TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Idividi

Merkel: Gjermania nuk do ta bojkotojë KB në Rusi

Idividi - 19.03.2018

Berlin, 16 mars 2018 (MIA) - Kancelarja gjermane Angela Merkel e hodhi poshtë mundësinë që skuadra e Gjermanisë ta bojkotojë Kampionatin Botëror në Rusi që të tregojë solidaritet me Britaninë e Madhe.

3 artikuj të ndërlidhur »

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin BE-Ballkan, shkaku i Thaçit

Idividi - 19.03.2018

Prishtinë, 16 mars 2018 (MIA) - Kryeministri spanjoll, Mariano Rahoj po planifikon të shmangë pjesëmarrjen në një samit ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor, që do të mbahet në mesin ...

Deri më 20 mars diplomatët e dëbuar rusë duhet ta braktisin Britaninë e Madhe

Idividi - 19.03.2018

Londër, 16 mars 2018 (MIA) - Diplomatët rusë të cilët janë në listën për dëbim nga Britania e Madhe do të duhet ta braktisin këtë shtet më 20 mars, deklaroi ambasadori rus në Londër, Aleksandar ...

67 artikuj të ndërlidhur »

Tusk: Nga takimi i kreut të BE-së do të dërgojë mesazh të qartë për rastin Skripal

Idividi - 19.03.2018

Bruksel, 16 mars 2018 (MIA) - BE-ja javën e ardhshme do të dërgojë mesazh të qartë për aferën Skripal, deklaroi sot kryetari i Këshillit Evropian Donald Tusk pas bisedës telefonike me kryeministren ...

67 artikuj të ndërlidhur »

Takim i ministrave nga Ballkani Perëndimor: Rajoni të flasë njëzëri

Idividi - 19.03.2018

Sarajevë, 16 mars 2018 (MIA) - Ministrat e punëve të jashtme nga Ballkani Perëndimor në takimin e sotëm joformal në Sarajevë ranë dakord se bashkëpunimi i ndërsjellë dhe mirëkuptimi i hapin mundësi ...

Ukraina ndaloi votimin e rusëve në territorin e saj

Idividi - 19.03.2018

Kiev, 16 mars 2018 (MIA) - Qytetarëve të Rusisë nuk do tu lejohet qasja në misionet diplomatike në Ukrainë të dielën kur do të mbahen zgjedhjet për president të Rusisë, kumtoi sot ministri i Punëve ...

Rusia shpalli 23 diplomatë britanik "persona non grata"

Idividi - 19.03.2018

Moskë, 17 mars 2018 (MIA) - Ministria ruse e Punëve të Jashtme shpalli 23 diplomatë britanikë "persona non grata", të cilët do t'i dëbojë si kundërpërgjigje ndaj Britanisë, e cila e akuzon Rusinë se ...

67 artikuj të ndërlidhur »

Opozita britanike me paralajmërim për pushtetin: Mos hyni në Luftë të Ftohtë pa dëshmi të fuqishme

Idividi - 19.03.2018

Londër, 16 mars 2018 (MIA) - Lideri i laburistëve britanikë, Xheremi Korbin e paralajmëroi qeverinë britanike që të mos përshpejtojë drejt Luftës së Ftohtë me Rusinë para se të mbledhë dëshmi të ...

Komiteti hetues rus ngriti hetim për sulmin ndaj Julia Skripalit

Idividi - 19.03.2018

Moskë, 16 mars 2018 (MIA) - Komiteti hetues rus kumtoi sot se ka ngritur hetim për tentimin për vrasjen e Julija Skripalit, vajzës së ish-spiunit të dyfishtë rus Sergej Skripal dhe vrasjen e një rusi ...

67 artikuj të ndërlidhur »

Nju-Jork tajms/Obzerver: "Kembrixh Analitika" i ndihmoi Trampit për të fituar

Idividi - 19.03.2018

Nju-Jork, 18 mars 2018 (MIA) - Kompania për analizimin e të dhënave Kembrixh Analitika, ka grumbulluar informacione private prej mbi 50 milionë përdoruesve të Fejsbukut të cilat i ka shfrytëzuar për ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Kryengritësit sirianë hanë hyrë në Afrin, forcat kurde janë tërhequr

Idividi - 19.03.2018

Stamboll, 18 mars 2018 (MIA) - Kryengritësit sirianë të mbështetur nga Turqia kanë hyrë sot në qytetin Afrin dhe e kanë ndërmarrë kontrollin mbi pjesën e qytetit pasi Forcat kurde për mbrojtjen e ...

28 artikuj të ndërlidhur »

"Mushkonja" izraelite vjedh të dhëna nga kompjuteri pa internet

Idividi - 19.03.2018

Tel Aviv, 18 mars 2018 (MIA) - Shkencëtarët izraelitë të Universitetit Ben Gurion treguan se për të sulmuar një kompjuter dhe për vjedhjen e të dhënave nuk është e nevojshme ai të lidhet me ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Tramp nënshkroi ligj me të cilin lejoi kontakte zyrtare amerikano-tajvaneze

Idividi - 19.03.2018

Uashington 17 mars 2018 (MIA) - Presidenti amerikan Donald Tramp nënshkroi propozim-ligj, i cili tashmë është miratuar nga Kongresi, me të cilin u lejohet përfaqësuesve zyrtarë amerikanë të udhëtojnë ...

Li Keçijang përsëri zgjidhet kryeministër i Kinës

Idividi - 19.03.2018

Pekin, 18 mars 2018 (MIA) - Li Keçijang përsëri është zgjidhur në funksionin kryeministër i Kinës, në të cilin do të jetë edhe një mandat pesëvjeçar. Kongresi kombëtar popullor votoi për zgjedhjen e ...

Armata e lirë siriane ka ndërmarrë kontroll mbi një pjesë të qytetit Afrin

Idividi - 19.03.2018

Damask, 18 mars 2018 (MIA) - Armata e lirë siriane kumtoi se luftëtarë të saj kanë hyrë në qytetin Afrin dhe kanë ndërmarrë kontroll mbi një pjesë të tij.

28 artikuj të ndërlidhur »

Xhejkob Zuma do të akuzohet për korrupsion

Idividi - 19.03.2018

Pretoria, 16 mars 2018 (MIA) - Ish-presidenti i Afrikës së Jugut, Xhejkob Zuma do të akuzohet për shkak të korrupsionit në lidhje me një marrëveshje për armë në vlerë prej 30 miliardë randë (2,5 ...

Tramp përsëriti se planifikon të takohet me liderin koreanoverior

Idividi - 19.03.2018

Uashington, 16 mars 2018 (MIA) - Presidenti amerikan Donald Tramp përsëriti sot se ka plane për takim me liderin koreanoverior Kim Xhong-un nga fundi i majit.

Si Xhiping zgjedhet unanimisht president i Kinës

Idividi - 19.03.2018

Pekin, 17 mars 2018 (MIA) - Kongresi popullor mbarëkinez sot unanimisht e mbështeti rizgjedhjen e Si Xhiping për president të Kinës, ndërsa ai gjithashtu sërish është rizgjedhur edhe në detyrën ...

Seshëns e shkarkoi ish-drejtorin e FBI-së, dy ditë para se të pensionohet

Idividi - 19.03.2018

Uashington, 17 mars 2018 (MIA) - Prokurori i përgjithshëm i SHBA-së, Xhef Seshëns e ka shkarkuar zëvendësdrejtorin e FBI-së Endrju Mekejb, i cili është kritikuar nga presidenti Donald Tramp se ka ...

Ivanov në Baku: Maqedonia mbështet iniciativë për përmirësimin e infrastrukturës dhe lidhjeve

Idividi - 19.03.2018

Shkup, 16 mars 2018 (MIA) - Qëllimi i Republikës së Maqedonisë është anëtarësimi në NATO dhe në Bashkimin Evropian, ne jemi të kyçur në hapësirën ekonomike evropiane, por neve na nevojitet edhe ...