TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Flaka

Dy shtete kanë një kravatë

Flaka - parë: 7 orë

Takimet zyrtare për median sigurisht që japin detaje për bisedimet, çfarë u fol dhe u ra dakord, por këtë herë është ndryshe për ministrin e Jashtëm maqedonas, Nikolla Dimitrov.

Reagon Talat Xhaferi pasi Ivanov refuzoi dekretimin e Ligjit të Gjuhëve

Flaka - parë: 7 orë

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi ka reaguar lidhur me vendimin e presidentit Gjorge Ivanov për të mos e miratuar Ligjin për Gjuhët, përcjell FLAKA.

94 artikuj të ndërlidhur »

Bejta: Do të miratohet vendimi për financim të përkohshëm në Komunën e Gostivarit

Flaka - parë: 7 orë

Ish kryetari i Komunës së Gostivarit, njëherit nënkryetar i Bashkimit Demokratik për Integrim, Nevzat Bejta përmes një postimi në Fejsbuk, ka njoftuar që Kryesuesi i Këshillit të Komunës së ...

19 artikuj të ndërlidhur »

Zv.kryeministri Lika takon përfaqësues të Dhomës Amerikane Tregtare

Flaka - parë: 7 orë

Zëvendës kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë përgjegjës për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit dhe sistem politik, Hazbi Lika së bashku me Sekretarin shtetëror, Faton Ahmeti, sot në orët e ...

8 artikuj të ndërlidhur »

Model i ri në arsimin fillor, MASH: “Orët mësimore të zgjasin 55 minuta”

Flaka - parë: 7 orë

Ministria e Arsimit dhe Shkencës parasheh që për nxënësit e klasave të para deri të pestat, një orë mësimore të zgjasë 55 minuta, ku përfshihet edhe pushim prej 15 minutave në çdo ore mësimore.

10 artikuj të ndërlidhur »

Qeveria shpreh keqardhje për vendimin e Presidentit Ivanov

Flaka - parë: 7 orë

Pas vendimit të Presdidentit, Gjorge Ivanov, për të mos nënshkruar Ligjin e gjuhëve, ka reaguar Qeveria e Maqedonisë. “Nëse ndonjë qytetar ka të drejtë të flasë në gjuhën e vet amtare, me këtë ...

94 artikuj të ndërlidhur »

“Flaka e janarit”, përkujtohen vëllezërit Gërvalla dhe Kadri Zeka

Flaka - parë: 8 orë

Për të 13 herë me radhë, në Gostivar u ndezën flakadanët e “Flakës së janarit”. Manifestimi përkujton 36 Vjetorin e rënies së vëllezërve Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zekës.

27 artikuj të ndërlidhur »

Borisov: Maqedonisë duhet t’i jepet mundësi për anëtarësim në NATO dhe BE

Flaka - parë: 8 orë

Maqedonia është gur themeli i Ballkanit dhe nëse trazohet ai, trazohet i tërë Ballkani, paralajmëroi sot kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borisov në seancën plenare të Parlamentit Evropian në ...

20 artikuj të ndërlidhur »

Hiqet kushti që bujqit t’i shlyejnë obligimet ndaj DAP-së që të marrin subvencione

Flaka - parë: 8 orë

Bujqit tani nuk do të jenë të obliguar së pari t’i shlyejnë obligimet ndaj DAP-së që të marrin subvencione. Kjo është paraparë me ndryshimet më të reja të ligjit për bujqësi dhe zhvillim rural.

8 artikuj të ndërlidhur »

Vazhdojnë përplasjet në Lëvizjen Besa

Flaka - parë: 8 orë

Vazhdojnë edhe më tej përplasjet në Lëvizjen BESA. Mbështetësit e Bilall Kasamit paralajmërojnë padi penale kundër hapjes së selisë paralele në Tetovë nga ana e siç shprehen të ashtuquajturit “krahu ...

29 artikuj të ndërlidhur »

Nimiç: Zgjidhja e çështjes së emrit është në sipërfaqe

Flaka - parë: 8 orë

Ndërmjetësi i KB-së në bisedimet për emrin, Methju Nimiç deklaroi se zgjidhja e kontestit për emrin është në sipërfaqe me çka do t’i jepet fund kontestit 27-vjeçar midis Greqisë dhe Maqedonisë .

31 artikuj të ndërlidhur »

Gjorge Ivanov, nuk nënshkruan Ligjin për Gjuhën Shqipe

Flaka - parë: 9 orë

Presidenti I Shteti Gjorge Ivanov pak minuta më parë Deklaroi se nuk nënshkruan Ligjin e Gjuhës shqipe dhe tha se në vend që të bashkjetojmë të gjith ne miratojmë ligje që shkojnë vetëm në favor të ...

94 artikuj të ndërlidhur »

Gjorgje Ivanov, nuk nënshkruan Ligjin për Gjuhën Shqipe

Flaka - parë: 9 orë

Presidenti I Shteti Gjorgje Ivanov pak minuta më parë Deklaroi se nuk nënshkruan Ligjin e Gjuhës shqipe dhe tha se në vend që të bashkjetojmë të gjith ne miratojmë ligje që shkojnë vetëm në favor të ...

94 artikuj të ndërlidhur »

Tetovë, shënohet 50 vjetori i protestës së 1968

Flaka - parë: 9 orë

Edhe në qytetin e Tetovës sot është kujtuar ky vit por është kujtuar 50 vjetori i protestave të vitit 1968 në Tetovë. Protesta e cila elektrizoj masën e qytetarëve, për të mbrojtur flamurin kombëtar.

3 artikuj të ndërlidhur »

Ganiu: Skënderbeu bashkoi fiset shqiptare, ne duhet të bashkojëm kokat për përparimin e mëmëdheut

Flaka - parë: 10 orë

Kryetari i Komunës së Çairit, Visa Ganiu, sot ishte pjesë e delegacionit shtetëror të kryesuar nga Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti dhe Kryetari i Kuvendit të Republikës së ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Azem Vllasi tregon vrasësit e Oliver Ivanoviçit?

Flaka - parë: 10 orë

Disa goditje me revole zhurmëmbytëse ishin fatale për Oliver Ivanoviq, liderin e SDP-së, që u vra në mëngjesin e ditës së sotme në veri të Mitrovicës.

837 artikuj të ndërlidhur »

Horoskopi, e enjte 18 janar 2018

Flaka - parë: 10 orë

Dashi Hëna në bashkëpunim me shenjën tuaj vazhdon t’ju nxjerrë nga telashet. Ata që nuk janë të kënaqur me gjendjen e tyre sentimentale do të enden në kërkim të njohjeve të reja.

26 artikuj të ndërlidhur »

Vetura e djegur pas vrasjes së Ivanoviqit dyshohet se i takon një austriaku me origjinë serbe

Flaka - parë: 10 orë

Sipas mediumit serb Novosti, vetura e djegur në Mitrovicë, që u gjet dje pas vrasjes së Oliver Ivanoviqit, i takon një austriaku me prejardhje serbe. Ky medium shkruan se pronar i veturës është një ...

4 artikuj të ndërlidhur »

Kardiologu Zhan Mitrev, Anëtar i Akademisë Evropiane të Shkencave, Arteve dhe Letërsisë

Flaka - parë: 10 orë

Kardiologu nga Maqedonia Zhan Mitrev, prej sot është anëtar i rregullt i Akademisë Evropiane të shkencave, arteve dhe Letërsisë. Kryetari i kësaj Akademie, Zhan-Patrik Konrad ia dorëzoi çertifikatën ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Minus 12 gradë temperaturat, epoka e akullit mbërrin në Shqipëri

Flaka - parë: 10 orë

Reshjet e shiut dhe dëborës janë rikthyer ndjeshëm këto dy ditët e fundit, por do të përfundojnë sot në mbrëmje . Por edhe pse reshjet do të pushojnë temperaturat do të jenë shumë të ulta sa do të ...

29 artikuj të ndërlidhur »