TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

VOA

Romney kritikon Presidentin Trump

VOA - parë: 8 orë

Ish kandidati republikan për president Mitt Romney kritikoi të premten presidentin Donald Trump, për mënyrën se si e trajtoi ai protestën e dhunshme të supremacistëve të bardhë në qytetin e ...

44 artikuj të ndërlidhur »

Restaurohen kishat e vjetra të Voskopojës

VOA - parë: 8 orë

Kisha disa qindravjecare në Voskopojë të Korcës po restaurohen për të ruajtur vlerat e trashëgimisë dhe per t`i shërbyer prurjes turistike që ka nisur të rritet në këtë zonë.

3 artikuj të ndërlidhur »

Rriten vdekjet nga opioidet në të gjitha spitalet amerikane

VOA - parë: 9 orë

Për herë të parë, një ekip studiuesish është përpjekur të nxjerrë shifrat për shtimin e pranimeve të pacientëve në spitalet amerikane dhe të numrit të vdekjeve të tyre për shkak të varësisë nga ...

SHBA peshon alternativat për Afganistanin

VOA - parë: 9 orë

Administrata Trump ndodhet pranë një vendimi mbi një strategji të re për luftën 16-vjeçare në Afganistan, konflikti më i gjatë në historinë amerikane.

44 artikuj të ndërlidhur »

Mattis: SHBA do të mbrojë veten dhe aleatët nga kërcënimet e Phenianit

VOA - parë: 9 orë

Zyrtarët amerikanë thonë se Shtetet e Bashkuara mbeten të palëkundura në angazhimin ndaj aleatëve aziatikë pas kërcënimeve nga Korea e Veriut. Në bisedimet amerikano-japoneze për mbrojten dhe ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Raporti i ministrave të PD, replika Basha-Rama

VOA - parë: 10 orë

Në Shqipëri kryetari demokrat Lulzim Basha e cilësoi sot raportin e bërë publik nga ish ministrat e tij në qeverinë e kryeministrit Rama si dëshmia më e fundit që provon se zgjedhjet e 25 Qershorit u ...

16 artikuj të ndërlidhur »

Sekretari i Shtetit Tillerson dënon gjuhën e urrejtjes

VOA - parë: 10 orë

Sekretari i Shtetit Tillerson dënoi gjuhën e urrejtjes dhe fanatizmin si diçka që bie ndesh me vlerat mbi të cilat është themeluar Amerika. Në komentet që bëri sot mbi racën dhe larminë etnike, zoti ...

Finlandë, sulm me thikë në qytetin Turku

VOA - parë: 10 orë

Policia në Finlandë tha se është në kërkim të personave të tjerë të dyshuar që mund të kenë qenë të përfshirë në sulmin me thikë në qytetin bregdetar Turku, incident ku u plagosën disa vetë.

59 artikuj të ndërlidhur »

SHBA, largohet strategu i Shtëpisë së Bardhë, Bannon

VOA - parë: 10 orë

Këshilltari kryesor i presidentit amerikan Donald Trump, Stephen Bannon është larguar nga Shtëpia e Bardhë, sipas zyrtarëve. Zoti Bannon që njihet për shpirtin e tij luftarak tha se ai është ...

20 artikuj të ndërlidhur »

Dunford bisedon me presidentin kinez për Korenë e Veriut

VOA - parë: 10 orë

Shefi i shtatmadhorisë amerikane i dha fund vizitës së tij në Kinë, ndërsa tensionet në gadishullin Korean janë rritur. Të hënën, Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut pritet të kryejnë stërvitje të ...

32 artikuj të ndërlidhur »

Reagime ndaj sulmit në Barcelonë

VOA - parë: 11 orë

Shtetet e Bashkuara e dënuan si “sulm terrorist” ngjarjen e së enjtes në Barcelonë dhe kanë ofruar ndihmë për Spanjën. Të paktën 13 njerëz u vranë dhe rreth 100 të tjerë u plagosën kur një furgon u ...

282 artikuj të ndërlidhur »

Spanja mban një minutë heshtje për viktimat

VOA - parë: 14 orë

Mijëra njerëz mbajtën sot një minutë heshtje në sheshin kryesor të Barcelonës për viktimat e dy sulmeve që lanë të paktën 14 të vdekur dhe më shumë se 100 të plagosur.

282 artikuj të ndërlidhur »

Anketa: Trump, Putin, nuk janë shumë popullorë

VOA - 17.08.2017

As presidenti Donald Trump as homologu i tij Vladimir Putin nuk janë shumë popullorë në botë, por një anketë e re e Qendrës së Studimeve "Pew" arrin në përfundimin se publiku në vende të ndryshme të ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Sulmi në Barcelonë, 13 të vdekur, ISIS merr përgjegjësinë

VOA - 17.08.2017

Grupi Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin në Barcelonë, që zyrtarët thonë se la 13 të vrarë, Dhjetra persona të tjerë u plagosën në sulmin e së enjtes kur një person përplasi një furgon mes ...

282 artikuj të ndërlidhur »

Tiranë: Fëmijët me aftësi të kufizuara dhe kampionët e sportit

VOA - 17.08.2017

Atletja rekordmene e vrapimeve të gjata Luiza Gega u shpall ambasadore për Shqipërinë dhe Kosovën e organizatës World Vision në ndihmë të fëmijëve me aftësi të kufizuara.

2 artikuj të ndërlidhur »

Parlamenti i Maqedonisë shkarkon Prokurorin e Përgjithshëm

VOA - 17.08.2017

Parlamenti i Maqedonisë e shkarkoi të enjten Prokurorin e Përgjithshëm publik, Marko Zvërlevski pas shumë zvarritjesh të seancave nga deputetët opozitarë.

105 artikuj të ndërlidhur »

Kosovë, fillojnë shërbimin vullnetarët e Korbusit të Paqes

VOA - 17.08.2017

Në Kosovë, filloi shërbimin grupi i katërt i vullnetarëve të Korpusit të Paqes së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Vullnetarët e këtij korpusi, që është themeluar më 1961 nga presidenti John ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Kosovë, dënohet sulmi ndaj gazetart Parim Olluri

VOA - 17.08.2017

Shoqatat e Gazetarëve, përfaqësues të institucioneve vendase e ndërkombëtare e dënuan të enjten gjerësisht sulmin ndaj gazetarit Parim Olluri, drejtor i gazetës në internet Insajderi.

91 artikuj të ndërlidhur »

Barcelonë: një i vdekur, 17 të plagosur nga përplasja e një furgoni me këmbësorët

VOA - 17.08.2017

Një furgon u përplas mes dhjetra vetëve në qendër të Barcelonës duke plagosur disa vetë, thanë autoritetet lokale. Një person u vra dhe 17 të tjerë u plagosën nga “përplasja masive”, tha policia në ...

282 artikuj të ndërlidhur »

Barcelonë: një mikrobus hyn në mesin e kalimtarëve

VOA - 17.08.2017

Policia në qytetin e Barcelonës në Spanjë tha se një mikrobus hyri në mes të kalimtarëve në trotuar në lagjen historike Las Ramblas. Policia njoftoi në Twitter se ka disa të plagosur.

282 artikuj të ndërlidhur »