TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Flaka

550 rrënjë ulliri për 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut

Flaka - parë: 4 orë

Në 550-vjetorin e ndarjes nga jeta të Heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, 550 rrënjë ulliri u mbollën rreth Kalasë së Petrelës. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj u shoqërua në ...

137 artikuj të ndërlidhur »

Basha: Rama, pengesa e fundit për integrimin e vendit

Flaka - parë: 4 orë

Kryetari i Partisë Demokratike deklaron se Edi Rama është pengesa e fundit për integrimin europian të vendit. Basha përmendi kushtin kryesor për hapjen e negociatave, që Edi Rama, sipas tij nuk po e ...

16 artikuj të ndërlidhur »

Bekim Maksuti: Vendimi i Ivanovit ishte i pritshëm | VIDEO

Flaka - parë: 5 orë

Zvministri i mbrojtjes Bekim Maksuti në emisionin Click Plus në TV 21 ka deklaruar se vendimi i Ivanovit për mos dekretimin e ligjit për gjuhët ishte i pritur.

5 artikuj të ndërlidhur »

Vlatko Gjorçev nuk mblodh forcë të thotë se do të mbështeste iniciativën e Dimovskit për Ligjin e Gjuhëve

Flaka - parë: 5 orë

Koordinatori i Grupit Parlamentar të VMRO-DPMNE-së, Vlatko Gjorçev, në një intervistë në TV 24, shmangi me të gjitha forcat të tregojë se e përkrah iniciativën e Ilija Dimovskit para Gjykatës ...

94 artikuj të ndërlidhur »

MPJ ruse: Realizimi i “Platformës së Tiranës” nënkupton rrënim të themeleve kushtetuese të Maqedonisë

Flaka - parë: 5 orë

Retorika e Edi Rama konfirmon synimin për të vazhduar të shtyjë para “Platformën e Tiranës” të krijuar nga pjesëmarrja e tij personale, reagon Ministria e Jashtme e Rusisë ndaj deklaratës të dhënë ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Policë do të ketë edhe për policët e këqinj

Flaka - parë: 5 orë

Prokuroria Publike Themelore do të marrë një departament të veçantë që do të ndjekë penalisht punonjësit e policisë që do të shkelin ligjin. Është një nga risitë në projektligjin për ndryshimin e ...

PSP shqyrton lëndë në Gjykatën e Kërçovës

Flaka - parë: 5 orë

Prokuroria speciale Fatme Fetai ishte sot në vizitë pune në Gjykatën Themelore në Kërçovë dhe, sipas informatave me të cilat disponon portali “pravosudstvo.mk”, ajo ka qenë e shoqëruar edhe nga një ...

4 artikuj të ndërlidhur »

Çfarë përbërje përmbanë propozimi i ri i Nimetz për emrin e Maqedonisë?

Flaka - parë: 5 orë

Ndërmjetësi i Kombeve të Bashkuara në bisedimet për emrin, Methju Nimetz, sot në selinë e OKB-së pas takimit me negociatorët maqedonas dhe grekë, Vasko Naumovski dhe Adamantios Vasilakis, njoftoi se ...

14 artikuj të ndërlidhur »

Naumovski: Propozimet e Nimetz janë larg një zgjidhje dinjitoze

Flaka - parë: 6 orë

Përfaqësuesi maqedonas në bisedimet për emrin, Ambasadori Vasko Naumovski tha pas raundit të fundit të bisedimeve në Nju Jork sonte se propozimet e paraqitura nga ndërmjetësuesi Methju Nimetz janë ...

14 artikuj të ndërlidhur »

Çfarë pret VMRO-DPMNE që të përfshihet në konsensusin mbi emrin?

Flaka - parë: 6 orë

Deri tani, nuk ka konsensus kombëtar për mënyrën në të cilën mosmarrëveshja e emrit duhet të zgjidhet pasi opozita akuzon se është përjashtuar plotësisht nga procesi dhe nuk ka ndonjë informacion.

6 artikuj të ndërlidhur »

LSDM: Ligji për gjuhët është në pajtim me Kushtetutën

Flaka - parë: 6 orë

Me mosnënshkrimin e Dekretit për Ligjin për përdorimin e gjuhëve, Gjorge Ivanov sërish tregon se nuk posedon kapacitet të dalë nga politikat e ndarjes dhe përçarjes në të cilat është robëruar me vite ...

94 artikuj të ndërlidhur »

Skender Rexhepi: Ja kur kanë filluar problemet reale në Lëvizjen BESA

Flaka - parë: 6 orë

Në pyetjen se a do të formohen dy BESA tani që një pjesë e degës së Tetovës është rreshtuar në krah të ish kryetarit Bilall Kasami, Rexhepi në ‘Studio e Hapur’ tha se Lëvizja BESA është nji por nëse ...

29 artikuj të ndërlidhur »

30 milionë banorë me prejardhje nga Maqedonia jetojnë nëpër vende të ndryshme të botës!

Flaka - parë: 6 orë

Maqedonia është një nga vendet jo vetëm në rajon, por edhe në Evropë, e cila është një vend tipik emigrantësh. Vlerësimet tregojnë se numri i mërgimtarëve në diasporë është rreth 30 milionë, ose më ...

Ndotja, çdo i treti banorë i Maqedonisë me alergji

Flaka - parë: 6 orë

A është ndotja ekstreme e ajrit një arsye për rritjen e numrit të personave me alergji në Maqedoni? Trendi po fiton vrull, dhe njerëzit me alergji janë në shënjestër për shkak të ajrit të ndotur.

8 artikuj të ndërlidhur »

Diaspora e Maqedonisë do të votojë në mënyrë elektronike?

Flaka - parë: 7 orë

Diaspora edhe më tej do të merr pjesë në procesin e votimeve në Republikën e Maqedonisë, por do të rregullohen dhe modifikohen modelet e deritanishme thotë ministri i Diasporës Edmond Ademi.

3 artikuj të ndërlidhur »

Silva dhe Defri e fillojnë vitin mbarë, ky është hiti i ri (Video)

Flaka - parë: 7 orë

Silva, një emër ui rëndësishem në estradën shqiptare, ndër këngëtaret më të dashura nga publiku shqiptar anë e mban botës. Ajo nuk ndalon së punuar projektë të rejam, madje së fundi ajo sihte e ftuar ...

7 artikuj të ndërlidhur »

Ekspertët: Zgjerohen mundësitë për sistemimin e administratorëve

Flaka - parë: 7 orë

Ndryshimet në ligjin për nëpunës administrativ, që mundësojnë më shumë fleksibilitet në procesin e sistemimit të tyre dhe kalimin në nëpunës publik nuk nënkuptojnë ndryshim të llojit të punës së ...

11 artikuj të ndërlidhur »

Meritorët e zyrtarizimit të gjuhës shqipe janë dëshmorët e kombit

Flaka - parë: 7 orë

Më meritorët e zyrtarizimit të gjuhës shqipe janë ish ushtarët e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, tha i madhi, përfaqësuesi i vet Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, nismëtari dhe përfunduesi i idesë për ...

6 artikuj të ndërlidhur »

Qeveria e Maqedonisë ndan 6 milionë denarë për mirëmbajtjen e softuerit për provime në institucionet shtetërore

Flaka - parë: 7 orë

Për një shumë prej 6 milionë denarë, pa TVSH, ose përafërsisht 100 mijë euro, Sekretariati i përgjithshëm i Qeverisë shpalli konkurs për ndarjen e furnizimit publik për mirëmbajtje preventive dhe ...

3 artikuj të ndërlidhur »

Ministri Fazliu në punëtorinë rajonale për bashkëpunim territorial në Tiranë

Flaka - parë: 7 orë

Ministri për vetëqeverisje lokale Suhejl Fazliu mori pjesë në punëtorinë rajonale “Bashkëpunimi territorial, perspektivë e re për mbështetje të integrimit” që u mbajt në Tirane në organizim të ...