TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Flaka

Koha për vendime të rëndësishme

Flaka - 16.01.2018

Të mërkurën në Nju Jork një takim i ri i përfaqësuesve të Maqedonisë dhe Greqisë me ndërmjetësin Methju Nimetz. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg vjen nesër në Shkup dhe një takim ...

43 artikuj të ndërlidhur »

Pollogu i “vërshuar” nga bastoret sportive dhe kazinotë

Flaka - 16.01.2018

Viteve të fundit rajoni i Pollogut është “vërshuar” nga bastoret sportive dhe kazinotë. I gjenë thuajse në çdo hapë. Banorët e këtij rajoni thonë se varfëria është shkaku kryesorë për varësinë ...

Alil Kerkuti sjell super baladën “Jemi një”

Flaka - 16.01.2018

Pas dy këngëve të bukura e ritmike “Me hile” dhe “Ti je problem”, artisti i ri dhe i talentuar Alil Kerkuti ka dashur të vijë me një baladë mjaft të bukur që sapo është publikuar në Youtube nga ...

Maqedoni, pacientët me multiple sklerozë 3 muaj pa terapinë e nevojshme

Flaka - 16.01.2018

Pas problemit të mungesës së terapisë për skizofreninë në spitalin psikiatrik në Bardovci, pacientët me sklerozë të shumëfishtë janë tani pa ilaçe, përcjell FLAKA.

Çfarë do të ndodh me objektet e nisura, por të pa përfunduara të “Shkupi 2014”?

Flaka - 16.01.2018

Në ndërtesën e projektit “Shkupi 2014” ekzistojnë ndërtesa të zbrazëta në qendër të qytetit, me vendimin e qeverisë ndërtimi i tyre u ndal disa muaj më parë – punëtorët e ndërtimit nuk janë më këtu, ...

Rritet numri: Ja sa të burgosur presin lirinë pas ligjit për amnesti

Flaka - 16.01.2018

Drejtoria e Sanksioneve po përgatitet të lëshojë rreth 800 të burgosur, të mbuluar nga ligji i ri i amnistisë. Llogaritjet nuk janë bërë ende për numrin e saktë të njerëzve që do të dalin nga pas ...

5 artikuj të ndërlidhur »

Shala kategorik: S’duhet të lejohet vizita e Vuçiq në Kosovë, kjo është arsyeja

Flaka - 16.01.2018

Politikani Granit Shala, vlerëson se në asnjë mënyrë nuk bën të lëjohet vizita e Presidentit serb Aleksandar Vuçiq në Kosovë të cilën ai e ka paralajmëruar pas vrasjes sot në mëngjes të Oliver ...

30 artikuj të ndërlidhur »

Antikorrupsioni: Katër persona të heqin dorë nga disa funksione

Flaka - 16.01.2018

Ndryshime urgjente në Ligjin për Parandalimin e Konfliktit të Interesit janë të nevojshme për të parandaluar akumulimin e më shumë funksioneve midis të njëjtëve personave, apelon ish anëtari i ...

Zbatimi i Ligjit të gjuhëve do të kushtojë afërsisht 2 milionë euro

Flaka - 16.01.2018

Ligji i ri për përdorimin e gjuhëve do të nxjerrë nga arka e buxhetit për vitin 2018 106 milionë denarë, ose afërsisht 1.7 milionë euro. Që të funksionojë Agjencia për ndryshimin e gjuhëve dhe ...

94 artikuj të ndërlidhur »

Abetarja mbarëkombëtare arriti edhe në Ukrainë, kurse në Maqedoni ende nuk po lejohet!

Flaka - 16.01.2018

Pas 300 vitesh duhet të vini në Shqipëri, për ta parë nga afër vendin tuaj të origjinës, i cili është kthyer në një destinacion mjaft të preferuar turistik”.

7 artikuj të ndërlidhur »

Bujqit në Maqedoni kërkojnë kalendar për subvencionim dhe komunikim më të mirë me Agjencinë pagesore

Flaka - 16.01.2018

Blerje intervente, “naftë e gjelbër”, ndërtim i objekteve, themelim i fondit prej gjashtë milionë eurove mundësi për rritje shtesë, mbrojtje nga ndikimet e jashtme, stimulime për kooperativa ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Çfarë parasheh Ligji për gjelbërim urban në Maqedoni?

Flaka - 16.01.2018

Kuvendi i Maqedonisë ka miratuar Ligjin për gjelbërim urban që parasheh më së paku 20% gjelbërim në secilën ngastër ndërtimore. Ligji thotë që secila komunë ka obligim të përpunoj kadastër të ...

4 artikuj të ndërlidhur »

Fillon fushata për raportimin e ngacmimeve seksuale në Maqedoni

Flaka - 16.01.2018

Pas publikimit të skandaleve për ngacmime seksuale në Holywood, edhe në Maqedoni ka filluar një fushatë e tillë për të ngritur ndërgjegjen për ngacmimet seksuale.

Ligji për administratën me mënyrë të re sistematizimi

Flaka - 16.01.2018

Nëpunësit administrativ do të mund të kalojnë në nëpunës shtetëror. Ndryshimet e reja në Ligjin për nëpunës Administrativ parashikojnë që të angazhuarit për përfaqësim të drejtë të shqiptarëve nëpër ...

11 artikuj të ndërlidhur »

Deponitë në Pollog, interesim nga kompanitë e huaja

Flaka - 16.01.2018

Problemi me mbeturinat në Maqedoninë ka bërë jehonë edhe jashtë kufijve, duke alarmuar kështu, kompanitë e huaja të cilat kohëve të fundit po shfaqin interesim për investim në këtë fushë.

5 artikuj të ndërlidhur »

Emri, Ahmeti kërkon përfshirjen e opozitës

Flaka - 16.01.2018

Kreu i BDI-së Ali Ahmeti në emisionin 200 që transmetohet sonte me fillin në orën 22:30 shprehet optimist për zgjidhjen e emrit, megjithatë paralajmëron se në bllokun maqedonas duhet të ketë ...

17 artikuj të ndërlidhur »

Shumica parlamentare pret rritje të numrave në Kuvend

Flaka - 16.01.2018

Disa herë kemi parë që kryetari i kuvendit, Talat Xhaferi të vendosë në rivotim ligjin, për shkak të mungesës së kuorumit. Një gjë e tillë ndodhi edhe dje.

Freedom House: Maqedonia tashmë 20 vjet liri të pjesshme

Flaka - 16.01.2018

“Qytetarët e Maqedonisë kanë liri të pjesshme”, ka konstatuar organizata ndërkombëtare amerikane “Freedom House”, në raportin e ri për liritë në botë në vitin 2017.

26 artikuj të ndërlidhur »

Inspektorati komunal masa preventive ndaj ndotjes, Fetishi: Inspektim dhe dislokim të makinave nga sipërfaqet publike

Flaka - 16.01.2018

Inspektorati komunal i komunës së Tetovës këto ditë ka ndërmarë masa preventive për të ndaluar edhe më shumë ndotjen e ajrit, duke inspektuar kështu kontrollet teknike të automjeteve si dhe aksionin ...

2 artikuj të ndërlidhur »

Bujar Osmani viziton Shqipërinë, do të takohet me Metën, Ruçin, Bushatin e Bashën

Flaka - 16.01.2018

Zëvendëskryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë përgjegjës për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, nesër për vizitë njëditore do të qëndrojë në Tiranë, ku do të realizojë takime me kreun ...

32 artikuj të ndërlidhur »