TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

RTSH

Petrit Vasili në krye të LSI

RTSH - parë: 6 orë

Ministri aktual i drejtësisë Petrit Vasili do të drejtojë LSI, partinë e dytë më të madhe të koalicionit qeveritar në Shqipëri. Kjo u bë e ditur pas mbledhjes së kryesisë së partisë të premten në ...

108 artikuj të ndërlidhur »

Ilir Meta zgjidhet president i Shqipërisë

RTSH - parë: 9 orë

Parlamenti shqiptar ka zgjedhur zotin Ilir Meta si president të ri të Shqipërisë. Ai ka marrë 87 vota pro dhe dy kundër, në votimin ku mungonte opozita e djathtë.

256 artikuj të ndërlidhur »

Forumi Ekonomik Shqipëri-Ukrainë, Shqipëria dhe Ukraina në kërkim të tregut të integruar

RTSH - parë: 11 orë

Vetëm 29 milion euro janë shënuar si vlerë e shkëmbimeve tregtare me Ukrahinën. Shteti me 42 milion banorë ka interes të bashkëpunimit afatgjatë me sipërmarrjet shqiptare.

6 artikuj të ndërlidhur »

Grupi PS-së do mbështesë kandidaturën e Metës për President

RTSH - parë: 12 orë

Grupi Parlamentar i Partisë Socialiste, në mënyrë unanime miraton mbështetjen e kandidaturës së Ilir Metës, për President. Edi Rama mbërriti herët në mëngjes në selinë e partisë që drejton, ndërsa ...

256 artikuj të ndërlidhur »

Shqipëria do të rrisë prodhimin vendas të naftës

RTSH - parë: 12 orë

Rënia e importit të karburanteve po zëvendësohet me rritjen e prodhimit dhe përpunimit të naftës bruto. Qeveria jep dy liçensa për rafineri të reja nafte.

9 artikuj të ndërlidhur »

Graf: Demokracia bazohet tek dialogu, jo tek bojkoti

RTSH - parë: 12 orë

Ambasadori i Zvicrës në vendin tonë, Kristofer Graf gjeti rastin të kujtoj se si duhet të funksionoje demokracia gjatë forumit me temë demokracinë lokale të organizuar nga Lëviz Albania, duke lëshuar ...

Basha akuza Ramës: Do një Shqipëri pazaresh!

RTSH - parë: 12 orë

Në ditën e 70-të të protestës së opozitës, nga çadra Kryetari i PD-së Lulzim Basha e quajti “pazar të pisët” zgjedhjen e Ilir Metës në postin e presidentit.

45 artikuj të ndërlidhur »

INSTAT: Papunësia bie me 1.9%

RTSH - parë: 13 orë

Instituti i Statistikave raporton se papunësia në vitin 2016 është ulur me 1.9 pikë % krahasuar me një vit më parë. Në anketën mbi tregun e punës për vitin që shkoi, rezulton se niveli i papunësisë ...

Prokuroria: Vazhdojnë hetimet për ngjarjen e Sukthit

RTSH - parë: 13 orë

Prokuroria e Durrësit po vijon hetimet për të zbardhur vrasjen e dyfishtë të 25 prillit në segmentin Sukth Tiranë. Këtë të premte është marrë në pyetje shefi i sektorit të hetimit të Krimeve të Rënda ...

31 artikuj të ndërlidhur »

Fier: Punonjësit e rafinerisë vijojnë protestat

RTSH - parë: 13 orë

Muajt kalojnë por rreth 200 punonjës të Rafinerisë së Naftës në Fier vazhdojnë të kërkojnë pagesat e prapambetura, sigurimet shoqërore dhe rifillimin e punës të ndërprerë që me datë 7 dhjetor të ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Hidrocentrali i Moglicës, sa po ndikon në punësim?

RTSH - parë: 13 orë

Projekti për ndërtimin e Hec-it të Moglices është në fazën më intensive të tij. Punimet në 16 km tunele janë të përfunduara në masën 80 % ndërsa punimet për ndërtimin e digës janë në vazhdim.

Dhuna në Maqedoni, Mogherini-Gruevskit: Prano humbjen dhe mbaj përgjegjësi për dhunën

RTSH - parë: 16 orë

Dhuna ndaj deputetëve të Maqedonisë brenda Kuvendit, ku u plagosen 109 persona, u dënua njëzëri dhe me tone të ashpra nga vendet fqinje të Maqedonisë, Bashkimi Evropian dhe organizata të tjera ...

7 artikuj të ndërlidhur »

Normalizohet gjendja e sigurisë në Maqedoni

RTSH - parë: 16 orë

Gjendja e sigurisë në rajonin qendror të Shkupit, përfshi edhe Kuvendin, që nga mesnata është normalizuar me vendosjen e rendit dhe qetësisë publike, informoi Ministria e Punëve të Brendshme të ...

107 artikuj të ndërlidhur »

Unaza e re, në 2018 mbyllet segmenti pranë Komunës së Parisit

RTSH - parë: 16 orë

Të gjitha automjetet që vinë nga jugperëndimi dhe veriu i vendit drejt juglindjes dhe anasjelltas janë të detyruara të kalojnë përmes Tiranës, një qytet ku trafiku është ndër problemet kryesore.

PS mbështet kreun e LSI Ilir Meta për president

RTSH - 27.04.2017

Partia Socialiste mbështeti kandidaturën e kreut të parlamentit Ilir Metës për President të Shqipërisë. Ajo ka përzgjedhur zotin Meta mes kandidaturës së tij dhe asaj të sekretarit të përgjithshëm të ...

108 artikuj të ndërlidhur »

Parlamenti i Maqedonisë, mes tensionit shqiptari Talat Xhaferri zgjidhet kryetar

RTSH - 27.04.2017

Shumica parlamentare në Kuvendin e Maqedonisë, deputetët e LSDM-së, Alencës për Shqiptarët dhe Lëvizjes Besa, zgjodhën Talat Xhaferin kryetar të Kuvendit.

241 artikuj të ndërlidhur »

Presidenti i ri, LSI mbledh firma për Metën

RTSH - 27.04.2017

Zgjedhja e presidentit të ri të Shqipërisë ka njohur të enjten zhvillime të reja. Pas dështimit të raundit të tretë në parlament, për shkak të mosparaqitjes së asnjë kandidati, PS partia më e madhe e ...

75 artikuj të ndërlidhur »

Shkencëtarët: Mos ndërtoni mbi Vjosë

RTSH - 27.04.2017

Ambientalistët vijojnë të këmbëngulin për mosndërtimin e hidrocentralit të Poçemit mbi Vjosë. Rreth 30 shkencëtarë nga universitetet më të njohura evropiane nga Vjena, Gjermania, Sllovenia, së bashku ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Konçensioni i Amonicës përplas Albpetrol me AKBN

RTSH - 27.04.2017

Në muajin Mars shteti rimori vendburimin e naftës në Amonicë duke mbyllur marrëveshjen hidrokarbure me kompaninë private fenix petroleum si rezultat i mos përmbushjes së detyrimeve kontraktuale si ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Kontratë 30 vjeçare për lojërat e fatit

RTSH - 27.04.2017

Qeveria në mbledhjen e datës 26 prill ka miratuar kontratën për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e sistemit qendror të monitorimit “online” për industrinë e lojërave të fatit.