TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Respublica

Katandisja e pushtetit? Ministri që u angazhua të kapë Balilin shpërndan leje legalizimi

Respublica - parë: 4 orë

Rëndësia politike dhe mediatike e Sajmir Tahirit ra ndjeshëm pas shkarkimit të tij si ministër i Brendshëm, Ilir Beqja ka humbur fare, Bledi Çuçi nuk duket vërdallë, ndërsa nga Blendi Klosi nuk ka ...

Ilir Meta(j) "emërohet" President: U detyrova nga rrethanat

Respublica - parë: 8 orë

Ashtu siç pritej Ilir Meta ose Ilir Metaj siç e artikuloi Musa Ulqini bazuar në gjeneralitetet e gjendjes civile u emërua President i Republikës, me një procedurë formale në Kuvendin e Shqipërisë, ku ...

256 artikuj të ndërlidhur »

Raporti i NATO-s: Elitat politike të Ballkanit, të painteresuara për demokracinë

Respublica - parë: 9 orë

Me normën e lartë të papunësisë, korrupsionit, erozionit i shtetit të demokracisë dhe sundimit të ligjit, shpesh me ndërhyrjen e Rusisë në punët e shtetit, Ballkani Perëndimor duhet të mbështetet ...

Një presidencë që kënaq punët private të vetëm dy njerëzve

Respublica - parë: 9 orë

Në prill të vitit 2013 u tha se koalicioni me Ilir Metën u bë në emër të nxjerrjes nga skena politike të Sali Berishës. Pa pyetur shumë mendimin njerëzve, Edi Rama, pranoi pazarin e ndërmjetësuar dhe ...

256 artikuj të ndërlidhur »

Ortakëria që duhet ndalur

Respublica - parë: 12 orë

Romeo Gurakuqi Qarku po vjen e mbyllet drejt dy njerëzve që tërheqin zvarrë mullirin qeverisës, mulli që në katër vite e ka destabilizuar, zhbalancuar, politizuar, kriminalizuar, kanabizuar ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Zaev: Ishte tentativë për vrasje me paramendim

Respublica - parë: 12 orë

Zoran Zaev dhe përfaqësues të partisë së tij kanë dalë sot në një konferencë për shtyp, ku binte në sy manikota në fytyrën e disa prej tyre. Zaev deklaroi se ajo që ndodhi në Parlamentin e ...

114 artikuj të ndërlidhur »

Kundër demokracive hibride mbetet vetëm Rruga*

Respublica - parë: 14 orë

Ivan Krastev - Drejtues i Qendrës për Strategji Liberale Nëse doni të kuptoni çfarë po ndodh në Europën Qendrore dhe pse mijëra të rinj janë lëshuar në rruugët e Budapestit, Bukureshtit, Bratislavës ...

Rrëshqitja e Maqedonisë, pritet ndërhyrja e amerikanëve

Respublica - parë: 15 orë

Ngjarjet e një dite më parë në Maqedoni ishin një paralajmërim i fortë se vendi fqinj mund të rrëshqasë kollaj drejt destabilitetit. Përplasja ka vënë përballë Nikolla Gruevskin, kryeministër i një ...

Trump: Mundësi reale për një konflikt të madh me Korenë e Veriut. E dija më të thjeshtë presidencën

Respublica - parë: 18 orë

Presidenti amerikan Donald Trump i ka dhënë një intervistë agjencisë “Reuters” në kuadër të 100 ditëve të para të tij në Shtëpinë e Bardhë. Çështja kryesore është Kore e Veriut.

45 artikuj të ndërlidhur »

Ambasada ruse: Lajmi për kërcënimin e ambasadorit, i pavërtetë dhe provokativ

Respublica - parë: 19 orë

Ambasada e Rusisë në Tiranë ka hedhur poshtë si të pavërtetë dhe provokativ lajmet e televizionit Vizion Plus rreth të ashtuquajturit kërcëim për jetën e ambasadorit.

7 artikuj të ndërlidhur »

Edhe të vdekurit ndikojnë mbi mjedisin. Një kërkim që mund të hapë një debat krejt tjetër

Respublica - 27.04.2017

Njeriu ndikon mbi mjedisin, natyrën, me veprimtarinë e tij sidomos që pas revolucionit industrial. Kjo është e përgjithshmja që e ka sjellë botën sot drejt një politike të posaçme për mjedisin.

Apeli i profesorëve dhe ambientalistëve: Mos e "rilindni" edhe Vjosën! Lëreni siç është!

Respublica - 27.04.2017

Ambientalistët vijojnë të këmbëngulin për mosndërtimin e hidrocentralit të Poçemit mbi Vjosë. Rreth 30 shkencëtarë nga universitetet më të njohura evropiane nga Vjena, Gjermania, Sllovenia, së bashku ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Dhunë në Maqedoni

Respublica - 27.04.2017

Tensionet në Maqedoni i janë afruar ndjeshëm konfliktit civil kur Talat Xhaferri u zgjodh kryetar i Parlamentit. Pamjet flasin për dhunë edhe në sallën e Parlamentit, Zoran Zaev shikohet i gjakosur, ...

241 artikuj të ndërlidhur »

Plasi në Maqedoni

Respublica - 27.04.2017

Parlamenti i Maqedonise është përfshire në kaos, pas zgjedhjes së kryetarit të Kuvendit Talat Xhaferri. Protestuesit mbështetës të VMRO DPMNE-së mësynë në sallën e parlamentit dhe u përleshën me ...

241 artikuj të ndërlidhur »

Teatri u mbyll, Ilir Meta i preferuar i PS-së për presidenti

Respublica - 27.04.2017

E gjithë loja e LSI-së dhe Ilir Metës gjatë gjithë kësaj periudhe me kritika, shantazhe, ultimatume, shfaqje konsualiteti dhe deklarata prospertiteti u mbyll në funksion të një qëllimi, zgjedhjes së ...

256 artikuj të ndërlidhur »

Çifti i ardhshëm presidencial i Francës, “dashuria” që tejkaloi pritshmëritë

Respublica - 27.04.2017

Dashuria e Emanuel Macron me mësuesen 24 vjet më të madhe në moshë ishte bërë «thashethemi i ditës» në qytetin francez të Amiens, kur ish-ministri 39-vjeçar i financave ishte 15 vjeç.

14 artikuj të ndërlidhur »

PS kërkesë LSI-së: Vendos për presidentin. I kemi votat edhe pa ju

Respublica - 27.04.2017

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Gramoz Ruçi, ka kërkuar sot nga LSI-ja që të marrë një vendim rreth zgjedhjes së presidentit të ri të vendit.

75 artikuj të ndërlidhur »

Nxënësit e shkollave thirren për mitingun e Edi Ramës në Kavajë(Video)

Respublica - 27.04.2017

Të flasësh me elektoratin është tjetër gjë dhe të japesh shfaqje politike me regji dhe audiencë të porositur, ku dekori janë nxënësit e shkollave dhe gjimnazeve është ajo që po u serviret shqiptarëve ...

12 artikuj të ndërlidhur »

"Polica që deshëm" pëson ndryshime në kokë

Respublica - 27.04.2017

Sot është bërë publike lajmi për lëvizje masive në kupolën drejtuese të Policisë së Shtetit. Lëvizjet që përfliten janë si më poshtë: Në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit kryhen këto ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Ish-ministri grek i Mbrojtjes, Xohaxopulos, lë qelinë kundrejt 200 mijë eurove

Respublica - 27.04.2017

Gazetat greke njoftojnë për lirimin e shpejtë të ish-ministrit të Mbrojtjes, Akis Xohaxopulos, i dënuar me 20 vjet burg për korrupsion në shitblerjen e armëve në kohën kur ishte në degtyrë.