TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Portalb

Ekuadori e qortoi Asanzhin për mbështetjen e pavarësisë së Katalonjës

Portalb - I sapo botuar

Autoritetet në Ekuador kërkuan nga themeluesi i Uikiliksit, Xhulian Asanzh që të ndalojë me deklaratat politike, të cilat do të mund t’i prishin marrëdhëniet e Ekuadorit me shtetet e tjera.

Sot mbahet seanca e përbashkët qeveritare mes Mqedonisë dhe Bullgarisë

Portalb - I sapo botuar

Qeveritë e Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Bullgarisë sot në Shtëpinë e ARM-së në Strumicë do ta mbajnë seancën e parë të përbashkët në të cilën do të nënshkruhen disa marrëveshje dhe ...

13 artikuj të ndërlidhur »

Askush nuk e di me siguri se kush a vrau John F. Kennedyn, ja teoritë më të përhapura

Portalb - parë: 9 orë

Diçka më pak se 54 vjet më parë, dy vite pasi kishte marrë presidencën, Presidenti i SHBA, John Fitzgerald Kennedy u vra gjatë një vizite në Dallas të Teksasit.

2 artikuj të ndërlidhur »

Dita e alfabetit dhe koha e analfabetëve

Portalb - parë: 9 orë

Dervish Alimi Çdo respekt për sakrificat dhe përpjekjet shekullore të paraardhësve tanë në formalizimin e gjuhës së folur shqipe dhe përcaktimin e tyre për shkronjat latine dhe qytetërimin ...

Pa dënimin e krimeve dhe kriminelëve nuk mund të ndërtohet shtet ligjor

Portalb - parë: 9 orë

Abdulla Mehmeti Pasuria e qytetarëve dhe shtetit e vjedhur nga bandat kriminale politike të pushtetit në Maqedoni, duhet t’u konfiskohet atyre dhe t’u kthehet qytetarëve! Maqedonia asnjëherë nuk do ...

“Tvrdokorni”-t i shpallën si tradhtarë Zaevin dhe Gruevskin, kurse qyqar Ivanovin

Portalb - parë: 9 orë

E ashtuquajtura shoqatë “Tvrdokorni” (kokëfortët) e cila në pranverën e 2017-s protestonte kundër Platformës Shqiptare para Qeverisë së Maqedonisë me muaj të tërë, sot kanë protestuar edhe kundër ...

4 artikuj të ndërlidhur »

Mediat shkruajnë se babai i Adelina Tahirit ka ndërruar jetë, reagon këngëtarja

Portalb - parë: 10 orë

Kur je personazh i njohur në publik ndonjëherë duhet të durosh edhe lajmet aspak të mira që shkruhen për ty në media. Disa prej tyre janë të pavërteta, por e tillë është fama, ka edhe ajo pasojat e ...

17 artikuj të ndërlidhur »

Kjo është harta e “Unë” në Evropë (FOTO)

Portalb - parë: 10 orë

Një fjalë e vogël, por me peshë shumë të madhe. Ja se si evropianët thonë “Unë”. Përemri i vetës së parë njëjës është mënyra si ne individët shprehemi, shkruan Bota.al .

2 artikuj të ndërlidhur »

Zaev uroi Ditën e Alfabetit: unifikimi i gjuhës shqipe pasuri kulturore dhe gjuhësore e Maqedonisë

Portalb - parë: 10 orë

Në manifestimin qendror që u mbajt sonte në Manastir të Maqedonisë për Ditën e Alfabetit Shqip, kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev uroi festën e 22 nëntorit duke vlerësuar se me unifikimin e ...

86 artikuj të ndërlidhur »

Këto janë shenjat se mund të keni nivel të lartë të sheqerit në gjak, mos i neglizhoni!

Portalb - parë: 10 orë

Kur nivelet e sheqerit në gjak janë të larta, duhet të ndërhyhet sa më shpejt për ta korrigjuar këtë gjendje. Mirëpo përpara se të marrim masat e duhura, na duhet fillimisht të kuptojmë shenjat që ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Juventus – Barcelona, statistikat e pjesës së parë (FOTO)

Portalb - parë: 11 orë

Ka përfunduar pjesa e parë e takimit Juventus – Barcelona me rezultatin e barabartë 0-0. Skuadra e Barcelonës ka pasur mundësinë më të mirë në pjesën e parë, ku Paulinho ka goditur shtyllëm, raporton ...

38 artikuj të ndërlidhur »

Arrestimet për dosjen Habilaj, PD i denoncoi dy vite më parë 3 ish-drejtuesit e lartë të policisë

Portalb - parë: 11 orë

Partia Demokratike gati dy vite më parë më parë ka denoncuar me emra tre ish-drejtuesit e lartë të Policisë së Shtetit, për të cilët Prokuroria për Krimet e Rënda ka lëshuar urdhërarrestin të ...

59 artikuj të ndërlidhur »

Prishtina “e vetme” në dialog pa SHBA-në

Portalb - parë: 11 orë

ërfshirja e drejtpërdrejtë e Shteteve të Bashkuar të Amerikës, krahas Bashkimit Evropian në fazën përfundimtare të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë është e domosdoshme, në mënyrë që të sigurohet një ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Një ‘copë letre’ që e përballi Limajn tre vjet me gjykatën

Portalb - parë: 11 orë

Rreth 7 orë seancë janë dashur që mbrojtja të jap fjalën përfundimtare dhe rreth 3 vite janë dashur që këtij procesi gjyqësor të njohur si MTPT t’i vijë fundi.

28 artikuj të ndërlidhur »

Keni kokëdhimbje? Ja cilat janë arsyet më të shpeshta

Portalb - parë: 11 orë

Kokëdhimjet janë arsyet më të shpeshta se pse njerëzit vizitojnë doktorin. Tre të katërtat e grave pohojnë se kanë vuajtur nga dhimbjet e kohës brenda një vitit, veçanërisht ato që janë në fazën ...

Ganiu uroi Ditën e Alfabetit: “e një gjuhë të gjithëve na bashkon”

Portalb - parë: 11 orë

Me rastin e 109 vjetorit të Kongresit të Manastirit, Ditës së Alfabetit Shqip, me thënien “E një gjuhë të gjithëve na bashkon” kryetari i Komunës së Çairit, Visar Ganiu uroi të gjithë shqiptarët kudo ...

86 artikuj të ndërlidhur »

Celtic befason PSG, por vendasit barazojnë shumë shpejtë (VIDEO)

Portalb - parë: 11 orë

Celtic ka kaluar në avantazh kundër PSG në “Parc des Princes”. Skocezët shënuan me sulmuesin e tyre Dembele që në minutën e parë. Por vendasit i janë përgjigjur shumë shpejtë duke barazuar me Neymar ...

28 artikuj të ndërlidhur »

Kandiç: Aktgjykimi për Mlladiçin flet mjaft se çfarë komandanti dhe ushtrie ishin

Portalb - parë: 12 orë

Themeluesja e Fondit për të Drejtën Humanitare dhe koordinatorja rajonale e KOMRA-s në Serbi, Natasha Kandiç , tha sot se vendimi i shkallës së parë të Gjykatës së Hagës, me të cilin ish-komandanti i ...

166 artikuj të ndërlidhur »

Erdoğan: Turqia, Rusia dhe Irani konsensus për ta ndihmuar procesin politik në Siri

Portalb - parë: 12 orë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, duke folur në konferencë të përbashkët për media pas samitit trepalësh për Sirinë në Soçi të Sirisë me homologun rus dhe atë iranian, Vladimir Putin dhe ...

25 artikuj të ndërlidhur »

Dënimi i Ratko Mlladiç, reagojnë udhëheqësit e Ballkanit

Portalb - parë: 12 orë

Kryeministri boshnjak Denis Zvizdiç ka reaguar pas dënimit me burgim të përjetshëm të ish-gjeneralit serb, Ratko Mlladiç nga Gjykata e Hagës . Sipas tij, “dënimi nuk do të mund të kthejë mijëra ...

166 artikuj të ndërlidhur »