TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

PC World

Apple fushatë agresive reklamimi në kurriz të Android

PC World - I sapo botuar

Pasi publikoi një reklamë të iPhone në fillim të këtij muajit dhe pasi lançoi një uebsajt dedikuar kësaj kauze, Apple sot publikoi tre reklama të reja nën moton “Jeta është më e lehtë në iPhone.

12 artikuj të ndërlidhur »

Procesori 19 bërthamësh Intel Core i9 presion ndaj “AMD Threadripper”

PC World - parë: 48 min

Pasi mori një avantazh të përkohshëm, kundërpërgjigja e Intel ditën e sotme në Computex 2017 duket se riktheu balancat me AMD-në. Si përgjigje ndaj procesorit 16 bërthamësh dhe 32 procesesh të AMD me ...

Google ofron kërkimin e të dhënave personale nga motori i kërkimit

PC World - parë: 1 orë

Nëse keni investuar goxha në shërbimet online të Google, gjigandi i motorit të kërkim lançoi një shërbim të ri i cili mund të jetë i dobishëm nëse po kërkon të dhëna të caktuara.

3 artikuj të ndërlidhur »

Memorja Optane nuk duhet të injorohet në laptopin e ri Asus VivoBook Pro 15

PC World - parë: 11 orë

Me modelet e reja Asus VivoBook Asus ka vendosur të shtojë një shije premium tek laptopët e kësaj linje. Dy Vivobook-ët e rinj të prezantuan ditën e Hëne janë VivoBook S15 dhe VivoBook Pro 15.

Kina implementon ligjin e parë kibernetik për mbrojtjen e të dhënave

PC World - parë: 16 orë

Në një betejë të ashpër me terrorizmin kibernetik dhe valën e hakimeve, Kina do të adoptojë një ligj të ri kontrovers i cili mandaton masa të rrepta sigurie për firmat që operojnë në këtë vend ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Pajisja më e re e realitetit virtual të HTC quhet Link

PC World - parë: 18 orë

Ja një suprizë; Njihuni me HTC Link, pajisjen e re të realitetit virtual të HTC e cila vjen me një premtim të madh, një zbulim i madh. Link u raportua fillimisht nga sajti Japonez Mogura VR dhe ...

Samsung demostron ekranin AMOLED i cili tendoset deri në 12 mm

PC World - parë: 19 orë

Një imazh i një ekrani Samsung i cili mund të tendosej bëri xhiron e botës gjatë jvës së kaluar. Tashmë një video e publikuar tregon një ekran OLED 9.1 inç në aksion.

13 artikuj të ndërlidhur »

Përshpejtoni ndezjen e kompjuterit Windows 10 me një marifet të thjeshtë

PC World - parë: 20 orë

Ekzistojnë mënyra pafund për të rregulluar problemet me ndezjen e ngadaltë të kompjuterit por një prej tyre është reduktimi i numrit të aplikacioneve që hapen së bashku ne ndezjen e tij.

2 artikuj të ndërlidhur »

Google ofron 4 muaj falas përdorimin e Play Music

PC World - parë: 20 orë

Normalisht përdoruesit e rinj që i bashkohen Google Play Music mund të provojnë shërbimin falas vetëm për tre muajt e parë. Në mënyrë që të afrojë më shumë përdorues, Google tashmë ofron katër muaj ...

Qualcomm po bashkëpunon me LG për të zhvilluar dhe prodhuar Snapdragon 845

PC World - parë: 21 orë

Qualcomm në bashkëpunim me LG do të ndërtojnë gjeneratën e re të procesorit më të mirë Snapdragon, modelit Snapdragon 845. Lajmi vjen nga The Investor i cili thotë se procesori do të prodhohet nga Lg ...

Publikohen imazhe të telefonit të ardhshëm të Samsung, Galaxy C10

PC World - parë: 22 orë

Samsung është pranë debutimit të telefonit të parë me konfigurim kamerash duale i cili do të quhet Galaxy C10. Falë imazheve të publikuara nga Pricebaba tashmë mund të shohim sesi ngjan telefoni i ...

13 artikuj të ndërlidhur »

Kriminelët kibernetikë janë gjithashtu biznesmenë

PC World - parë: 22 orë

Jeni duke shkuar një mëngjes në punë dhe personi pranë jush është i veshur mirë, e në dorë mban një çantë lëkure. Mendoni se është thjesht dikush që po shkon në punë si ju, apo jo? Po, por puna e tij ...

Fitimi i gjigandëve të teknologjisë në tre mujorin e parë të 2017-ës

PC World - 29.05.2017

Ndërsa po finalizohen raportet financiare të tre mujorit të parë të vitit, ky infografik jep një pamje të fitimit të kompanive dhe si ka ndryshuar ai krahasuar me një vit më parë.

Pse po vonohen kaq shumë aplikacionet Android në Chromebook?

PC World - 29.05.2017

Saherë që përdoruesit hapin Chromebook-un e tyre shohin një përditësim dhe emocionohen. Pse? Sepse jetojnë me shpresën se një ditë Google do të mbajë premtimin e dhënë, atë të aplikacioneve Android ...

Shtetet e Bashkuara mund të ndalojnë laptopët në fluturimet ajrore nga mbarë bota

PC World - 29.05.2017

Autoritetet Amerikane jane ende duke konsideruar mundësinë e ndalimit të laptopëve në kabinat e fluturimeve ndërkombëtare për mbarë botën u shpreh Departamenti i Sigurisë Kombëtare.

3 artikuj të ndërlidhur »

Shefi i Uber Travis Kalanick humbet mamanë e tij në një aksident tragjik

PC World - 28.05.2017

Familja e shefit ekzekutiv të Uber Travis Kalanick pësoi një tragjedi këtë fundjavë. Prindërit e Travis pësuan një aksident me varkë ditën e djeshme ku mamaja e tij Bonnie Horowitz Kalanick humbi ...

Kërkesa e lartë për monedha dixhitale rrëzon bursën online Coinbase

PC World - 28.05.2017

Coinbase pati probleme gjatë fundjavës ku bursa online pati rritje të ndjeshme të trafikut ndërsa monedhat dixhitale po rriten dita ditës. Bitcoin ra me 6.5% të Enjten përpara se të shkonte 2,700 ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Pas një muaji Uber rikthehet në Itali

PC World - 28.05.2017

Një gjykatë Italiane në Romë ktheu pas vendimin e një gjykate më të ulët për të bllokuar shërbimet e Uber në Itali. Pak javë më parë një gjykatës s shkallës së ulët urdhëroi një ndalim të përkohshëm ...

Ethereum rivali i drejtpërdrejtë i Bitcoin është rritur me 2,700% nga fillimi i vitit

PC World - 27.05.2017

Ethereum, monedha dixhitale rivale e bitcoin është rritur me 2,700% që nga fillimi i vitit. Konkretisht ajo kushtonte 8 dollar më 1 Janar ndërsa gjatë javës arriti në 227.26 dollar.

5 artikuj të ndërlidhur »

Problemet kompjuterike bllokojnë qindra fluturime të British Airways

PC World - 27.05.2017

Kompania e fluturimeve Ajrore British Airways pati probleme të mëdha ditën e Shtune në dy aeroportet kryesore të Londrës shkaktuar nga një problem në sistemet kompjuterike.

9 artikuj të ndërlidhur »