TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Koha.net

Prishtina ende me qeveri komunale të pakompletuar

Koha.net - parë: 18 orë

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, nuk ka arritur ta kompletojë kabinetin e tij qeverisës, as pas afro një muaj e gjysmë që kur Komisioni Qendror Zgjedhor ka certifikuar zgjedhjet e 19 ...

Ilaçi i diabetit e rikthen ndjeshëm kujtesën e humbur

Koha.net - parë: 18 orë

Një ekip në Universitetin Lancaster në Brtani të Madhe ka zbuluar se një ilaç i dizajnuar për ta trajtuar diabetin e tipit 2 mund ta mbajë çelësin për ta luftuar humbjen e kujtesës e cila e shoqëron ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Trumpi përjashton nga konferenca gazetarin e CNN-it

Koha.net - parë: 18 orë

Donald Trump i ka drejtuar gishtin gazetarit të CNN-it, Jim Acosta dhe i ka thënë “jashtë” gjatë një konference për media në Shtëpinë e Bardhë. Trumpi ishte me presidentin e Kazakistanit, Nursultan ...

10 artikuj të ndërlidhur »

Moti sot në Shqipëri

Koha.net - parë: 18 orë

Shqipëria gjatë ditës së sotme do të karakterizohet nga mot me vranësira mesatare dhe të dendura. Po ashtu parashikohen reshje shiu të vazhdueshme me intensitet mesatar dhe të lartë, lokalisht ...

29 artikuj të ndërlidhur »

Ministri Bytyqi merr vendim që ora e parë e mësimit t’i kushtohet Skënderbeut

Koha.net - parë: 18 orë

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, ka marrë vendim që sot në të gjitha shkollat fillore dhe të mesme të Kosovës, ora e parë e mësimit t’i kushtohet figurës së heroit ...

137 artikuj të ndërlidhur »

Rreziku për ndarjen e Kosovës rikthehet dhe duhet përsëritur nga Brukseli vijën e kuqe për këtë

Koha.net - parë: 18 orë

Rreziku për ndarjen e Kosovës është rikthyer jo vetëm për shkak të punës së vazhdueshme të Beogradit drejt këtij skenari dhe për shkak të papërgjegjësisë së strukturës politike në Kosovë, por edhe ...

36 vjet nga vrasja e vëllezërve Gërvalla dhe e Kadri Zekës

Koha.net - parë: 18 orë

17 janari i vitit 1982, dita kur u vranë mizorisht vëllezërit Gërvalla e Kadri Zeka, është një datë e dhimbshme në historinë e shqiptarëve Edhe pse kanë kaluar 36 vjet, ajo ditë mbetet përgjithnjë e ...

27 artikuj të ndërlidhur »

Kryesia mblidhet sot

Koha.net - parë: 18 orë

Sot mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, e cila është e para pas përfundimit të pushimit dimëror. Rendi i ditës: 1. Miratimi i procesverbaleve nga mbledhjet e mëparshme, 2.

5 artikuj të ndërlidhur »

Çka ndodhi nëpër botë më 17 janar

Koha.net - parë: 18 orë

1917 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës ia paguajnë Danimarkës 25 milionë dollarë për ishujt e Virgjëra. 1945 – Forcat sovjetike marrin qytetin pothuajse tërësisht të shkatërruar të Varshavës.

2 artikuj të ndërlidhur »

550 vjet nga vdekja e heroit kombëtar Skënderbeu

Koha.net - parë: 19 orë

Sot bëhen 550 vjet nga vdekja e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti – Skënderbeu. Kjo ditë do të shënohet me aktivitetet të shumta në Kosovë, të cilat fillojnë me orën e parë mësimore në shkolla, ku ...

137 artikuj të ndërlidhur »

Pesë gazetarë dënohen me burg për propagandë terroriste

Koha.net - parë: 19 orë

Pesë gazetarë, përfshirë një ish-korrespondent të “Lirisë në Turqi”, u dënuan sot me burg për propagandë terroriste nga një gjykatë e Stambollit. Siç raporton “Dogan”, gazetarët Ragip Duran, Ayse ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Vrasja e Oliver Ivanoviqit tensionon situatën

Koha.net - parë: 19 orë

Është vrarë Oliver Ivanoviq, një nga liderët politikë të serbëve të Kosovës, së fundi i gjykuar si i dyshuar për krime kundër civilëve shqiptarë, por gjerësisht i njohur viteve të fundit si një nga ...

837 artikuj të ndërlidhur »

BE-ja dhe NATO-ja presin që në Kosovë të ruhet qetësia

Koha.net - parë: 20 orë

Në ditën kur në Bruksel pas një kohe të gjatë duhej të rifillonte dialogu në nivelin e ekspertëve mes Kosovës dhe Serbisë, ky dialog ra në rend të dytë, nën hijen e vrasjes së politikanit serb të ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Lekajt i kërkohen dokumentet dhe sqarimi për 63 milionë euro shtesë për “Bechtel & Enka”

Koha.net - parë: 20 orë

Kontratën, raportin e menaxherit të kontratës dhe korrespondencat mes Ministrisë së Infrastrukturës dhe kompanisë “Bechtel & Enka”, lidhur me kërkesën e kësaj të fundit për pagesë shtesë prej 63 ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Maksimoviq: Vrasja e Ivanoviqit krijon pasiguri te serbët në veri

Koha.net - 16.01.2018

Nenad Maksimoviq nga Qendra për Paqe dhe Tolerancë në emisionin “Interaktiv” të KTV-së, ka thënë se vrasja e liderit të SDP-së, Oliver Ivanoviqit, mund të krijojë pasiguri te serbët në veri të ...

837 artikuj të ndërlidhur »

Ballinat e gazetave serbe me lajmin për vrasjen e Ivanoviqit

Koha.net - 16.01.2018

Vrasja Oliver Ivanoviqit ka shkaktuar reagime të shumta te politikanët serbë, portalet e tyre dhe medieve audio e vizuale në Serbi, transmeton Koha.net.

837 artikuj të ndërlidhur »

Mbretëria e Bashkuar kërkon që shumë shpejt të gjenden autorët e vrasjes së Ivanoviqit

Koha.net - 16.01.2018

Ministri për Europë në qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar ka reaguar ndaj vrasjes së Oliver Ivanoviqit në Mitrovicë. Në një komunikatë për media, Sir Alan Duncan ka thënë se Mbretëria e Bashkuar është ...

837 artikuj të ndërlidhur »

Nga Kosova Serbia i kërkon xhirimet dhe dëshmitë për vrasjen e Ivanoviqit!

Koha.net - 16.01.2018

Ministri serb i Mbrojtjes Aleksandar Vulin ka deklaruar sot se Serbia kërkon nga Kosova dhe nga bashkësia ndërkombëtare t’i dërgohen të gjitha shënimet për vrasjen e Oliver Ivanoviqi, që nga xhirimet ...

837 artikuj të ndërlidhur »

Gjuriq: Dialogu nuk do të vazhdojë pa marrë përgjigjen rreth vrasjes së Ivanoviqit

Koha.net - 16.01.2018

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovën, Marko Gjuriq tha sonte se dialogu me palën kosovare nuk do të vazhdojë pa marrë përgjigjen rreth vrasjes së Oliver Ivanoviq.

837 artikuj të ndërlidhur »

Përmes shkretëtirës nga kolltuku i shtëpisë

Koha.net - 16.01.2018

Bigmoon Entertainment dhe Deep Silver sjellin video-lojën e parë zyrtare të garës së Dakarit. “DAKAR 2018” do të jetë një garë në botë të hapur (open world) i disponueshëm për PlayStation®4, Xbox One ...

3 artikuj të ndërlidhur »