TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

SOT

Seanca e parë për 2018, Ruçi: Ftoj të gjitha grupet të japin kontributin për hapejn e negociatave

SOT - 15.01.2018

Ka nisur sot seanca e parë parlamentare për vitin 2018, ku në hapje të saj e ka marre fjalen kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi. “Pavarësisht nga polarizimi, grupimet politike miratuan organet e ...

20 artikuj të ndërlidhur »

Kosova përkujton viktimat e masakrës së Reçakut

SOT - 15.01.2018

Në komunën e Shtimjes në Kosovë, është mbajtur sot një akademi përkujtimore për Reçakun, ku 19 vjet më parë, forcat serbe patën vrarë 45 civilë shqiptarë.

80 artikuj të ndërlidhur »

Mbledhja e grupit parlamentar të LSI-së, Vasili: Kërkojmë një proces të ri për zgjedhjen e prokurorit të Përkohshëm

SOT - 15.01.2018

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka folur lidhur me nismën e përbashkët ligjore të opozitës për zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm të përkohshëm.

11 artikuj të ndërlidhur »

Arta Marku pret në zyrë ambasadorin britanik, zbardhen detajet

SOT - 15.01.2018

Prokurorja e Përgjithshme, Arta Marku priti sot në një takim ambasadorin e Britanisë së Madhe në Shqipëri, Duncan Norman. Marku garantoi vendosmërinë në luftë kundër paligjshmërisë dhe çdo formë të ...

45 artikuj të ndërlidhur »

Incident në Shkup, rrahje masive mes tifozëve maqedonas dhe atyre shqiptarë

SOT - 15.01.2018

Një incident në një ndeshje basketbolli ka ndodhur të dielën në Shkup mes disa tifozëve maqedonas dhe një grupi shqiptarësh. Agjencia Ina shkruan se incidenti ndodhi gjatë ndeshjes mes ekipit të ...

Vetëvendosja nis konferencën, të pranishëm edhe të dorëhequrit

SOT - 15.01.2018

Kryesia dhe Grupi Parlamentari i Vetëvendosjes ka nisur nga puna me takimet për të diskutuar mbi problematikat e fundit në parti. Sot anëtarët e VV-së kanë zhvilluar një mbledhje, ku mes të ...

53 artikuj të ndërlidhur »

Debate me familjen e të birit, gruaja hidhet nga tarraca

SOT - 15.01.2018

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Durrës, ku një grua është hedhur nga kati i dytë i shtëpisë së të birit ditën e djeshme. Sipas burimeve policore, në lagjen nr.14, në banesën e të birit K.B.

3 artikuj të ndërlidhur »

Euro arrin nivelin më të lartë në tetë muaj

SOT - 15.01.2018

Monedha vendase është dobësuar sot përkundrejt euros, e cila ka shënuar nivelin më të lartë të këmbimit që prej fillimit të qershorit. Euro këmbehej sot me 133.92 lekë, duke e nisur javën me 0.41 ...

4 artikuj të ndërlidhur »

Bastoret, sedativët psikologjikë të Maqedonisë

SOT - 15.01.2018

Në tërë Maqedoninë punojnë mbi 450 bastore sportive të regjistruara, ndërsa 46 për qind apo gati gjysma e popullatës janë frekuentues të rregullt të bastoreve sportive.

5 artikuj të ndërlidhur »

BE: Opozita maqedonase të kthehet në Kuvend

SOT - 15.01.2018

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shkup, Samuel Zhbogar i ka bërë sot thirrje opozitës që të kthehet në Kuvend. Sipas tij, reformat kërkojnë dialog të vazhdueshëm ndërmjet të gjithë segmenteve të ...

Maqedoni, ratifikohet marrëveshja e fqinjësisë së mirë me Bullgarinë

SOT - 15.01.2018

Kuvendi i Maqedonisë e ka ratifikuar marrëveshjen e fqinjësisë së mirë ndërmjet Maqedonisë dhe Bullgarisë. 61 deputetë votuan ”për” ratifikimin e marrëveshjes, kurse një deputet abstenoi.

70 artikuj të ndërlidhur »

Aktivistët e VV tregojnë nga burgu arsyet pse nuk duhet hequr dorë nga Lëvizja

SOT - 15.01.2018

Aktivistët e dënuar të Lëvizjes Vetëvendosje, Atdhe Arifi e Egzon Haliti, kanë dërguar letër nga burgu i Dubravës, duke përmendur disa arsye pse nuk duhet dhënë dorëheqje nga Vetëvendosja.

6 artikuj të ndërlidhur »

Lavrov: Do ta pranojmë marrëveshjen Maqedoni-Greqi për emrin

SOT - 15.01.2018

Shefi i diplomacisë ruse Sergei Lavrov ka deklaruar se zgjidhjen e re të çështjes së emrit ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë do ta pranojë edhe Rusia. Sipas tij, kjo çështje kishte mbetur e fjetur për ...

29 artikuj të ndërlidhur »

Bashkim Fino dorëhiqet nga funksionet në PS

SOT - 15.01.2018

Pasi vendosi se do te kandidonte ne zgjedhjet e FSHF-se per postin e Presidentit, Bashkim Fino jep dorëheqjet nga funksionet partiake. Lajmin e ka bere me dije ne nje postim ne rrjetet sociale ku ...

47 artikuj të ndërlidhur »

Mediat në Maqedoni: Ivanov nuk do nënshkruajë ligjin për gjuhën shqipe

SOT - 15.01.2018

Mediat në Maqedoni kanë aluduar së fundmi se presidenti Gjorgje Ivanov nuk do ta nënshkruajë Ligjin për gjuhët, ligj i cili do të miratonte përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe.

36 artikuj të ndërlidhur »

Greqi, aleati i Tsipras kërkon referendum për emrin e Maqedonisë

SOT - 15.01.2018

Përpjekjet e intensifikuara për zgjidhjen e mosmarrëveshjes mbi emrin e Maqedonisë, kanë rritur tensionet brenda politikës greke, teksa një propozim i ministrit të mbrojtjes, Panos Kammenos, i “ka ...

Shefi i NATO-s vizitë dyditore në Maqedoni

SOT - 15.01.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, do qëndrojë në një vizitë dyditore të mërkurën dhe të enjten në Maqedoni. Qeveria vendase njoftoi se Stoltenberg do të takohet me krerët e ...

22 artikuj të ndërlidhur »

Dyshimet e policisë për vrasjen në Angli, zhduket në Shqipëri i afërmi i autorit

SOT - 15.01.2018

Prokuroria e Tiranës ka vendosur nën hetim Altin Muratin, 37 vjeç, i dyshuar për bashkëpunim në zhdukjen e shtetasit Artan Lleshi. Për fatin e Artan Lleshit nuk dihet asgjë që prej muajit nëntor 2017.

5 artikuj të ndërlidhur »

Greqia "paralizohet" nga greva 24 orëshe

SOT - 15.01.2018

Greqia u paralizua sot nga një grevë e përgjithshme 24 orëshe, e dyta që nga e premtja. Asnjë nga mjetet e transportit nuk do të funksionojë, gjë që pritet të shkaktojë kaos për trafikun e ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Lavrov: Rusia nuk do të mbështesë ndryshime në marrëveshjen bërthamore të Iranit

SOT - 15.01.2018

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha sot se Moska nuk do të mëbshtesë tentativt e Washington për të modifikuar marrëveshjen bërthamore ndërkombëtare me Iranin, duke argumentuar se një lëvije e ...

29 artikuj të ndërlidhur »