TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Java News

Me rastin e 550-vjetorit të vdekjes së Skënderbeut/ Historia e Armëve të kryeheroit

Java News - 17.01.2018

Nga Kristo Frashëri/ Ato janë të vetmet objekte origjinale të heroit tonë kombëtar, që ruhen deri më sot dhe ato ruhen në Austri në Muzenë e Vjenës. Historia e tyre lidhet me jehonën e emrit dhe ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Presidenti Meta: Heroi ynë Kombëtar e përcaktoi rrugën tonë drejt Perëndimit

Java News - 17.01.2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, mori pjesë në eventin përmbyllës të 550 vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeut. Meta në fjalën e tij tha se “festat e çdo gjë e ...

133 artikuj të ndërlidhur »

Kënga e fundit e Dr. Florit, Landi & Miri rrëfejnë si e vunë në jetë projektin

Java News - 17.01.2018

“Beso” ishte kënga e fundit që Dr. Flori kishte nisur ta punonte pak kohë para se të largohej nga jeta. Ishte një tekst shpirtëror i krijuar enkas dhe vetëm për Danielin e vogël, djalin e tij, por ...

KURBIN/ I ka qëlluar djalin, ‘cubi’ nga Mati i kërcënon dhe të jatin, policia nis procedimin penal

Java News - 17.01.2018

Për një 27-vjeçar në Kurbin ka nisur procedimi penal pasi, ai ka qëlluar një 19-vjeçar. Po pas kësaj ngjarje ai ka shkuar në shtëpinë e babait të 19-vjeçarit dhe e ka kërcënuar që ai të hiqte ...

Si sot, më 17 Janar, lindi Franklin dhe vdiqën vëllezërit siamezë

Java News - 17.01.2018

1706-Lindi shkencëtari dhe politikani amerikan Benjamin Franklin, një luftëtar për lirinë e njeriut, pjesëmarrës në Luftën e Amerikane e Pavarësisë, një nga krijuesit e “Deklaratës së Pavarësisë” dhe ...

Huqja e Madhe

Java News - 17.01.2018

Nga Baton Haxhiu Nga disa reagime që dëgjoj dhe lexoj sot, Tribunali dhe Specialja po dalin mbi detyrën e të qenit njerëzore, politike dhe në nivelin e përfaqësimit të drejtësisë.

VIDEO/ Historiani austriak: A janë origjinale shpata dhe përkrenarja e Skënderbeut?

Java News - 17.01.2018

Shpata e përkrenarja e Skënderbeut gjenden në Vjenë. Por a janë ato origjinale? Historiani austriak Matthias Pfaffenbichler mbi kontekstin historik të simboleve të ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Deputetja e PD Vokshi: Jam 3 km nga zyra e Ramës e s’kam drita, po bëj mbledhjen me qirinj!

Java News - 17.01.2018

Partia Demokratike ka organizuar mbledhje me strukturat e veta në lagje “Prush” të Vaqarrit në Tiranë pa energji elektrike. Takimi është bërë para protestës së 27 Janarit, e drejtuar nga Albana ...

Otamendi vazhdon kontratën me Cityn

Java News - 17.01.2018

Nicolas Otamendi ka vazhduar kontratën me Manchester Cityn deri në verën e vitit 2022. Mbrojtësi argjentinas është pjesë e klubit anglez që prej vitit 2015, duke realizuar 118 pjesëmarrje.

6 artikuj të ndërlidhur »

Qeveria ‘zgjidh qesen’ për prefektët, fond 39 mln lekë për makina të reja

Java News - 17.01.2018

Prefektet do te kene makina te reja. Në mbledhjen e sotme qeveria ka miratuar një fond prej 39 milionë lekësh për blerjen e automjeteve të prefektëve të rinj që u emëruan pak muaj më parë nga ...

4 artikuj të ndërlidhur »

Juncker apel Ballkanit: Hyrja në BE s’është e lehtë, nuk bie nga qielli

Java News - 17.01.2018

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, ka deklaruar gjatë ditës së sotme në seancën e parlamentit evropian se anëtarësimi në Bashkimin Evropian nuk është një gjë e lehtë që mund të ...

15 artikuj të ndërlidhur »

FOTOT E CELEBRIMIT/ Granit Xhaka, zyrtarisht i martuar

Java News - 17.01.2018

Per te gjitha vajzat qe deri dje adhronin futbollkistin Granit Xhaka, vjen nje lajm pak i ‘hidhur’. Ai tashme eshte zyrtarisht i martuar edhe me letra.

VIDEO+ EMRAT/ Kapen në Bari çifti shqiptarë me 5 kg heroinë

Java News - 17.01.2018

Dy shqiptarë, një burrë dhe një grua janë ndaluar në portin e Barit dhe pas kontrollit i janë gjetur 5 kg heroinë. Të arrestuar janë Fatos Tahiri 35-vjeç dhe Brunilda Meco.

6 artikuj të ndërlidhur »

EMERIMI/ Erzen Shkololli drejtor i ri i Galerisë Kombëtare të Arteve

Java News - 17.01.2018

Erzen Shkololli do të jetë drejtuesi i Galerisë Kombëtare të Arteve duke filluar nga dita e sotme. Propozimi i Këshillit të Ministrave për drejtorin e ri është miratuar menjëherë nga kryeministri Edi ...

9 artikuj të ndërlidhur »

Menaxherët e futbollistëve fitime të jashtëzakonshme, publikohen shifrat shokuese

Java News - 17.01.2018

Menaxherët e futbollistëve, në shumë raste, janë cilësuar si një e keqe e futbollit, më e madhe edhe se ajo e trukimit të ndeshjeve. Një studim i ri nga UEFA, thotë se agjentët kanë fituar thuajse 3 ...

Portalet pranë PD e akuzuan si ish spiun i sigurimit, ja si përgjigjet Jemin Gjana

Java News - 17.01.2018

Ish-deputeti dhe ish-ministri i Partisë Demokratike Jemin Gjana, ka publikuar sot një dokument nga Autoriteti për informim mbi dokumentet e ish-sigurimit të shtetit.

3 artikuj të ndërlidhur »

EMRAT/ Prangosen 4 grabitës shqiptarë në Itali, tentuan të qëllojnë policin me kaçavidë e të çajnë rrethimin

Java News - 17.01.2018

Katër shqiptarë u arrestuan nga policia italiane pasi akuzohen për vjedhjeve. Ata u kapën në flagrancë pasi në makinën e tyre u gjetën bizhuteri dhe armë.

6 artikuj të ndërlidhur »

Pesë teknika për përmirësim të memories

Java News - 17.01.2018

Pesë teknika për përmirësim të memories Çfarë duhet? SI e ka emrin? Ku e kam parkuar automobilin? A e kam fikur sobën? Këta janë vetëm disa shembuj të pyetjeve të cilat me siguri shumica e njerëzve ...

Petrelë/ Simbolika, 550 rrënjë ulliri për 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut

Java News - 17.01.2018

Në përkujtimin e 550-vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, kryeqytetit iu shtuan 550 ullinj rreth Kalasë së Petrelës, si simbol i shpresës, miqësisë dhe i jetës.

133 artikuj të ndërlidhur »

MAQEDONI/ Presidenti Ivanov: Nuk e miratoj ligjin për gjuhën shqipe!

Java News - 17.01.2018

Presidenti i Maqedonise Gjorge Ivanov deklaroi pak me pare se nuk do te miratoje ligjin per gjuhen shqipe. Sipas tij, ligji ne fjale bie ne kundershtim me Kushtetuten e Maqedonise.

92 artikuj të ndërlidhur »