ...

2 artikuj të ndërlidhur »

SHBA-ja kërkon nga qytetarët e saj të jenë të kujdesshëm në Kosovë

VOA - 15.01.2018

Shtetet e Bashkuara i kanë paralajmëruar qytetarët amerikanë që të "shtojnë kujdesin në Kosovë për shkak të terrorizmit". Në një paralajmërim të Departamentit Amerikan të shtetit që mban datën 10 ...

11 artikuj të ndërlidhur »

Gjirokastër, pallati i banimit në rrezik shembjeje

VOA - 14.01.2018

Banorët e një pallati që rrezikon shembjen në Gjirokastër po sfidojnë një urdhër të autoriteve për evakuimin e tyre. Banorët i janë kthyer mjediseve të banimit duke kërkuar që të ndërhyhet për ...

21 artikuj të ndërlidhur »

Kondorët, zogjtë gjigandë të Kalifornisë

VOA - 14.01.2018

Disa vjet më parë kondori, ky shpend i egër i Kalifornisë, po shkonte drejt zhdukjes. Në pikën më të ulët të tyre, në fund të viteve 1980, kishin mbetur vetëm 22 kondorë të Kalifornisë.

Trump, replika me gazetën The Wall Street Journal

VOA - 14.01.2018

Presidenti Donald Trump shkëmbeu replika të dielën me gazetën The Wall Street Journal mbi një citim të tij - nëse ka tashmë apo do të ketë në të ardhmen një marrëdhënie të mirë me udhëheqësin ...

39 artikuj të ndërlidhur »

Fishta dhe botimi i veprës së tij

VOA - 14.01.2018

Pas një periudhe të gjatë ndalimi nga regjimi komunist, vepra e shkrimtarit Gjergj Fishta, pas vitit 1991 ka njohur interesim në rritje si nga lexuesit, ashtu dhe studiuesit shqiptarë.

21 artikuj të ndërlidhur »