TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

SOT

Shqipëria si Afrika e Jugut, hyrje pa viza vetëm në 100 shtete

SOT - parë: 15 orë

Shqiptarët kanë pasaportën më pak të fortë në rajon. Me vetëm 100 shtete ku mund të udhëtojnë të lirë, të barabartë me Afrikën e Jugut, Shqipëria renditet e 52 sipas Indeksit të Pasaportave 2018, nga ...

Pabesueshmëria, tipari grek në historinë botërore

SOT - parë: 15 orë

Marrëdhëniet shumëplanëshe midis Shqipërisë dhe Greqisë si dhe ato të Greqisë me Maqedoninë dhe Turqinë, kanë qenë në këto kohët e fundit edhe në fokusin e ndërkombëtarëve.

Një takim imagjinar me ambasadorin Donald Lu, për “vettingun”!

SOT - parë: 15 orë

Nuk e prisja që zoti Donald Lu, ambasador i SHBA, do t’i përgjigjej kaq shpejt kërkesës sime për takim. Për më tepër një përgjigje pozitive. Kjo për faktin se, kur ka parë Ci-Vi-në time politike, çka ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Nëse reforma nis me klemencë ndaj kryeministrave, më mirë të mos bëhet!

SOT - parë: 15 orë

Ishte hedhur dhe u përsërit sërish një ide e dalë nga “real politika” e një modeli përfitues në çdo lloj pushteti, pa shkuar në definicionin “gjithfarë regjimi”.

18 artikuj të ndërlidhur »

Partizani pëson disfatë ndaj Pakhtakor Tashkent, grupi s’është gati për garë

SOT - parë: 15 orë

Trajneri Sulejman Starova nuk duket i kënaqur me punën e skuadrës në këto ditë të para janari dhe të fazës përgatitore dimërore, duke kërkuar më shumë përkushtim nga grupi, më shumë shpejtësi në ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Rama në krah të Dukës për projektin e FSHF, pranon “shkrirjen” e Dinamos

SOT - parë: 15 orë

F SHF do të ketë brenda një viti e gjysmë një shtëpi të re, pikërisht në mjediset e “Parkut Olimpik” në Tiranë. Do të jetë një investim 8 mln euro, e cili njohu dje edhe startin zyrtar, ku i ...

47 artikuj të ndërlidhur »

Nestor Kraja: Në vend të autoreklamave, Ministria e Kulturës të publikojë të gjitha projektet me buxhetet përkatëse

SOT - parë: 15 orë

Artistë dhe drejtues shoqatash të ndryshme kanë pohuar jo pak probleme për shkak të buxheteve të pakta për projektet, dhe duket se kjo situatë vijon duke i përballur me jo pak vështirësi.

Adonis Filipi, tur shfaqjesh në rrethe me dramën “Lule dielli”

SOT - parë: 15 orë

Regjisori Adonis Filipi këtë vit e nis me projektin teatror “Lule dielli”. Një projekt teatror, i cili ka bërë bashkë regjisorin Filipi me aktorët për të vijuar me këtë shfaqje në disa skena të ...

Gjirokastra në rrezik, “Europa Nostra” shuplakë Kumbaros

SOT - parë: 15 orë

Në hapje të programit Viti i Trashëgimisë Kulturore Europiane, “Europa Nostra”, organizatë lider për trashëgiminë në Europë dhe Instituti i Bankës Europiane për Investime, do të shpallin 7 ...

7 artikuj të ndërlidhur »

Tronditet Vlora/ 37 vjeçari vret me automatik shokun dhe më pas veten

SOT - parë: 15 orë

Një ngjarje e rëndë është shënuar në fshatin Gjormë të Vlorës, ku dy persona janë vrarë me armë zjarri. Vrasja e dyfishtë ka ndodhur në orët e mbrëmjes së djeshme.

29 artikuj të ndërlidhur »

Edi Rama e nis ditën me “Yllin e Mëngjesit”, publikon videon e përgatitjeve…

SOT - parë: 15 orë

Kryeministri, Edi Rama e ka nisur ditën e sotme me videon e përgatitjeve të fundit të itenerarit të artifakteve për 550 vjetorin e Skëndërbeut. MIRËMËNGJES dhe ju uroj një ditë të mbarë me ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Ndryshon strategjia e dëmshpërblimit për ish të përndjekurit politikë, drejt anulimit kompensimi për trashëgimtarët

SOT - parë: 16 orë

Pas shlyerjes së plotë për ish të përndjekurve që janë gjallë, qeveria mund të anulojë kompensimet për trashëgimtarët, veçanërisht përtej brezit të parë.

18 artikuj të ndërlidhur »

Erdogan: SHBA po përpiqet të krijojë ushtrinë kurde në kufirin tonë

SOT - parë: 16 orë

Presidenti turk Reçep Tajip Erdogan paralajmëroi dje SHBA se po “luan me zjarrin” në lidhje me krijimin dhe trajnimin e forcës kurde të sigurisë në kufirin jugor të vendit të tij.

3 artikuj të ndërlidhur »

Opozita vë në zbatim “planin B” për të rrëzuar reformën në drejtësi, paralajmëron bllokim të implementimit të vendimeve ...

SOT - parë: 16 orë

Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim pritet të vënë në zbatim planin B për bllokimin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë Gjyqësor.

6 artikuj të ndërlidhur »

Kuvendi nis procedurat për ngritjen e KLGJ dhe KLP, Komisioni i Ligjeve merr në dorë listën e kandidatëve, zbulohen ...

SOT - parë: 16 orë

Kuvendi ka nisur zyrtarisht procedurat për ngritjen e Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë Gjyqësor. Ditën e djeshme Sekretari i Përgjithshëm i Kuvendit, Genc Gjonçaj i ka ...

7 artikuj të ndërlidhur »

Edi Rama: Ilir Meta me dy standarde për reformën në drejtësi, nuk do presim opozitën për organet e gjyqësorit, ...

SOT - parë: 16 orë

Kryeministri Edi Rama ka lëshuar dje akuza të forta ndaj Presidentit Ilir Meta. Duke folur në një intervistë për gazetaren Ilva Tre në “Ora News”, ai tha se LSI tani po del hapur kundër reformës në ...

Grupi parlamentar i PD merr vendimin, protesta brenda dhe jashtë Parlamentit, ja kur pritet bojkoti i komisioneve

SOT - parë: 16 orë

Partia Demokratike ka vendosur që të përshkallëzojë reagimet ndaj mazhorancës qeverisëse. Ditën e djeshme u mblodh grupi parlamentar demokrat për sesionin e ri të Parlamentit, ndërkohë që PD e ka ...

20 artikuj të ndërlidhur »

Sezoni i ri parlamentar nis me debate, Gramoz Ruçi përplaset me Spahon dhe Bashën, demokratët bllokojnë foltoren

SOT - parë: 16 orë

Sezoni i ri parlamentar është çelur me debate mes opozitës dhe mazhorancës. Ashtu si në seancën e fundit plenare të 18 dhjetorit 2017, edhe në seancën e djeshme ka pasur përplasje mes opozitës dhe ...

20 artikuj të ndërlidhur »

Socialistët paralajmërojnë PD e LSI: Çizmet dhe ulërimat histerike s’kanë lidhje me Parlamentin, shumë shpejt do t’u ...

SOT - parë: 16 orë

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla lëshoi ditën e djeshme akuza të forta ndaj deputetëve të opozitës. Gjatë seancës së parë parlamentare për këtë vit, Balla iu rikthye ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Fatos Klosi dhe Idajet Beqiri: Opozita e trembur nga Arta Marku dhe SHBA, aferat shumë shpejt do të zbardhen, ja 7 ...

SOT - parë: 16 orë

I sh-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi dhe avokati Idajet Beqiri, në unison me njëritjetrin, deklaruan dje se kërkesa e opozitës për të ndryshuar Kushtetutën dhe ligjin në bazë të të ...

45 artikuj të ndërlidhur »