TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

VOA

Steve Bannon në pyetje lidhur me hetimet për Rusinë

VOA - parë: 18 min

Siç njofton gazeta New York Times, prokurori i posaçëm Robert Mueller ka nxjerrë një urdhër që detyron ish-strategun e Shtëpisë së Bardhë Steve Bannon të dëshmojë para një jurie të madhe që po heton ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Joseph: Vrasja e Oliver Ivanoviçit mund ta tensionojë gjendjen në Kosovë

VOA - parë: 1 orë

Eksperti i çështjeve të Ballkanit në Uashington, Edward Joseph, i cili e ka njohur personalisht zotin Ivanoviç, tha se vrasja e politikanit serb të Kosovës mund të sjellë një tensionim të ...

485 artikuj të ndërlidhur »

Kaliforni: Prindërit mbajnë peng fëmijët e tyre

VOA - parë: 2 orë

Në Kaliforni, një çift është ndaluar nga policia nën akuzat për abuzimin e fëmijëve të tyre, disa prej të cilëve të lidhur me pranga në shtrat. Gjykata ka caktuar pagesën prej 9 milionë dollarësh për ...

13 artikuj të ndërlidhur »

Hapet ambasada e re amerikane në Londër

VOA - parë: 2 orë

Ambasada e re amerikane në Londër, të cilën Presidenti Donald Trump e kritikoi si një projekt tepër i shtrenjtë dhe e vendosur në një vend jo të përshtatshëm, u hap sot për publikun.

2 artikuj të ndërlidhur »

Tirana dënon vrasjen e Ivanoviçit

VOA - parë: 2 orë

Në Shqipëri autoritetet më të larta shtetërore e politike të vendit dënuan sot ashpër vrasjen në Kosovë të politikanit lokal serb Oliver Ivanoviç, duke theksuar se ngjarja nuk duhet të ndikojë në ...

485 artikuj të ndërlidhur »

Koreja e Veriut do të dërgojë orkestër në lojrat olimpike të Koresë së Jugut

VOA - parë: 2 orë

Koreja e Veriut do të dërgojë një orkestër me 140 anëtarë në lojrat olimpike që mbahen muajin e ardhshëm në Korenë e Jugut. Kjo lëvizje shihet nga qeveria e Jugut si një gjest pajtues pas muajsh ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Papa dënon abuzimet seksuale fëmijëve nga priftërinjtë katolikë në Kili

VOA - parë: 2 orë

Papa Françesku kërkoi mëshirë për "dëmin e pariparueshëm" që u është bërë fëmijëve të abuzuar seksualisht nga priftërinjtë në Kili, një skandal që ka dëmtuar integritetin e kishës katolike dhe ka ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Freedom House: Vazhdon rënia e lirisë në botë

VOA - parë: 2 orë

2017-ta ishte viti i 12-të radhazi që u shoqërua me rënie të lirisë globale, sipas Raportit Botëror të organizatës “Freedom House”. Ekspertët thonë se Kina, Rusia dhe Koreja e Veriut ishin ndër ...

25 artikuj të ndërlidhur »

Niveli i lirisë në Shqipëri, i pandryshuar në raportin e Freedom House

VOA - parë: 3 orë

Në raportin e Freedom House për lirinë në botë, Shqipëria radhitet edhe këtë vit mes vendeve pjesërisht të lira, me një numër të njëjtë pikësh si vitin e kaluar.

25 artikuj të ndërlidhur »

Vritet politikani lokal serb Oliver Ivanoviç.

VOA - parë: 10 orë

Udhëheqësi i nismës qytetare serbe, "Liria, Demokracia, Drejtësia", Oliver Ivanoviç, është qëlluar më armë zjarri mëngjesin e së martës në veriun e Mitrovicës.

485 artikuj të ndërlidhur »

FH: Shqipëria dhe Kosova - pjesërisht të lira

VOA - parë: 11 orë

Organizata, Freedom House, me seli në Shtetet e Bashkuara, thekson në raportin e saj të publikuar të martën se parimet demokratike sic janë integriteti i zgjedhjeve dhe liria e medies, po dobësohen ...

25 artikuj të ndërlidhur »

Parlamenti i Maqedonisë ratifikon marrëveshjen për miqësi të mirë me Bullgarinë

VOA - parë: 23 orë

Parlamenti i Maqedonisë ratifikoi marrëveshjen për fqinjësi të mirë të nënshkruar verën e vitit të kaluar midis kryeministrave Zoran Zaev të Maqedonisë dhe Bojko Borisov të Bullgarisë.

70 artikuj të ndërlidhur »

SHBA: Dita që nderon Martin Luter Kingun

VOA - 15.01.2018

Në Amerikë 15 janari i këtij viti është dita kushtuar doktor Martin Luther King Jr., një ditë që nderon njeriun që mishëroi lëvizjen për të drejta civile në SHBA dhe që kuptoi se suksesi i lëvizjes ...

Elona Prroj, misionare e pajtimit

VOA - 15.01.2018

Elona Prroj është një e re, misionare e pajtimit, e cila eshte ngritur kunder fenomenit të gjakmarrjes, që vazhdon të marrë ende jetë te pafajshme njerëzish në Shqipëri.

8 artikuj të ndërlidhur »

Fushata për zgjedhjet në komunën e Ulqinit

VOA - 15.01.2018

Me 4 shkurt në Komunën e Ulqinit në Malin e Zi, mbahen zgjedhjet vendore ku garojnë tetë parti dhe dy koalicione. Partitë politike shqiptare në këto zgjedhje janë rreshtuar në tre lista zgjedhore.

8 artikuj të ndërlidhur »

Debat mbi shënjimin e kufirit Kosovë-Mali i Zi

VOA - 15.01.2018

Komisioni për punë të Jashtme i parlamentit të Kosovës dërgoi në kryesi projektligjin lidhur me marrëveshjen për shënimin e kufirit me Malin e Zi, një proces ky që tashmë i hap rrugë caktimit të ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Vdes këngëtarja kryesore e grupit “The Cranberries”

VOA - 15.01.2018

Dolores O'Riordan, këngëtarja kryesore e grupit irlandez të rokut “The Cranberries” vdiq të hënën në moshën 46 vjeçare. Publicisti i saj thotë se O'Riordan vdiq papritur në Londër, ku ndodhej për një ...

28 artikuj të ndërlidhur »

Pretoria kërkon shpjegime për komentet e Pres. Trump

VOA - 15.01.2018

Afrika e Jugut është vendi më i fundit që ka kërkuar shpjegime nga një diplomat amerikan lidhur me deklaratat vulgare që thuhet se ka bërë Presidenti amerikan Donald Trump lidhur me imigrantëve ...

38 artikuj të ndërlidhur »

Mbyllet përkohësisht bursa në Xhakartë

VOA - 15.01.2018

Në Xhakarkë, 75 vetë u plagosën sot si pasojë e rënies së tavanit të katit të parë në bursën e vendit. Zyrtarët e emergjencës nuk raportuan asnjë person të vdekur nga aksidenti në ndërtesë ku ndodhet ...

9 artikuj të ndërlidhur »

SHBA, Programe për të përgatitur shkollat në rast sulmesh

VOA - 15.01.2018

Dhuna me armë është një realitet i jetës amerikane, dhe në të gjithë vendin, më shumë se 12 vetë u qëlluan për vdekje në ditën e parë të vitit 2018. Të shtënat ndodhin kudo - në shtëpi, qendra ...