TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

VOA

Ambasadori Murati: Me Greqinë nuk mund të bisedohet për kufirin detar

VOA - I sapo botuar

Zëri i Amerikës: Zoti Murati! Ju sapo keni botuar në një libër studimin tuaj shumëvjeçar me titull “Çështja e paqenë e detit - Një intrigë diplomatike greke apo shqiptare?”.

2 artikuj të ndërlidhur »

Kritika të ashpra ndaj Facebook-ut

VOA - parë: 25 min

Udhëheqës të Kongresit dhe politikanë të tjerë në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë po bëjnë presion mbi Facebook-un për t'iu përgjigjur pyetjeve rreth pohimeve të reja se si gjiganti i rrjeteve sociale ...

39 artikuj të ndërlidhur »

Trump uron presidentin rus, dy udhëheqësit dakord për bisedime

VOA - parë: 25 min

Presidenti Donald Trump uroi presidentin rus Vladimir Putin për rizgjedhjen e tij gjatë një telefonate të martën dhe dy udhëheqësit ranë dakord të zhvillojnë bisedime së shpejti.

76 artikuj të ndërlidhur »

Shkodër, nisin evakuimet nga përmbytjet

VOA - parë: 35 min

Vazhdon të përkeqësohet situata në zonat e përmbytura në Bashkitë e Shkodrës dhe Vau Dejës. Deri tani janë të përmbytura më shumë se 4500 hektarë tokë bujqësore, dhe më shumë se 200 banesa të ...

Trump: Dëshiroj të takohem me Presidentin Putin

VOA - parë: 2 orë

Presidenti Donald Trump thotë se dëshiron të takohet me Presidentin e Rusisë Vladimir Putin në "një të ardhme jo shumë të largët" për të diskutuar mbi "garën e armatimeve" midis Rusisë dhe SHBA.

76 artikuj të ndërlidhur »

SHBA, trafikimi seksual i të miturve

VOA - parë: 3 orë

Trafikimi me njerëz për tregtinë e seksit që përdor vajza e djem të rrëmbyer si skllevër seksi për të siguruar fitime për trafikantët, po shënon rritje.

SHBA, Marilend: Një i vrarë dhe dy të plagosur nga të shtënat me armë

VOA - parë: 4 orë

Dy nxënës u plagosën gjatë një incidenti me armë zjarri në një shkollë të mesme të shtetit të Merilendit, njoftoi departamenti i sherifit i kontesë së Saint Mary.

13 artikuj të ndërlidhur »

Shpërthim në një ndërtesë postare në Teksas

VOA - parë: 4 orë

Autoritetet njoftuan se sot herët në mëngjes, ka shpërthyer një bombë në një qendër shpërndarjeje të shërbimit postar FedEx, pranë San Antonios. FBI po heton nëse ngjarja është e lidhur me një seri ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Plani i Presidentit Trump për luftën kundër drogës

VOA - parë: 4 orë

Plani i Presidentit amerikan Donald Trump për të luftuar krizën e varësisë nga opioidet në vend kërkon dënime më të ashpra për trafikantët e drogës. Ai e paraqiti planin në një fjalim që mbajti dje ...

13 artikuj të ndërlidhur »

Presidenti kinez Xi, fjalim me tone nacionaliste

VOA - parë: 4 orë

Presidenti kinez Xi Jinping foli me tone nacionaliste në fjalimet e tij të mbylljes për delegatët e Asamblesë Kombëtare të vendit. Xi u tha rreth 3 mijë delegatëve se Kina është në rrugën e duhur për ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Londër, largohen 23 diplomatë rusë

VOA - parë: 5 orë

23 diplomatë rusë dhe familjarë të tyre u larguan sot nga ambasada në Londër me urdhër të autoriteteve britanike pas polemikave rreth një sulmi me agjent nervor në tokën britanike.

67 artikuj të ndërlidhur »

Reagime për zgjedhjen e Vladimir Putinit si president i Rusisë

VOA - parë: 5 orë

Vëzhguesit ndërkombëtarë thonë se Presidenti rus Vladimir Putin e fitoi mandatin e dytë 6-vjeçar, duke refuzuar t’i japë një mundësi zhvillimit të një gare të drejtë elektorale.

76 artikuj të ndërlidhur »

Ish presidenti francez Sarkozy, në paraburgim

VOA - parë: 8 orë

Ish presidenti francez, Nicolas Sarkozy, u dërgua të martën në paraburgim në kuadër të hetimeve mbi dyshimet se ai kishte marrë miliona euro në një financim të paligjshëm nga ish udhëheqësi i ndjerë ...

31 artikuj të ndërlidhur »

Deti, negociatat me Greqinë, Meta jep autorizimin

VOA - parë: 22 orë

Në Shqipëri, presidenti Ilir Meta njoftoi sot se ka autorizuar sot Ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati që t’i japë plotfuqinë grupit negociator për të nisur bisedimet me Greqinë për arritjen e një ...

52 artikuj të ndërlidhur »

Trump: Amerika të tregohet më e ashpër me drogën

VOA - parë: 23 orë

Presidenti Donald Trump tha se Amerika "duhet të tregohet më e ashpër" me trafikantët e drogës dhe masat duhet të përfshijnë përdorimin e dënimit me vdekje.

13 artikuj të ndërlidhur »

Bombat në Teksas, ende në kërkim autorët

VOA - parë: 24 orë

Hetuesit amerikanë thonë se bomba që shpërtheu të dielën vonë në Austin të Teksasit ishte aktivizuar nga një tel dhe ishte “më i sofistikuar” sesa tre shpërthimet e mëparshme këtë muaj.

9 artikuj të ndërlidhur »

Historia e dhimbshme e një viktime të trafikimit seksual

VOA - 19.03.2018

Përshkruhet me shumë emra - Skllavëri seksuale .. shfrytëzim seksual. Por organizatat që duan ta ndalojnë, e quajnë atë 'trafikim seksual' - "detyrimi që dikush të përfshihet në seksin komercial me ...

Kosovë, ligjet për barazinë gjinore nuk zbatohen si duhet

VOA - 19.03.2018

Në Kosovë, përfaqësues institucionesh vendase e ndërkombëtare thanë të hënën se vendi ka ligje mbi barazinë gjinore dhe të drejtat e grave që i plotësojnë standardet më të larta demokratike, por ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Rreziku i përmbytjeve kërcënon përsëri Nënshkodrën

VOA - 19.03.2018

Reshjet e shumta dhe shkarkimet e mëdha nga hidrocentralet e Kaskades së Drinit kanë zgjeruar hartën e përmbytjes në Nënshkodër, duke detyruar emergjencat civile të paralajmërojnë banorët dhe ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Lezhë, vazhdon operacioni “Ranishta 4”

VOA - 19.03.2018

Gjykata e shkallës së parë në Lezhë vendosi sot masën e sigurisë "arrest shtëpie" për Kryetarin e Bashkisë Lezhë, Fran Frrokaj, dhe 9 zyrtarët e tjerë, të arrestuar mbrëmjen e së premtes, si pjesë e ...

78 artikuj të ndërlidhur »