TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

PC World

Rusia dhe SHBA-ja në bisedime për krijimin e një grupi të përbashkët të sigurisë kibernetike: RIA

PC World - parë: 8 orë

Moska dhe Washingtoni janë në bisedime për të krijuar një grup të përbashkët i cili do të merret me çështjet e sigurisë kibernetike raportoi agjencia Ruse e lajmeve RIA duke cituar delegatin special ...

Kina kërkon të jetë lider global në inteligjencën artificiale

PC World - parë: 9 orë

Kina prezantoi ditën e Enjte një plan kombëtar zhvillimi të inteligjencës artificiale. Autoritetet thanë se vlera e industrive Kineze në inteligjencën artificiale do të arrijë 20 miliard dollar në ...

Linkedin Lite debuton në Android, së shpejti në 60+ shtete të reja

PC World - parë: 9 orë

Linkedin, rrjeti social për profesionistët me 500 milion anëtarë i cili tashmë i përket Microsoft, ditën e sotme mori një hap të rëndësishëm për të tërhequr përdorues të rinj nga tregjet në zhvillim.

Mbyllen sajtet e uebit të zi AlphaBay dhe Hansa

PC World - parë: 10 orë

AlphaBay dhe Hansa , dy prej tregjeve më të mëdha në uebin e zi të shitjes së drogërave dhe armëve, janë mbyllur tha Departamenti Amerikan i Drejtësisë ditën e Enjte.

San Marino do të jetë vendi i parë Evropian me rrjet 5G

PC World - parë: 10 orë

San Marino do të jetë vendi i parë Evropian i cili do të ketë rrjetin e parë të gjeneratës së pestë 5G falë një marrëveshjeje nënshkruar me Telecom Italia.

BlackBerry do të sigurojë thirrjet dhe SMS-të e qeverisë Amerikane

PC World - parë: 11 orë

BlackBerry tha ditën e Enjte se ka fituar të drejtën e shitjet së mjeteve të enkriptimit për telefonatat dhe mesazhet me tekst tek qeveria Amerikane pas miratimit të dhënë nga Agjencia e Sigurisë NSA.

OnePlus pranon problemin e 911-ës, premton një përditësim

PC World - parë: 11 orë

Prodhuesi i Kinez i telefonëve OnePlus pranoi se diçka nuk shkonte me modelin OnePlus 5 i cili fikej dhe ndizej nga e para kur përdoruesit tentonin të kryenin thirrje drejt shërbimit të urgjencës 911.

2 artikuj të ndërlidhur »

Përfundon aktiviteti i SHKI-së në ANV, prezantohen punimet finale të pjesëmarrësve

PC World - parë: 15 orë

Aktiviteti dinamik i Fakultetit të Shkencave kompjuterike dhe Inxhinierisë në ANV, u përmbyll me mbrojtjen e projekteve në lëndën “Gaming”, nga studentët pjesëmarrës në këtë aktivitet.

Biznesi i kompjuterave personal të Lenovo njeh rritje pas një viti

PC World - parë: 15 orë

Grupi Lenovo i kompjuterave personale do të shënojë rritje për herë të parë pas një viti u shpreh ekzekutivi i kompanisë Yang Yuanqing. Në një intervistë për agjencinë e lajmeve Reuters, ai tha se ...

Windows 10 nuk do të funksionojë për disa procesorë Intel, kush janë të prekurit?

PC World - parë: 16 orë

Ca përdorues të laptopëve dhe tabletëve Windows 10 e kishin të pamundur instalimin e Përditësimit të Krijuesve në pajisjet e tyre. Fillimisht Windows Update u thotë se pajisja e tyre është e ...

Vlera e Bitcoin mund të shkojë deri në 3,700 dollar: Goldman Sachs

PC World - parë: 17 orë

Bitcoin po gjen mbështetje të gjërë dhe është në drejtimin e duhur për të kapur vlerën e 3,000 dollarëve sipas Goldman Sachs. Ky parashikim vjen dy javë pasi firma tha se Bitcoin mund të shohë rënien ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Microsoft prezantoi një termostat me asistentin virtual Cortana

PC World - parë: 17 orë

Microsoft prezantoi të mërkuren një termostat inteligjent i cili përmban asistentin virtual Cortana. Të gjithë jemi të njohur me termostatet e reja të lidhura në internet falë zhvillimeve të fundit ...

Amazon prezantoi rrjetin më të ri social Spark

PC World - parë: 19 orë

Amazon prezantoi ditën e Mërkure rrjetin më të ri social quajtur Spark nëpërmjet të cilit anëtarët mund të prezantojnë dhe blejnë produkte në platformat e saj, një lëvizje e cila përbën hapin e parë ...

5 artikuj të ndërlidhur »

J.P. Morgan: OLED iPhone 8 debuton në Shtator për 1.100 dollar

PC World - parë: 19 orë

Analisti i shquar i J.P. Morgan Rod Hall tha bëri të ditura parashikimet e tij për tre mujorin e tretë fiskal të Apple ku ishin përfshirë edhe disa parashikime rreth iPhone 8-ës.

2 artikuj të ndërlidhur »

Apple publikoi përditësimin iOS 10.3.3, përgatitet për iOS 11

PC World - 19.07.2017

Apple publikoi ditën e sotme iOS 10.3.3 për publikun pas disa javësh testime beta, plot gjashtë të tilla për zhvilluesit dhe testuesit publik. iOS 10.3.3 vjen dy muaj pas debutimit të iOS 10.3.2 , ...

21 artikuj të ndërlidhur »

Një grua tenton kalimin ilegalisht në Kinë të 102 iPhone fshehur në trupin e saj

PC World - 19.07.2017

Përpjekja e një femre për të kaluar në mënyrë ilegale 102 iPhone të lidhur rreth trupit të saj nga Hong Kong drejt Shenzen dështoi ditën e sotme. Ajo u ndalua nga zyrtarët doganorë ku dhe ju gjetën ...

2 artikuj të ndërlidhur »

LastPass Families menaxhon fjalëkalimet e gjashtë antarëve të familjes

PC World - 19.07.2017

Menaxherët e fjalëkalimeve si LastPass dhe 1Password janë të mrekullueshëm për të ruajtur në një vend çdo sekret tuajin. Por çfarë ndodh nëse keni llogari të përbashkët me dikë tjetër? Përshembull ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Startupet ngritën 1.27 miliard dollar investime duke shitur monedha virtuale

PC World - 19.07.2017

Startupet Fintech kanë ngritur një rekord investimesh prej 1.27 miliard dollar duke shitur bitcoin dhe monedha të tjera dixhitale përmes ICO-ve raportoi firma Autonomous.

16 artikuj të ndërlidhur »

OnePlus 5 ka një problem serioz

PC World - 19.07.2017

Telefoni i lançuar të fundi nga prodhuesi Kinez OnePlus ishte impresionues. OnePlus 5 me 128GB memorje të brendshme, 8GB RAM, procesorin më të fundit Snapdragon 835 dhe një kamër të dyfishtë kënaqi ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Facebook fillon në Tetor testimin e lajmeve me pagesë

PC World - 19.07.2017

Rrjeti social Facebook mund të fillojë testimet e lajmeve me pagesë në platformën e saj që nga Tetori tha një ekzekutiv i kompanisë. Campbell Brown, i cili drejton biznesin e partneriteteve të ...