TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Respublica

Republika Islamike e Histerisë

Respublica - I sapo botuar

Stephen M. Walt - Harvard Për aq sa mund të lexohet, strategjia e administratës Trump në Lindjen e Mesme, konsiston në përmbajtjen dhe përballjen me Iranin.

Ndikimi i kripës në ushqim, prezent edhe kur nuk çon në rritje të tensionit

Respublica - parë: 5 orë

Një dietë ushqimore me shumë kripë ndikon në performancën mendore edhe nëse nuk shoqërohet me rritje të tensionit. Ky është të paktën përfundimi i një studimi të realizuar nga Weill Cornell Medicine ...

Diplomaci publike me historinë. Rusia kujton marrëveshjet e viteve '90 mes Perëndimit dhe Bashkimit Sovjetik

Respublica - parë: 6 orë

Ambasada ruse në Tiranë ka shpërndarë sot një deklaratë të zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zaharova, e cila ka komentuar publikimin e disa dokumenteve që provojnë angazhimin e ...

Ministri i Diasporës në rreth të kuq

Respublica - parë: 7 orë

Vizita e ministrit shqiptar të Diasporës, Pandeli Majko në Ukrainë nuk kishte si të kalonte pa u vënë re, për më tepër që vetë stafi u kudes të postonte fotografi nga kjo vizitë ku natyrisht nuk ...

12 artikuj të ndërlidhur »

Autogoli i Armand Dukës

Respublica - parë: 8 orë

Sot është bërë publik lajmi se shoqatat rajonale që janë dekalruar si anëtare të Asamblesë së Përgjithshme të Federatës Shqiptare të Futbollit dhe që sipas presidentit të saj, Armand Duka, do të ...

60 artikuj të ndërlidhur »

400 mijë francezë kërkojnë borxhin 53 miliardë euro i marrë në vitin 1867 nga Perandoria Ruse

Respublica - parë: 9 orë

Një grup qytetarësh francezë që zotërojnë eurobonde të lëshuara nga Perandoria Ruse në shekullin e 19-të po kërkojnë paratë nga Kremlini zyrtar. Lajmi bëhet i ditur nga Radio France Internationale ...

Turp!

Respublica - parë: 9 orë

Në dhjetor të vitit të kaluar peshëngritësja shqiptare, Romela Begaj u shpall kampione e Botës duke fituar medalje ari në stilin e shkëputjes. Por historia është përsëritur ashtu si në vitin 2014 kur ...

35 artikuj të ndërlidhur »

Francë, debate për publikimin e pamfleteve antisemite të Celine

Respublica - parë: 9 orë

Shtëpia më e madhe botuese në Francë, “Gallimard” ka hequr dorë nga nisma për publikimin e një përmbledhjeje 1000 faqe me pamflete anti-Semite të shkrimtarit të njohur të shekullit të 20-të, Louis ...

Vritet Oliver Ivanoviç, blindohet Mitrovica e Veriut

Respublica - parë: 10 orë

Lideri i iniciativës qytetare "Liria, Demokracia, Drejtësia" SDP në Kosovë, Oliver Ivanoviç u vra me armë zjarri mëngjesin e së martës në Mitrovicë. Rrethanat e kësaj ngjarje janë ende të paqarta, ...

485 artikuj të ndërlidhur »

SHBA, bllok kompanive kineze të telekomunikacionit

Respublica - parë: 10 orë

Bllok Kinës në tregun amerikan të telekomunikacioneve. Reuters raporton se Kongresi amerikan i ka kërkuar kompanisë së njohur AT&T, e dyta për shërbimin ëireless që të ndërpresë të lidhjet tregëtare ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Kosova luan me “zjarrin”, paralajmërohet nga BE

Respublica - parë: 10 orë

Kosova rrezikon seriozisht të humbasë mbështetjen e Bashkimit Europian dhe Shteteve të Bashkuara nëse parlamenti voton Projektligjin për Zhbërjen e Dhomave të Specializuara, i njohur ndryshe si ...

24 artikuj të ndërlidhur »

Qëllohet me armë politikani serb i Kosovës, Oliver Ivanoviç

Respublica - parë: 10 orë

Politiakni serb i Kosovës, Oliver Ivanoviç, është qëlluar mbrëmë në darkë me 3 plumba pistolete dhe sipas mediave serbve ai ka vdekur. Ivanoviç është qëlluar në veri të Mitrovicës duke hyrë në ...

485 artikuj të ndërlidhur »

Lavrov: Emri i Maqedonisë i lidhur me zgjerimin e NATO-s

Respublica - parë: 20 orë

Aktivizimi i diskutimit të emrit të emrit zyrtar të Maqedonisë lidhet me dëshirën e SHBA për të anëtarësiar Shkupin me NATO-n. Kjo pikëpamje u bë e ditur nga Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në ...

29 artikuj të ndërlidhur »

Studimi/Njeriu, jo minjtë, shkaktar i përhapjes së shpejtë të murtajës bubonike të shekullit të 14-të në Europë

Respublica - parë: 21 orë

Shkencëtarët dhe studiuesit kanë një farë konsensusi mes tyre për shkakun e Vdekjes së Zezë dhe përhapjes së shpejtë të murtajës bubonike në Europë gjatë shekujve 14-19.

Ndërron jetë papritur solistja e Cranberries, Dolores O’Riordan

Respublica - 15.01.2018

Ka ndërruar jetë këngëtarja Dolores O’Riordan, soliste e grupit irlandez “Cranberries”. Mediat raportojnë se 46 vjeçarja vdiq në Londër ku ndodhej për një regjistrim muzikor baskë me bandën.

28 artikuj të ndërlidhur »

Gara për kreun e FSHF-së/Fino jep dorëheqje nga funksionet partiake

Respublica - 15.01.2018

Bashkim Fino ka dhënë dorëheqjen nga funksionet politike në Partinë Socialiste. Përmes një postimi në faqen e tij në Facebook, Fino shkruan se e ka ndërmarrë këtë hap, për të rrëzuar çdo paragjykim ...

60 artikuj të ndërlidhur »

Hiqen dëmshpërblimet për trashëgimtarët e ish-të përndjekurve

Respublica - 15.01.2018

Ashtu siç veproi me ligjin e promave, qeveria po shkon drejt heqjes së trajtimit financiar për kategorinë e ish-të përndjekurve që nuk janë gjallë. Ministri i Financave tha në një konferencë për ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Traktat Miqësie vetëm me votat e shumicës

Respublica - 15.01.2018

Parlamenti maqedonas ka ratifikuar Traktatin e Fqinjësisë së Mirë me Bullgarinë. Me 61 vota pro dhe një abstenim, Kuvendi ka harur rrugën e një raporti të ri mes të dyja vendeve në konflikt ...

70 artikuj të ndërlidhur »

Tjetër provë për Tahirin, PD kërkon të pritet fletëarresti

Respublica - 15.01.2018

PD dorezoi ne Prokurorine e Krimeve te Renda kopjen origjinale te polices nderkombetare te sigurimit per Audin AA 003 GB, që sipas saj fakton se ish-ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri dhe vëllezërit ...

18 artikuj të ndërlidhur »

“Hipotekohet” investimi për inceneratorin e Fierit

Respublica - 15.01.2018

Teksa kompania Integrated Technology Waste Treatment Fier është në kërkim të një vendi për ngritjen e impiantit të trajtimit të mbetjeve në Fier, Ministria e Financave ka paguar në ditët e fundit të ...